הפנינות הנסתרות של ברזיל

בברזיל יש הרבה יותר מעבר לטיול על קו החוף שלה, אם רק תקחו את הזמן ותכנסו לפנים היבשת תגלו אתרי טבע מדהימים, נוף מאוד מגוון כמו חופים, הרים, מדבריות חצי צחיחות, סוואנות, יערות אורנים ואף עד לאזורים מושלגים בחורף.

03/01/2019
גרינגו אמריקה

כתב: אביעד שם טוב

בברזיל יש הרבה יותר מעבר לטיול על קו החוף שלה, אם רק תקחו את הזמן ותכנסו לפנים היבשת תגלו אתרי טבע מדהימים, נוף מאוד מגוון כמו חופים, הרים, מדבריות חצי צחיחות, סוואנות, יערות אורנים ואף עד לאזורים מושלגים בחורף.

לפניכם מספר יעדים מומלצים:


Serra dos Órgãos National Park
פארק אורגאו הוא פארק לאומי באזור הררי מטורף ליד ריו, של רכס הרי גרניט חדים שמגיעים למעל 1000, ומגעים מעל העננים, בהם אפשר לעשות טראק של כמה ימים או טיולי יום (עשיתי יום אחד כי באתי בטיפשותי במרץ) . הפארק נמצא במיקום מאוד נוח והוא מדהים ביופיו, פשוט עולים על אוטובוס בתחנה המרכזית בריו ונוסעים כשעתיים לעיר פטרופוליס עיר יפה עם מבנים מרשימים למדי, כי העיירה שימשה בעבר כעיר קיץ בתקופת המלוכה הפורטוגלית. יצאה לפארק יש גם מהעיר טרזופוליס (הבדל של שעה ביניהם). עקרונית אפשר לבקר כאן כל השנה. בשום פנים ואופן לא להגיע במרץ הגשומה. בעיירות הרריות האלה הסגנון ואווירה שונים מאוד מריו הבירה.
תמונה מהפארק

Chapada dos Veadeiros
שאפדה דוס ויאדרוס - שוכנת קצת יותר מ300 קמ מברזיליה, בסאוונה יפיפייה עם הרים, בריכות טבעיות, ערוץ נחל סלעי שנקרא עמק הירח (ואלי דה לואה) וודאיות ומפלים. יש שתי עיירות קטנות ומאוד מתאימות למוצ'ילרים. אחת אלטו פראיזו שיש בה כמה מסלולים והיא מעניינת תרבותית, והשנייה סאו ג'ורג'י שבה יש יותר איפה לטייל, והוא כפר קטן ומורחק בלי אפילו כביש סלול, הוא נמצא על גבול הכניסה לפארק (הכניסה עם מדריך צמוד בלבד) ויש בו הרבה שירותים ואווירה מאוד נעימה. בשתי המקומות יש אווירה מאוד מאודי מיוחדת וכמעט מכושפת אפילו. בקיץ המקום גשום והרבה מהמסלולים סגורים, העונה המומלצת יותר היא העונה היבשה (חורף יוני-ספטמבר).

הפארק נגיש ונוח לטיול, ברזיליה נמצאת כשעתיים טיסה בערך מכל עיר גדולה במדינה, משם אוטובוס לאלטו פראיזו בערך שעתיים וחצי נסיעה, שם מומלץ לשהות יומיים בערך. יש מסלולי הליכה ובריכות טבעיות, אני שהיתי בפסאודה של מישהי מקסימה שאחר כך הסתבר שהיא חצי יהודיה, היא גם התנדבה לקחת אותי טרמפ לסאו ג'ורג'י (שעתיים-שלוש זו גם דרך לא סלולה) תבררו איך מגעים כי לי במזל יצא. בסאו ג'ורג'י מומלץ לשהות 4-5 ימים בערך. אני שהיתי פסאודה של אויווני שגם עושה פיצות טעימות ובכללי אישה חביבה ביותר. ׁ (המוח שלי מסרב להזכר בשם המקום).
תמונה מהפארק | תמונה מהפארק

Jalapão
ג'אלפאו שבטוקנצ'ינס (טוקנצ'ינס זה שם המדינה) היא סאוונה מדהימה ביופייה עם הרי שולחן מחודדים, חורשות, דיונות מטורפות, נהרות צלולים, חופי נהר, מפלים, צפייה בציפורים וחיות, מזכיר יותר את אפריקה מאשר דרום אמריקה. מקום סופר מיוחד ודי מבודד . הדרך לטייל בפארק היא בטיולי סאפרי בג'יפים שמשלב טיולים רגליים, רחצה בנהרות ובמפלים, רפטינג וגלישה על דיונות. היציאה מהעיר המנומנמת פאלמס (ששוכנת על "אגם" מאוד יפה האמת ועצום בגדולו ) . העונה ה18 של התכנית הישרדות האמריקאית צולמה בפארק הזה. העונה המומלצת היא בחורף (יוני עד ספטמבר).


פאלמס בירת טוקנצ'ינס נמצאת באותו אזור של ברזיליה (חצי שעה טיסה) ובערך שעתיים שלוש שעות טיסה מרוב הערים הגדולות במדינה (הכוונה היא לסאו פאולו, ריו, סלבדור, נטאל, פורטולזה) הכי טוב לצאת עם חברת korubo שהיא גם הכי מוכרת וגדולה. הם עושים טיולים הכול כלול כאלה של 5 ימים. הכי מאורגן ובלי כאב ראש כי זה אזור סופר מבודד חוץ מהעיר פאלמס שהיא די גדולה יחסית (לא מורגש). הפארק עצמו נמצא בערך 3-4 שעות מהעיר עצמה.
תמונה מהפארק | תמונה מהפארק

 

lencois maranhenses national park
לינסיוס מארינאסס (לניסויס :סדינים מארינאסס : שבאו ממראנאו שזה שם המדינה)- מקום שיותר ויותר אנשים מכירים לאחרונה. מעין מדברית דיונות מדהימה ביופייה. נמצאת בערך 850 ק"מ מזרחית לבלם. 4 שעות מעיר הקולוניאלית היפה והקצת מתפוררת ומעופשת בירת המדינה מאראנאו סאו לואיס (שווה להקדיש לה יום-יומיים אם יש זמן) 4 שעות משם יש כפר בשם באראיינס שנמצאת בכניסה לפארק של דיונות לבנות לגמרי מאופק לאופק .בין מאי לספטמבר אינספור הגומות בין הדיונות הופכות ללגונות שמתמלאות במים צלולים וכחולים. אחד המקומות היפים שראיתי. הייתי בוהסטלים צנועים וממש מעפנים (הייתי ממש תפרן בשלב הזה של הטיול) עדיף לחפש מקומות טובים יותר מאיפה שהייתי.

העיר קצת רחוקה אלה אם כן אתם מגעים לאזור נאטל/פרוטולזה וגם אם לא, זו טיסה של 5 שעות מריו. שווה להגיע למקום הזה מכל מקום בדרום אמריקה.
תמונה


Chapada dos Guimarães
שאפדה דוס גימראיס - פארק במאטו גרוסו, צפונית לאזור הפאנטנאל- הרי שולחן של מצוקים אדומים על רקע יערות ותהומות עמוקים וסאוונות. (הפארק נמצא על הגבול בין השפלה המהבילה של הפנטנאל ל"רמה המרכזית" של ברזיל, (רמה רחבה מאוד בגובה של 1000 מטר בערך שעליה נמצאות ברזיליה ובלו הרזיונצ'י).הכניסה לפארק היא מעיירה באותו שם שכמו אלטו פראיזו מושך אליו הרבה תרבות אלטרנטיבית.

המקום מאוד מומלץ למי שנוסע לפאנטנל. קויבה (Cuiabá) נמצאת כשעה טיסה מקמפו גראנג'י ומקויבה זה עוד שעה נסיעה מהעיר לעיירה שאפדה ממנה אפשר לצאת לפארק עצמו.


                                        שאפדה דוס גימראיס

 

Parque Nacional do Caparaó
פארק ניסיונל דו קפרהאו (נהגה כ כפרה-הו, כן כפרות, מה שאתם שומעים) נכתב עליו כבר באתר, נמצא בין מינאיס למדינת אספירטו סנטו מדינה צפונית לריו. בפארק שרשרת הרים מרשימה שמגיע עד 3000 מטר. ויש בה דווקא תשית יחסית טובה לטיולים.

לא הייתי אישית. וזה המקום שהכי קשה להגיע אליו מהיעדים ברשימה, אבל מהתמונות ומהסרטונים נראה שווה להגיע אליו, כי הנוף שנשקף מפיקו בנדריה הוא נפלא. העיר ממוקמת על גבול בין שתי מדינות וכ8 שעות מהעיר בלו הריזונ'צי.
תמונה מהפארק


Rio Dos Cedros
אזור הנופש ריו דוס סדרוס - בימי הקיץ הלוהטים מסתערים על פולריאנופוליס (פלוריפה בקיצור) והאי סנטה קטרינה מטיילים מברזיל ארגינצ'ילה אורגואי ומוצ'ילרים מישראל ואירופה וכולם נהנים מהאי הטרופי המקסים והחופים. אבל הסוד הכי שמור במדינה הדרומית, הן לא הבחורות שנחשבות ליפות בברזיל, אלה עיירה קטנה ושקטה שנמצאת כפחות משעתיים מפולוריפה, אין בה הרבה חוץ מהאופי הכל כך שונה מברזיל המוכרת (אבל שכל כך מאפיין את דרום ברזיל) מהעיירה הזו תיקחו אוטובוס והוא יטפס גבוהה גבוהה על ההרים מעל העיירה, העצים הטרופים יתערבבו ואחר כך יתחלפו לברושים ועצי ארוקאריה. באזור לא סלול בגובה של כמעט 1000 מטר אתם תגלו נופים של הרים מדהימים, חורשות אורנים ושבילי אדמה שעוברים בין אינספור אגמים נטועי עצי אורן, ארוקאריה וברוש, ובתים קטנים וכפריים מבודדים בסגנון אירופאי ישן, לרגע תחשבו שאבדתם איפה שהוא בגרמניה, אבל לא. אני הגעתי לשם במאי והאזור היה נטוש והכול היה סגור, וקר מאוד. בקיץ (אוקטובר עד מאי) יש יותר פעילות ואני מניח שיש בו גם פעילויות ספורט כי זה אזור די מפותח ועשיר. האזור הזה מאוד קר ובחורף יורד בו לא מעט שלג.

העיירה נמצאת כ4 שעות מפלוריפה, מומלץ לעבור בדרך ברחוב הראשי בעיירה בשם בלומנאו blumenau (מרחק קצר), רחוב שכולו מעוצב כמו עיר באוורית גרמנית, ויש בו רוב של בלונדינים כחולי עיניים שחלקם אף דובר ניב של גרמנית ! ובאחד הכיכרות, יש נגנים שמנגנים מוזיקה אירופאית לצד מוכרות בלבוש באייני טיפוסי שמוכרות וואטאפה. אם הגעתם בזמן לפסטיבל הבירה באוקטובר בכלל יצא לכם טוב. אחר כך תגיעו לעיירה ריו דו סדרוס ומשם אמורים לעבור אוטובוסים כמה פעמיים ביום. כאמור אני הגעתי בזמן מאוד לא תיירותי מחוץ לעונה אז אני לא ממש יודע. והבחורה החכמה במרכז מידע לתיירים לא עזרה לי בכלום. (שלחה אותי למלון ריק אבל זה סיפור אחר וחוויה פסיכית בפני עצמה שעברתי שם).
תמונה


סכר שינגו XINGO ו/או סכר פטרולינה petrolina
לא הרבה יודעים, אבל נהר ריו סאו פרנסיסקו הוא נהר ארוך ועצום בגדולו ואחד הנהרות הגדולים בעולם, והוא חשוב מאוד בתרבות הברזילאית. הוא מתחיל מעט צפונית לעיר בלו הריזינצ'ו במניאס ג'אריס ומשתפך דרומית לעיר מאסיו שבמדינת אלאגאוס בצפון מזרח ברזיל, שהוא מתפתל לאורך כמעט 3000 ק"מ בסאוונות ובמדבריות בעומק המדינה.
יש שני מקומות בהם אפשר לצפות בנהר במלאו הדרו. אחד בשינגו 4 שעות מהעיר מאסיו. בסכר בטון מכוער במיוחד נוצר מאגר מים עצום וקצת אחריו הנהר נשפך לתוך נקיק טבעי של צוקים אדומים שווה מאוד להפליג בין הנקיקים האדומים במים הצלולים בסירה ולשחות בנהר. המדבריות בברזיל הם תמיד חצי צחיחות, זאת אומרת כמו צפון הנגב בישראל, בחורף יורדת כמות לא גדולה של גשמים בזמן קצר ואז הכול פורח וירוק ואחר כך הכול נובל תוך כמה חודשים ובשאר השנה הכול יבש וצחיח. מומלץ לבוא בקיץ (חם מאוד אבל) שהכול צחיח וקוצים אפורים ממלאים את ההרים מסביב עם עצי שיטה ירוקים וקטטוסים זה מרגיש כמו דרום מערב ארה"ב. פטרולינה נמצאת בבאיה במרחק 7 שעות מסלבדור, האגם יותר מרשים וטבעי אבל הנסיעה יותר רחוקה ופחות מתויירת. שווה להגיע רק בשביל לראות את המחזה של הנוף הצחיח והכל כך שונה מסביב מתמזג עם הכחול צלול של אחד הנהרות החשובים בברזיל. ולהבין עד כמה ברזיל מגוונת לא רק בתרבות שלה אלה גם בנופים שלה.

 

תגובה חדשה

אין על ברזיל

אלי

28/03/2017

אחת המדינות היפות בעולם