כסף ובטיחות בטיול

כסף ובטיחות בטיול

03/01/2019
גרינגו אמריקה

טיפים להתנהלות נכונה עם כסף בחו"ל

עם כמה כסף מזומן להתחיל את הטיול?

למטייל בודד מומלץ להתחיל את הטיול עם 450$-800$ במזומן (אין צורך בסכומים גבוהים יותר). את המזומן אל תחזיקו בשטרות גדולים, זה סתם ימשוך תשומת לב מיותרת. עדיף גם בהתחלה לפרוט שטרות קטנים עד שתהיו כבר מנוסים ותבינו את משחק העמלות ביבשת, אז כבר תרגישו יותר בנוח לפרוט סכומים גבוהים מבלי שייקרעו אתכם בעמלות ההמרה.

כרטיס אשראי או המחאות נוסעים (טרוול צ'קס )?

אל תתחבטו יותר מידי מה מהם לקחת, אתם תזדקקו גם לכרטיס אשראי (בין לאומי כמובן) וגם להמחאות נוסעים.במהלך הטיול תבקרו בהרבה מדינות, ערים ואזורים. בחלקם לא תוכלו לפרוט בכלל טרוול צ'קס ובאזורים אחרים תגלו שאין בכלל כספומט.

הרבה פעמים גם תגלו ששער מטבע על ההמחאות נוסעים כדאי יותר ממשיכת כסף עם כרטיס אשראי ולעיתים תגלו שעדיף לכם למשוך מכספומט מאשר לאבד כסף על שער מטבע לא הוגן. הפערים משתנים בכל עיר או בנק כך שעדיף לברר את הדברים האלו שמגיעים למקום, סקר קצר בין מספר מטיילים במקום יוכל לתת לכם מענה לעניין ויחסוך לכם כסף.

איך לחלק את הכסף?

להרבה מהמטיילים יש את ההרגלים שלהם לנשיאת הכסף, חלק מעדיפים להסתובב עם כרטיס אשראי ופחות מזומן, אחרים עם יותר מזומן או טרוול צ'קס . ההמלצה שלנו היא לחלק את הכסף באופן הבא: 60% בחשבון בנק 40% טרוול צ'קס. אין צורך להחזיק בחשבון עצמו מט"ח מכיוון שגם ככה יהיו לכם עמלות על המרות מטבע וחשבון מט"ח לא יוזיל לכם את העלויות.

כרטיס אשראי בינלאומי

במקרה של כרטיסי אשראי בדרום אמריקה אין הבדל מהותי בין "מאסטר כארד" ל"ויזה" אולם "מאסטר כארד" קצת יותר נפוץ ביבשת. לא מומלץ לטייל עם כרטיסי אשראי אחרים או עם יותר מכרטיס אשראי אחד.

טרוול צ'קס (המחאות נוסעים)

קחו איתכם לבנק הדואר את הסכום שאתם רוצים להמיר להמחאות נוסעים, שם תוכלו להמיר את הכסף לטרוול צ'קס של אמריקן אקספרס (American Express). שימו לב שיחד עם ההמחאות נוסעים אתם אמורים לקבל רשימה מסודרת של מספרים סידוריים לכל אחד מהצ'קים.

מומלץ בחום לעשות העתק של הרשימה ולשמור אחת בבית (בארץ), כך שבמקרה וההמחאות ילכו לאיבוד או ייגנבו, יהיה העתק לאמא ואבא (או לאהובים אחרים שהשארתם מאחור).

רישום מסודר של הכסף.

אחרי שמגיעים ליבשת מתחילים להרגיש כבר את הנופש מתחיל, אין יותר דאגות והעולם נראה טוב יותר. זה לא אומר שצריך להכנס למצב "שאנטי" ולשכוח מעצמכם, תנהלו רישום מסודר של הכסף שלכם- מתי פרטתם המחאות נוסעים (ואיזה סכום) וכמה כסף משכתם מהכספומט .פעם בשבוע מומלץ לרשום כמה הוצאתם בימים האחרונים.5 דקות בשבוע יהיו שווים לכם הרבה כסף וימנעו מצבים בהם תמצאו את עצמכם באמצע הטיול בלי כסף מזומן או בלי כסף בכלל (!).

כייסים!! גנבים!- בטיחות בטיול

תירגעו! אין טעם להילחץ, הסיכוי שיכייסו אתכם בדרום אמריקה לא גבוה כמו שנדמה לכם. אל תהיו בפאניקה, פשוט שמרו על הכסף כמו שצריך, פאניקה מיותר ולחץ יכולים לעורר תשומת לב מיותר אצל הגנבים. חגורת כסף היא פתרון נחמד, אבל רוב המטיילים מתייאשים בסופו של דבר להתעסק איתה, במיוחד בחום הדרום אמריקאי והזיעה שניגרת בין החגורה לתחתון והמכנסיים.

נרתיק קטן (עם ריצ'רץ') הוא פתרון נוסף ונוח יותר, אם בתיק גב הקטן או אצלכם בכיס.

אם החלטתם לשאת אותו בתיק גב קטן, את התיק שימו על הגב ואל אותו תחזיקו ביד אחת או על כתף אחת. שימו את הנרתיק בתא עמוק, ולא תא חיצוני, מומלץ שהתא גם לא יהיה בחלק התחתון של התיק, אלא בתא עמוק וגבוה. הסיבה היא שישנם כייסים שחותכים את התיק מבלי שתשימו לב (באוטובוס, ברכבת וכו') ואז הנרתיקארנק פשוט נופל מבלי שתרגישו. תא פנימי מרכזי יימנע את הגישה הזו. חשוב לציין שאם אתם נושאים עמכם תיק, הוא חייב להיות עליכם תמיד, אל תניחו אותו ולו לשנייה אחת, גם אם אתם בשירותים מישהו יכול לשלוף לכם אותו מתחת לדלת. שימו לב לאנשים שנצמדים אליכם ברכבת או בכל מקום, מצבים בהם מישהו נתקל בכם בטעות, או שפך עליכם שתייה, אלו שיטות ידועות של כייסים.

במידה והחלטתם לשאת את הארנקנרתיק בכיס, בשום פנים ואופן אל תשימו אותו בכיסים האחוריים של המכנס, זה המקום הכי קל ונוח לכייסים. לעומת זאת כיס קדמי בג'ינס יהיה אחד המקומות הקשים לכיוס מבלי שתרגישו. גם כיס צדדי בדגמ"ח, במיקום נמוך עם ריצ'רץ' יהיה טוב, רק שימו לב שאתם בזמן ישיבה, אנשים שיושבים לידכם יכולים להגיע אליו. בזמן טיסות, נסיעות באוטובוסים או רכבת אל תשימו את הכסף במוצ'ילה, גם אם אתם חושבים שזה בטוח.

שאתם יוצאים מהחדר במלון אל תשאירו כסף מבלי לנעול את המוצ'ילה. אתם יכולים לדאוג כל הטיול מפני גנבים ושודדים ובסוף החדרנית תחגוג על הכסף שלכם ותצא לטיול משלה. אם תנעלו אותו כמו שצריך סביר להניח שהחדרנית לא תחתוך לכם את התיק ותסתכן באשמה ברורה.

טיפ חשוב

אם נקלעתם למצב מסוכן של שוד, זכרו תמיד כי שהחיים והבריאות שלכם חשובים מהכל. שלמו לשודד שיעזוב אתכם לנפשכם ואל תנסו להיות גיבורים גם אם השודד יהיה בעל מימדים בינוניים ואתם חושבים שתוכלו לגבור עליו זה עדין לא שווה את הסיכון. שאף פעם לא ניתן לדעת אם יש לשודד גם אקדח או חבר שעומד ליד או מאחור.  ובלסיכן משפט שצריך ללוות אתכם בטיול (ובחיים) הוא
"עשו הכל כדי לא להפגע".
שלמו את הכסף, גם אם קשה לכם עם זה. קחו בחשבון שברוב המקרים מי שבא לשדוד אתכם רוצה את הכסף/רכוש ולא באמת מעוניין לפגוע בכם, לכן עדיף כמובן לשלם בכסף ולא בבריאות.

עזרנו לכם? הזמינו אותנו לקפה

הזמינו אותי לקפה

עזרנו לכם? הזמינו אותנו לקפה

הזמינו אותי לקפה
תגובה חדשה