אתר גרינגו

המדריך המלא להתנהלות עם כסף בדרום אמריקה

דרום אמריקה זה מקום מדהים עם נופים עוצרי נשימה, אנשים טובי לב ושמחים, אך יחד עם זאת המצב הכלכלי שם לא קל ולכן יש לא מעט מקרים של שוד וכיוסים בקרב תיירים ובגלל זה כדאי שתגיעו מוכנים לכל תרחיש.

03/04/2022
גרינגו אמריקה

כמה מזומן לקחת לטיול?

כדאי שתקחו אתכם עד 800 דולר במזומן בשטרות כמה שיותר קטנים, לא חובה להשתמש בכל הסכום ותמיד טוב לשמור 200-300 דולר למקרה חירום. במידה ואתם מתחילים את הטיול שלכם בארגנטינה תוסיפו לסכום הזה עוד כ - 1000 דולר, ההתנהלות ללא מזומן בארגנטינה היא בעייתית מכיוון שעמלות המשיכה מהכספומטים גבוהות והסכומים המקסימליים למשיכה נמוכים ולכן מזומן יחסוך לכם שם לא מעט כסף.

כרטיסי אשראי

אנחנו ממליצים לקחת שני כרטיסי אשראי בינלאומיים מסוג ויזה או מאסטרקארד, תמיד טוב שיהיו שניים למקרה שאחד ייבלע בכספומט או יילך לאיבוד. כמו כן, אנחנו ממליצים להוציא כרטיס Max I need It שנותן הטבה של עמלת המרה בגיהוץ האשראי של 1 אחוז במקום 2-3 אחוזים בכרטיסי אשראי אחרים.

חשבון דולרי

כשמושכים פזו מכספומט בקולומביה השקלים שלנו בחשבון מומרים לדולר שמומר לפזו קולומביאני. במקרה שיש לנו חשבון דולרי לא נחוייב בעמלת המרה והדולר שלנו יומר ישירות לפזו קולומביאני.

היתרונות בחשבון דולרי:

  • בחלק ממדינות דרום ומרכז אמריקה משתמשים בדולר(אקוודור ופנמה) ולכן במדינות אלו תוכלו למשוך דולרים מהכספומט לגהץ את האשראי ולא תחוייבו בעמלת המרה כלשהי.
  • במידה ושער הדולר נמוך בזמן היציאה שלכם לטיול ורכשתם כמות גדולה ממנו יש מצב שתרוויחו מכך בהמשך הטיול(לנו באופן אישי יצא להרוויח מכך כמה אלפי שקלים).
  • משמש גם לרכישות של חבילות מחו"ל מאתרים כמו אלי אקספרס וכו'.

*מומלץ להתייעץ עם הבנק שלכם לפני קבלת החלטה, לכל אחד מאיתנו יש עמלות שונות שהוא מקבל מהבנק שלו ולכן חשוב שתתייעצו עם הנציג שלכם בבנק.

סרטון הסבר על עמלות חברות האשראי

איך להסתובב עם הכסף?

עם השנים והניסיון שצברנו במהלך הטיולים שלנו פיתחנו לעצמנו שיטה שעד היום הוכיחה את עצמה, לשם כך תצטרכו:

  • ארנק טיולים - ארנק שטוח מבד שיכיל כמה שטרות במזומן וייכנס במלואו לכל כיס בג'ינס.
  • גרב כסף לרגל - יש כאלו שיעדיפו חגורת כסף, לנו זה תמיד נתן תחושה לא נעימה בבטן והתמכרנו לגרב הזאת.
  • מנעולים למוצ'ילה - מומלץ מנעול עם קוד.
  • כבל למוצ'ילה - מומלץ כשנוסעים באוטובוס לחבר את המוצ'ילות עם כבל לעמוד של האוטובוס.

התנהלות בשגרה

בשגרת הטיול כשאתם ממוקמים בהוסטל אנחנו ממליצים לכם לשים את החפצים יקרי הערך בכספת במידה ויש ואם אין אז לבצע הפרדה בין הכסף לדרכון ובין כרטיסי האשראי ולנעול אותם בתוך המוצ'ילה בתאים נפרדים, הרעיון מאחורי ההפרדה הוא שאם יגנבו לכם כסף לפחות לא ייגעו לכם בדרכון(חידוש דרכון בחו"ל יכול להגיע ל - 1000 דולר).  בהסתובבות ברחוב עדיף שתסתובבו ללא כרטיס אשראי, אלא רק עם כסף מזומן, שימו כ - 100 דולר(במטבע המקומי) בארנק ושימו אותו בכיס הקדמי ובכיס האחורי תחביאו עוד 100 דולר למקרה שיכייסו אתכם איכשהו.

כשאתם יוצאים מהחדר במלון אל תשאירו כסף מבלי לנעול את המוצ'ילה. אתם יכולים לדאוג כל הטיול מפני גנבים ושודדים ובסוף החדרנית תחגוג על הכסף שלכם ותצא לטיול משלה. אם תנעלו אותו כמו שצריך סביר להניח שהחדרנית לא תחתוך לכם את התיק ותסתכן באשמה ברורה.

במהלך נסיעה או מעברים:

ככלל אצבע אנחנו לא משאירים כסף במוצ'ילה/מזוודה שהולכת לבטן המטוס/אוטובוס, כסף תמיד צריך להיות איתנו. בגלל השימוש בגרב הכסף את כל הנסיעות שלנו נצטרך לעשות עם מכנס ארוך. במהלך נסיעות באוטובוסים בדרום אמריקה יכול להיות מצב שיעלו שודדים לאוטובוס וישדדו אתכם ולכן אנחנו ממליצים במקרים של התלבטות בין טיסה לאוטובוס לבחור בטיסה.

מה לגבי פלאפון?

יש טרנד בגלים האחרונים של להביא 2 פלאפונים ואנחנו תומכים בכך, הפלאפון השווה שלנו שאיתו אנחנו עושים את כל התמונות שלנו והוא אהבת חיינו ופלאפון נוסף שתפקידו הוא רק לתקשר ביבשת ולא אכפת לנו שיגנבו אותו.

מה נשים בארנק?

100-200 דולר, 50-100 דולר בשטרות מקומיים - יכול להיות שזה נשמע הרבה, אבל במקרה שישדדו אתכם טוב שיהיה לכם מה לתת לשודדים כדי שיעזבו אתכם בשקט ולא יחפשו את הגרב, את הארנק יש לשים בכיס הקדמי של המכנס.

מה נשים בגרב?

דרכון, 2 כרטיסי אשראי ואת שאר המזומן שיש לנו בדולרים ואת הפלאפון השווה.

לסיכום

אם נקלעתם למצב מסוכן של שוד, זכרו תמיד כי שהחיים והבריאות שלכם חשובים מהכל. שלמו לשודד שיעזוב אתכם לנפשכם ואל תנסו להיות גיבורים גם אם השודד יהיה בעל מימדים בינוניים ואתם חושבים שתוכלו לגבור עליו זה עדיין לא שווה את הסיכון. אף פעם לא ניתן לדעת אם יש לשודד אקדח או חבר שעומד ליד או מאחור. שלמו את הכסף, גם אם קשה לכם עם זה. קחו בחשבון שברוב המקרים מי שבא לשדוד אתכם רוצה את הכסף/רכוש ולא באמת מעוניין לפגוע בכם, לכן עדיף כמובן לשלם בכסף ולא בבריאות.

תגובה חדשה