אנטרקטיקה

את הטיול הבא רשמתי על החוויה שלי לאנטרטיקה. זה יכול להיות קצת ארוך, אבל רשמתי מידע רב על טיול לא רגיל, ולא חסכתי בפרטים כגון החוויה עצמה, עלויות וכל מה שצריך מבחינתי. לכל מי שמעוניין לצאת הייתי ממליץ לקרוא את מה שכתבתי זה רק יוסיף :-)

03/01/2019
גרינגו אמריקה

7/8/13
                                     כתב: סאם הנסליין

                                       אנטרקטיקה                     

את הטיול הבא רשמתי על החוויה שלי לאנטרטיקה. זה יכול להיות קצת ארוך, אבל רשמתי מידע רב על טיול לא רגיל, ולא חסכתי בפרטים כגון החוויה עצמה, עלויות וכל מה שצריך מבחינתי. לכל מי שמעוניין לצאת הייתי ממליץ לקרוא את מה שכתבתי זה רק יוסיף :-)

הקדמה:

חברים רבים ואיתם משפחה ביקרו בדרום אמריקה. רובם המכריע תמיד ציינו את אנטרטיקה, כמשהו כמעט בלתי ניתן לההשגה, הן מבחינת מחיר והן העונה שלא תמיד מתאימה. בכל זאת, זה רק נובמבר ועד מרץ.
תמיד שמעתי את המשפטים "אם זו רק הייתה העונה" ואם רק היה לי את הכסף" ו"לא היה מי שיבוא איתי" ועוד הרבה "למה לא" אחרים.
אז אני החלטתי שכן. והחלטתי מאוד נכון :-)
אנטרטיקה זו יבשת בתולית, בסביבות ה30 אלף אנשים מבקרים כל שנה, ב20 שנים האחרונות, ואני בעצמי אף פעם לא הכרתי מישהו שהיה באנטרטיקה עד שהגעתי לשם. אז קצת יוצא דופן תמיד טוב.

איך הגעתי לטיול:

אז אחריי שהחלטתי שאני רוצה לאנטרטיקה, התחלתי לברר פרטים. בהתחלה ביררתי באינטרנט, עוד לפני שהגעתי, דברים כמו מחירים, מה זה כולל, כמה זמן ואיך זה. אחריי שהצלחתי לבדוק כמה פרטים וחוויות מאנשים ואתרים, החלטתי לבדוק בעצמי פיזית בסוכנויות, בעיקר בגלל שהיו לי הרבה שאלות וחוסר במידע. לאנטרטיקה אפשר לצאת ממקומות נוספים בעולם, למי שמתכנן לצאת מיבשת דרום אמריקה - אושוואיה (העיר הדרומית ביותר בעולם, הנמצאת בארגנטינה) לא חסר סוכנויות ומידע ברחובות העיר. בעודי באושוואיה בדקתי בסביבות ה5 סוכנויות והשוותי מחירים ומה כולל הטיול. ממה שאני בדקתי, המחירים נעים החל מסביבות ה4000 דולר אמריקאי ואולי קצת פחות למי שמצליח להשיג בדקה ה90 ועד לכמה אלפים יותר. המחיר משתנה בהתאם לזמן שתהיו שם, ומה כוללת החבילה מבחינת הלינה, ציוד והפעילויות שתעשו בזמן העגינה. הפעילויות כוללות: קמפינג באנטרטיקה, צלילה (לא קיים בכל הספינות), קייאקים וכדומה.
את הטיול שלי עשיתי דרך סוכנות העונה לשם "rumobo sur" והיא ממוקמת ברחוב sam martin (רחוב מרכזי) ורחוב roca. הרחובות שם בנויים בצורת בלוקים וקל מאוד להתמצא. סוכנות זו היא מבין המוכרות, הוותיקות שמוכרות ומתעסקות עם טיולים לאנטרטיקה ובנוסף, מומלצת במדריך ה"לונלי פלנט".
הטיול שלי לאנטרטיקה עלה 4300 דולר, וכלל 11 יום ו10 לילות טיול בספינת פאר יחד עם עוד 100 אנשים. ישנן 3 ארוחות ביום פלוס נישנושים בין לבין ואלכוהול חופשי. יומיים הלוך, יומיים חזור ו7 ימים נטו ביבשת עצמה.

           

הטיול לאנטרטיקה:

היום ה1:

ניפגשנו ברחבת החנייה ליד הכניסה לנמל. שם היה אוטובוס של הסוכנות, עליו העמסנו את התיקים ויצאנו לדרך. נסיעה של דקה ולאחריה הגענו לספינה. נדבר קצת על הספינה :-)
ספינה לא גדולה, ממש לא קטנה וחתיכת מפוארת (!!). הכל עץ מבריק ויוקרתי, הרבה שייש וזה פתאום מזכיר את הטיטניק, רק שמקווים לתוצאות שונות. 5 מפלסים, כל קומה והייחוד שלה וניתן להקיף את הספינה 360 מבחוץ. בכל מקום חלונות ואיש צוות והאווירה ממש טובה.
היות ובאתי לבדי קיבלתי חדר עם עוד אחד ותאמינו שחתיכת חדר יפה. טוב שהיה איתי עוד מישהו לחלוק את כל הגודל הזה.
בכל רחבי הספינה יש קליטת ווי פיי טובה. כולם מקבליםקיבולת של 10 מגה להורדה ראשונה בחינם, יותר מזה, זה בתשלום, יקר. אנטרטיקה זה באמת סוף העולם ותמיד תוכלו להגיד למישהו.. שמע הייתי בסוף עולם לא יכולתי לענות לך.
השקעים בספינה הם מסוג השקעים של ארה"ב ועל כן נדרש מתאם.

בעת כניסתנו לספינה קיבלו אותנו הצוות הגדול בברכה חמה, מלווים אותנו אישית עד לחדרים יחד עם המזוודות, ולאחר התמקמות קצרה בחדר ניפגשנו בלאונג´, שזה מעין הסלון של הספינה, ממש יפה. שם קיבלנו שתייה, אוכל, מתוקים, לוז להמשך ובקיצור אחלה של דרך לפתוח את ההפלגה.
עוד באותו היום חתמנו על מגפיים (מתאימים במיוחד לתנאי קור ורטיבות קיצוניים), פרקה - מעיל גשם מעולה ומחמם רק חבל על הצבע הצהוב והבולט שלו. חשוב לציין שאת הפרקה אנחנו לוקחים איתנו הביתה, ודבר אחרון זה מכנסיים להשכרה שקיבלנו ועלינו להחזיר שגם הם עמידים בפני רוח, גשם וטמפרטורות קיצוניות.
בנוסף לאותו היום ביצענו תרגיל חובה של מקרה חירום על הספינה שהיה נחמד והסתיים מהר.
בערב המאוחר הייתה הקרנה של סרט, ומי שלא הלך לישון הגיע לבר, שהיה פתוח עד מאוחר.
צפויים לנו יומיים של הפלגה עד שנגיע ליעדינו הראשון Half moon island. מה שכן, זכינו לראות להקה ענקית של לוויתנים בדרך וזה היה כל כך מרשים.

           

יום 2:

מתעורר לקולו הרגוע והרך של הקפטן שמזמין אותנו לארוחות בוקר. ארוחת בוקר ממש טובה, מכל טוב והכל מרגיש כל כך טרי וטעים. יושבים בשולחנות של סביבות ה5 איש והחיבור הוא מיידי. הטטלטלות של הספינה בעקבות הגלים יכולות להציק למהלך הארוחה או כל דבר אחר שצריך לעשות על הספינה אבל מתרגלים, אומר לכם מישהו שגילה שיש לו מחלת ים. לא הכי נעים כל שנייה יש לי בחילה. יש כדורים בשביל זה, והם עובדים 100%. יש עד בערך 10 כמוני ולרוב המכריע אין בעיה עם הטלטלות. דבר נוסף, שכיבה במיטה מעבירה את המחלה במאת האחוזים עד שקמים שוב.
לאחר ארוחת הבוקר התקיימו כמה הרצאות על מינים וסוגים שונים של החיים באנטרטיקה, קייאקים למי שבחר (דרוש תשלום נוסף,כבר יציעו לכם איזה פעילויות אפשר). וזהו בערך, מעבירים את היום בלהכיר אנשים, הסתכלות על הים, הרצאות, אלכוהול, סרטים, מוסיקה וכל מה שבא לכם.
הארוחות של הצהריים והערב גם הן מעולות, כאשר בצהריים זה "בופה" (הגשה עצמית) ובערב זו הגשה ממלצר. בכל ארוחה יש מלצר צמוד לכל שולחן והכל מרגיש מאוד יוקרתי. לאילו מביניכים ששומרי על כשרות, אפשר לבקש את זה מראש, ותמיד ישנה האפשרות של עוף ולא חזיר

יום 3:

בשקט ובעדינות אנחנו מוזמנים לארוחת הבוקר. הארוחה די דומה לאתמול, אין צורך באמת לשנות יש הכל מהכל. בהמשך, הרצאות שונות על אנטרטיקה ולמי שבחר עוברים על אופי הפעילות- היום זה קמפינג.
בסביבות הצהריים תדריך בטיחות על דרך הגעה ליבשת (סירות גומי, נקראות "זודיאק"), מה מותר ומה אסור על היבשת וכו´.
כבר בשעות הצהריים אפשר לראות קרחונים באמצע שום מקום ובנוסף איים קטנים מקרח וזה מדהים!!!. לפנות לילה בעת השקיעה השלג מקבל גוון כתום וזה אחד הדברים המרשימים שראיתי, אחלה תמונות פרופיל אפשר לעשות שם. סביבות הערב מסיבת קוקטייל וארוחת ערב, השכמה מוקדמת בסביבות 06:00 כי הגענו ליעדינו ה - 1, Half moon island :-)

יום 4:

ארוחת בוקר מוקדמת בסביבות השעה 06:30, התארגנות ויציאה לHalf moon islands. מהר מאוד אני מוצא את עצמי בתוך סירת גומי (זודיאק) בדרך אל היעד הנכסף. שטים לכיוון הר ענק ושם יורדים. לא אתחיל לפרט יותר מדי על החוויה כי זה רק יוריד מן הערך שלה, בדיוק כמו שתמונות לא מצליחות לתאר את היופי האמיתי של הטבע, אבל היה מדהים!!!. לראשונה בחיי שראיתי פינגוונים והיה נדיר. האתר עצמו גדול ויש הרבה לאן ללכת, לראות ולצלם וגם קיבלנו כמה שעות טובות להיות בו. כל מה שאומרים לכם זה רק מתי סירה אחרונה יוצאת ואתם צריכים להיות שם.
חזרה מהאי אל ארוחת צהריים. הלוח זמנים נלקח פה ברצינות רבה ועל כן הזמנים שהצוות נותן תמיד מדוייקים וחשוב שגם הנופשים ידייקו. בסיום ארוחת צהריים מנוחה קצרה ועוד כמה הרצאות מעניינות ויוצאים ל Deception Islands. איים אלה קופאים לגמריי בחורף ואילו בקיץ (כרגע) מפשירים. כל האי עצמו הוא הר געש לשעבר אחד גדול, ומפעל לצייד לוויתנים לשעבר, הנופים בו הם נצחיים ואין עוד כמותם בעולם.
חוזרים אחריי כמה שעות טובות לארוחת ערב והרמת כוסית. כולם גמורים ובמיוחד אני. יום אחד היפים בחיי ובספק אם אפגוש עוד טבע כזה, פיפי ולישון מחר עוד יום.           

יום 5:

ארוחת בוקר ב07:30, מוכנים לתזוזה 08:30. האתר היום נקרא Neko Harbour. ומסתבר שטעיתי. אם חשבתי שאתמול ראיתי את הנוף של אחד היפים בחיי אז הבנתי שלא. מטפסים גבוה במעלה ההר, הצוות מספק ציוד כגון נעלי שלג ומקלות הליכה, טיפוס של חצי שעה אבל לא קשה מדי,,, ו... הגעתם ל ה - נקודת תצפית. עוד הרבה דברים יפים מסביב כמו ציפורים גדולות למיניהן, פינגוונים, וטבע אמיתי איפה שהספקנו לשכוח איך נראה טבע. לא מחפש להרחיב לכם, לכו תראו בעצמכם :-) .
חוזרים לספינה, ארוחת צהריים ומפליגים לכיוון היעד הבא Cuverville islands. הפלגה קצרה, מלאה בקרחונים מבצבצים מן הים, כאילו כל רגע הולכים להתנגש באחד. בנוסף לכל זה, הספינה עוברת במעין תעלה צרה וההרים המושלגים סוגרים עליה. מה אני אגיד.. כמעט בכיתי, סתם, אבל באמת עצום ויפה כל הטבע הזה ללא מגע יד אדם.
אחריי זמן קצר הגענו ליעדינו cuverville islands וגם שם.. כל המוסיף גורע.
אחריי שסיימנו ב cuverville islands שטנו בסירות בים הפתוח לצד הקרחונים במשך 45 דקות, לאיפה שרצינו שם נלקחנו. ג´ונגלים של קרחונים בתוך הים ואיזה תמונות יצאו. חזרה לספינה.. וארוחת ערב.

יום 6:

ארוחת בוקר ב06:00. בעקבות המזג אויר, שהפך הכל לקרח חלקלק, נאלצנו היום לשוט בסירות באיזור שנקרא Orne Harbor, דבר שאפילו היה לא פחות כיף והרבה פחות מעייף לכבדים שבינינו. שטנו בן איים של קרח, הרים וגבעות של קרח ושלג וראינו כמה אריות ים יפים משתזפים להם. הים היה באמת רגוע והתאים בול לשייט. יש הרבה מה לראות שמסתובבים בין האיים השונים באנטרטיקה, ושלא תחשבו לרגע שמישהו התבאס כי השתנה לו היום בגלל המזג אויר.
מנוחה קצרה והלאה אל Port Lockroy. בשייט קצר מגיעים אל "אי" שבו ישנו מוזיאון על המתיישבים/חוקרים הראשונים באנטרטיקה וכל מיני הסברים על ההיסטוריה של ה100 פלוס שנים אחרונות, מאוד מעניין, יותר ממה שציפיתי. חנות מזכרות (איך לא) ודבר נוסף ממש נחמד, תוכלו לשלוח גלויה מאנטרטיקה הביתה או לאן שתרצו כמובן. נראה לי רעיון ממש נחמד בהתחשב בעובדה שלא כל יום אם בכלל זוכים לקבל מכתב מאנטרטיקה, במיוחד במקום כל כך מרוחק כמו ארץ הקודש.
משם קרוז של 50 מטרים לאי קטן וגדוש פינגוונים וכמה עצמות לוייתנים, נחמד :-) .
חזרה לספינה והמשך ערב ברביקיו על הגג!! היה טובבב
השכמה מאוחרת, אך למי שמתעקש השכמה מוקדמת בסביבות 06:30. הסיבה כי אם המזג אויר יתאים, נזכה להיות הראשונים שנעבור במיצרי lamaire channel.

           

יום 7:

אני שומע בקריזה את הקפטן מדבר על כמה יפה בחוץ, לוויתנים, דולפינים וכמה אריות ים, אבל האלכוהול של אתמול פשוט לא נותן לי להתעורר אל המציאות. השעה 06:30 ואנו עוברים במיצרי lamaire channel. מהחצי עין שראיתי זה באמת מדהים, אם זה היכולות תמרון בצורת זיגזג בן הקרחונים והסלעים העצומים ובין אם זה הנוף עצמו. אוניה ראשונה באנטרטיקה שעוברת העונה באיזור זה וההתרגשות בעיצומה. אני מבין למה, כל כך הרבה קרחונים, ועוד נחשב חם בחוץ, אז בחורף בטח הכל שכבה אחת.
מאוחר יותר ביום אנו יוצאים לשיוט בסירות באיזור pleneau island, איזור שלא מבייש את קודמיו וכולל הרבה אריות ים יחד עם עוד הרבה צורות ססגוניות של קרחונים. הייחוד הוא שאנו שטים בקטעים רבים, כאילו בצורת נחל בתוך כמויות הקרח הרבות.
ארוחת צהריים, והמשך אל peterman island. אי לא גדול, עם הרבה נוף אינסופי של ים מצד אחד, והרים מצד שני. הייתי שם הישראלי היחיד, אבל לא היהודי היחיד, אז בעזרת דגל שהבאתי וחנוכייה שמישהו אחר הביא עשינו כמה תמונות חג חנוכה שמח ויצא יפה.
בהמשך היום עשינו "טבילה" במי האנטרטיקה ה"חמימים" וזה היה אחד הדברים המצחיקים. לא אספר יותר מדי כי זו די הפתעה נחמדה למי שיבחר ללכת, אבל ייצגתי אותנו בכבוד :-) ))).
ארוחת ערב, הרצאות ואלכוהול ויום חדש ואחרון מחר.

           

יום 8:

השכמה מוקדמת, כניסה מהירה לסירות, בלי ארוחת בוקר. היום הולכים לצפות בלוויתנים. כשרואים אחד זה פשוט מדהים, עצום ולא שייך לעולם הזה. אני אישית ראיתי רק את האחד הזה, אבל לאחרים התמזל המזל הרבה יותר ממני.
לאחר מכן, מגיעים לתחנת מחקר ארגנטינאית base brown. בין היתר, אחד הדברים היפים, המאתגרים והמעניינים שם זו הנקודת תצפית המשקיפה על הכל, שבכדי להגיע אליה צריך לטפס הרבה ותלול. ממש שווה להגיע עד הקצה, חלק ויתרו, אם אתם שם, אז עד הסוף!. הייתי שם עד הדקה האחרונה ואז קראו לי, מנצל כל רגע אחרון על היבשה המדהימה הזו, כי אחר כך זה רק שייט בסירות ואז הביתה.
ברנצ´, מנוחה קצרה ושייט בסירות באיזור gerlach straight ו dalmann bay. היה אדיר, וגם קצת עצוב שזו הפלגה אחרונה שלנו לפני שחוזרים לספינת האם להפלגת סיום.

           

יום 9:

כבר היום, הקפטן מודיע שלמחרת (יום עשירי) נגיע לאושוואיה, בזכות המזג אויר הטוב. הוא ממהר להרגיע אותנו ומוסיף שעדיין נוכל לשהות בספינה עד היום ה-11, בנוסף לארוחת בוקר באותו היום. את היומיים האלה אנחנו מעבירים בכיף, משתפים תמונות, הרצאות, ארוחות מסביב לשעון והרבה אלכוהול. ממש כיף פה עם כולם, ולא משנה הגיל, המוצא או כל דעה מקדימה אחרת. בקרוב אחזור לאושוואיה ולמזלי הטיול שלי ממשיך. אם לא היה כך וואלה לא יודע מה הייתי עושה. זו חתיכת כאפה לחזור ככה לחיים הרגילים, יפים ככל שיהיו.

דברים שכדאי להביא:

גטקס (עדיפות לתרמי)
כפפות טובות
כובע חם מאוד
מסכת פנים (עוטפת את איזור הראש, רואים רק פנים)
צעיף (לא חם - צוואר)
7 גרביים ו7 תחתונים. (ישנם שירותי כביסה בד´´כ)
מעיל טוב אבל לא עבה, עמידות טובה לרוח, מסוג soft shell
משקפי שמש
מתאם חשמל, סגנון אמריקאי
מדבקות, למקרה של מחלת ים. בספינה יש רק כדורים
הרבה זיכרון למצלמה
ספר/סרטים, בנוסף יש סרטים על הספינה ודיוידי בחדר
* את כל שאר הציוד שקשור לביגוד והנעלה, כגון המעיל, המכנסיים והמגפיים שעמידים בפני רוח, רטיבות וקור הצוות מספק, חשוב שתביאו את מה שיהיה מתחת לביגוד זה, שיחמם אתכם מספיק, כי לא כיף לטרק שקר,במיוחד לא באנטרטיקה.
*בגדים נוחים שאפשר להסתובב איתם בסיפון, ושיראו טוב. משהו כמו 5 חולצות יספיקו.
*יש בספינה הרבה אנשים ממעמד כלכלי גבוה, וכך גם נראות הסעודות בכל פעם. חשוב להקפיד על נימוסים באיזור הספינה, לעמוד בזמנים, ותמיד ישנה דרך יפה לבקש ולהגיד דברים. אין הרגשה פלצנית, אבל בהחלט חשוב להיראות ולהתנהג בהתאם, כמו שציינתי זו באמת ספינת פאר שלא רק נראית כך, מתנהלת כך.

           

סיכום:

קשה לכתוב מילים, משפטים, ארוכים ככל שיהיו וכך גם יפים על טיול שכזה. זו חתיכת חוויה מאין כמוה בעולם, כל כך הרבה יופי בתולי חסר מגע אדם בכל כך הרבה מקום. אי אפשר לצלם תמונה גרועה, כמו שאי אפשר לא להיבהל ולהידהם מהנוף הנצחי הזה בכל מבט ומבט. הייתי משלם גם יותר אם כך הייתי יודע שייראה הטיול שלי לאנטריקה, שעלה על כל ציפיותי ועל ציפיות חבריי למסע. ממליץ בחום, למרות הקור על הטיול הזה, ייחודי שאין לו שני ודומה לו בכל העולם.
תודה על הקריאה, מאחל לכם לא רק לקרוא את זה, גם לעשות את זה, שיהיה בהצלחה :-)

תגובה חדשה