טיול עם רכב שכור בפטגוניה

מי שחוזר מארגנטינה ושומע את השם פטגוניה ישר עף בדימיונו אל מרחבים עצומים של הרים פראיים, ערבות, אגמים ונהרות מרהיבים... פטגוניה משתרעת בין האוקיינוס השקט והאטלנטי ושטחה כמיליון קמ"ר. חבל ארץ זה נמצא בתחומן של ארגנטינה וצ'ילה, הוא מאופיין באוכלוסייה דלילה וחיים בו כשני מיליון תושבים שרובם בתחום ארגנטינה.

03/01/2019
גרינגו אמריקה

22/4/13
                          כתבה: שרון בלט | צילומים: אתר גרינגו

                             טיול עם רכב שכור בפטגוניה                     

מי שחוזר מארגנטינה ושומע את השם פטגוניה ישר עף בדימיונו אל מרחבים עצומים של הרים פראיים, ערבות, אגמים ונהרות מרהיבים... פטגוניה משתרעת בין האוקיינוס השקט והאטלנטי ושטחה כמיליון קמ"ר. חבל ארץ זה נמצא בתחומן של ארגנטינה וצ'ילה, הוא מאופיין באוכלוסייה דלילה וחיים בו כשני מיליון תושבים שרובם בתחום ארגנטינה.


מסלול ורכב
שני המסלולים הראשיים בהם עוברים המטיילם בפטגוניה הם Carretera Austral בצד הצ'ליאני וכביש Ruta40 בצד הארגנטינאי. רוב המטיילים משכירים את הרכב באזור של פוארטו מונט בצ'ילה וברילוצ'ה בארגנטינה. בערים אלו ניתן לשכור רכב במחיר די אטרקטיבי. באופן כללי, לעסקאות ההשכרה הטובות ביותר חפשו חברות השכרת רכב בחו"ל שמציעות עסקה עם קילומטראז' בלתי מוגבל, ביטוח מלא וסיוע בתיקוני דרך.

         

מעבר בין הגבולות
טיול באזור נרחב כמו פטגוניה מצריך מעברים תכופים בין גבולותיהן של צ'ילה וארגנטינה. אמנם, רוב המעברים אינם בעייתיים וקל מאד לחצות את הגבול ולעבור בין המדינות, אבל חשוב לדעת שני דברים:
-    אם אתם נוסעים ברכב שכור, וודאו עוד לפני שאתם עוזבים את סוכנות השכרת הרכב, שברשותכם כל הניירת המתאימה לחציית הגבול עם רכב שכור.
-    לפני מעבר הגבול(בעיקר מארגנטינה לצ'ילה) נקו את הרכב ורוקנו אותו מפירות, ירקות ומוצרי מזון אחרים שאסור להעביר בין המדינות. באופן כללי עדיף לא לרכוש מצרכי מזון לפני חציית הגבול כדי שלא תצטרכו להשליך הכול לפח. הצ'ילאנים מאד מאד נוקשים בקטע הזה ורצוי להישמע ולהערך מלפני.

         


מצב הכבישים
פטגוניה הולכת והופכת למאוכלסת יותר ויותר וגם התיירות פורחת בה. כתוצאה מכך קטעי דרכים רבים שהיו שבעבר  לא יותר משבילי עפר, הפכו לכבישים סלולים מסודרים. אבל אל דאגה, עדיין יש הרבה מסלולים הרפתקניים של חצץ ועפר שיהיה עליכם לעבור. אל תשכחו להצטייד במפה טובה ועדכנית שבה מצוין מצב הכבישים לאורך המסלול. בדרכים לא סלולות צפו למשך נסיעה כפול מנסיעה בדרכים סלולות. בנוסף חשוב לציין שבגלל הקור באזורים אלו נהיגה בשעה מוקדמת בבוקר עלולה להיות מעט מסוכנת אם נשאר קרח על הכביש, סעו בזהירות ותמיד דברו עם מקומיים על המצב הכבישים בדרך שלפניכם.

         


חובה לראות
אפשר לכתוב אין סוף מילים על מגוון היעדים העצום בפטגוניה, אבל אם עומד לרשותכם זמן מוגבל, וודאו שתבקרו במקומות הבאים: בעיירה אל קלאפטה ובאגם שלגדותיו היא שוכנת וממנה גם גם יוצאים לקרחון Perito Moreno לבילוי של יום שלם. עוד אזור חובה בדרום הוא הפארק הלאומי טורס דל פאינה Torres del Paine שנמצא בצ'ילה. עשו את הקרטרה אוסטראל מדרום לצפון וסיימו אותה באל בולסון שם לשבת לשתות בירה בכפר הקטן והמקסים אשר בארגנטינה ולנוח ולהרגע מהדרך באחת החוות באזור.

         


כללים לנהיגה בטוחה בפטגוניה
טיול עם רכב בפטגוניה הוא אתגר בפני עצמו. כאמור, לא בכל מקום הכבישים הסלולים ודרכי העפר מתוחזקים כראוי, שלא לדבר על הבדידות שמאפיינת את האזור כולו. לכל אלה שאוהבים לנהוג מרחקים ארוכים עם חברים או עם בני המשפחה, פטגוניה מציעה מסלולים מרתקים ופרועים עם כמה מהנופים היפים והמדהימים ביותר בעולם.
לפני היציאה לדרך חשוב לזכור שמרחקי הנסיעה יהיו גדולים וארוכים עד מאד, לכן חשוב לבדוק שהרכב ראוי ומוכן לדרך, על מנת לא להיתקע בשממה. כבר הזכרנו קודם שזהו מיתוס שבפטגוניה צריך רכב 4x4. לרוב המסלולים מספיק רכב תקין ומוכן למסע ארוך, רצוי גבוה קצת בכל .
אל תנסו לעשות בעשרה ימים את מה שצריך לקחת חודש, לא תיהנו מכך ותמצאו את עצמכם נוהגים בלי סוף. שימו לב לשלטי הגבלת המהירות והשמירה על כללי הנהיגה (בעיקר בכבישי החצץ), הם אינם המלצה או קישוט בצידי הדרכים.
חשוב להיות מודעים לכך שאם הרכב מתקלקל אתם אכן יכולים להתקע באמצע שומקום  אבל מרחבי הריק הם גם מה שעושים חבל ארץ זה לכל כך מושך ומרתק... בפטגוניה יש אחוות נהגים לא כתובה ואם תראו בדרככם מכונית שחונה בשולי הכביש, האטו ושאלו את הנהג אם הוא זקוק לעזרה, זאת בשונה כמובן מבשאר דרום אמריקה, בפטגוניה העדינות והעזרה ההדדית הן חלק מהכריזמה של המקום.
ולסיום, קיים מנהג נחמד בקרב הנוהגים בדרכי פטגוניה – כאשר המכוניות חולפות אחת על פני השנייה הן מאותתות באורות הרכב כדי לברך לשלום, בעיקר באור יום, משום שבלילה אפשר לסנוור.

סגירת סוכנות
יש המון סוכנויות של השכרות רכב בכל ארגנטינה וצ'ילה, חלקם טובים וחלקם לא, רצוי תמיד לבחור מקום עליו שמעתם המלצות כי מדובר בנושא שעלול להיות בעייתי אם הסוכנות גרועה ונותנת לכם רכב לא רצוי במחיר קצת יותר טוב. אני אישית ממליצה לשכור רכב מחברה רצינית וגדולה אם כי גם אצלהם צריך לחפש טוב טוב ולמצוא את הדיל המשתלם ביותר, הנה המלצה שלי ללינק שירותי השכרת רכב בחו"ל.
 

תגובה חדשה

סוזנה וגיא

18/03/2022

אנחנו מתכננים טיול (חוזר) בפטגוניה באוקטובר 22 . הפעם רוצים לעבור לצד של צ'ילה. יש לכם המלצות? מדובר בשבועיים + אחרי שנבק באושואיה. תודה