שני סדרי פסח שהיו בקוזומל

03/01/2019
גרינגו אמריקה

17/4/13

שני סדרי פסח בסגנון מקסיקני באי קוזומל

לפניכם כתבה מפי הרב דודי כפלין על ליל הסדר המושקע והגדול שהפיקו בחב"ד קוזומל, מקסיקו בשני מוקדים באי:

באי קוזומל זו כבר מסורת, מאות המטיילים הישראלים שחולשים בתקופת הקיץ על מרכז אמריקה ומקסיקו מתכננים מבעוד מועד את זמן הגעתם לקוזומל בימים הסמוכים לפסח, ומצטרפים לקהילה המקומית לחגיגת חירות אמיתית עם שלוחי הרבי לאי הרב שלומי פלג והרב דודי כפלין. השנה לראשונה חגגו בשני לילות סדר נפרדים - בעברית ובאנגלית, כאשר האחד לבני הקהילה מתקיים במסעדת ג'רוזלם של הבית חב"ד, ובסדר השני חוגגים למעלה ממאתיים שמונים מטיילים - במה שמכונה 'פאלאפה מקסיקנית' במרכז קוזומל. את הסדר בעברית העביר בטוב טעם הרב שלומי פלג תוך שהו מטבל את סיפור ההגדה בהוראות מעשיות לחיים יהודיים, ובסיפורי מופת על הרבי. רגע השיא של הסדר היה כאשר השלוחים ביקשו נציגים ממדינות שונות בעולם, שיעלו לשאול "מה נשתנה" בשפות שונות, למעלה מעשרה יהודים מקצוות שונות בתבל עלו בזה אחר זה כאשר מאות המטיילים והאורחים מוחאים כפים בהתרגשות גדולה. המטיילים הרבים סיכמו פה אחד כי למעלה מכל ספק או קלישאה, היה זה הסדר הטוב ביותר בחייהם, כזה שייחתם בין דפי ההיסטוריה האישית של כל אחד ואחת מהם.


השלוחים בבית חב"ד קוזומל החליטו השנה ללכת עוד צעד אחד קדימה בפעילות העניפה, והוסיפו עניין רב לליל הסדר כשפרסמו לכל המשתתפים שבסוף הערב תתקיים הגרלה ענקית למי שיישאר עד הסוף. בהגרלה שבה השתתפו למעלה ממאתיים ושמונים מטיילים הוגרלו בין היתר טיולי טרקטורונים, צלילות, שחייה עם דולפינים, לילות חינם בבתי מלון מקומיים ועוד. "חיפשנו דרך לגרום למאות המטיילים להישאר איתנו עד סופו המוחלט של הסדר, ולהצטרף אלינו להתוועדות חסידית באווירה מיוחדת שכזאת, והגענו למסקנה שהגרלה רצינית על אטרקציות רציניות תוכל לעזור לנו לפעול את העניין, למפרע התברר שחלק גדול מהמטיילים כלל לא התעניין בהגרלה, אלא רצה להישאר איתנו בין כה" אומר לחב"ד אינפו השליח הרב דודי כפלין.                     
 
על ההפקה המרשימה של לילי הסדר עמלו התמימים  יריב קליין, מוטי כהן, שמוליק פלג, מנחם מאיר, שלומי יפרח, אברהם נתני, ורפאל חאנין.

         
 

         

         


לראשונה בקוזומל במשך החג שהו על האי כמה מהתורמים הגדולים של הבית חב"ד שבאו לראות מקרוב את הפעילות ולחוות פסח בסטייל מקסיקני. המשפחות שהצטרפו לשלוחים לחג הפכו במהרה לשלוחים בעצמם, ותוך כמה שעות כבר התיישבו עם מטיילים צעירים לשיחות על יהדות ב'על האש' במרפסת הבית חב"ד.

         

         

         

         

         

         

         

         

את החג הקסום בקוזומל חתמה סעודת משיח המיתולוגית שבאי שתמיד הופכת בסופו של דבר לתהלוכה של גאון יהודי בשירה וריקודים ברחובות. השנה נקודת היעד של התהלוכה היתה רגע השיא, כאשר עשרות רבות של מטיילים ותורמים, דתיים ושאינם, צעדו את כל הדרך למקווה המקומי שנכנס זה מכבר לפעילות מלאה. "זה היה מחזה מרגש לראות יהודים רבים כל כך עומדים נפעמים אל מול המקווה הראשון בקאריביים, מקווה שלא היה נבנה לולא הברכות המעליפות וההוראות המדויקות שקיבלנו מהרבי במשך השנים" אומרת האחראית על פרוייקט המקווה מטעם הבית חב"ד הגב× אסתי פורטה. מהמקווה צעדו כולם חזרה חבית חב"ד היישר אל חגיגות המימונה בסימן אמונה בגאולה ובגילוי של הרבי שליט"א נשיא דורנו מלך המשיח.

         

         

תגובה חדשה