משלוחים מחו"ל

03/01/2019
גרינגו אמריקה

משלוחים בינלאומיים
מטיילים רבים בטיוליהם נתקלים בפריט שהם היו מעוניינים לקנות והם ניצבים בפני בעיה: האם לקנות את הפריט ולהסחב איתו ביתרת הטיול, תוך סיכונו המתמיד בטלטלות הדרך, או לותר עליו ולהצטער על כך מאוחר יותר. דרך חליפית הקיימת היום עבור בעיות מסוג זה היא רכישת הפריט, ושימוש בשירות משלוחים בינלאומיים לשם שליחתו אל המשפחה בארץ ואפילו לשירות אחסון עד לחזרתו של המטייל ארצה.
לא רק רכישות המתבצעות בחו"ל מעוררות את הדילמה כיצד להעביר פריטים בין הארץ לחו"ל. לפעמים הדרישה היא להעביר ציוד ארצה, לאחר גמר השימוש בו בחלק מהטיול, או במקרה ההפוך משלוח ציוד או פריטים מהמשפחה בארץ אל המטייל. להשיק כוס יין וירטואלית אינו דומה לפתיחת משלוח מהארץ המכיל את פריטים אהובים על הבן או הבת, להזכיר לו שיש מי שדואג לו כאן.


אריזה נכונה
כמו בנשיאת הפריט אותו רוצים לאורך הטיול, כך גם במשלוחים בינלאומיים קיימת סכנה כי הפריט ינזק. על מנת לצמצם את הסיכון הזה חשוב להקפיד על כללי אריזה נכונים:
•    בידוד - באמצעות ספוג, קרטון או ניילון בועות.  
•    מניעת טלטלות - מילוי החללים בתוך החבילה על ידי חומר גמיש.
•    נוזלים - איטום בקופסאות אלומיניום אטומות ובסרטי הדבקה (לדוגמה – בקבוקי משקה, בשמים, שמן זית).
•    אבקות - אחסון בשקיות ניילון עבות ואטומות (לדוגמה – קפה, אבקות איפור).
•    ספרים ומוצרים שבירים - ריפוד פנימי של קרטון גלי להגנה.
•    חפצים חדים – כל חפץ נארז בנפרד, כל להב מכוסה בקרטון עבה.
•    סימון – חבילות המכילים מצרים שבירים יש לסמן על ידי מדבקת fragile, וכן לסמן מהו חלקה העליון של החבילה למניעת נזילות.
•    חבילות כבדות - ריפוד פנימי קשיח.
ישנן חברות משלוחים בינלאומיות אשר תמורת תשלום יארזו באופן מקצועי את החבילה עבורכם, או יספקו חומרי אריזה מתאימים לאריזה נכונה של החבילה. בנוסף, יש חברות שילוח שמספקות הדרכות בנושאי אריזה נכונה של מוצרים.


אחריות על המשלוח
גם האריזה המוצלחת ביותר אינה מגנה תמיד מפני פגעי הדרך. פריטים הנשלחים באמצעות משלוחים בינלאומיים, חשופים לסכנות שונות – החל משבר וכלה באבדן. לעתים, גם גורם הזמן הוא קריטי וחבילה יכולה להגיע בסופו של דבר, אך באיחור אשר יגרום נזק לשולח או למקבל המשלוח.
חברות משלוחים בינלאומיות לרב מבטחות באופן אוטומטי את המשלוחים, לחבילות ששווין עד 100$. ניתן לבטח, בתוספת תשלום, גם בסכומים העולים על 100$. במקרה זה, התשלום המקובל לביטוח הוא בגובה של 1% מערכה של החבילה, כאשר כל חברת שליחויות בינלאומיות קובעת גבול עליון לשווי החבילה בעבורו היא מוכנה לבטח.
נקודה נוספת אליה כדאי לשים לב היא ביטוח מפני שבר התכולה. לא כל חברות השילוח מבטחות מפני שבר, חלקן מסתפקות בביטוח כנגד אובדן. במידה והחברה אינה מספקת ביטוח שכזה, יש להמנע מאריזת מוצרים שבירים, או לבדוק אפשרות של הוספת ביטוח כזה.


שירותים נוספים שמציעות חברות משלוחים בינלאומיות
נוסף על שירותי הביטוח והאריזה וכמובן ההובלה עצמה, חברות שילוח בינלאומיות מציעות מגוון שירותים משלימים, אשר חיוניים לאלו המעוניינים להעביר חפצים בין ארצות.
השירות הראשון הוא מידע – לכל ארץ ההגבלות שלה מפני הכנסת מוצרים לשטחה. ישנן ארצות שאינן מאפשרות הכנסת אלכוהול, או מגבילות אותו מאד. אחרות מגבילות את הכנסת מוצרי הקוסמטיקה או המזון ועוד. לפני הכנת החבילה יש לוודא עם חברת המשלוחים כי המוצרים אותם מייעדים לשלוח מותרים למשלוח לארץ היעד.
השירות השני הוא ההתנהלות מול הגופים השונים דוגמת המכס. חברת השליחויות מתנהלת מול המכס ובכלל זה דואגת לספק את המידע הדרוש למילוי הטפסים הנדרשים או מילוי הטפסים בעצמה, וכן תהליכי שחרור ממכס בעת הצורך.
לעתים, המשלוח אינו מיועד למשפחה אלא דווקא לאחסון, למשל עד בוא המטייל חזרה ארצה. בעת שימוש בשירות זה, חשוב לוודא כי תנאי האחסון ומשך הזמן בו המשלוח יאוחסן תואמים לצרכי המטייל. במידה ותכולת החבילה דורשת קרור או אוורור, לדוגמה, יש לוודא כי חברת המשלוחים מסוגלת לספק תנאי אחסון מתאימים.
לבסוף, חשוב לוודא כי ניתן לעקוב אחר דרכה של החבילה, ומה מצבה. ידיעה כי החבילה הגיעה בשלום ליעדה תסיר דאגות מיותרות מלב המשפחה והמטייל.
 

תגובה חדשה