חוות הסוסים בקוזומל

התנדבות בחוות סוסים באי קוסומל

אחרי התנדבות של שבועיים במפלט לחיות בבוליביה, החלטנו לחפש עוד דרכים להתנדב ללא תשלום. בפנמה עבדנו מספר ימים בגן החיות Summit אבל שני המקומות שאני עומד לספר עליהם נמצאים דווקא באי קטן

18/08/2020
גרינגו אמריקה

                                                   כתב וצילם:אלדד פוסטן         

           התנדבות בחוות סוסים Rancho Universo באי קוסומל, מקסיקו                            

אהלן לכול המטיילים והמטיילות,

קוראים לי אלדד ואני מטייל כרגע 10 חודשים עם חברתי. התחלנו בארגנטינה עד מקסיקו.

אחרי התנדבות של שבועיים במפלט לחיות בבוליביה, החלטנו לחפש עוד דרכים להתנדב ללא תשלום. בפנמה עבדנו מספר ימים בגן החיות Summit אבל שני המקומות שאני עומד לספר עליהם נמצאים דווקא באי קטן, מול עיר המסיבות פלאיה דל כרמן, ושמו קוסומל.
לפניכם הפרטים של מקום ההתנדבות הראשון(השני בכתבה הבאה).

קוסומל שבמקסיקו הוא אי שבעבר התפרנס על אוכלוסיית הצוללים והיום על אלפי 

אמריקנים מפונקים שמגיעים לאי בקרוזים בכדי לקנות יהלומים.
אבל גם מוצ´לרים יכולים למצוא פה יהלומים- האנשים, הקהילה הישראלית המתפתחת, האוכל החופים הבתוליים והאפשרויות להתנדב.
שתי ההתנדבויות הם לחלוטין בחינם ומתבססות אך ורק על רצון טוב ואהבת הזולת.

חוות הסוסים RANCHO UNIVERSO

ליליאנה היא מנהלת של החווה הטיפולית.
חווה טיפולית משמעותה, שילדים נכים, מוגבלים או בעלי קשיי למידה מגיעים לחווה ובעזרת הקשר עם הסוסים עוברים תרפיה ומשפרים יכולות.

ליליאנה היא אישה בת 50 עם אנרגיות של בת 25. היא נולדה במקסיקו ובגיל 14 מרדה במוסכמות ונסעה ללמוד אנגלית בלונדון. היא נשארה שם 20 שנה. במהלך השהייה בלונדון למדה ליליאנה טיפול בילדים עם סוסים, עבדה בתחום ואימנה סוסי תחרויות. היא צברה נסיון רב והחליטה שהזמן נכון לחזור למקסיקו ולעזור לילדים המקסיקנים. ב-1994 היא פתחה חווה טיפולית ראשונה מסוגה באי קוסומל. אבל ליליאן החליטה לא לקנות סוסים אלא להציל סוסים שעברו התעללות בחוות בקוסומל. חמישה מתוך שבעת הסוסים שבבעלותה עברו התעללות קשה (שניים נולדו בחווה) ופיתחו רתיעה מבני אדם (בצדק...).

                    

חוות סוסים , קוסומל , מקסיקו

עם הרבה עבודה קשה ומאומצת הצליחה ליליאנה להחזיר לסוסים את האמון בבני אדם ולהיות מסוגלים לעבוד עם ילדים. ההתחלה הייתה טובה אבל לפני שנתיים בעקבות מספר אירועים אישיים החווה נסגרה. לפני חודש, אוקטובר 2010, ליליאנה החליטה שהיא חוזרת לחיים ורוצה לראות שוב את הברק והחיוך על הפנים של הילדים.

                    

חוות סוסים , קוזומל , מקסיקו


לחזור לחיים ועבודה משמעותם החזרת החווה למצבה הראשוני ואילוף הסוסים מחדש לעבוד עם ילדים. שהגעתי לחווה ביום הראשון נדהמתי לטובה ולרעה. החווה ממוקמת באמצע הגונגל הקוסומלני. עשרות סוגי ציפורים, לאטות, חתולים, כלבים, סוסים והמון ירוק. אבל מצב החווה היה בכי רע. אזור האכלה לא נוקה שנתיים ושרץ שרצים מכל הסוגים, הגדרות שבורים, המון ציוד מאוכסן ללא שימוש ובבלאגן- בקיצור המון עבודה. כאן למעשה נכנסת האופציה ההתנדבותית. כדי להחזיר את החווה לפעילות מלאה יש לאלף את הסוסים מחדש, לשפץ את החווה, לפרסם אותה ולהחזיר את הילדים לרכב. לליליאנה אין את היכולות הכספיות והפיזיות לעשות את זה לבד והעבודה רבה.

                     

חוות הסוסים , האי קוסומל , מקסיקובבוקר ליליאן יוצאת מהעיר עצמה ב-09:00 וחוזרת לעיר ב-18:00. היום מתחיל בהאכלת בוקר שלך הסוסים, הכלבים והחתולים, לאחר מכן נקיונות ושיפוצים, הפסקת צהריים ולאחריה המשך עבודות ושיעור בשעות אחר הצהריים.
ליליאנה היא אישה מקסימה ומתעניינת המון בישראל, התרבות והדת. העבודה מתגמלת מאוד וליליאנה שמחה על כל עזרה שתבוא. אפשר גם להגיע לשעתיים שלוש אם אתם קצרים בזמן, אבל צריך לדבר קודם עם ליליאנה על נושא התחבורה (החווה במרחק 15 דקות מהעיר).

 

 

בונוסים למתנדבים- ליליאנה כל כך אסירת תודה כל העזרה שהיא מציע לכל המתנדבים, את שתי יחידות הדיור שבביתה בחצי מחיר ממחיר השכרה רגיל. הדירה יפייפיה עם בריכה וחדרים עם מיטות ענק, מטבח גדול, סלון עם טלוויזה ו-dvd, מזגנים ומאווררים. המחיר למתנדבים הוא 90 פסו לאדם ללילה- בכל יום התנדבות. אם תתנדבו שבוע היום השביעי הוא מנוחה. שיעורים בספרדית (ליליאנה היא מורה לספרדית) ושיעורי רכיבה (רכיבה מקצועיות כמו בתחרויות בטלוויזיה) ינתנו בחינם ובתיאום עם ליליאנה למתנדבים.

בקיצור, לא הבונוסים הם אלו שצריכים להוביל אתכם להגיע לחווה ולעזור, אבל אין ספק שביחד איתם תהיה לכם חוויה של נתינה, סוסים וסיפוק- חוויה של פעם בחיים.


 

הבית של לילאנה , קוסומל, מקסיקו

  

הבית של לילאנה , קוסומל, מקסיקו

 

פרטים של ליליאנה
פייסבוק

פייסבוק 2
טלפון: 529871134536+
אימייל: rancho.universo@gmail.com

למידע נוסף על: קוזומל
תגובה חדשה