המדריך למתנדב בסוקרה

סוקרה, למי שלא יודע, היא בירת בוליביה הרשמית. העיר לא נמצאת לרוב במסלול המוצ'ילר הישראלי בדרום אמריקה וחבל, כי מדובר בעיר יפה להפתיע (בתים לבנים נמוכים), שנמצאת בדיוק באמצע הרצוי: לא גדולה מדי (כך שאפשר ללכת ברגל ממקום למקום) אבל גם לא קטנה מדי (כמו כל עיירות השני-רחובות-ופלאזה)

03/01/2019
גרינגו אמריקה

 28/6/10
                                כתב וצילם:גלעד בן
         

           המדריך למתנדב בסוקרה, בוליביה                           

שלום חברים, הרבה מטיילים מעוניינים להתנדב במהלך הטיול אבל לא כל כך יודעים איך לעשות את זה בפועל ומה זה דורש לוגיסטית. כאן ניסינו לתרום מידע מניסיוננו בסוקרה. מקווים שיעזור:

הקדמה חשובה לאללה
סוקרה, למי שלא יודע, היא בירת בוליביה הרשמית. העיר לא נמצאת לרוב במסלול המוצ'ילר הישראלי בדרום אמריקה וחבל, כי מדובר בעיר יפה להפתיע (בתים לבנים נמוכים), שנמצאת בדיוק באמצע הרצוי: לא גדולה מדי (כך שאפשר ללכת ברגל ממקום למקום) אבל גם לא קטנה מדי (כמו כל עיירות השני-רחובות-ופלאזה), היא לא "עולם שלישי בוליביאני" כמו במקומות אחרים (ששם כנראה הרבה אנשים לא ירצו להישאר תקופה ארוכה) אבל גם לא מתקדמת ומערבית מדי (עדיין יש בה את הייחודיות של בוליביה).
בניגוד למעט הישראלים שתמצאו שם- סוקרה מנקזת אליה הרבה מאוד גרינגוס [האמיתיים, לא האתר] שמעוניינים להישאר מערב לכמה ימים הרגילים, לטובת לימודי ספרדית והתנדבויות שונות. האירופאים שוטפים את העיר, ולכן (או אולי ההפך) העיר מלאה גם בברים ומועדונים בבעלות אירופאית, שמגישים אוכל טוב ומקיימים מסיבות מצוינות.
שורה תחתונה ומה אנחנו מנסים להגיד- אל תדאגו, אפשר גם להתנדב וגם להתחיל עם המון הולנדיות שוות (טוב טוב, גם עם בלגים למי שמתעניינת). יהיה לכם כיף.

איך למצוא מקום להתנדב
אז כמו שכתבנו, מכיוון שהעיר מלאה בתיירי-התנדבות, לא בעיה למצוא מקום להתנדב בו מתוך מבחר אפשרויות.
קודם כל אפשר לחפש באינטרנט- פה באתר גרינגו יש איזכור לבית יתומים אחד, וכמובן בחיפוש מהיר בגוגל תמיד אפשר למצוא.
שנית כל יש כמה מוסדות שישמחו להפנות אותך לאופציות התנדבות- הפאבמועדוןמשרד תיירות בשם ג'וי רייד; הפאב ההולנדי אמסטרדם; בית הספר לשפות פוקס אקדמי; ולפעמים גם ההוסטלים עצמם.


איזה התנדבויות יש
סוג ההתנדבויות הנפוץ הוא בתי יתומים (יש המון המון בסוקרה, ברוב אלו שאנחנו ראינו מדובר בעבודה עם פעוטות) ועזרה בלימודי אנגלית. אבל זה לא אומר שהעבודה שתעשו ביום יום דומה בכל אחד מהמקומות. זה תלוי בכמה מסודר המקום, כמה יש לכם נסיון עם מתנדבים, מה רמת הספרדית שלכם, וגם תכלס מה בא לכם לעשות. פשוט תבררו עם ההנהלה מה הולך להיות סדר היום, ותנסו לקבוע בעצמכם מראש מה אתם מתכוונים לעשות.

איפה לגור
תלוי כמה זמן אתם מתכננים... אם אתם רוצים להיות שבועיים בערך, כנראה שלא תשיגו דיל טוב (אבל אל תשכחו להודיע להוסטל שאתם מתנדבים, וגם גברים לאללה, ואולי תשיגו ככה הנחה!). אם אתם מתכננים יותר זמן, אז תבררו בכל אחד מהמוסדות הנ"ל אם יש אפשרות לאירוח אצל משפחה, או דירות זולותקומונות. לפי מה שאנחנו ראינו, פוקס אקדמי עושים את השידוכים האלה בין מתנדבים למשפחות הכי טוב. וואלה, אם הצלחתם, יפה מאוד.

ההמלצה שלנו
יום אחד תעברו בין המוסדות שרשמנו ותאספו את כל המידע על אפשרויות ההתנדבות השונות, וסמנו את כולם על המפה של העיר. יום אחר תעברו מקום מקום ותבררו פרטים על ההתנדבות (אל תעשו את זה ביום ראשון כמונו... הכל היה סגור. אופס). ככה תוכלו להתחיל די מהר בלי לבזבז יותר מדי זמן על חיפושים.
חוץ מזה, אם אתם בעניין של ללמוד ספרדית - יש המון מקומות טובים, בטווח מחירים בוליביאני, אז אפשר לעבור ולברר גם שם.

המלצה שלנו על מקום ספציפי (במילים אחרות- איך ישראלים הולכים להשתלט על בית יתומים מסכן)
אנחנו, אחרי חיפושים רבים, הגענו לבית יתומים בשם Hogar Sucre , הוגאר זה בית, או כינוי לבית יתומים.( כן השם לא מקורי מדי). בהוגאר יש בערך 40 ילדים, מגילאים 4-18 (פלוס מינוס כמובן), כשרובם הם בשכבת הגילאים הבוגרת יותר. המקום עצמו משתרע על שטח מאוד גדול, עם נוף יפה, ונמצא במעלה רחוב Dalence,  טיפונת רחוק ממרכז העיר (כמה דקות הליכה), בצד ימין של הרחוב, אחרי שעברתם את הצומת עם רחוב Padilla

ההוגאר מוזנח: הילדים לא מקיימים כמעט לוז אמיתי, לובשים אותם בגדים במשך שבועות, הצוות המנהל לא כל כך יודע מהחיים שלו, הבניינים מתפרקים, אין אור במדרגות, אין מדרגות, אלמנטים נוספים של עוני (זכויות לאסי וגורי...). לפי מה ששמענו הכנסייה זנחה את המקום, ובאמת רואים שבעבר הוא היה יותר מטופח.
היתרון הגדול בלהתנדב שם הוא שאפשר לעשות מה שבא לכם. באמת, לצוות שם לא אכפת מה תעשו (זה עצוב-מצחיק), ואם תגידו שבא לכם ללמדלשחקלצבועלבשללנקות- הם כנראה יגידו כן בטח. פשוט תסתובבו שם ותתחילו. אנחנו עשינו קצת מכל דבר: שיחקנו עם הילדים, עזרנו להם בקריאה או חשבון, עזרנו בכביסה ובשטיפה ובמקלחת, תיקנו (האמת ניסינו לתקן) מחשבים ישנים, צבענו קיר בעזרת מתנדבים אחרים וכו'.

                                 
                                                                  הוגאר סוקרה , בוליביה.   החיסרון הוא גם היתרון- המקום לא מסודר, ולכן אל תצפו לקבל לו"ז מסודר והוראות מה לעשות עם הילדים, ואם יש לכם תכניות גדולות, אל תהיו בטוחים שהם יתקיימים (או שתצטרכו להשקיע מעצמכם. למקום אין כסף או ציוד, אנחנו שילמנו על הצבע בשביל לצבוע קיר). אגב, גם אל תצפו לתודה קבועה ונחמדות מהצוות... לא ברור למה.
ספרדית טובה נדרשת לפחות לבן אדם אחד- כדי שתוכלו לדבר עם המנהל והצוות. אבל לילדים הקטנים לא חייבים לדעת ספרית מצוינת- רק תתקרבו אליהם והם יקפצו עליכם וירצו שתעשו להם שק קמח וכד'.
התנדבות בהוגאר סוקרה היא אתגר, אבל היא נותנת סיפוק גדול מהרגיל ותחושה שתרמת למקום שבאמת צריך את זה כי הוא לא מקבל מתנדבים (כמעט).
בכל מקרה, אם אתם מגיעים- תמסרו לג'ואל וחזוס דש מבן דייז (בן 10) ומגוסטבו.

זהו. אם משהו השתנה או טעינו במשהו, תכתבו כדי שכולם יראו, ואם אתם חושבים דברים טובים עלינו- זה בסדר, אנחנו לא צריכים לשמוע מחמאות, אנחנו צריכים כסף, ומתנות - בכיף! תביאו!
לעוד פרטים- ggosher@gmail.com

תעשו חיים
גלעד בן
מאי 2010 - סוקרה בוליביה.

תגובה חדשה

כתבה יפה

doron

03.07.2010

כל הכבוד על הנתינה. ממש נהנתי לקרוא חבל שאין תמונות דורון