ויזה לארצות הברית

03/01/2019
גרינגו אמריקה

 

ויזה לארצות הברית - המדריך להוצאת ויזה לארה"ב

ארצות הברית היא יעד מבוקש ביותר עבור ישראלים. כל אדם אשר רוצה לבקר באחת מארצות הברית חייב בויזה תקפה ותקינה בדרכונו. כל שנה בישראל מעל 100,000 ישראלים מגישים בקשה לויזה לארה"ב. המדריך הבא ירחיב על תהליך הוצאת הויזה, משלב הגשת הטפסים ועד ליום הראיון בשגרירות האמריקאית. כמו כן, בלעדי לאתר גרינגו, הסבר מיוחד על הוצאת ויזה לארה"ב מדרום אמריקה.

אז איך עושים את זה בעצם?
הגשת בקשה לויזה לארה"ב ניתן לבצע בעזרת חברה המסייעת ומייעצת ועשויה לחסוך לכם זמן ומאמץ רב, אך ניתן לבצע את כל התהליך גם באופן עצמאי.
כדי לבצע את הגשת בקשה ישנם מספר שלבים שכל מבקש חייב לבצע.

להלן הדרך הנכונה והבטוחה עבורכם:

1. מילוי טופס ds160 , הוא טופס הפרטים האישיים. טופס זה יש למלא און ליין במערכת הממוחשבת של משרד החוץ האמריקאי. הטופס מכיל שאלות רבות בנוגע למהות הנסיעה הקרובה המתוכננת שלכם לארה"ב, עיסוקכם בארץ וכל הפרטים האישיים מהדרכון, כמו כן, שאלות ביטחון כלליות וספציפיות.

*טיפ למילוי נכון- רשמו בטופס רשמי זה אך ורק את האמת. את מטרת נסיעתכם, את מקום העבודה או עיסוקכם. מסירת מידע שגוי יפגע באופן משמעותי בסיכוייכם לקבל ויזה לארה"ב היום ובעתיד. מטרת הנסיעה הקרובה שלכם לארה"ב לא צריכה להיות מפורטת לפרטי פרטים,נהפוך הוא, הקונסול רוצה לדעת שהנסיעה הקרובה שלכם היא כעת בגדר תכנון. תכנון מפורט, כרטיסי טיסה ומלונות שכבר הוזמנו יתפסו על ידיהמראיין האמריקאי כיומרה. הרי איך אפשר לתכנן את כל הטיול עוד לפני שאתם עדיין לא בטוחים האם תקבלו את הויזה?

2. קביעת מועד ראיון בשגרירות ארה"ב ותשלום האגרה לויזה- לאחר שכבר מילאתם את הטופס,כדי שתוכלו להתקדם לשלב הבא - הראיון בשגרירות, תאלצו להיפרד מ160$. האגרה בישראל משולמת בשקלים בלבד, לרוב, התשלום הוא סביב 600 ש"ח ועשוי להשתנות בכפוף לשער הדולר האמריקאי, קביעת שער ההמרה עבור האגרה נעשה על ידי השגרירות עצמה ומתעדכן מעת לעת. עליכם לשלם את האגרה באתר של משרד החוץ האמריקאי ובאותה המערכת ממש, תוכלו לבחור את מועד, מיקום ,יום ושעת הפגישה שלכם בשגרירות.

*טיפ לקביעת פגישה - שימו לב כי ימי הפעילות הם שני עד שישי ושעות הפעילות הן לרוב מהשעה שבע בבוקר ועד לשעה שתים עשרה בצהריים. לעיתים השגרירות מרחיבה את הפעילות וניתן לקבוע גם בשעות הצהריים. השעה אשר בה התהליך יעבור בצורה המהירה ביותר שיש היא השעה הראשונה לפגישות והיא שבע בבוקר. כך תוכלו להימנע מתורים ארוכים בכניסה לשגרירות ולא לבזבז חצי מהיום על התהליך.

3. הכנה והגעה לראיון - עליכם להמציא את כל המסמכים הרלוונטיים (עליהם נפרט בהמשך) ולהגיע עם כל מסמך אשר מעיד על זיקתכם לארץ. כמו כן, יש להגיע עם כל מסמכי החובה - דרכון בתוקף, תמונה לויזה אמריקאית, אישור פגישה, קבלה עבור תשלום האגרה וטופס ds160 . ליום הראיון יש להגיע בזמן ואף לפני, עם כל המסמכים מוכנים ומודפסים.

מה הם המסמכים איתם אני מגיע לראיון?

המסמכים איתם צריך להגיע לראיון מחולקים לשתי קטגוריות- מסמכי חובה ומסמכי רשות.

מסמכי חובה (ללא מסמכים אלו לא תותר כניסתכם לשגרירות):

1. דרכון בתוקף - קחו בחשבון שלא ניתן לצאת מישראל ללא תוקף של חצי שנה לפחות בדרכון ולכן, אם דרכונכם קרוב לפוג, מומלץ להוציא דרכון חדש עוד לפני תחילת תהליך בקשה לויזה. אך אל תחששו אם יש לכם עוד מספר שנים בודדות של תוקף הדרכון והויזה לארה"ב היא לעשר שנים- תוכלו בעתיד לטוס עם שני דרכונים, האחד עם ויזה בתוקף (גם אם הדרכון אינו בתוקף) והשני הוא הדרכון החדש, אשר בתוקף.

2. תמונה לויזה לארה"ב - זוהי לא תמונת פספורט, גשו לחנות הצילום הקרובה לביתכם ובקשו להצטלם לויזה לארה"ב. התמונה צריכה להיות בגודל 5*5, על רקע לבן, ללא משקפיים כלל, כאשר רואים בבירור את האוזניים שלכם.

3. אישור פגישה- עליכם להדפיס מסמך זה ממערכת קביעת הפגישות לאחר תשלום האגרה. אישור זה הוא כרטיס הכניסה שלכם לשגרירות , ביום הראיון, בכניסה למתחם השגרירות הנציג יוודא כי הגעתם בזמן הנכון לראיון. לא תוכלו להיכנס לפני או אחרי.

4. טופס ds160 - טופס הפרטים האישיים. יש בו ברקוד והוא חייב להיות מודפס בבירור. ניתן להביא טופס זה מודפס בשחור לבן ולא בצבע. הברקוד שבטופס ניתן לסריקתו של המראיין ולבחינה של כל השדות שמילאתם.

5. קבלה עבור האגרה לשגרירות- כדי להוכיח ששילמתם את האגרה יש להביא את המסמך הזה שגם אותו כמו את אישור הפגישה, ניתן להדפיס ממערכת קביעת הפגישות של השגרירות.


מסמכי הרשות (אשר מוכיחים את זיקתכם לארץ):

• לסטודנטים - הביאו אישור לימודים, קבלה עבור תשלום שכר לימוד וכל מסמך אחר המציג כי אתם חייבים לחזור לאחר החופשה בארה"ב להמשך הלימודים שלכם. חשוב מאוד שבאישור הלימודים יהיה מצוין זמן התחלת וזמן סיום הלימודים שלכם. שימו לב שיש ערך רב להיותכם סטודנטים עבור השגרירות. המראיינים רואים ערך רב בלימודים אקדמאים וקשר חזק לארץ.

• עובדים? הביאו שלושה תלושי שכר אחרונים , עדיף עוקבים ואחרונים. בנוסף, יש להביא אישור העסקה ממקום העבודה. באישור יש לציין את שמכם המלא, מס' זהות או דרכון, את מהות עבודתכם והותק. מומלץ גם כן לציין כי אתם נוסעים לארה"ב לחופשה וחוזרים לאחר מכן לתפקידכם במקום העבודה.

• בעיה רפואית- אם הנכם סובלים מבעיה רפואית ונדרשים להגיע לרופא לצורך טיפול /בדיקה/ביקורת באופן קבוע, הביאו אישור על כך.

• התנדבות/קורס קצר- עוזרים לסביבה? לבעלי חיים? לומדים בקורס קצר? זו בהחלט עוד דרך להעריך את אופייכם ורצונכם לחזור לארץ. הביאו אישור רשמי מאותו מוסד/ארגון לראיון וכמובן, ציינו זאת בטפסים.

• נכסים וחסכונות- נסיעה לארצות הברית כפי שאתם בטח כבר יודעים אינה דבר זול. ייתכן ותישאלו בראיון על סכום הכסף אשר ברשותכם או על זה המוקדש לנסיעתכם. הביאו אישור מהבנק (ריכוז יתרות) על כך שיש ברשותכם אפשרות לממן את הנסיעה.

*טיפ כללי למסמכים- כל המסמכים יכולים להיות בעברית. חשוב מאוד להביא אישורים רשמיים ומקוריים ולא העתקים. מומלץ להביא מסמכים על דף החברה/ארגון/מוסד לימודים עם לוגו וחותמת. המסמכים צריכים להיות מודפסים ולא בכתב יד ועם חתימה בסופם.

בואו נגיע לעיקר- הראיון עצמו:
ראיון בשגרירות ארה"ב הוא החלק האחרון ואולי המשמעותי ביותר בתהליך. ביום הראיון אתם תיכנסו למתחם השגרירות (או הקונסוליה בירושלים), תידרשו לתת טביעות אצבעות, לעבור בדיקה ביטחונית וכמובן- לעבור ראיון מול אחד מנציגי השגרירות הכפופים לקונסול.

תפקידו של המראיין הוא לבדוק את אמינותכם. עיסוקכם ומטרת הנסיעה לארה"ב. דבר זה נבדק על ידי שאלות ובחינתן מול הטופס שמילאתם ושלחתם, הוא טופס ds160 .

תפקידכם הוא להוכיח למראיין בזמן הראיון ובאמצעות המסמכים כי יש לכם את כל הסיבות לחזור לישראל מיד לאחר הטיול וכי מדובר בחופשה/ביקור/טיול/עסקים בלבד.
הראיון עצמו אינו מורכב או ארוך ולרוב אורך בין חמש לעשר דקות. השאלות שנשאלות לרוב הן: מה מטרתם נסיעתכם ומהו עיסוקכם בארץ.

*טיפים לראיון מוצלח ונכון - חייכו. היו נעימים ורגועים. הגיעו ליום הראיון עם ביטחון עצמי ואל תפגינו חשש אשר יכול להתפרש עבור המראיין כפחד,שקר או הסתרת האמת. ענו למראיין על השאלות בתשובות קצרות וענייניות, יש לו לפחות עוד כמה עשרות מרואיינים לדבר איתם היום. הסתכלו למראיין בעיניים. לשפת הגוף בראיון יש משקל גדול. הגיעו בלבוש הולם. לא צריך להתלבש לנשף, אך חשוב להגיע בצורה נאותה ומכובדת ולכבד את המעמד והמקום.

מה קורה אם סורבתי לויזה ?
אם לא סיפקתם הוכחה מספיק חזקה לקשר שלכם לארץ ולא הצלחתם לשכנע את המראיין כי תחזרו מיד לאחר הטיול, יש סיכוי שתסורבולויזה. נכון, זה לא נעים, אבל הנה הבשורות הטובות- אפשר לגשת שוב, ולא צריך לחכות שנה. בגדול, ניתן להגיש בקשה לויזה לארה"ב לאחר סירוב גם שבוע לאחר יום הראיון. העניין הוא, שלא מומלץ לגשת שוב עם אותו הסטאטוס בדיוק. כלומר, על מנת להגדיל את סיכויכם לקבלת ויזה כדאי מאוד שמשהו ישתנה אצלכם לטובה, עבודה חדשה עם שכר גבוה יותר, חוזה עבודה לטווח ארוך, לימודים אקדמאים שהתחלתם, ואף חתונה וילדים. חשוב מאוד שתבצעו את התהליך בפעם השנייה בזהירות והקפדה רבה על הפרטים. ואף מומלץ להיעזר בשירותיה של חברה מקצועית.

אז אפשר להוציא בכלל ויזה מדרום אמריקה? (רמז- כן!)
כל ישראלי אשר מטייל בעולם ורוצה להגיע לארה"ב באפשרותו להוציא ויזה דרך מדינה אחרת שהיא לא ישראל. באופן עקרוני, העדיפות היא להגיש בקשה לויזה מהארץ בה אתם גרים. ובכל זאת, ניתן להגיש את הבקשה ממדינות אחרות.
בחלק מהמדינות יש לעבור את אותו התהליך באותן מערכות און ליין של השגרירות אך לבחור בשגרירות שנמצאת במדינה בה אתם נמצאים. למרות שאתם רחוקים מהבית, עדיין תצטרכו להוכיח את זיקתכם לישראל על פי אותם קריטריונים המצוינים במסמכי הרשות. תצטרכו להוכיח שיש לכם את כל הסיבות לחזור לישראל לאחר הטיול בארה"ב. במדינות אחרות תצטרכו להשתמש במערכות אחרות של השגרירות על מנת להשלים את תהליך הבקשה לויזה. באופן כללי ניתן לקבוע שמעצם העובדה שהינכם מגישים בקשה ממדינה בה אתם לא חיים ומבחן הזיקה למולדת שלכם עומדת במבחן אף יותר קשה ביחס למבחן הזיקה של השגרירות בישראל, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע אשר מתמחים בהגשת בקשה לויזה ממדינה זרה.

כותבת הכתבה היא טל כהן, מנהלת חברת www.visanow.co.il

 

תגובה חדשה