יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו

זהו היער האורבאני (בתוך העיר) הגדול בעולם!  נמצא בלב העיר ריו דה ז’נירו במרחק דקות נסיעה ממרכז העיר וכמעט מכל חלקי העיר. גודלו 3.200 הקטרים. מערב אלפי סוגים של צומחים וחיים שנמצא רק ביער האטלנטי

03/01/2019
גרינגו אמריקה

כותב הכתבה/טור :
בני קליין, פחות מחודש אחרי השחרור טס לברזיל וטייל במשך שנה וחצי בדרום אמריקה. ומאז ועד היום למעלה מארבע שנים גר בברזיל. שלוש מהן בריו דה ז’ניירו.
עובד כמדריך טיולים, שדרן רדיו ובעיקר נהנה מהחיים הטובים...


                                                                                                                             
     


20/6/08

                                  יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו                                 


יער טיז’וקה:
זהו היער האורבאני (בתוך העיר) הגדול בעולם!  נמצא בלב העיר ריו דה ז’נירו במרחק דקות נסיעה ממרכז העיר וכמעט מכל חלקי העיר. גודלו 3.200 הקטרים. מערב אלפי סוגים של צומחים וחיים שנמצא רק ביער האטלנטי. כולל המון פינות חמד עם מפלים מהממים ומצפים על כל העיר ריו דה ז’נירו.

                                      יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו
היער נשתל מחדש בשנת 1861 בהוראה ישירה מדון פדרו השני, נציג פורטוגל בברזיל בזמנו, שהיווה הדוגמא ראשונה של דאגה לטבע מצידם של הפולשים האירופאים בברזיל. לא בגלל שהפכו לצמחוניים או משהו דומה, אלא בגלל שכבר בתקופתו הרגישו חיסרון במים מתוקים באזור ריו – תוצאה ישירה של העובדה שמתי שמשפחת המלוכה הגיעה, וריו התחילה "לפרוח" מבחינה מסחרית, היערות והטבע מסביב נוצלו לבנייה ושריפה.
לאחר ניצול העצים נטעו קפה באותם אזורים והמטעים גדלו בקצב מהיר. מכיוון שבתקופתו הקפה היה מוצר נדיר ובברזיל היה כל מה שצריך כדי להפיק קפה- האנשים איבדו קצת את הראש (הבהלה לזהב... זוכרים?) ובתחילת המאה ה18 ריו סבלה ארבע שנות בצורת ולאחר מכן החלו את השתילה מחדש. בשנה הראשונה שתלו 13.500 שתילים ועד סוף המאה נשתלו לפחות עוד 120.000 וכך נולדה השמורה "יער טיז’וקה" שעד היום מקיפה ומגנה על מרכז העיר ריו.

יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו   יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו   יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו
בימינו תושבי ריו משתמשים בפארק כמפלט לחיים המודרניים ויוצאים לטיול ביער, טבילה במפלים, פיקניקים (יש מקומות מסודרים לכך) והמון פעילות ספורטיבית אקסטרים. המהירות של הסקייטיסטים ורוכבי אופניים בירידות של השמורה מסחררת ואפשר לטפס, לסנפלנג, לקפוץ לדאייה בשמי ריו ועוד...

                                         יער טיז´וקה - ריו דה ז´נירו
אפשר לראות המון סוגי חיות ביער אבל בדרך כלל התיירים לא רגילים לחיים בטבע ולא מבינים שאי אפשר להתנהג כמו תמיד אם רוצים שהחיות לא יפחדו, אז נסו להיכנס לאותה האנרגיה והשקט של המקום בו אתם נמצאים כדי להצליח לראות איך זה באמת ביער... החיות רגילות לשלווה – שווה לנסות! ובבקשה אל תתנו להם אוכל עם כימיקלים... )-:               פירות אפשר (-:
תגובה חדשה