הולנדים, מקסיקני, וישראלית אחת שיכורה על אופניים

03/01/2019
גרינגו אמריקה

 כותבת הבלוג :
אורית נאמן
שמי אורית נאמן, אני בת 34, מחולון, מהנדסת תוכנה במקצועי.
לאחר שסיימתי תואר שני החלטתי לקחת חופשה ארוכה...

  

17/12/07                                                                                                                                


  הולנדים, מקסיקני, וישראלית אחת שיכורה על אופניים      
                            
אחרי שני אוטובוסים ו - 7 שעות נסיעה נחתתי במנדוזה.
מנדוזה, העיר הרביעית בגודלה בארגנטינה, שוכנת למרגלות שרשרת הרי האנדים והרי המנדוזה. בשנת 1861 היא הושמדה כליל ברעידת אדמה ונבנתה מחדש, הפעם עם בניינים נמוכים, פלאזות ושדרות נרחבות, דבר הגורם לה להיות אחת הערים האטרקטיביות בארגנטינה. בנוסף, היא ממוקמת במרכז ייצור היין של המדינה ויש בסביבותיה יקבים רבים, לשמחתם הרבה של התיירים.
התאהבתי בעיר מהרגע הראשון, פשוט יפהפיה. אבל מסתבר שאחד ממקבלי ההחלטות חשב שזה יהיה רעיון מצוין למלא אותה בתעלות פתוחות לכל אורכה. מטורפים. עד עכשיו אני תוהה איך הצלחתי שלא ליפול לאחת התעלות ולשבור איזו רגל. אין להם דרכים יותר הומניות להעניש ילדים? 
 
לאחר חיפוש מייאש מצאתי הוסטל ב - 35 פזו ללילה (מבט מתחנן הוריד מיידית את המחיר ל - 30 פזו - בערך 40 ש"ח). התבשרתי כי אין ישראלים בהוסטל (דווקא התחשק לי לפגוש כמה), אבל יש צרפתים. שלושה. והם איתי בחדר.
צרפתים?!
במהלך הטיול הסתבר לי שלא רק עם ישראל אינו רוחש חיבה יתירה לאוכלי הצפרדעים, אלא גם כל מטייל אירופאי מצוי שיצא לי לפגוש. מסתבר שהצרפתים ידועים לשמצה בחוסר חביבותם, שחצנותם והתעקשותם המעצבנת לא לדבר אנגלית גם אם חייהם תלויים בכך.
אז אלה הולכים להיות השותפים שלי לחדר? איזה באסה. אבל המוצ`ילה היתה כבדה ואני הייתי תשושה לגמרי, אז עליתי לחדר, למפגש הבלתי נמנע עם חבורת האנטישמים.
את פניי קידמו פרצופים מחייכים של שתי בחורות ובחור, שעשו את מירב המאמצים לדבר איתי אנגלית (לא רעה בכלל) והתגלו כאנשים מקסימים ושותפים אידאלים לחדר.
מישהו אמר ניפוץ סטיגמות?
 
אחרי שהתמקמתי בחדר יצאתי למסעדה לאכול ארוחת ערב. פתאום ניגש אלי אחד המלצרים ואמר שיש בחור בשולחן סמוך שמעוניין להזמין אותי לשתות. אמרתי למלצר שלשתות אני לא רוצה, אבל שיגיד לבחור שאם היא גבר, שיבוא להגיד שלום (טוב, לא בדיוק במילים האלה, אבל עדיין לא למדתי לחבר משפט תנאי בספרדית). המלצר חזר, מלווה בבחור מקסיקני. ממש לא הטעם שלי, אבל ספרדית שפת אם, אז הזמנתי אותו לשבת.
הסתבר שקוראים לו ישראל, למרות שהוא גוי גמור. הוא סיפר לי סיפור הזוי על אבא שלו, שהוא חצי אינדיאני, שרצה לקרוא לו Toro Sentado (שור יושב). האמא הספרדיה הטילה וטו על העניין, ובסוף הם הגיעו לפשרה וקראו לעולל על שם הסנדק (המאד יהודי) שלו.
וכל זה הוא סיפר לי בספרדית הכי מובנת ששמעתי עד כה. סוף סוף אני מצליחה להבין פה מישהו. בכלל, הספרדית של הארגנטינאים זה משהו נורא. הם יורקים מלים בקצב מטורף ובולעים אותיות. לעומתם המקסיקני הוא נכס. נשאר לי רק לוודא שהוא לא משתייך לקטגוריית רוצחי המוצ`ילריות, ואז אוכל להמשיך לטייל בראש שקט.
 
למחרת החליט המקסיקני לעבור להוסטל (השווה) שלי ונסענו יחד ל - Maipu, לטיול אופניים בין היקבים. עברנו סיור מודרך במוזיאון היין ולאחריו הגיעו הטעימות. כהרגלי בקודש הצלחתי להשתכר מכוס יין אחת בלבד, עליתי על האופניים וליהגתי שטויות בספרדית, לאשרם הרב של הסובבים אותי. מסתבר שזה פשוט להיט לרכוב על אופניים שיכורה. כל העולם מסתובב אבל האופניים נשארים איכשהו יציבים. אני חייבת לנסות את זה בבית.
התחנה הבאה היתה מפעל שוקולד. החיוך המטומטם לא ירד לי מהפנים. ליקר ריבת חלב, טעימות שוקולדים. אני רוצה למות פה. אחר כך המשכנו ליקב נוסף, שם הכרנו חבורה עליזה של הולנדים וקשקשנו לנו בארבע שפות שונות (טוב, עברית דיברתי רק עם עצמי).
 
                      ייקב, מנדוסה , ארגנטינה
                              מוזיאון היין                                                             ייקב       Rural  
קבענו להיפגש בערב לארוחה עם ההולנדים. נפגשנו במסעדת בשרים. בניגוד למנהגי נאלצתי לאכול סטייק (סוף הדרך!!!). אחרי שהחבר`ה חיסלו שני בקבוקי יין הם החליטו שזה לא מספיק להם והמשכנו לבר סמוך. לאחר שבהיתי בקיבולת האלכוהול הבלתי תיאמן של ארבעה הולנדים ומקסיקני אחד (אני בשלב הזה הייתי מוכנה לשבת רק על שוקו חם), החלטתי שאני עייפה וחוזרת להוסטל. השעה היתה כבר אחת וחצי בלילה ואני קפצתי לאינטרנט כדי להרגיע איזו דודה פולניה שהיתה בטוחה שכבר החזרתי את נשמתי לבורא. ההחלטה הזאת הובילה לרצף אירועים שלא אשכח במשך כל הטיול.
לאחר שעה וחצי מול האינטרנט חזרתי להוסטל. פקיד הקבלה הופתע לראות אותי לבד, ואמר לי שכשהמקסיקני חזר לחדר וראה שאני לא נמצאת, הוא ארגן משלחת חיפוש יחד עם שלושת הצרפתים, וארבעתם יצאו לרחוב לתור אחר גופתי המבותרת.
וואו.
ארגנתי משלחת חיפוש שכללה את עצמי, והלכתי לחפש שלושה צרפתים ומקסיקני אחד ברחובות מנדוזה בשלוש לפנות בוקר. אחרי 10 דקות נמצאה האבידה. מסתבר שהבחור דאג לי בטירוף, הלחיץ גם את השאר, וביחד הם החליטו לצאת ולחפש אחריי.
לא ייאמן. האנשים האלה מכירים אותי לא יותר מיום, וכבר יוצאים מגדרם כדי להבטיח את שלומי. אז אני לא בטוחה שהביטוח שלי יסכים לממן את משלחת ההצלה שאורגנה כאן, אבל הלכתי לישון באותו לילה עם הרגשה מדהימה.
כנראה שדודות פולניות קיימות גם בגלות.

לאחר יומיים החלטתי לנסוע לראות את Puente del Inca ואת ה - Aconcagua. המקסיקני הצטרף אלי, לקחנו אוטובוס ונסענו.
Puente del Inca הוא אחד מפלאי ארגנטינה. זהו גשר טבעי מאבן מעל נהר המנדוזה, בגובה 2720 מטר מעל פני הים, הנמצא בדרך לגבול ארגנטינה -צ`ילה. נסענו 4 שעות כדי לצלם את הפלא הזה, ולאחריו המשכנו ל - Parque Principal Aconcagua. ה - Aconcagua הוא ההר הגבוה ביותר באמריקה הדרומית. הוא מתנשא לגובה 6960 מטר מעל גובה פני הים, וההגעה לפסגה דורשת בין 13 ל - 15 ימים. המקסיקני ואני החלטנו על טיול של כמה שעות רק כדי להתקרב להר, וטוב שכך. היה קור אימים.
הנופים היו מדהימים. ההר התנשא לו במרחק לצד הרים נוספים ולגונות כחולות, אבל ככל שעלינו בגובה נהיה קר יותר, ואני, כידוע, הגעתי לחצי הכדור הדרומי רק כדי להימלט מהחורף בישראל. בשלב מסוים החלטתי לחזור, אבל הבחור רצה להמשיך, אז החלטנו שאחזור לבד ואחכה לו בנקודת ההתחלה, בדרך חזרה שמתי שירים ישראלים באוזניים והייתי לבד עם כל היופי המדהים הזה. ללא ספק, אחד מרגעי השיא של הטיול עד כה.
חזרתי לסככה שניצבה בנקודת ההתחלה וקפאתי מקור עד שהמקסיקני חזר (מדהים כמה כפיפות בטן אפשר לעשות כדי לשמור על טמפרטורת גוף סבירה). עלינו לאוטובוס ונסענו חזרה למנדוזה, מלווים בחבורת תלמידי תיכון מצווחים.
 
Aconcagua    Aconcagua
                              בדרך ל- Aconcagua                                                                  ה- Aconcagua

התחנה הבאה - ואלפאראיסו בצ`ילה. ביי ביי ארגנטינה. אני עוד אחזור.
 
תגובה חדשה