המדריך השלם להתברברות בבואנוס איירס

03/01/2019
גרינגו אמריקה

 כותבת הבלוג :
אורית נאמן
שמי אורית נאמן, אני בת 34, מחולון, מהנדסת תוכנה במקצועי.
לאחר שסיימתי תואר שני החלטתי לקחת חופשה ארוכה...

  
28/10/07                                                                                                                                

             המדריך השלם להתברברות בבואנוס איירס                              אם יש משהו שלא הצלחתי להבין בימים הראשונים שלי בעיר הזאת, הוא לפי איזה הגיון, למען השם, מסודרים כאן מספרי הרחובות.
 
ראוי לציין כי למרות שמדובר בעיר ענקית שמונה כמה מליוני תושבים, היא קלה מאד להתמצאות, וזאת הודות לעובדה שהרחובות בה מסודרים בצורת שתי וערב. כאן, בניגוד לארץ, לא מוטל עלינו הכורח לתהות איך יכול להיות ששני קווים מקבילים מצליחים להיפגש בניגוד מוחלט לכל אקסיומה שהיא, אבל במקום זה יש כאן תופעות מעניינות אחרות.
 
כל בלוק רחובות (קוואדרה בלעז) מכיל  תמיד 100 מספרים. כך אנו עדים לכתובות הזויות כמו Pueyrredon 3600, ומנגד, לאי קיומו המוחלט של המספר 3579 באותו רחוב. למה? ככה.
 
ואם כבר בהתמצאות עסקינן, הרי שיש כאן תסמונת, הידועה כתסמונת הסוב-טה (הרכבת התחתית). מסתבר שהנסיעה מתחת לבטן האדמה משבשת לחלוטין את חוש הכיוון. אם נוסיף לכך את העובדה שהמפות פה לא מכוונות לפי הצפון, אלא יותר בכיוון של דרום מערב, הרי שהתחלתי למצוא את עצמי עולה לרחוב לאחר נסיעה בסוב-טה, מעיינת במפה, בשלטי הרחובות, במיקומה המדויק של השמש ובכיוון הרוח, ואז מתחילה להתהלך בבטחון עצמי רב בדיוק לכיוון ההפוך. כל זה מתנהל במשך מספר רחובות, עד שאיזה עובר אורח חביב נחלץ לעזרתי ואני תופרת בזעף את כל הקוואדרות מחדש בכיוון השני.
 
ועדיין לא דיברתי על חציית הכבישים.
באופן כללי, בכבישי בואנוס איירס מתקיים חוק ג`ונגל מאד ברור, לפיו, אם לא הצלחת לברוח בזמן, הרי שהנהגים המקומיים יעשו כל שביכולתם כדי לשים קץ לחייך בהאיצם את רכבם למקסימום האפשרי.
אמנם יש להודות כי גם הולכי הרגל אינם טלית שכולה תכלת, בייחוד אם נכיר בעובדה שהם מעדיפים בדרך כלל לחכות לאור האדום כדי לחצות, אך לזה בדיוק מחכים נהגי העיר שומרי החוק. אם התחלף להם האור לירוק הם יעוטו בו ברגע על מעבר החציה, כשעיניהם רושפות זעם צדקני, ויאכפו את החוק על כל קשישה אומללה שלא הספיקה לסיים את החצייה בזמן.
 
ואם לרגע חשבתי שהצלחתי להבין את העיר המטורפת הזאת, הרי שהיום, לדוגמה, עצר לי נהג מונית במעבר חציה. איפה נשמע אצלנו כדבר הזה? נהג מונית? עוצר? ממש עוצר? ועוד בעיר שבה מעברי החציה הם כמו בדים אדומים לעיניו של שור זועם?!
נואשתי מלהבין את העיר הזאת. פשוט נואשתי.
 
אה, ולידיעת הדודה הפולניה נ.ר. אני נשבעת במוצ`ילה שלי שאני חוצה בירוק בלבד ועושה כל שביכולתי כדי לא להפוך לקישוט אדמדם על שמשת מכונית חולפת.
 
יאללה, חותכת לפורטו מדרו.
אדיוס.
תגובה חדשה