סוף שבוע של בית כנסת ובית קברות

03/01/2019
גרינגו אמריקה

כותבת הבלוג :
אורית נאמן
שמי אורית נאמן, אני בת 34, מחולון, מהנדסת תוכנה במקצועי.
לאחר שסיימתי תואר שני החלטתי לקחת חופשה ארוכה...

  
28/10/07                                                                                                                                

               סוף שבוע של בית כנסת ובית קברות                                  


אתמול בערב, ביום שישי, מרתה שאלה אם אני רוצה לבוא איתה לבית הכנסת.
מרתה חזרה בתשובה לפני כמה שנים. בעלה, אלברטו, נשאר חילוני, אבל הם חיים יחד בזוגיות מופלאה ומעוררת קנאה למרות הפרש הגילאים והאמונה.
שנים שלא הלכתי לבית כנסת, אבל פה זו יכולה להיות חוויה, אז קדימה.
 
עובדת היותי חסרת חצאית עוררה מבוכה קלה, אך בסופו של דבר הוחלט שאין ברירה, ובית הכנסת ייאלץ לקבל אותי כמו שאני.
יצאתי מהבית עם מרתה ולונה, אחותה, לכיוון בית הכנסת "סוכת דוד". שני השומרים בכניסה הזכירו לי שלא תמיד הכל היה כאן כל כך רגוע. באפריל 1992 פיצצו מחבלים את שגרירות ישראל בבואנוס איירס, ונהרגו 32 איש. ביולי 1994 התפוצצה מכונית תופת ליד המרכז הקהילתי היהודי, נהרגו 85 איש ונפצעו למעלה ממאתיים. הבניין ממוקם מרחק 5 רחובות מכאן. אני זוכרת כשהודיעו על הפיגועים האלה בחדשות. זה נראה כל כך רחוק ולא קשור אלינו. עכשיו זה נראה קרוב הרבה יותר.
כיום חיים בארגנטינה כ - 250,000 יהודים, בעיקר בבואנוס איירס.
 
נכנסנו לבית הכנסת. האולם גדול ומרשים. עליתי יחד עם מרתה ולונה לעזרת הנשים. כל הנשים היו לבושות במיטב מחלצותיהן, וכל הגברים עטו חליפות ועניבות, מה שעורר בי הרהור נוגה שאני כנראה האדם הראשון בהסטוריה שנכנס לכאן עם נעלי קרוקס.
 
התיישבנו בעזרת הנשים במקום עם תצפית מצוינת לכיוון הגברים. תרתי שם אחר חתן פוטנציאלי ירא שמים בשביל להביא הביתה לאמא שתהיה מרוצה, אבל אחרי בחינה מדוקדקת של ההיצע הגעתי למסקנה שכנראה בכל זאת איאלץ להביא הביתה איזה רודריגו.
לא נורא. עושים היום יופי של הרדמה לפני שחותכים.
 
מרתה הביאה לי סידור ופתחתי אותו בשיר השירים.
טוב.
מעבר לעובדה שהיו שם פסוקים שלמים שהועתקו ללא בושה מהפרוייקט של עידן רייכל, מדובר בספר אירוטי שלא מבייש שום ספרות יפה בת זמננו. עם כל הכבוד לטענה שמדובר כאן בשירי אהבה בין עם ישראל לבורא עולם, הרי שלמקרא "אחות קטנה לנו ושדיים אין לה" אני לא יכולה שלא לתהות איפה בדיוק נכנס הקדוש ברוך הוא בסיפור הזה ומה פשעה האחות הזאת, שלא רק שלא גדלו לה הציצים, אלא גם מריצים עליה דאחקות ומתעדים הכל בספר הנפוץ ביותר בעולם.
 
כשחזרנו הביתה התיישבנו לארוחת שבת. בסופה אלברטו ואני התחרינו מי מצליח לאכול יותר גלידה (אמנם גלידת פרווה, אבל היא עדיין עלתה על הזוועה של היום הקודם), ובסוף זו הייתי אני שהלכה לישון עם כאב בטן. 
רבאק. הבחור בן 85, נראה כמו בן 70 ומתנהג כמו בן 18. הוא חי על בשר, גלידות, שוקולדים ויין ואין דבר בעולם שיעכיר לו את מצב הרוח. אם זה הסוד לחיים ארוכים אני מאמצת אותו בכיף.
 
היום (שבת) אלברטו לקח אותי לראות את בית הקברות בריקולטה. דורות  של עשירי ארגנטינה קבורים כאן, כולל אוויטה פרון, רעייתו השנייה של הנשיא חואן פרון. מאז שבעלה נבחר ב - 1946, אוויטה היתה מעורבת מאד בניהול המדינה, והיתה הדמות הפופולרית והמשפיעה ביותר בארגנטינה. היא נפטרה מסרטן הרחם בהיותה בת 33 בלבד. גופתה נחנטה והוצגה לראווה. לאחר ששלטונו של חואן פרון נפל בהפיכה צבאית ב - 1955, גופת אוויטה הוברחה לאיטליה, ולאחר מכן למדריד. חואן פרון שב לארגנטינה לקדנציה נוספת כנשיא, ולאחר שנפטר, הוחזרה גופת אוויטה לארגנטינה, אך בהחלטת השלטון החדש הופרדה מגופת בעלה ונקברה סופית בבית הקברות בריקולטה, בחלקת הקבר של בני משפחתה.
הקבר שוכן בתוך ביתן מפואר, ומבט פנימה מגלה מספר ארונות, אך מסתבר שאוויטה קבורה במעין כספת בטון בעומק רב באדמה, כדי למנוע את גניבתה.
טוב. אם זה מה שעושה להם את זה.
 
        בית הקברות בריקולטה בואנוס איירס    בית הקברות בריקולטה בואנוס איירס
מחר מתחיל השבוע השני לטיול שלי. נראה לי שהגיע הזמן לעזוב את המשפחה ולהתכלב באיזה הוסטל.
 
לילה טוב.
תגובה חדשה