המוצ'ילר המתכלב או הקמצן שלא יודע ספרדית, מי אתה?

ישנם הרבה סוגי מטיילים, האם אתה חזיר וואצאפ? המוצ'ילר הקמצן שלא יודע ספרדית או המוצ'ילר המתכלב שישן על ערסלים? בוא תגיד לנו מי אתה.

03/01/2019
גרינגו אמריקה

כותב הכתבה/טור :
מתן(מתאו) רוזנשטראוך
אהלן;
אני מתאו, בן 22 מרחובות. מטייל כבר מספר חודשים בדרום אמריקה; חווה חוויות, נהנה, ומדי פעם אוסיף פה כמה סיפורים ומחשבות...

  
30/4/08                                                                                                                                

                               איך ישראלים מטיילים?                                הערה: כל הנכתב בכתבה זו הוא הקצנה של תכונות של אנשים אמיתיים שהכרתי בטיול. לא לקחת ללב ולא להתעצבן, הפיקו את המיטב וטיילו רק איך שטוב לכם.
 
ישראלים- איך הם מטיילים? ישנן שיטות מספר, מגוון נרחב, הרבה צורות וצבעים לכל סוג של טיול - וכאמור: יש הרבה סוגים.
אז בטרם תזרקו את עצמכם אל הלא-נודע-המופרז בכרטיס חד כיווני ללה פאז, הרי לכם לקט המוצ’ילרים הישראלים בהכללה גורסת  מהזן הנדיר עד הנפוץ  המתרבה בקצב רצחני.  אבל ממש: רצחני.
 
1. המוצ’ילר המופרע
הוא יחצה את הגבול לפראגוואי לצפות בבסיסי החיזבאללה; הוא ירקוד עם תנינים בנהר הבני בבוליביה וילך בדרכו של יוסי גינזברג בחזרה מטואיצ’י; יגור עם משפחה ברזילאית ענייה בפבלה של ריו; הוא יעשה הכל כולל למכור את גופו בלבד שלא יצטרך לשלם על לינה. או על אוכל. גם המים חינם, כן?  התקציב שלו זהה פחות או יותר לתקציב מוצ’ילר ממוצע, אלא שצריך להספיק לשנתיים. וברור לכולנו שתיירות היא אינה מילה המופיעה בלקסיקון שלו. ונצואלה? הם באמת תומכים באיראן?
המוטו: " יש טיפוסים שמתייחסים אל החיים כאל טיול מאורגן. אבל אני לא נוסע. אני לוקח אותו-לוקח ת’זמן..."
 
                            
                                                  לאמה(למצולמת אין שום קשר לכתבה)
2. המוצ’ילר המתוכנן
עיירת נופש? נופש יש באילת. מה זתומרת מקום שכיף לא לעשות בו כלום? לשרוץ? להתחרדן??? ערסל יש לי בקיבוץ של אבא.
הוא מצוייד במפות מפורטות ובכרכי הלונלי-פלנט של כל מדינה ביבשת. וגם של הפוט-פרינט - שיהיה סנכרון. לא רק שיודע מה יעשה והיכן יהיה בעוד חודש ו13 ימים, הוא גם יכתוב את התכנון המלא בפנקס ’בה"ד 1’ שלו, והוא ישב עליו- שלא יגזים מדי- על יומיים, לוודא שאין סטיות מהתכנית.
המוטו: וודא הריגה.
 
3. המוצ’ילר המתכלב
אז מה נעשה..? נתכלב-כמובן. עדיף לחיות בתנאים מחפירים ולטייל יותר מאשר לחזור במעוד מועד ובעל כורחי. לא צריך ארוחת ערב, אני עוד שבע מהקונטיננטלית של הבוקר. בסדר, אז אין להם מים חמים, סך הכל 3 מעלות בחוץ.
המוטו: "יושב פה ורק מביט בארנק מתרוקן. תראו איזה יופי - פה אין לי, פה אין לי - פה אין."
 
4. המוצ’ילר הקמצן-לא-יודע-ספרדית
"פוסיבלה דיסקואנטו? נו אמיגו בחייך!!!"
ולא רק בלינה, ולא רק בטראקים מאורגנים או בספורט אתגרי. וכן במדינות בהן ההתמקחות אינה מקובלת. הם גם ככה שונאים אותנו, אז מה זה משנה? הכל למען 5 בול פחות מהפליז שקניתי לאבא! " נו אמיגו, תעשה לי ב20 בול..."
המוטו: קואנטו קואסטה?
 
5. חזיר אינטרנט
" אמא אני בסלבדור. את לא מבינה איזה כיף פה! מה שלום נוני? ומה עם טלטול??" כשבעצם הוא לא יצא עוד מההוסטל... ואם ננתק את אוזניות הסקייפ מחזיר האינטרנט ונוביל אותו ברצועת הזמן 10 שנים אחורה, כשלא היו קיימות כל דרכי התקשורת הנפלאות הללו, מה היה עושה החזיר? כלום, הוא פשוט לא היה בא לדרום אמריקה. ולעת לילה, כשכבר נמאס מהמחשב והעיניים כבר אדומות, מה נעשה? שיט-הד, אס-הול או יניב?
המוטו: "אל תדאגי לי אמא, גם בשעות הכי קשות אני חזק"
 
6. המוצ’ילר הנסחף-בגל
בעצם, הוא לא נסחף בכלל, הוא סתם נגרר. וזה לא הוא, זה הם, כי הם תמיד יבואו בחבורות די גדולות. וקולניות.
סביר להניח שהוא לא יטייל עם כרך של ’לונלי-פלנט’ - סתם כבד. בטח רשם כמה טיפים כללים בהרצאה של  ’המטייל’ בדיזינגוף סנטר, והוא זה שכתב את הטיפ הבא בגרינגו: "תזהרו!! קופיקו טורס הם חבורה של שקרנים מניאקים!" אחת מני הערות רבות של הנגררים בגל.
אם כן, איך הוא יודע מה לעשות? פשוט מאד: שאל בישראליאדה הקרובה. מה יש לעשות בקורדובה? צניחה חופשית! אחי, אין מה לעשות בסלבדור, כולם אומרים (ואז מה אם יש שם סצינה של מוזיקה שייחודית רק להם ורובע היסטורי מרהיב?).
נגרר= עושה מה שכולם עושים. כשאני הייתי בארקיפה (היפה מאחיותיה לימה וקוסקו לעניות דעתי) לא היו שם ישראלים. הגענו לקוזקו, נפוצה השמועה, יומיים-שלושה וארקיפה נתמלאה ישראלים. מזעזע.
אפרופו נגרר, גם הסמים לוקחים חלק נכבד בתופעה.
המוטו: עשן ותן לחיות.
 
7. הערס הישראלי
אין צורך לפרט.

8. המוצ’ילרית הישראלית
אחרונה ולא כל כך חביבה, היא שילוב מחוזק של מוצ’ילרים מספר 4, 5, 6 ו7 הכתובים לעיל. אבל משהו בה מלבד השילוב המזוויע, יעורר סלידה עצומה. ולא בגלל שהיא אף פעם - אבל אף פעם - לא יוצאת לטראקים; ולא בגלל שהיא תעדיף לשתות קפה בסאן-לורנזו מאשר לעשות את הסיבוב ק"מ וחצי המסכן; ולא בגלל שהיא באה לעשות את תאילנד בדרום אמריקה (לא חבל? סתם יותר יקר); ולא בגלל שום דבר אחר: פשוט בגלל.
המוטו: "חוץ מזה היא לא הייתה אינטילגנטית בכלל"
 
                                
                                                    לאמות(גם להן אין שום קשר לכתבה)
ועכשיו, מטייל יקר, קח את הזמן להחליט איזה מוצ’ילר אתה. וכן, בטח לא הרגשת טיפה הזדהות עם אף דמות, נכון? ברור...
 
 
*** הציטוטים לעיל נלקחו מין השירים  ’לוקח תזמן’ שכתב יהונתן גפן, ’התקף לב קטן’ שכתב ברק פלדמן, ’אל תדאגי לי אמא’ שכתב פבלו רוזנברג ו’אינטואיציה’ שכתב שלומי שבן.
תגובה חדשה

הכותב שייך לקבוצת ה...

Ariel

01.09.2008

פלצנים!!! אלה שבבוליביה מסתובבים עם טמפון בתחת כדי שלא ייצא קקי כל הזמן... למי אתה חושב את עצמך?

i am none of what u wrote

eli

29.08.2008

you forgat just one tipe...

יוגב

09.05.2008

there is the israeli that hates to travel with israelis, they travel alone and looking for europians all the time in HI hostels well, they write comments in English as well :)

משעשע וחמוד

Dorit

08.05.2008

משעשע וחמוד

Dorit

08.05.2008

לאיזה קבוצה אתה שייך?

אייל

01.05.2008

תכלס כתבה עניינית אבל...

mirit

01.05.2008

הכי אהבתי את המשפט של שבן... אין אחד השירים הגאוניים.. נראה לי כל פעם שאני אפגוש איזה מישהי אהבלה בטיול שלי עוד כמה ימים אני אשים לי את זה באייפוד... אחד האנשים הנדירים שלומי.. איזה שיר