הקרנבל בריו דה ז´נירו

בני קליין סוגר עוד קרנבל בברזיל והפעם קרנבל 2008 ומצעד המנצחות המרהיב, איך היו החגיגות, איזה בתי ספר לסמבה ניצחו וקצת ועצות לקרנבל 2009 אליו הברזילאים כבר מתחילים להתארגן...

03/01/2019
גרינגו אמריקה

 כותב הכתבה/טור :
בני קליין, פחות מחודש אחרי השחרור טס לברזיל וטייל במשך שנה וחצי בדרום אמריקה. ומאז ועד היום למעלה מחמש שנים גר בברזיל. שלוש מהן בריו דה ז’ניירו.
עובד כמדריך טיולים, שדרן רדיו ובעיקר נהנה מהחיים הטובים...


                                                                                                                             
     
                                 הקרנבל בריו דה ז´נירו                                 

אני חייב להודות שכבר 4 שנים אני מנסה לצאת כמה שיותר מהעיר ריו בזמן הקרנבל בברזיל. כמות האנשים, הלכלוך והבאלאגן לא עושים לי את זה יותר... אבל השנה היו לי אחלה הצעות עבודה והמון אנשים חיפשו דירות, אז הייתי בריו עד היום הראשון של הקרנבל ואז נסעתי לאנגרה דוז רייס, עיירה קטנה, שלוש שעות מריו, שם עבדתי ארבעה ימים וחזרתי לסוף השבוע של הקרנבל. אני מקווה שזה הקרנבל האחרון שלי בעיר ריו ואני מקווה שבקרנבל הבא הרבה ישראלים יסעו להכיר את המקומות שאני נוסע אליהם ומרבית העם הברזילאי גם יוצאים מהערים הגדולות כדי לנוח.  

                      
                                                             beija flor
לא יודע מי מכיר כבר את הקרנבל בריו ובברזיל אבל מה שאתם רואים בטלוויזיה זה הקרנבל התיירותי. בערים השונות חוגגים בצורה קצת שונה מכיוון שהמסורות של כל מקום התערבבו עם החגיגה הנוצרית וכך לכל מקום יש ייחוד. אני מציע מכל הערים את אולינדה שזו עיר קטנה ומאוד מסורתית ליד רסיפה. שם קיימת מסורת קרנבל מאוד מעורבבת מבחינת תרבויות, צלילים וצבעים. שם גם אפשר לומר שהקרנבל רגוע, יחסית לריו וסלבדור, אבל עדיין יש אלפים ברחובות, רק פחות שיגעון... 


                     
                                                            beija flor
אז בריו יש את המצעד שכולם מכירים. אני ממליץ דבר ראשון להזמין כרטיסים כמה שיותר מראש ולבחור את הצד הלא זוגי של היציעים. מן הסתם כמה שיותר יקר כך הראות משתפרת והעניין גדל, אבל בכל יציע לא זוגי (חוץ  מ3 ו 11 שהם לא משהו משהו) אפשר להיות רגוע כי יש הרבה פחות מקומות והרבה יותר אבטחה. אם מישהו צריך עזרה עם כרטיסים אני אעזור לכם בכיף אבל השנה אני אבקש כסף מראש מכיוון שהפסדתי כסף במקרה מסוים מאוד לא נעים ואני נאלץ לקטוע את הנחמדות המיותרת. קניתי מכספי כרטיסים לאנשים שביקשו שאני אארגן ולא חזרו אליי במקרה אחד ובמקרה אחר האנשים התעקשו שתאמתי מחיר אחר מראש  והמון פעמים מנסים להתמקח איתי שוב אחריי שכבר סיכמנו מחיר... אני יודע שזה לא כיף להוציא שלוש מאות דולאר כדי לשבת  ביציע הכי טוב (לא לדבר על אלפיים אם אתם רוצים לשבת ביציעי כבוד...) אבל אם בא לכם יש גם כרטיסים בעשרים דולר, רק שאני ממליץ לשכור מאבטח אישי שילווה אתכם.

                                   
                                                           beija flor

כל אחד מבתי הספר לסמבה בוחר רעיון ומציג אותו באמצעות רכבים ענקיים, שיר שמדבר על הרעיון הנבחר ורקדנים שמספרים באמצעות תחפושות וכראוגרפיות וכך כל בית ספר מעביר מסרים שנבחנים בקפידה על ידי חבר שופטים שנבחר מעולמות שונים (מוסיקה, סמבה במיוחד, מעולם המודה, הריקוד וכו’) וכך בוחרים את המנצחות.  

                        
                                                               salgeiro
לדעתי הדבר שהכי מעניין בריו זה שיש המון המון מסיבות רחוב. חוץ מבתי הספר לסמבה הגדולים, שמתחרים בסאובודרומו (התהלוכות הענקיות בטלוויזיה) יש מלא בתי ספר קטנים ובלוקוס (בלוקים) שיוצאים לרחובות להציג את עצמם ולחגוג עם הציבור הרחב, שבדרך כלל מעדיף לרקוד ברחובות. 

                        
                                                               salgeiro       

בין הבלוקים יש גם תחרות, אבל בלי חבר שופטים מוגדר ולוח תוצאות. התחרות על אהדת הקהל... והרבה יותר מעניין להסתובב במשך היום עם הבלוקים מאשר לצפות בתהלוכה במשך הלילה. יש בכל העיתונים כרונוגרמה של הבלוקים ואם תשאלו במקום בו אתם שוהים איפה הבלוקוס הכי טובים, כולם ידעו להסביר... 
אם בא לכם לראות סרטון של בלוק תיכנסו -  

                

למי שמתעניין במוצא הקרנבל אני ממליץ בחום על ויקפדיה. סיפור מעניין מכיוון שהחגיגה באה להכין את האנשים לצום של ארבעים יום במטרת הזדהות עם כאבו של ישו.
האטרקציה הכי חדשה בריו שקשורה לקרנבל היא עיר הסמבה, שמכילה את מוזיאון הקרנבל עם תמונות וחתיכות מרכבי הענק והתחפושות של השנים האחרונות. יש גם הופעות סמבה בלילות ובתי מלאכה של האמנים שמייצרים את התחפושות.

                       
                                                               grande rio       
 עיר הסמבה נמצאת בחלק מאוד עני של העיר- אבל יש אוטובוסים שמשאירים בכניסה ומטרו שמשאיר קרוב לכניסה. זה בעיקרון המקום הכי טוב להרגיש אווירת קרנבל שלא בתקופת הקרנבל וכמובן, גם בתקופת הקרנבל.
בריו הקרנבל מתחיל רשמית ביום שישי ונערך טקס בו ראש העיר מעניק את מפתחות העיר למלך מומו  (חלק מהערוב עם המסורת האפריקאית), כדי לפתוח במסיבה שתימשך עד יום שלישי. יום רביעי אין יותר תהלוכות, אבל הקהל עדיין ברחובות וכולם מחכים לתוצאות של המנצחות וליום שבת - מצעד המנצחות

                       
                                                               grande rio    
התמונות שצרפתי הן של שלושת המנצחות: בייז’ה פלור, סלגיירו וגרנדה ריו.

המון שלום אור ואהבה
בני קליין  

למידע נוסף על: ריו דה ז´נירו ברזיל