כסף

03/01/2019
גרינגו אמריקה

 

                                        

מטיילים יקרים, לפניכם פירוט על התנהלות עם כסף בטיולכם בדרום ומרכז אמריקה. 
המידע כאן מבוסס על ניסיון ונותן עצות או דרך להתנהל עם כספכם מהיציאה מהארץ ועד לסיום טיולכם.
כמובן שלמטיילים ותיקים הנושא יראה כבר לגיטימי וברור אך מסתבר שמטיילים רבים לפני טיסה לא ממש סגורים על איך לארגן את הכסף ואיך לשמור עליו...
המידע כאן הוא רק עצות והמלצות ואין לראות בזה הבטחה שהכל יעבור חלק

1. טרוול צ'קס או כרטיס אשראי?
שאלה מפורסמת ושכיחה אצל מטיילים לפני הטיול. הענין פשוט מאד -גם וגם כי בחלק מהמקומות אין פריטת טרוולים ובחלק מהמקומות אין כספומט, כמו כן גם יש מקומות שמקבלים שער מצוין על טרוול ויש מקומות שעדיף להשתמש באשראי.
תוכלו לחלק את הכסף בדרכים שונות ויש מטיילים עם תיאוריות שונות אך לרוב מומלץ לשים את רוב הכסף, משהו כמו 90 אחוז בחשבון בנק רגיל, אין צורך במט"ח(כי יהיה לכם  עמלות אחרות על חשבון זה ובסוף זה יצא אותו דבר), לחשבון הזה תעשו כרטיס אשראי בינלאומי, עם עדיפות קלה למאסטרקארד Mastercard כי הוא יותר נפוץ ביבשת מויזה Visa אך גם כרטיס של ויזה יעשה את העבודה, בכל מקרה אין צורך בשניהם.
10 אחוז הנותרים מהכסף תוציאו במזומן מהבנק ולכו לדואר שם תפרטו את הכסף לטרוולים של אמריקן אקספרס American Express , בנוסף לטרוולים תקבלו גם רשימה מודפסת של כל הטרוולים ממוספרים, צלמו עותק ושימו בבית, הרשימה הזאת עוזרת מאד במקרה של אובדן או גניבה.

עם כמה כסף לצאת מהבית?
תלוי בכם, אך מומלץ לצאת מהארץ עם סכום מזומן של כ-700 עד 1200 דולר, חשוב מאד מאד  - לא הכל בשטרות גבוהים!!! כך כשתגיעו תוכלו לפרוט סכומים סבירים עד שתבינו איך הכל עובד בלי שידפקו לכם עמלות ושער מטבע גרוע ובלי לנקר עיניים עם שטרות של 100 דולר.
עוד יתרון מצוין שיש עם דולרים,לנוסעים לארגנטינה זה מושלם לתחילת הטיול כי בתקופה הזאת יש בעיות כלכליות במדינה, המחירים עולים אבל יש מחסור בדולרים ולכן זה מצרך חיובי ויתנו לכם שערים ממש טובים לפריטה של דולרים וזה ממש יכול להוזיל את הטיול במדינה משמעותית.

          

2. סדר ורישום
טוב אז נחתתם בדרום אמריקה, אין יותר מטלות, סידורים, כאבי ראש ועבודה קשה, עכשיו רק נהנים! לכן לא קשה וכדאי מאד להקדיש לדבר אחד זמן כמו שצריך: ארגון התקציב,  היו  מסודרים בטיול שלכם ורשמו לעצמכם מתי משכתם כסף כמה ואיפה,  על מה הוצאתם וכמה נשאר, איזה טרוולים פרטתם וכמה ביזבזתם השבוע. מומלץ גם לספור מדי פעם את הטרוולים ולראות שהכל במקום.

3. גניבות, כייסים ושודדי ים
נושא חשוב מאד שמפחיד מטיילים רבים הוא גניבות, אלו נוחתים ביבשת לעיתים אף מבוהלים(אתם לא...) ומשדרים פחד לכל עבר, רק אחרי שהם רואים שהשד לא כל כך נורא הם תופסים בטחון ולקראת סוף הטיול אפילו מפריזים בו.
אז איך נושאים את הכסף?
חגורת כסף, אבזמים עם ריצרץ ועוד כל מיני פטנטים למינהם נחמדים מאד אך יהיו פחות אפקטיבים לטיול ארוך. מתישהו כבר ימאס לכם מללכת עם החגורה הזאת, בייחוד בחום 40 מעלות בברזיל.
ההמלצה היא פשוטה - סדרו לכם נרתיק נחמד בו יהיו הכסף המזומן שלקחתם מהארץ + הטרוולים + כרטיס האשראי, שימרו אותו תמיד מוחבא טוב בתיק היום(התיק הקטן) אותו אתם נושאים עימכם בנסיעות ובמעבר ממקום למקום. 
אף פעם אל תפרדו מהתיק בזמן נסיעות ואל תשימו את הכסף במוצ'ילה שהולך לבטן האוטובוס או המטוס, תמיד איתכם!
רצוי שהתיק יהיה עליכם ולא לשאת אותו ביד כמו מזוודה, ביחוד בתחנות מרכזיות של אוטובוסים. הגנבים גם הפכו מתוחכמים מיום ליום ויש המון שיטות של הסחת דעתו של המטייל - בזמן שזה הולך עם התיק שופכים עליו מים או כל ליכלוך אחר וכשהוא מתעסק בלנקות או להסתדר אז גונבים את התיק בזריזות. שימו לב גם לאנשים חשודים שנצמדים מאחור, גם אם אתם חושבים שאין לכם כלום בכיס והכל בתיק, היו מקרים שחתכו למטיילים חתך קטן בצד האחורי של התיק ולקחו את הכסף בזמן שהתיק היה על הגב.
כאשר התמקמתם במלון/הוסטל/דירה  העבירו את הנרתיק לתיק הגדול(המוצ'ילה) ונעלו אותו תמיד לפני שאתם עוזבים את החדר מומלץ מאד לא להתעצל ולנעול כל פעם את התיק עם הכסף גם אם אתם מרגישים בטחון במלון שלכם, מטיילים רבים מפחדים משודדים מאיימים ולבסוף המנקה של המלון מעלימה להם כמה מאות דולרים...  כך שאם תנעלו סביר להניח שהיא לא תסתכן בלחתוך את התיק שלכם.
לרחוב צאו עם מעט(לפי שיקולכם) מזומן של כסף מקומי.  

      

4. כמה עולה חודש
עוד שאלה נפוצה היא כמה עולה חודש בטיול. אין לזה תשובה מדוייקת כי תלוי מי אתם, האם אתם טיפוסים שאוהבים להתפנק עד הסוף ותעשו את כל האטרקציות ותבזבזו על ים קניות? או שאתם מהטיפוס "המתכלב" שישנים במלון עם חרקים כדי לחסוך כמה פסו?
תוסיפו לזה את הבדלי המחייה ושער המטבע ממדינה למדינה וקיבלתם בלאגן אחד גדול...
אבל בכל מקרה גירדנו לכם תשובה, הממוצע של רוב המטיילים בדרום אמריקה עומד על כ-1400 דולר לחודש, הסכום  הזה כולל בתוכו הכל: אוכל, לינה, אטרקציות, טיסות פנימיות, אוטובוסים קניות, ביזבוזים וכו...  חוץ מהכרטיס טיסה מישראל  ליבשת.
הממוצע גם מחושב לפי טיול במסלול שכולל כמה מדינות, לדוגמא בבוליביה אפשר להסתדר עם 900 דולר(לפעמים פחות..) וכך גם בפרו שמעט יותר יקרה מבוליביה אך כאשר תבלו בקולומביה וארגנטינה תוציאו בסביבות ה-1500 דולר. בברזיל לעומת זאת תוציאו הכי הרבה - ממוצע של 1800 דולר מחוץ לחודש הקרנבל ובחודש הזה 2500 דולר ומעלה.
לשערי מטבע בדרום אמריקה לחצו כאן


                                                          קישורים מועילים

                    רשות הדואר                             בנק הפועלים                           בנק דיסקונט                          בנק לאומי 
                
                            כ.א.ל                           בנק הבינלאומי                        בנק אוצר החייל                         בנק מזרחי                        
                 
          אמריקן אקספרס-סניפים ביבשת               אמריקן אקספרס                          ישראכרט                               לאומי קארד
                 
                                    

תגובה חדשה

עלות הטיול

דליה

15.09.2011

היי. לפי מה שאני מבינה טיול לחצי שנה עולה 35,000?? וכמה יעלה טיול של 3-4 חודשים לדרום אמריקה???

טרוול צ´קס

צחי

15.11.2009

איפה מוציאים אותם?

דחוף בבקשה

נופר

06.04.2009

היי למשהו יש מוסג אם אני יכולה לשלוח דואר לבואונס איירס? אם כן אז לאן בבקשה זה דחוף תודה

אמריקן אקספרס

mor

06.11.2008

בשיחה עם נציגה של אמריקן אקספרס הבנתי שאין הרבה כספומטים בדרא"מ שמקבלים את הכרטיס הזה. הנציגה הציעה לי לבדוק באתר את פריסת הכספומטים, וכך גיליתי שבבואנוס איירס למשל, יש רק 5 מכשירים (!!!) שמקבלים אמריקן אקספרס... נראה לי שמסטרקארד זו חלופה טובה.....

כיסים פנימים

e

22.07.2008

לדעתי הכי טוב זה לטייל עם גרב כסף ועם כיס פנימי כיס פנימי יכול להיות הרבה צורות: 1. כיס שתופרת תופרת מאחורי הכיס הרגיל של המכנס ,גישה אליו היא להכניס את היד למכנס ולהוציא את הכסף משם.(בדרך כךך סגור עם סקוצ´) 2. כיס פנימי שמתחבר עם 2 או 3 סיכות ביטחון למכנס. 3. גומי רחב שלובשים מסביב למותן ועליו תפורים כבר 2 כיסים פנימים. כיס פנימי הוא מעיין בד בצורת כיס. טיול מהנה!

עלות הטיול

doron

19.07.2008

אני שמעתי מהמון אנשים שטיול של חצי שנה עולה בערך 35,000 ש"ח עפי החישוב שעשיתם באתר זה לא כל כך מסתדר

מה זה הכיסים הפנימיים האלה?

עומרי

14.07.2008

סליחה על הבורות, אבל מה זה הכיסים הפנימיים האלה, איך תופרים אותם ואיפה לעזאזל משיגים כאלה בכלל? תאירו את עיניי...

באמת עצות לעניין - ושאלה קטנה

mirit

26.03.2008

אני טסה חודש הבא וזה ממש סידר לי את המחשבות בראש לגבי הכסף - עכשיו השאלה היא בברזיל וארגנטינה אין הרבה כספומטים זמינים? או שהם פשוט לוקחים עמלה מטורפת?

חשוב לגבי ארגנטינה

אלעד

21.02.2008

with visa cards you can´t withdraw more than 320 peso! each time.. and each withdrawel means comission!! so take one mastercard or bring a lot of cash / travelers for all the time in argentina.. good luck and have a nice trip...

חשבון מט"ח

איי

11.12.2007

תאמת שזה לא יוצא כל כך אותו דבר חשבון מט"ח ושקלי.. עמלת החזקה של חשבון מט"ח היא מאוד זניחה ולכן עדיף לעשות חשבון כזה וחסוך עמלה של העברה משקל לדולר דולר למטבע מקומי קחו איזה בוקר שבו עם הפקידה בבנק ותעשו איתו את החשבון- או אםילו עם ההורים זה יכול לחסוך מאוד

לגבי אמריקן אקספרס

שי

16.11.2007

אני יודע שהטרוולים שלהם הכי נפוצים אבל אני חושב שהאשראי טיפה פחות, למרות שנראה לי שתסדר גם ככה בלי בעיה עם אשראי אמריקן אקספרס.

מה בנוגע לאמריקן אקספרס?

לירון

04.11.2007

הזמנתי כרטיס מסוג אמריקן אקספרס. למישהו ידוע אם יכולה ליהיות לי בעיה איתו בטיול?

אין עדיפות לכרטיס מאסטרכרד

hostal

21.10.2007

עשיתי את כל דרום אמריקה למעט המדינות הצפוניות (ונצואלה והגינאות) עם כרטיס ויזה ולא היתה לי בעיה בשום מקום!

עוד עצה...

gidi

20.10.2007

אחלה עצות, אבל במקום לשים את הדברים בתיק הקטן, כדאי לתפור לכל אחד מהמכנסיים שאתם לוקחים (כמה זה? 3? 4?) כיס פנימי, עם ריצ´רץ´. זה נוח מאוד ובטוח יותר מתיק קטן. הדברים שצריך לשמור עליהם זה הדרכון, כרטיס האשראי והמצלמה. הטרוול צ´קס מבוטחים, אז לא כזה נורא לאבד אותם. עוד דבר - צריך לוודא שהכרטיס הבינלאומי שהוצאתם מוגדר להמרה לפי דולר ולא יורו, כי כדי להמיר למטבעות דרום אמריקאיים הבנק ימיר קודם כל לדולר. דבר אחרון, אפשר לקחת גם שני כרטיסי אשראי ליתר ביטחון - אם אחד נאבד, לא תצטרכו לחפש את סניף הויזה הקרוב בבוליביה.

עצות פוגעות ולענין

מיכל

18.10.2007

אחלה עצות, לא כמו כל הקשקשנים מהחנויות מטייילים.