הפגנה מול השגרירות

03/01/2019
גרינגו אמריקה

                                הפגנה מול שגרירות ארגנטינה בישראל
כתב: אריאל ליצ’ק

ביום שישי  15/09/06 בשעה 11:00 תערך הפגנה מול שגרירות ארגנטינה בישראל ברחוב מדינת היהודים 85 הרצליה פיתוח, בקריאה לארגנטינה לשמור על זכויות היהודים במדינתם, כולם מוזמנים לתמוך בזכויות היהודים בארגנטינה.
בימי המלחמה בלבנון ביקשו נציגי הקהילה היהודית בארגנטינה להפגין מול שגרירות איראן בבואנוס איירס, אך כשבאו להפגין נתקלו המפגינים בקבוצת אנשים המכנה את עצמה קברהצ’ו, אשר המתינה ליד השגרירות האיראנית.

אותם קרבהצ’ו רעולי הפנים היו חמושים במקלות ומנעו את הגישה אל אזור השגרירות האיראנית, שם רצו הארגונים היהודים להביע מחאתם כנגד התמיכה של אירן בחיזבאללה. המחאה היתה אמורה להיות באופן בלתי אלים ולהביע תמיכה בישראל בשעה שזו נלחמה בצפון הארץ כנגד החיזבאללה.

במקביל, בפקולטה לפילוסופיה באוניברסיטה של בואנוס איירס וסביבותיה צצו ועלו קריאות גזעניות כנגד יהודי ארגנטינה: השלטים הגזעניים חצו את הקווים האדומים שבעבר התקבלו בשאננות במדינה: הכרזות שבעבר הופנו כנגד מדיניות ישראל בשטחים ובלבנון הוחלפו לכרזות אנטישמיות.

שלטים בקריאה ל"מוות ליהודים" נתלו בפינות שונות ברחבי עיר הבירה הארגנטינאית. מי שתולה את אותן מודעות הן בעיקר קבוצות פוליטיות ימניות, כנופיות רחוב, גופים של שמירה על זכויות האדם המשנים את תפקידם והופכים לדוברי החיזבאללה והחמאס במצעדים וכנסים כדי להוכיח כי לישראל אין זכות קיום.

מבלי להיכנס לויכוח על המלחמה וסיבותיה או נקודות שונות הקשורות למלחמה, בעקבות הקורה היום בארגנטינה חובה עלינו להתריע בפני מי שיהיה מוכן לשמוע שמתחת לאף של השלטונות בארגנטינה מתחילה לקום תנועה נגד היהודים בעלת אופי אנטישמי, שכמו התנועה הנאצית בגרמניה בשנות העשרים של המאה הקודמת הולכת אט אט ומגייסת המוני תומכים.

חוסר היכולת של הקהילה היהודית להפגין בצורה חופשית ושקטה מהווה חוסר שוויון חוקי בארגנטינה. הממשל הארגנטיני התיר את ההפגנות כנגד מדיניות ישראל בשטחים, אך בחר לשלול את זכותם הדמוקרטים של חברי הקהילה היהודית להפגין. 

זכויות האזרח היהודי נפגעות ביחס לאחרים ומעמידים את הקהילה היהודית בארגנטינה בסכנת התקפות פיזיות כפי שהיה בעבר ובאווירה שכזו קשה לתאר עד לאיפה זה יכול להתדרדר. סכנת ההתקפות כנגד מטרות יהודיות בארגנטינה אף חמורה יותר אם ניקח בחשבון נוכחות גורמי טרור שמשתתפים בהפגנות וחוסר העשייה של המדינה כנגד פגועי הטרור בשגרירות ישראל ובניין הקהילה בבואנוס איירס, שם עד היום טרם הסתיימה חקירת האירוע. בניגוד לשני הפיגועים הקודמים שתפסו את השלטונות בארגנטינה מופתעים, נדמה כי הפעם לא יופתעו רבים אם תהיה פגיעה בחברי הקהילה היהודית בבירה.

כישראלים ממוצא ארגנטינאי והן כישראלים עלינו להרים קול קורא ולהתריע על הקורה שם בארגנטינה הרחוקה בפני נציגויות ארגנטינה בעולם והן בפני העולם כולו ולדרוש להגן על זכויות הקהילה היהודית בארגנטינה לחיות ולפעול כמו כל אזרחי ארגנטינה.

כדי להגן על זכויות היהודים הארגנטינאים אשר נשללת מהם האפשרות להפגין מתארגנת הפגנה גדולה מול השגרירות הארגנטינאית בהרצליה פיתוח שם יקראו המפגינים לארגנטינה לשמור על זכויות האדם והשוויון בפני החוק ותוגש עצומה לשגריר ארגנטינה בישראל שקוראת לממשל הארגנטינאי לשמור על זכויות אחינו היהודים בארגנטינה. הם לא מורשים להפגין תמיכה בישראל, אז עלינו להפגין תמיכה בהם..

תגובה חדשה