חנות הקוקה בקוסקו

בחנות קטנה בעיר קוסקו שבפרו, מנסה כריסטו לשקם את תדמיתו המושמצת של צמח הקוקה. אריאל ליצ’ק מספר מפרו איך בחנות קטנה עושים שוקולד לבן וחום עם קוקה, טופי קוקה, עוגיות קוקה, גלידת קוקה ואף פיצה קוקה והכל חוקי ולא ממכר... 

03/01/2019
גרינגו אמריקה

                                            כותב הכתבה/טור :אריאל ליצ’ק

                                                 חנות הקוקה בקוסקו פרו                               

צמח הקוקה מוכר בעולם כחומר הגלם של סם הקוקאין. אבל חוץ מהאבקה הלבנה, לצמח שגדל בדרום אמריקה יש שימושים רבים, מתרופות ועד ממתקים.
בחנות קטנה בעיר קוסקו שבפרו, מנסה כריסטו לשקם את תדמיתו המושמצת של צמח הקוקה. למי שלא יודע, מהקוקה מפיקים את אחד הסמים הפופולריים בעולם - הקוקאין. כשמדברים עם כריסטו אפשר להתרשם  שהוא ממש "חי" את הקוקה ומאמין בסגולותיו.

בחנות/מפעלון שלו בקוסקו, כריסטו מיישם את השקפת העולם הייחודית שלו ומוכיח שמקוקה אפשר לעשות הרבה דברים, אף אחד מהם לא מזיק או ממכר, כמו למשל:  שוקולד לבן וחום עם קוקה, טופי קוקה, עוגיות קוקה, גלידת קוקה וכמובן חליטת קוקה.

כריסטו אף פיתח עבור חבר שלו, בעל מסעדה איטלקית בקוסקו, פיצה שהבצק שלה עשוי מקוקה. החידושים המקוריים של כריסטו זיכו אותו במקום ראשון בתחרות "בישול איטי" שנערכה באירופה.

כריסטו הוא לא היחיד שעושה שימוש בצמח הקוקה שלא לצרכי קוקאין. ברפואה המסורתית משמש שיח הקוקה, בין השאר, להקלה על מחלת גבהים והפרעות עיכול. בתעשיית התרופות, למשל, משמשים עלי הקוקה לייצור תרופות לטיפול באקזמה, בשלבקת חוגרת, ועוד…

כמובן שהשימוש הנפוץ ביותר בעלי הקוקה הוא במשקה הפופולרי בעולם הלא הוא הקוקה-קולה. (אגב, בשנים הראשונות של קוקה-קולה המשקה הכיל סם קוקאין, עד   שמישהו החליט להפסיק את החגיגה…)

           
                                          עוגיות קוקה                                                                            כריסטו

כיום, שיטת המאבק הנפוצה ביותר בקוקאין היא ריסוס והשמדת הגידולים החקלאיים של צמחי הקוקה. לדעתו  של כריסטו, במקום שממשלות ישקיעו הון עתק בחיסול והשמדה של הגידולים הן צריכות להשקיע את הכסף בפיתוחים מועילים לאנושות ומלחמה ביצרני הסמים עצמם - ולא בחקלאים.
  
אחת הבעיות החמורות שנגרמות ע"י ריסוס והשמדת הצמחים היא פגיעה קשה באיכות הסביבה בשל החומרים שמשתמשים לריסוס. לפעמים הריסוס פוגע בשל טעות או חוסר התחשבות גם בגידולים חוקיים וגורם נזק רב. כתוצאה מכך, מתקבלות אלפי תלונות מדי שנה על ריסוס בתים, גופי מים ומטעים שאינם מטעי קוקה.                                                                                                                                                                                                                                   שקיות עם שוקולד קוקה


                                       תמונות נוספות מהחנות:

       
                                                                 שוקולד קוקה

       
                                                                 קוקה ואפר

         צילומים: אריאל ליצ’ק

                                                                                              

למידע נוסף על: פרו קוסקו טנה
תגובה חדשה