איתי

8/17/2011 3:21:23 PM

796

שאלות לגבי מערכת ביגוד(לחורף)!

עשיתי כבר את רוב קניות הציוד לטיול ונשארו כמה פריטים שלא קניתי ועליהן כמה שאלות: 1. פליס. התחלתי קצת להתעניין בנושא וגיליתי שאין לי שמץ של מושג מה אני מחפש. יש פליסים רגילים, ויש דו צדדיים, ויש סופט של, ויש מבד פורלטק והמון מושגים שאני לא מבין בהם. מה צריך לקנות לדרום אמריקה(טיול ארוך) שישלב בהחלט גם הרבה טרקים ומקומות קרים מאוד?? אני מחפש כמובן את הנוסחה האידיאלית - הכי מחמם, הכי נוגד קור/גשם/רוח, וכמובן הכי קל והכי פחות תופס מקום. מחיר הוא לא פונקציה כ"כ. 2. מכנסי מטיילים. כנ"ל אותו דבר כמו עם הפליסים, המון מושגים - שום מושג. מכנסיים מתפרקים, מבד סינטטי או מכותנה, "נוגדי חרקים?!" ועוד ועוד... ושאלה שלישית והכי חשובה, איך להרכיב את המערכת בגדים שלי לטיול?(ביגוד חורף) הבנתי שיש כמה סוגים של מערכת בגדים שאפשר לקחת. או ביגוד שמבוסס על בגדים תרמיים מתחת ופונצ´ו כשכבה עליונה ואז הפליז או מה שבאמצע לא כ"כ משנה. או להשקיע בביגוד המחמם(פליס ועוד...) ואז לא תמיד צריך כיסוי ניילון על כל הגוף או בגדים תרמיים מטורפים.. מה דעתכם??

ray

8/17/2011 3:46:09 PM

מצטרף לשאלה של הבחור

efi

8/22/2011 2:21:04 PM

יש שיטת לבוש שמיועדת בדרך כלל יותר לספורט אקסטרימי או באמת לטרקים בתנאי מזג אוויר משתנים. השיטה מתבססת על בגד תרמי שינדף זיעה כמה שיותר מהר מהגוף ושישמור את הגוף יבש - גוף רטוב קר יותר וגוף יבש שומר על החום שלו. שכבת ביניים שמעבירה את הלחות (עודף זיעה) החוצה מהשכבה הפנימית וגם מחממת (שומרת על אוויר מת שלא זז במקום ומגרה את הגוף להתחמם יותר) ושכבה חיצונית שאטומה לרוח/מים. בכללי הרעיון הוא שגוף יבש ישמור אותך בחיים (במצבי קיצון כמובן) אז מה בעצם הרעיון (אני אדבר על פלג גוף עליון, רלוונטי גם לתחתון)? שכבה תחתונה - צמודה לגוף חולצה תרמית היא לא חולצה מחממת! היא חולצת ששומרת על חום גוף בכך שהיא מאוד מאוד צמודה לגוף ומנדפת זיעה במהירות, צריך לקנות חולצה באיכות גבוהה ולא סתם משהו צמוד שלא באמת יעבוד. כותנה זה משהו שסופח מים ושומר אותם, על כן לא מתייבש ולא מנדף ולא מתאים למערכת לבוש כזאת. מאוד מומלצות התרמיות של The north face על אף המחיר (כ250 ש"ח לחולצה) אבל לא צריך יותר מאחת, גג שתיים אם ממש ממש מלאים בפעילות חסרת מעצורים ואין זמן לכבס דברים לפעמים. שכבת ביניים - בין המנדפת לחיצונית השכבת ביניים משמעותה חימום הגוף והעברת הלחות/זיעה החוצה, שכבה מאוד חשובה, בדרך כלל אפשר לבחור בפליז כמו מיקרופליז או איזשהו סוודר מצמד מתאים. כאמור שוב, כותנה אינה מומלצת מאחר והיא מאבדת את הבידוד שלה כשהיא נרטבת ומאוד מאוד קשה לייבש אותה שכבה חיצונית - אטימות כלפי חוץ של מים ורוח השכבה החיצונית, בדרך כלל מעיל גורטקס, בדרך כלל יקר מאוד, אבל חיצוני ביותר במצבים הקיצוניים. הרעיון הוא שוב להעביר את הזיעה/לחות החוצה לעולם החיצון כדי לשמור את הגוף יבש, ובנוסף השכבה הזו אוטמת את הגוף מרוח ומים (מעילים ברמה גבוהה אטימים לחלוטין לגשם ורוח (Arcteryx Alpha SV לדוגמא, מעיל של 600 דולר, אבל זה הטוב ביותר כיום בשוק...) אין בעיה שלשכבה האמצעית יהיו כמה חלופות שונות כדי להתאים למזג האוויר. הרעיון בשיטת שכבות היא שלובשים מה שצריך, אם יש גשם לובשים את השכבה החיצונית אבל אם לא קר, אז לא צריך את המרכזית בהכרח. צריך לדעת להתאים את הלבוש למצב, ככה שלא מזיעים יותר מדיי, שומרים על טמפרטורת גוף יציבה, ואז הכל טוב וכיף:) לפירוט יותר גבוה אפשר לחפש בגוגל layring clothing system או לקרוא על זה בwww.rei.com http://www.rei.com/expertadvice

איתי

8/22/2011 4:47:34 PM

אם רק תוכל בבקשה בכל זאת להמליץ לי באופן נקודתי לגבי השכבה האמצעית והעליונה(פליס ומעיל גשם) כמו שהמלצת על חולצה תרמית של נורט´פייס. כמובן אני לא מדבר על טווח של 600$ למעיל.

efi

8/22/2011 6:56:50 PM

לטפס הרים גבוהים, לא הייתי לוקח פחות מהטוב ביותר שאני יכול להרשות לעצמי... לטרקים "מוכרים" מה שנקרא הייתי לוקח דברים הרבה יותר סטנדרטיים המלצות קונקרטיות? מיקרופליזים של כל החברות הטובות הם אחלה, בעיקר ארקטריקס ונורת´ פייס. רק אל תקנה בררה ותראה שהבד מבצע את מה שהוא אמור לבצע (כתוב על כל דבר למה הוא מתאים) ושכבה חיצונית? שוב, אם רק טרקים, אולי אתה אפילו לא צריך משהו כזה... אולי תוכל לקחת איזשהו סופטשל טוב שהוא אטום לרוח ורק דוחה מים (לא אטום, אם יש טפטוף אין בעיה, אם גשם גשם אחרי כמה זמן זה ירטב גם מבפנים) יש כל מיני קומבינות היום שהסופטשל בא גם עם שכבה פנימית ואז בקניה אחת סגרת את שתי הפינות, אני פחות אוהב כי זה לא מאפשר לי לבחור את מה שאני רוצה אלא קובע לי שזה השילוב אבל זה אחלה פתרון זול יותר והרבה מעבר למספק לרוב האנשים. למען הסר ספק, זה אחלה דבר! גם כאן נורת´ פייס חזקים, וגם לקולומביה יש דברים מעולים משהו שאנשים אולי לא שמים לב אליו... נעליים וגרביים הרבה יותר קריטיים לטרקים עם מוצ´ילה על הגב מאשר אם תיהיה קצת יותר רטוב או קצת פחות רטוב. בהרבה מקרים אפשר גם להסתדר עם פונ´צו בעשר שקל שרק יכסה אותך מהגשם. הכל תלוי במה אתה הולך לעשות בטיול שלך...

ori

8/22/2011 8:23:12 PM

הבחור שכתב מעליי סיכם הכל דיי יפה. חשוב לזכור שלציוד טיולים אין סוף - תמיד יש יותר יקר, ותמיד יש יותר טוב. מילת המפתח היא "מספיק" - אם זה עונה על הצרכים שלך, זה טוב מספיק. לגבי שכבת הבסיס - כמו שצויין, כותנה לא מומלצת. צמר לעומת זאת, מומלץ מאוד. בשנים האחרונות גילו שצמר עושה כל מני דברים מגניבים, כמו מנדף זיעה בטירוף, מתייבש מהר והכי חשוב - לא מסריח. בגלל זה, אם אתה אומר שכסף הוא לא שיקול מבחינתך לך על צמר. זה יקר אמנם, אבל שווה את זה. לגבי שאר השכבות - לדעתי, מיקרו פליז הוא מיקרו פליז הוא מיקרו פליז. אני השקעתי הרבה מאוד כסף במיקרו פליז איכותי של חברה מוכרת. על האיכות אין מה להתווכח, אבל הוא לא מחמם יותר מהמיקרו פליז החום-ירוק שכולנו קנינו בריקושט לפני הטירונות, ועלה שליש מחיר. עבור סופטשל, בדוק חברות כמו northface, mountain hardware, colombia outdoor research וכו´. חפש אחד שהוא windstopper. אני עובד עם זה, וממליץ עליו בחום- http://www.thenorthface.com/catalog/sc-gear/mens-apex-bionic-jacket.html מעבר לזה, קנה פריט אחד לכל שכבה (חוץ מהבסיס) ואתה מסודר. 1-3 חולצות שכבת בסיס (ארוך וקצר) מיקרו פליז "סופט-של" מעיל פוך (נתון לויכוח אם צריך או לא) "הארד-של" (מעיל גשם קל) ויהיה לך יותר חם משצריך. עוד מילה אחת על ביגוד- גרביים. אל תתפשר על גרביים, קנה גרביים שהם 100% צמר. זה עולה יותר, אבל זה מחמם, מנדף זיעה בטירוף ופשוט לא מסריח (אני בטרק לבשתי אותם שבוע בלי בעיה). זה אפילו מונע יבלות. תענוג. סמארטוול זה אחלה.

איתי

8/23/2011 2:10:18 AM

לוידוא הבנה וגם לקוראים העתידיים של השרשור הזה והבנה סופית: שיטת השכבות: שכבת בסיס(חולצה תרמית) - עדיף לא מכותנה, להשקיע בחברה מוכרת. שכבת ביניים - מיקרו פליז - עדיפות לצמר. מעליו סופט של או פליז שפה נכנסים כלמיני דגמים שאפשר גם להסתפק רק בהם ואולי בפונצ´ו מעל, תלוי באופי הטיול. כלומר, אם אקנה סופט של נוגד גשם ורוח אמור להיות לי מספיק חם. שכבה עליונה - מעיל נגד גשם(לא מתכנן כנראה לקחת) או סוג של חלפ"ס כלשהו שפשוט ימנע מגשם לחדור. גרביים - עדיפות לצמר מלא. יש?

ori

8/23/2011 9:45:08 AM

פליז הוא פליז, וצמר הוא צמר. אני התייחסתי לשכבת בסיס מצמר (עיין ערך Marino wool). יש מצב שיש שכבות ביניים מצמר גם אבל בזה אני לא מבין. לגבי מעיל גשם - לרוב הם מתקפלים קטן והם קלים. אם יש לך אחד, אני חושב שכדאי לקחת, פשוט כי עדיף להיות מוכן לכל מצב.

efi

8/23/2011 9:47:20 AM

הרעיון הוא שיש שתי אפשרויות מה שהיה פעם היה רק Hardshell - מעילי גורטקס אטומים לחלוטין למים ולרוח ואז פיתחו למעמד הביניים של הטיולים מה שנקרא את הSoftshell שהוא אטום לרוח אבל רק דוחה מים בסופו של דבר, שימוש בשיטת שכבות הוא הגיוני ונכון למי שמבצע ספורט אקסטרים כמו טיפוס הרים במקומות קרים ממש אם כל השאלה היא רק בשביל לטרק בכמה מקורות שקצת קר בהם (וואי וואש לדוגמא) אז אתה תסתדר בכל מקרה אני בטוח מיקרו פליז יבוא מתחת לסופטשל, ואין סיבה לשים עוד שכבה חיצונית מעל הסופטשל מה שכן, הכל טוב ויפה לזמן שנמצאים בפעילות כשמגיעים לאוהל בלילה, מעיל פוך יהיה הרבה יותר נעים ומחמם ונוח וכו´ וכו´, לא צריך את שיטת השכבות כשלא זזים

איתי

8/23/2011 2:35:35 PM

שוב תודה, מה שכנראה אעשה זה: לקנות חולצה תרמית טובה, לקנות מיקרו פליז וסופטשל טוב שנוגד מים(לא אטום, כמו שאמרתם...) ואולי לקנות איזה פונצ´ו או ניילון כלשהו למקרים של גשמים חזקים.