Sagi

8/4/2010 1:32:27 PM

305

רשימת ציוד לדרום אמריקה

אהלן, אני מוצ´ילר שזה עתה נחת בארץ אחרי טיול של 10 חודשים בכל יבשת אמריקה. חבר שלי טס עכשיו והוא ביקש ממני לכתוב לו מה לקחת ומה לעשות שם, חשבתי שזה יעזור גם לכם, אז קבלו: *או תיק גדול (מוצי´ילה, לא יותר מ65 ליטר) או מזוודה - יש פה הרבה ישראלים שמסתובבים עם מזוודה כי זה יותר נוח להם.. ואם מוצי´ילה אז לקנות גם כיסוי... ובלי קשר צריך גם תיק קטן (30-40 ליטר) כדי להסתובב איתו בעיר לפעמים או לטיולים... אני גם הייתי ממליץ מזוודה... המוצ´ילה קרעה לי ת´כתפיים... *נעלי הרים טובות זה COLOMBIA או VASQUE או SALOMON... אל תקנה בלמטייל כי הם חראות.. לא החליפו לי לחדש כשניפרמו לי הנעליים.. ותקנה גם וקס לנעלים כדי העור והתפרים לא יהרסו לך ותמרח לפני ואחרי כל טיול על הנעלים. *חשוב מאוד מילון עברית ספרדית ומומלץ שהוא יתרגם גם מספרדית לעברית (מילון כפול) *לעשות ביטוח חיים כולל ביטוח כבודה! ממש משתלם לעשות כולל כבודה (החזר כסף על אבדות) כי סביר להניח שתאבד כמה דברים בטיול כזה ארוך... אני אבדתי כמה וגם גנבו לי כמה... צריך להוציא דו´´ח מהמשטרה על מה שנגנב ואתה מקבל החזר מהביטוח כשאתה מגיע לארץ ושולח להם הכל בדואר... *כדאי שתביא איתך דגל ישראל גדול.. זה לא כבד ויהיה לך הרבה הזדמנויות להניף אותו בגאווה ( אני הלכתי במיוחד לתופרת כדי שתתפור לי דגל ישראל). וגם כדאי שתביא הרבה דגלי ישראל קטנים ותפזר אותם שם.. זה נותן גאווה לראות את הדגל בחו´´ל... וגם מדבקות מהארץ של גולני וכאלה.. כיף לראות עברית בחו´´ל.. *מחשבון קטן (צריך לחשב הרבה כסף ולדעת כמה כל מטבע שווה בשקלים וזה פשוט לשבור ת´ראש בלי מחשבון כיס) * המון קונדומים (אתה הולך לזיין המון שם והקונדומים שם חרא, סתם להסתכן איתם) * המון ממתקים וחטיפים מהארץ - ישראלים שיראו אותך עם זה יצאו להם העיניים! ואז תדביק את העתיפות במסעדות של ישראלים.. זה קטע כזה שם.. מגניב דווקא.. אתה תראה - ישראל כבשה את דרום אמריקה! *תביא רק קצת בגדים (3 חולצות, 2 מכנסיים קצרים, בג דים אחד וג´ינס אחד) כי אתה תקנה פה הרבה וחבל שתסחוב בגדים שלא תלבש.. אבל תביא הרבה תחתונים וגרביים.. כדי שלא תצטרך לשלוח לכביסה כל יום ואת זה אתה לא הולך לקנות פה כמובן.. *מחשב נייב קטן - כמה שיותר קטן יותר טוב, אבל לא אייפון או משהו כזה כי לא תאכל להעלות תמונות איתו. וכמעט בכל חור יש "וייפיי" ככה שזה ממש טוב להסתובב עם מחשב נייד - זה יכסוך לך הרבה כסף על אינטרנט קפה, רק תשמור על זה טוב. * דיסק און קי של 4 ג´יגה בייט - לא צריך יותר... וכל פעם שתמלא אותו תצרוב על דיסק DVD הכל ותרוקן (תפרמט) אותו ותשלח את הדיסקים לארץ ותשים אותם בעטיפות קשיחות שלא יסדקו.. לי נסדק אחד כי לא שמרתי עליו טוב.. *תביא שמפו וסבון וקצף גילוח ואלתוש וקרם הגנה מהארץ שיחסוך לך כסף (אם אמא שלך קונה כמובן), כי תאכלס יותר זול פה אבל אם כבר יש לך אז עדיף שתביא איתך. ואל תקנה את "המגבת שמתייבשת מהר" זה עבודה בעיניים! היא בכלל לא מתייבשת מהר וממש לא נעים להתנגב איתה. תביא מגבת קטנה רגילה שאתה יכול להתנגב איתה אחרי מקלחת, אם תביא גדולה זה סתם כבד ויותר יקר בכל כביסה שתשלח אותה. *תקנה חגורת כסף ותשים שם את הדרכון והאשראי ורוב הכסף ותלבש אותה רק כשאתה עובר מעיר לעיר. כשאתה מגיע להוסטל חדש תנעל את זה בלוקר שם או שתחביא עמוק בתוך המוצ´ילה/מזוודה - לא גונבים בד´´כ בהוסטלים.. יש כאלה שקונים חגורת שורש שהיא ממש כמו חגורה רגילה ואתה יכול לשים אותה אפילו על הג´ינס שלך, אבל אתה לא יכול לשים שם דרכון ואשראי.. לי היה יותר נוח חגורה רגילה שמתחת לג´ינס... * תעשה כרטיס אשראי בינלאומי של ויזה - ורק של ויזה כי מאסטרכארד ואמריקן אקספרס עושים בעיות בכספומטים לפעמים וויזה מתקבלת בכל כספומט וגם ויזה לא לוקחים עמלת משיכה מהכספומט ואחרים בד´´כ כן - חוץ מזה על כל משיכה, גם בויזה, הבנק לוקח עמלה של 4 דולר ולא משנה כמה אתה מושך, אז תמיד עדיף למשוך הכי הרבה כסף ואז תשים את הרוב בחגורת כסף ורק איזה 100 שקל בארנק, וגם איזה קונדום למקרה חירום... וגם תעשה טרוול צ´קים כי זה עמלה יותר נמוכה, אבל אין את זה בכל בנק אז אתה חייב גם ויזה. *בקשר למצלמה הייתי ממליץ מצלמה נגד מים גם כי היא יותר עמידה (קשיחה), גם כי אם היא תיפול לך בטעות למים היא לא תהרס כמו שקרה לחבר שלי, גם אתה תוכל לצלם כשיורד גשם וגם תוכל לצלם מתחת למים כמובן (בפנמה, בסן בלאס למשל אתה חייב אחת כזאת... מדהים מה שיש שם מתחת למים! וזה גם רק בעומק של מטר עד 5 מטר). *קלפים. אתה הולך לשחק שם הרבה קלפים... אין לך מושג כמה... זה מעביר ת´זמן יופי... *הייתי ממליץ גם חוט ומחט ואיזולירבנד אם יש לך... הרבה דברים נקרעים ונהרסים בטיול כזה... *תפילין, או לפחות סידור וכיפה - לפחות תפילה של שבת, לשמור קצת על המסורת. ותהילים למזל. *תלמד מאמא שלך לבשל אורז, פסטה, שניצל וכל מאכל שקל להכין אותו ותכתוב את המתכונים ותביא איתך את זה - אתה הולך לבשל שם הרבה... גם חסכוני ולפעמים יותר בריא מהמסעדות שם... *יומן מסע - זה אולי מעיק לכתוב בו, אבל זה הדבר הכי משתלם שהיה לי בטיול! החוויות זה הדבר הכי חשוב! תכתוב בו הכל בלי לדפוק חשבון לאף אחד... יום אחד אתה תפתח אותו ותשבח את היום שכתבת בו את מה שתקרא. ותביא גם מחברת טיוטה... תמיד תצטרך לכתוב תזכורות וכל מיני שטויות.. או טבלאות של "יניב" (משחק קלפים). *תעשה מנוי בסקייפ למנוי של שיחות חופשי לכל קו ביתי בארץ (בזק/הוט/012) ב7 דולר בלבד! זה הכי משתלם! אפשר גם לקנות אשראי לשיחות לפלאפונים אבל זה יקר ונגמר מהר... *תעשה כרטיס סטודנט מזוייף לשנה הקרובה (שמעתי שאפשר לעשות באיסתה) זה יתן לך הרבה הנחות באוטובוסים, שמורות טבע ומשחקי כדורגל... תגיד שאתה לומד בארץ שאתה נמצא בא. הם תמיד מאמינים. ותתן שם של אוניברסיטה כמו "סאן חוזה" ולא תל אביב או חיפה.. יש מצב שהם מכירים אותם... *אם בא לך תשמור מטבעות ושטרות מכל ארץ.. אני עשיתי את זה.. זה נחמד למזכרת.. *קניות (מתנות וציוד לטיול) תעשה רק בבוליביה - תקנה במקומות אחרים רק מה שנראה לך שאין בבוליביה, אבל יש שם כמעט הכל! זהו חפרתי לך ת´נשמה כדי שיהיה לך קל... לי לא היה מישהו שהמליץ לי ככה... הכל למדתי תוך כדי הטיול.. לפחות עכשיו אני מנוסה לטיול הבא ב´´ה.. וגם יש לי רשימת קניות עכשיו... יאללה אחי שיהיה בהצלחה! תעשה חיים ושמור על עצמך.. אל תסתובב לבד בסימטאות בדרום אמריקה, גם לא ביום.. מסוכן שם כמו שבטח כבר שמעת... שמעתי על הרבה מקרי שוד שם...

יבגני

8/4/2010 4:08:38 PM

תודה רבה ששיתפת את כולם בהמלצות, אני גם טס לדרום אמריקה בעוד כמה ימים תגיד, יש לי שאלה, מה עדיף לקחת, פליז או חומית?

Sagi

8/7/2010 9:00:55 PM

בטח שלא חומית. זה תופס המון מקום בתיק/מזוודה. אם אתה מתחיל בבוליביה תקנה שם ג´קט של NORTH FACE נגד גשם בגרושים (150 שקל במקום 700). אם אתה לא מתחיל שם אז תביא איזה פליז מהארץ. אם יש לך חומית אתה בטח גולנצ´ית - תקח איתך מדבוקות ותדביק שם.. זה אחלה דבר.. מי שיבוא אחריך יהיה בשוק..

רוני

8/9/2010 6:36:38 AM

אולי תוכל לעזור לי אני מתלבטת איזו עונה הכי טובה להתחיל את הטיול לחצי שנה, ארגנטינה צ´ילה ועלות עם הגל העולה. חלק אומרים לי נוב´ חלק אומרים דצמ´ הרבה אומרים ינואר. סוף ינואר לצאת לארגנטינה לא מאוחר קצת? אמרו לי שהעונה נגמרת בפברואר אז זה לא משאיר לי זמן כמעט.. בבקשה תעזור לי.. -156-

רוני

8/9/2010 6:36:38 AM

אולי תוכל לעזור לי אני מתלבטת איזו עונה הכי טובה להתחיל את הטיול לחצי שנה, ארגנטינה צ´ילה ועלות עם הגל העולה. חלק אומרים לי נוב´ חלק אומרים דצמ´ הרבה אומרים ינואר. סוף ינואר לצאת לארגנטינה לא מאוחר קצת? אמרו לי שהעונה נגמרת בפברואר אז זה לא משאיר לי זמן כמעט.. בבקשה תעזור לי.. -156-