צ´אצ´אפויאס

טיפים של גולשים על צ´אצ´אפויאס

קצת על צ´אצ´אפויאס

העיירה היפהפיה צ’אצ’אפויאס יושבת על המדרונות המזרחיים של האנדים בגובה של כ-2400 מ’. מדובר במקום שנמצא מחוץ למסלול של רוב המטיילים הישראלים ותיירים בכלל. מהעיירה נשקף נוף מדהיםוהיא נמצאת באזור רווי באתרי עתיקות של תרבות הצ`אצ`אפויה שקדמה לתרבות האינקה שגם היא טבועה במקום. יש כאן שני אתרים  מפורסמים:מבצר קואלאפ שנחשב למבנה האבן הגדול בדרום אמריקה ולגונה דה לוס קונדורס. בנוסף אליהם קיימים עוד מספר רב של אתרים שניתן להגיע אליהם בטיולי יום. באיזור ישנם כ-3 או 4 טרקים לא רעים בכלל אך נשוב ונציין שאין הרבה מטיילים באזור ולכן כדאי להגיע עם עוד חברים/שותפים.
את כל הסידורים שתצטרכו תמצאו במרכז העיירה מסביב לפלאזה דה ארמאס.
חשוב לציין שלא מומלץ להגיע לכאן בעונה הגשומה, הדרכים נחסמות וקשה לצאת לטרקים.

לעוד טיפים של גולשים על צ´אצ´אפויאס הוספת טיפ

חברת טיולים מומלצת בישראל המיתמחה בדום אמריקה

אני ובעלי רוצים להמליץ על מאוד חברת גלובוס שנימצאים בארץ GLOBUS) ADVENTURES) מצאנו המלצות עליהם באינטרנט ויצרנו איתם קשר הנציג שלהם אורן היה מאוד מיקצועי ועזר לנו בהכול הוא ממש נותן שרות מהלב בהתחלה קצת היססנו אבל אחרי שדיברנו עם כמה לקוחות שחזרו מטיולים איתם הינו שמחים שמצאנו אותם והיתקדמנו איתם הם בנו לנו מסלול המתאים לזמן שלנו ובנוסף לסוג טיול שאנו רוצים ואחר כך ניפגשנו מספר פעמים ניסנו לקבל מספר הצעות מחיר אפילו מחברות בפרו אבל המחירים שלהם היו הכי זולים והסבירו לנו שיש להם משרדים בכול המדינות בדרום אמריקה המדריכים והטיולים הם שלהם והם אלה שמבצעים את הכול המדריכים שלהם היו מיקצועים מאוד נחמדים ואפילו היו חלק שלא הפסיקו להצחיק אותנ וגם האוכל בטיול היה ברמה גבוהה מאוד המלונות שסגרו לנו היו ממש טובים ומאוד נהננו בהם עם מיקלחת חמה טלויזיה וטלפון וגם מי שרוצה שרות חדרים הנציג שלהם אורן תמיד דאג לנו ווידא שהכול בסדר איתנו ושהכול מתואם ובאמת לא היו לנו בעיות תיאום או לוגיסטיקה מאוד שמחנו שהכרנו אותו הוא ממש עזר לנו בהכול והקדיש מעצמו המון למעננו אנחנו מטילם הרבה אבל בטיול הזה מאוד נהננו מהיחס וגם מהשרות של החברה אנחנו ממליצים עליהם בחום אתם הפרטים שלהם הם 072-2832848 והניד של אורן הוא 050-4172215 אימיל:[email protected]

חברת טיולים מומלצת מאוד

אנחנו רוצים להמליץ בחום על חברת גלובוס אני ואישתי יצאנו לטיול דרך חברת גלובוס בארץ והיה ממש ומעבר למצופה אורן הנציג של החברה בארץ בנה לנו מסלול מדהים של פרו בוליביה ואקוודור ובנוסף את כול הטיול סגרנו איתו במחיר יותר נמוך מהמחיר שהיה עולה לנו במדינות שבהם טיילנו ליפני היציאה קיבלנו את רשימת הטלפונים ואנשי הקשר של הנציגים והמנהלים של החברה בכול מדינה ואת רשימת המלונות שבה נישן ואת הנהגים שיאספו אותנו אבל לא הינו צריכים את זה כי הכול היה כשורה מתואם ובזמן ממש חברה טובה עם אחריות כלפי הלקוח ושרות מעולה פגשנו אותו עוד מיספר פעמים כדי לקבל תידרוך מלא על הכול וטסנו. במהלך הטיול הוא היה איתנו בקשר טלפוני למלוןובדק תמיד שהכול כשורה המדריכים של החברה היו מיקצועים מאוד ודוברי אנגלית ואפילו חלקם יודעים עיברית מאוד נהננו מהטיול וזה לא הטיול הראשון שלנו בעולם ומאוד חששנו לטייל בדרום אמריקה והופתענו מאוד לטובה אפילו כשחזרנו לארץ שלחנו לחברה מיכתב תודה ולאורן שלחנו מיכתב ומתנה מאיתנו ואנחנו עדין בקשר איתו הוא ממש אדם טוב ישר ואיכפתי וגם עוד לקוחות שדיברנו איתם אמרו את זה ושיבחו את החברה והוא מוכן לעזור לכול אדם תמיד באשר הוא הטלפון שלו הוא 0504172215 והאימיל של החברה הוא [email protected] ותירשמו FOR OREN

צאצאפויאס- מומלץ!!

צאצאפויאס נמצאת בצפון פרו, ממש בתחילת יערות הגשם, וסוף הרי האנדים, כך שמתקבל נוף מדהים של הרים ירוקים מכוסים ביערות הערפל (fog forests), נהרות עצומים ואתרים מדהימים.. מה גם שצאצפויאס נמצאת לא במסלול התיירים הרגיל, ככה שמי שנמאס לו מישראליידה זה המקום בשבילו. ולכן גם מומלץ לא להגיע לבד, אלא עם עוד מישהו, אבל אם הגעתם לבד, אל דאגה, אפשר להסתדר מצויין (אני הסתדרתי:) והאנשים שם הם האנשים הכי נחמדים שתפגשו בכל דרום אמריקה, ויעזרו לכם בכל דבר שתבקשו. דרכי הגעה: מלימה- חברת movil tours היא היחידה שמציעה אפשרות לקנות כרטיס "ישיר" עם עצירה בציקליו,אך הם היקרים ביותר. אבל ניתן לחסוך כסף בעזרת קניי כרטיס לציקליו בנפרד, ומשם לצצ´ה (צצפויאס) בנפרד- משך הנסיעה- לצקליו- 11 שעות לצצה מציקליו- 10 שעות מווארז: כנ"ל גם פה, חברת movil tours היא היחידה שניתן לקנות בה כרטיס ישיר לצ´צ´ה, עם עצירה בטורוחיו ובציקליו, אך שוב.. הם היקרים ביותר. ניתן לחסוך כסף בעזרת קניית כרטיס נפרד לטורוחיו, ומשם לציקליואו ואז צ´צה או לצ´צה ישירות- שפשוט עוצר בציקליו.. (חברת liniea מומלצת בחום) אתרים: שני אתרי החובה לדעתי הם: 1. הקרטרה- המפל השלישי בגובהו בעולם. דרכי הגעה- לוקחים קולקטיבו לכפר סו פאולו/קוקהצימבה (עדיף לסאו פאולו- השביל שם יותר מסודר, ופחות עלייה), ניתן לקחת קולקטיבו בשעות המוקדמות של הבוקר(3-5)באיזור של הקולקטיבוס- תשאלו בקבלה של ההוסטל- מחיר ממוצע: 10-15 סול הולכים כ2-3 שעות בג´ונגל (נוף מהמם) ואז נחשפים למפל שלא ראיתם כמותו בחיים. חזור- ניתן לחזור לסאו פאולו ומשם לרדת למטה לכביש (חצי שעה-שעה הליכה) ומשם לקחת קולקטיבו לצצה (7-10 סול) 2. קוואלפ: קוואלפ, אתר אבן מרשים שנמצא במעלה הר עצום. לוקחים קולקטיבו לטינגו (הישנה!! יש 2 טינגו!!) או למריה-מומלץ טינגו יותר ומשם מטפסים ברגל עלייה של 10 ק"מ, לי לקח 3 וחצי שעות (טיפוס קשה!!) מומלץ לצאת בשעות הבוקר המוקדמות!! וגם אם אפשר, לשכור מדריך שמה, כי פשוט לא תבינו מה אתם רואים.. חזור- יורדים בחזרה לטינגו, לא למריה! ושם יש קולקטיבוס בחזרה לצצה (7-9) סול לכל כיוון *מומלץ ללכת לטוריסטיק אינפורמציו שנמצא בפלזה לפני, כדי להצתייד במפה והסברים כללים נוספים, ואל תסתמכו כל כך על הלונלי פלנט (גרסת 2009/10) כי הוא לא מעודכן..

טרק האלפמאיו בוואראז/לכל הישראלים!

שלום שלום! דבר ראשון אני רוצה להגיד שאחרי חצי שנה בדרום אמריקה והסתכלות מרובה פה בפורום רוב הטיפים פה הם ממש שקרים גסים... בחיי, איזה 90 אחוז מההודעות פה הם בנושא "נגנב לי האייפוד מהחדר והמנהל לא הסכים לפצות אותי בחיים אל תלכו להוסטל XCVZXV!!!!" נו באמת... חבר´ה תשמרו על הדברים שלכם ואל תהיו תמימים, אבל גם תקחו בעירבון מוגבל ביותר את מה שנכתב פה בפורום, ישראלים משום מה אוהבים ללכלך על עסקים של אחרים ובחיים לא לקחת אחריות על המעשים בעצמם ובגרינגו רואים את זה המון. לענייננו! כשהייתי בוואראז יצאנו לטרק ה"אלפמאיו" לשמונה ימים עם קסה חיימה המפורסם. האמת היא שחשבנו שיהיה אירגון בינוני ביותר של חיימה כי הוא נראה כזה עארס חאפר אבל היה ממש מעולה. חיימה אירגן לנו כמות מאוד גדולה של אוכל וציוד מצויין - שולחן, כיסאות, אוהלים, שק"שים וכו´. יש לציין כי חיימה שכח או "שכח" 3 מזרונים אבל אנחנו הבאנו את שלנו אז לא הייתה בעיה. החלק הכי טוב היה המדריך שלנו שהיה באמת מצוין ועובד כטבח במסעדה בזמן שהוא לא עם קבוצות קוראים לו אלפרדו ואתם יכולים לבקש אותו מחיימה. בכל הטיול נתקלתי במדריכים בינוניים ותמיד היה מוזר לראות את השלטים בהוסטלים שנראים פחות או יותר בתבנית הבאה: "לכל הישראלים! קנינו פה קולה אצל הסניורה והיה מדהים! הסניורה מקסימה וממש אוהבת ישראלים... המקום הכי טוב בדרום אמריקה! בקשו את חוליו, או שם כזה ואחר ואז מיליון שמות בעברית" ואני שואל.. איך זה הגיוני? האם כולנו משקרים? הרי יש גם המון מדריכים על הפנים ואף פעם לא רואים שלט שאומר היה פה לא משהו, האוכל ככה-ככה... הסיבה שאני כותב את כל זה היא בגלל שכשחזרנו מהטרק הייתה לנו נסיעה של 10 שעות באוטובוס קולקטיבו בחזרה לוואראז, אבל זה היה בזמן השביתה של יולי 09, והכבישים נחסמו. ישנו בהוסטל באחת הערים בדרך בגלל שהכביש היה חסום, ובארבע בבוקר יצאנו במונית ספיישל לוואראז, היחידה שהסכימה להסתכן בהשלכת אבנים וכאלה וגם לקחה 150 סול שזה מחיר מופרז כמובן לנסיעה של שעה אבל מה לעשות היו תנאים מגבילים. הגענו לוואראז לחיימה מחוייכים ושמחים והסברנו לחיימה יפה (בלי צעקות, וגם בלי אמיגוווו ופוסיבלהההה) שמאוד נהננו ובחוזה חיימה חתום על הסעות הלוך וחזור ושישלם למונית. חיימה שילם תאמינו או לא, ובגלל זה אני כותב לפניכם - מסבתר שמדובר בבנאדם י

Hostel Karajia
הוסטל טוב וזול מאד, קרוב לפלאזה, יש מים חמים תמיד.
כתובת: jr 2 de mayo 546


Hotel revash

מקום נחמד, מציע חדרים פרטים עם מקלחת במחיר סביר, במקום מים חמים, שירותי כביסה ועובדים נחמדים.
מיקום מצוין במרכז העיירה.
כתובת: grau 517

מפל גוקטה Cascada De Gocta
זהו המפל השלישי בגודלו בעולם! הוא הוכרז כך רק בשנת 2006 כאשר נמדד. יש הטוענים כי המדידה לא נערכה כראוי והוא החמישי בגדולו אך בכל אופן זה לא מפחית מיופיו של המפל האדיר הזה שמתנשא לגובה של כ-771 מטר.
ניתן להגיע לכאן בטיול יום נחמד מצ’אצ’אפויס כאשר צריך לקחת מיקרו/טנדר לכפר  Cocachimba שנמצא כ-1.5 ק"מ מהעיר ומשם להמשיך ברגל בשביל צר כשלוש שעות הליכה עד למפל.

קואלאפ Kuelap
מבצר/עיר הענקי הזה נחשב למבנה האבן הגדול ביותר ביבשת, אורכו כ-600 מטר, קירותיו בצבע צהוב ועוד מספר צבעים שנוצרו עקב עתיקות המקום. למרות חשיבותו ויופיו האתר אינו פופולרי כמעט ולא מבקרים כאן תיירים רבים. בתוך המקום צמחו עצים וסחלבים וביניהם מרחפים יונקי דבש. לאתר ניתן להגיע  באופן עצמאי אבל אפשר לקחת סיור מצ`אצ`אפויאס שכולל מדריך(דובר ספרדית) ונסיעות הלוך חזור ויצא לכם כמעט אותו מחיר אם תעשו זאת לבד(סביבות ה-30 סול) שכולל גם מדריך והסעה עד האתר - מומלץ. 
ישנם קברים שהשתמרו במקום ולא נגעו בהם כלל ותוכלו לראות שלדים ששרדו מאות שנים.
אגב אם בחרתם בדרך העצמאית אז אוטובוס שיוצא ב 4:30 לפנות בוקר ועולה 12 סול.

לימבמבה Leymebama
כפר חביב שנמצא כ-3 שעות נסיעה דרומית לצ`אצ`אפויאס, הכפר הוא נקודת היציאה לטרק הלגונה דה לוס קונדורס.
יש כאן מוזיאון יפה ששווה לבקר בו, במוזיאון מוצגות מאות מומיות, נמצא כ-40 דקות הליכה מהכפר.
חוץ מטרק הלגונה ישנם עוד אתרים שניתן להגיע אליהם עצמאית בטיולי יום, בררו על קונגונה ופוטקה.
מהכפר ניתן לנסוע לקחאמרקה העיר הגדולה שנמצאת במרחק "סביר" של 12 שעות(נסיעה לא קלה).
 
לגונה דה לוס קונדורס Laguna de los condores
אתר קבורה עתיק(מכאן המומיות שבמוזיאון) זהו טרק של 3 ימים. הדרך קשה ועוברת ביערות העננים, עלות הטרק היא כ-100$ דרך סוכנות בצ`אצ`אפויאס, העלות גבוה כי אין הרבה מטיילים כדי לצאת בקבוצה גדולה ובגלל שחייבים להשכיר סוסים וציוד,אפשר גם להתארגן ליציאה זולה יותר דרך הכפר לימבמבה אך תצטרכו לדאוג למדריך ולסוסים, באזור הלגונה נמצא הוסטל לה קבניה המבודד.

מכאן יש אוטובוסים ליעדים:
צ’יקלאיו - 12 שעות.
לימה - 29 שעות.

להגיע לצ’אצ’אפויס דרך העיר קאחאמרקה לא מומלץ, הדרך משובשת והנסיעה גרועה.

אם אתם רוצים להגיע לאיקיטוס אתם צריכים לקחת מיניבוס לכפר פדרו רואיז Pedro ruiz(שעתיים נסיעה) משם נסיעה לא כל כך "איכותית" ליורימאגואס Yurimaguas  שמננה יוצאות הפלגות לאיקיטוס.
ישנה עוד דרך להגיע ליורימאגואס והיא דרך טארפוטו ומויבמבה.

כתבות

סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.
הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.