וואי וואש(טרק)

טיפים של גולשים על וואי וואש(טרק)

קצת על וואי וואש(טרק)

טרק הוואי וואש נחשב הטרק השני באיכותו בעולם.
אורכו בין שמונה לשלושה עשר ימים, תלוי ביכולות המטיילים, כאשר עשרה ימים יתאימו לרוב הקבוצות, יש לציין שהטרק לא קל בכלל ,כל יום תלכו באזור ה-7 שעות במעלות ובמורדות ההרים בגובה 3000 עד 5000 מטר במזג אויר קר מאד שיכול לגרום אפילו לסופת שלגים.
הנוף במהלך הטרק עוצר נשימה; מישורי עשב, פסגות מושלגות, מפלים מדהימים, מפולות שלג מפעם לפעם, משטחי סלע, לגונות בשלל צבעים, איזורי ביצות, שקיעות מדהימות ואתגר ניווטי לאוהבי הז´אנר.

בעיר האוורז קיימות סוכנויות נסיעות רבות שדרכן ניתן לצאת לטרק בצורה מאורגנת.

הסוכנויות מציעות שתי דרכים, הראשונה: בארגון מלא בו אתם מקבלים הכל: ציוד , אוכל(כולל הכנה), מדריך, ואפילו סוסים אם אתם רוצים. המחירים נעים בין 130 ל-160 דולר תלוי בגודל הקבוצה בהסעות ובכמות סוסים.
הדרך השניה היא כך: מגיעים לסוכנות מבקשים הסבר על מפת הוואי ווש אותה תקבלו שם, משכירים אוהלים לפי הצורך, ציוד לאוכל וכל הציוד הנלוה וסוגרים איתם על חמר, חמורים וסוסים.
כל מה שנשאר לכם לעשות הוא רק לקנות אוכל(מפורט בהמשך).

היציאה לדרך
שמים את הציוד שלא לוקחים לטרק או במלון או בסוכנות, קונים כרטיס נסיעה באוטובוס: הווארז - יימק
הנסיעה תארך באזור ה5-6 שעות תחילה באוטובוס ולאחר מכן במיני וואן בשל תנאי הדרך עד העיירה יימק.
המיני וואן יעצור לכם במרכז העיירה הקטנטנה שם סביר להניח שתמצאו שלוחה של הסוכנות שלכם בה תפגשו בחמר/מדריך שלכם לטרק, תכירו את נציגת הסוכנות שתטפל בענין הסוסים והחמורים ותוכלו לבלות שם את הלילה ללא תשלום לפני היציאה לטרק למחרת.
בעיירה יימק ישנו טלפון ציבורי אחד תקין בו תוכלו להשתמש רק באמצעות כרטיסים מקומיים, יש חנות למצרכים ומסעדה, ואין מקלחת.
בבוקר למחרת רותמים את החמורים ואם החלטתם להתפנק ולקחת סוסים אז גם אותם, ויוצאים לעשרה ימים באחד המקומות הכי יפים בעולם.
לכל אורך עשרת הימים תלכו על שביל הוואי וואש ותראו את הצבעים והנופים הכל כך מדוברים.
ביום השישי תוכלו לעלות לתצפית הסאן אנטוניו שם תוכלו לחזות ולהבין כמה העולם יפה.
כמובן שההגעה לתצפית אורכת כ-3 שעות למתקשים מביניכם ולא קלה כלל.
ביום השביעי תגיעו לעיירה שם תוכלו לקנות מספר מצרכים אבל אל תבנו על זה.
הכניסה לעיירה כרוכה בתשלום אותו בכל מקרה תצטרכו לשלם כי עליכם לעבור בה(אל תסכימו למחירים הראשונים שיציעו לכם! תתמקחו עד תום).
ביום השמיני תגיעו למעיין חם בו תוכלו לרחוץ במי גופרית חמים הנובעים מבטן האדמה.שם תוכלו לקנות בירה קולה וקרקרים.
בסוף הטרק חוזרים ליימק ומבלים עוד לילה בעיירה באותו המקום של הסוכנות.
למחרת חזרה עם המיני וואן עד לתחנה בדרך שם תקנו כרטיס נסיעה לאוטובוס להווארז(15 סול,3 שעות).
כל העסק יעלה לכם באזור ה80 דולר לאדם מהיציאה מהווארז עד החזרה.

וואי וואש הטרק המקוצר
מי שהטרק המלא קצת גדול עליו ורוצה משהו יותר קל אז יש אפשרות של ארבעה ימי טרק בוואי וואש בהם רואים חלק מהנופים שיש בטרק המלא אך עדין נופים מרהיבים והטרק הקצר גם מהנה. בטרק הקצר יותר היום הראשון יחסית לא קשה ועוזר בעיקר להסתגל לתנאי השטח. בימים שלאחר מכן מטפסים בין 200 ל-500 מטר בערך - חשוב מאד לשים לב טוב טוב לבריאות שלכם ושאתם מסתגלים לגובה, לא לעלות עוד אם מרגישים לא טוב ותמיד אפשר לקחת את הזמן ולסיים את הטרק בקצב שטוב לכם. המחיר הוא סביב 390 סול לאדם בקבוצה קטנה, בקבוצה גדולה אפשר לקבל עוד הנחה.

לפניכם מספר עצות שימושיות שיעשו לכם את החיים קלים יותר: על כל 2 אנשים מומלץ לקחת חמור ציוד אחד כשכדאי לקחת עוד חמור או יותר בהתאם למספר האנשים בשביל ציוד נוסף. 
לגבי סוסים - את הטרק אמורים לעשות ברגל אבל ישנה אפשרות לקחת סוס צמוד ולעשות עד כדי 80% מהטרק על הסוס, בכל מקרה גם אם כולכם מורעלים ועושים את הטרק ברגל תקחו סוס או שניים לעת הצורך.
 
לרוב נהוג לשלם לסוכנות הטיולים רק על השכרת הציוד ולחמר(מוביל חמורים) משלמים רק בסוף הטרק ביימק. 

אוכל: ארוחה גדולה אחת ביום בנוסף לארוחת בוקר ונישנושים. ארוחת בוקר בסביבות השעה 8-9 בבוקר כל יום תכלול כיכרות לחם עם ריבה ותה. הארוחה הגדולה - בתום ההליכה בכל יום עם הקמת האוהלים והמחנה מוציאים את הכירים והבלון גז ומבשלים: 250 גרם פסטה לאדם ליום וכדאי גם להביא אבקת מרק. נישנושים כמה שיותר!!! מה צריך לקחת מהסוכנויות: חמור, חמר , כירים ובלון גז לבישול, מפה של האיזור, אוהלים, שק"שים, ארגזים לציוד, כלי מטבח. 
מה אתם מביאים:ביגוד חם, אוכל , מוזיקה , תיק התרופות שלכם(כדורים נגד כאבי ראש חובה!) מצלמה, והרבה אנרגיה ומצב רוח.
במהלך הטרק בין הימים השלישי לחמישי אירעו בעבר מספר מקרי שוד אלימים בהם נרצחו כבר מספר מטיילים מהארץ ומהעולם.זכרו תמיד עדיף לוותר על חפציכם מאשר לאבד את החיים!!! אל תנסו להתנגד לשודדים חמושים. מזג האויר קר מאד עד כדי קיפאון בלילות ויתכנו אף סופות שלגים. אך כשהשמש זורחת מזג האויר נעים ונוח להליכה. יש להביא ביגוד חם עם כל עזרי הלבוש שאפשר וכדאי גם להביא גזייה אישית לחימום האוהל לפני השינה.במהלך הטרק יתכנו מפגשים כלבים- הזהרו פן תנשכו. במהלך אחד הימים קיים קטע הליכה של 3 שעות ללא החמר, אך לא בעייתי.

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.