וואראז

טיפים של גולשים על וואראז

קצת על וואראז

וואראז - Huaraz
שבע שעות נסיעה צפונה מעיר הבירה, לימה, שוכנת לה העיר וואראז באיזור מדהים ביופיו בין הרים מושלגים ומישורים ירוקים. וואראס יושבת בגובה של כשלושת אלפים מטרים מעל פני הים, ממוקמת בחבל אנקש, בין רכס הקורדיירה בלאנקה והקורדיירה נגרה, על גדות נהר סנטה באנדים של פרו.
העיר מונה כמאה אלף תושבים, ובנויה כרשת רחובות במבנה של שתי וערב וקלה מאד להתמצאות.
 במרכז העיר שבנוי ברובו ממבנים נמוכים תוכלו למצוא עיר תוססת ביום בין החנויות הרבות והרחובות הארוכים ועיר די שקטה בלילה פרט לרחוב ברים קטן באיזור מרכז העיר.
וואראז נחשבת לבירת הטרקים של פרו ומשמשת כנקודת יציאה למגוון רחב של אטרקציות, הכלכלה נשענת בעיקרה על תיירות, מסחר, מתן שרותים, וכמובן מסעדות, בארים, ושאר עסקים אחרים כמו בכל המקומות המערביים.
ככל שמתרחקים על הציר, דרומה וצפונה, העיירות והכפרים, מתפרנסים יותר מגידולים וענפים חקלאיים.
 וטיולים שאליהם מגיעים מטיילים ואוהבי אתגרים מכל העולם. בעיר תוכלו למצוא שפע של מסעדות באיכויות שונות,
סוכנויות טיולים רבות שינסו לשבות את לבכם עם טיול כזה או אחר ואתם תוכלו למצוא עיירה נחמדה ששוכנת לה בעמק יפיפה ומסביבה נוף עוצר נשימה, דבר שמעיד מה מצפה לכם אם תצאו לאחד הטיולים באיזור (וכדאי לכם...)
העיר שנחרבה בשנות השבעים ברעידת אדמה, נבנתה מחדש, בניית לבנים חומות, זו על גבי זו, ללא השקעה באסטתיקה ומראה, ולמעט מבנים ספורים ברחבי העיר, היא מכוערת למדי.
הנוף הנשקף מהעיר, שרותי התיירות האזוריים, אינספור חנויות ומשרדי טרקים, מסעדות, הוסטלים ואנשים נהדרים, הם שעשו את וואראז, ובצדק, לבסיס הטיולים המרכזי באזורים הסמוכים.

כאשר מדברים על וואראז, ועל הטרקים של אזור וואראז, מדברים בנשימה אחת גם על העיירות המקסימות קשפמפה וקראס, אשר מהאזור שלהן יוצא טרק הסנטה קרוס ולצידו מעיינות חמים, או ללייק פארון. מדברים על יונגאי, ממנה ניתן לצאת לטרק לאגמי יאנגנוקו וללגונה שישים ותשע הממוקמים בדרך עוצרת נשימה בין הואסקראן, הגבוה שבהרי פרו והואנדוי,הסוגר את העמק מן הצד השני. מהעיירה מנקוס ניתן לצאת לטרק לפסגת הואסקרן, מקרואז לפונטה אולימפיקה המהממת ובכלל, כל טרק רגלי הופך למסע יפיפה בין עמקים נהרות ופסגות מושלגות.
צפונית לעיר וואראס כמאה ואחד עשר קילומטרים, ממוקם רכס וואי וואש, עליו ניתן לקרוא בערך נפרד,  אחד הטרקים המפורסמים בעולם ונחשב למספר שתיים ביופיו אחרי אנאפורנה, בנפאל.

באופן כללי, ציר הכביש המחבר בין צ'יקיאן שבצפון , באזור הוואי וואש, לבין אזור קראס שבדרום, בנוי בקו ישר מצפון לדרום, במקביל לנהר הסנטה, ובתוך עמק חרוץ, בין הקורדיירה בלאנקה ממערב וקורדיירה נגרה ממזרח.
צירי הטרקים באופן כללי ניצבים לציר הכביש, ונעים בכיוון כללי של ממזרח למערב.
לטרקים באזור, אפשר לצאת עם סוכנויות טיולים מקומיות, או בעזרת קולקטיבוס, מוניות ואוטובוסים מקומיים.
באופן כללי, הטרקים נחלקים לחד יומיים, אותם מומלץ בחום, להפוך בעזרת אוהל וקצת אוכל לדו יומיים, ולכאלו של ארבעה ימים ויותר כמו סנטה קרוז ווואי וואש. את אלו החד-דו יומיים, מומלץ לעשות בזוגות או יותר ואפשר ללא סוכנויות, את אלו הארוכים יותר, לא לחסוך ולקחת מדריכים מנוסים.
השבילים במרבית הטרקים הקצרים, רחבים, עד כדי מעבר לכלי רכבים גדולים, יש לשים לב ולהיזהר מתנועת הרכבים.

אורח חיים: עירוני לחלוטין עם מאפיינים של רוגע ושלווה של אנשי האנדים, ככל שמתרחקים מווראס לכיוון העיירות הסמוכות החיים הופכים ליותר ויותר שקטים, כפריים ורגועים.

סביבה: הרי האנדים, פסגות מושלגות, נהרות, לגונות בצבע טורקיז, כפרים, גידולים חקלאיים, גבהות חומות עירומות של הקורדיירה נגרה וכמובן אנשי אנדים מקסימים.

החי: מגוון רחב של בעלי חיים חי בהרי האנדים, מכולם סביר להניח שתזכו לראות פרות, כבשים, עיזים, סוסים כלבים וחתולים. בחלק מן הטרקים ישנם חמורים לאמות ואלפקות... היזהרו מכלבים נושכים בטרקים...

לעוד טיפים של גולשים על וואראז הוספת טיפ

אזהרה לא ללכת להוסטל alpes huwaraz ובטח שלא לעשות דרכו טיולים והסעות

הגענו להוסטל אחרי המלצה חמה והתאכזבנו קשות!!! ההוסטל מנוהל עØי משפחה שלמראית נראת מקצועית ושמחה לעזור אך אל תתבלבלו הבן הגדול בשם רוברט שמנהל את ההוסטל הוא שקרן וגנב. וזה מה שעבר עלינו במשך כמה ימי שהות בהוסטל: 1. כשהחלטנו לעשות את לגןנה 69 באופן עצמאי ישבנו עם רוברט כדי לדעת דרכי הגעה וכו×, רוברט לא טרח להציע לנו הסעה מההוסטל ללגונה וחזרה ( דבר שהתברר לנו ביום למחרת ממטיילים אחרים) דבר שבעקבותיו נתקענו באמצע שממה בלי יכולת לחזור חזרה להווארז כיוון שלא הייתה תחבורה ציבורית, כמו כן, למרות שסגרנו יום לפי את הלגונה הוא לא טרח לציין שצריך לשלם פשוט 65 סול ל21 יום ובגללו שילמנו 10 סול כניסה חד פעמית ועוד 65 סול ביום למחרת. 2. סגרנו דרכו את הטרק של הסנטה קרוז, לא רק שהוא לקח לנו 340 סול במקום 300 בחברות אחרות הוא גם אמר שיהיה את כל הציוד, והציוד מעולה, מה שקרה בפועל זה שקיבלנו שקי שינה רטובים ואוהל שלא היה חסין למים וירד עלינו גשם כל הלילה והלכנו עם בגדים רטובים במשך שלושה ימים. 3. רצינו לסגור הסעה חזרה ללימה ב1 למאי בלילה והוא אמר לנו שאין אוטובוסיפ כי זה חג שלהם, כשחזרנו מהטרק גילינו שיש מלא אוטובוסים ושוב הוא שיקר לנו. עברנו ב10 בלילה להוסטל אחר לאחר שהתלוננו בפני רוברט והוא אמר שאנחנו בעיה גדולה ( והיו שם עוד אנשים שאמרו לו שהוא עושה טעויות והוא לא ברור) ולסיכום, אני ממליצה לכם על הוסטל בשם סנטאיגו, לוקחים 15 סול ללילה לחדר זוגי עם מקלחת פרטית ושירותים ויש גם וייפי ומים חמים ובבוקר הבעלים מכין פאנקייקס!! ולבעלים יש סוכנות פרטית בשם great waywush בתוך ההוסטל הם לוקחים מחירים טובים ויש להם את הציוד הכי טוב שיש ( קבוצה שלהם יצאה במקביל אלינו ומאוד התחרטנו שלא יצאנו דרכם) ותבקשו לצאת עם בחור בשם יוסי, הוא טבח במסעדה בלימה ורק מפנק במהלך הטיול.

אזהרה חמורה מאולגה

המקרים הבאים לא חדשים להמון מטיילים ביבשת הדרומית. "בית השמחה" הוסטל הנמצא בקוסקו שמנוהל ע"י מקומית בשם אולגה לא פעם נתקלו תיירים ברמאויות,גניבות ושקרים. אל תצפו לתמיכה מצידה כשאתם שוהים בהוסטל,אם וקרה אירוע בעייתי כמו..טיולים מאורגנים,אטרקציות למיניהם,פשיטה של המשטרה המקומית ותפיסת סמים במקום אז אתם בצרה צרורה! במקרה הטוב תוציאו ותפסידו הרבה כסף ובמקרה הרע מאוד תעצרו לתקופה ארוכה תשלמו קנס במאות דולרים. כדי להשתחרר ולהיזרק מהמדינה תצטרכו עזרה מהקונסול הישראלי שנמצא ב-לימה-(עיר בירת פרו)וכמובן דאגה ולחץ של המשפחות. המקרה הזה מוכיח שאולגה עולה שוב לכותרות רעות(גם בארץ הקודש)ואפילו מצולמת לקראת סיום הסרטון כשהיא מעוכבת ע"י המשטרה,הפעם בעיר סקסיהומאן שנמצאת כרבע שעה נסיעה מהעיר קוסקו,פרו. אכלוס כ60 תיירים ישראלים במקומות לא חוקיים,הרס עתיקות ואיך לא מסיבת סמים.. ראו הוזהרתם ! http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4502943,00.html

כל נושא הלינה בעיר די פשוט, עם הגעתכם לעיר תרדו בכיכר המרכזית, משם לכל כיוון שתחצו את הכביש תמצאו רחובות עם מלונות לכל אורכן במחירים שירצו כל אחד מכם, כל שיידרש מכם זה לבחור את המלון המתאים ביותר לכם.
אם תצאו לטרק כלשהו ותרצו להשאיר את התיקים תוכלו לעשות זאת הן במלון או בסוכנות דרכה תצאו. בנוסף בהגעתכם לווארז יקפצו עליכם המון נציגים של הוסטלים ובעלי מקומות לינה בעיר, כדאי מראש לדעת לאן הולכים כי רוב האנשים שם לא נציגים אמיתים וינסו למשוך אתכם למקום שלהם כאשר הם מתחזים לשמות של מקומות פופולרים בעיר, בנוסף גם נהגי המוניות מקבלים עמלות וינסו לשכנע אתכם על מקום לינה בהמלצתם.
לפניכם מספר מקומות:

Akilpo Hostal
הוסטל שממוקם בלב העיר במרחק שני רחובות מהרחוב הראשי מול השוק המרכזי . יש במקום 18 חדרים משופצים מרווחים ומאובזרים עם שירותים פרטים. יש מים חמים 24 שעות, Wi-Fi , יש למקום מרפסות וגג עם נוף נהדר של ההרים והעיר, יש מטבח ופינת אוכל, שירותי כביסה, אינטרנט מהיר, חדר וידאו, טלויזיה בכבלים וארוחות בוקר טעימה. יש להם גם סוכנות נסיעות בשם Landtrek Andino, עם מדריכי הרים מקצועיים וניתן לצאת לכל הטרקים דרכם, בנוסף נציעים גם את כל האטרקציות של ספורט אתגרי ונסיעות. היחס מהצוות טוב.
כתובת: Av. raymondi 510
טלפון: 51-43-456169
להזמנה

Santiago's House
מקום לינה זול עם חדרים זוגיים ונקיים,  צוות ממש נוח ואכפתי מה שהופך את שהות במקום לחוויה נעימה. מאד נקי ומסודר יש ארוחת בוקר כלולה במחיר, סלון עם טלויזיה , ווייפיי, בתוך ההוסטל יש סוכנות את Great Huayhuash  עם מחירים זולים. הוא ממש קרוב לפלזה כ5-7 דק´ הליכה, הם גם מספקים שירותי כביסה.
כתובת:  Jr. Ortencia Santagadea N°830
טלפון: 51-043-587427
להזמנה

Hatun  Wasi
מקום לינה מצוין, יש כאן 20 חדרים מאובזרים , חלקם פרטיים וחלק דורמס . יש גם גג עם נוף יפה, המיקום מעט מרוחק(8 קואדרות מהפלאזה) אך שווה את זה.  בחדרים יש שירותים ומקלחת צמודים וטלויזיה.
כתובת: Jr.  Daniel  Villayzan 268
טלפון: 425055
להזמנה

La Cabaña
זהו מקום טוב לבלות את הלילה בעיר.
כתובת: jr. jose de sucre 1224
טלפון: 0044723428
להזמנה

כביסה

מכבסת דני
שירות מצויין, המחיר לפי קילו אבל די יקר. הכביסה מוכנה עוד באותו היום או מקסימום למחרת.
כתובת: Sr. Mariscal Caceres 481

אינטרנט

קיימים אינטרנט קפה בכל פינה ברחבי העיר, בעיקר באזור הרחוב הראשי והסתעפויותיו. נכון להיום, מרבית ההוסטלים והמלונות, מצויידים ברשת אינטרנט אלחוטית.

לפני ההמלצות על סוכנויות שונות, קחו בחשבון שרוב המגיעים לווארז מתאכזבים מהשירות של סוכנויות הטיולים שמרבות לא לעמוד בהבטחותיהן למטיילים, לא עומדים בזמנים, לא מספקים ציוד כנדרש, המדריכים רק רוצים להשתכר ונעלמים מספר פעמים באמצע הטרק, האוכל לא טעים, והמחיר שונה לכל מטייל...  אכן מצב עגום, הבעיה היא שאין למי להתלונן והשכונה חוגגת.
לכן לפני בחירת מקום רצוי קודם לשמוע מה אחרים חושבים עליו ולא סתם להכנס לאחת הסוכנויות שהמשרד שלהם נראה נחמד ומזמין, גם אם יבטיחו לכם הבטחות דעו כי לאחר ששילמתם להמון סוכנויות אין את הבעיה לגחך עליכם ולא לעמוד מאחורי החוזה שחתמו. לכן במקום להשקיע זמן ומשאבים לאחר הטרק בניסיון להחזיר את הכסף או להזהיר מטיילים אחרים פשוט מאד - בררו לפני, הכנסו לדף טיפים גולשים על ווארז באתר וקראו מה אחרים המליצו וכמובן בדקו על החברות הרשומות בדף זה.

Andexplora
סוכנות שהומלצה על ידי מטיילים בבעלות בחור בשם אלכס עם ותק רב בווארז שמוציא את כל הטרקים המבוקשים(וואי וואש, סנטה קרוז, לגונה 69 ועוד...) במחירים טובים לישראלים לעומת אירופאים.
אלכס גם מתמחה בהדרכת טיפוס צוקים. אם תצאו דרכו יש גם אופציה ללון אצלו בחינם.
נמצא מספר דקות מהמרכז.בלוק אחד אחרי קצה הפלאזה דה ארמס לכוון בית החולים מול סופרמרקט Novaplaza, הסוכנות בד"כ סגורה בין 13:00 ל-16:00.
כתובת: lusuriaga av. 811
טלפון:424092
נייד: 0439614744
אי מייל: [email protected]

אנדס קאמפ Andes camp
סוכנות פופלרית שהומלצה בחום ע"י מטיילים. ניתן לצאת דרכם לוואי וואש, סנטה קרוז טרקים נוספים וגם סנפלינג, טיפוס הרים, טיפוס בקרח, סנפלינג מפלים, טיולי סוסים, רפטינג ועוד...
המדריכים מצויינים וגם האוכל והאירגון שלהם.
כתובת: Jr.Huascar Mz.6 sub lt.b2
טלפון: 423842 43 51
נייד: 943563424 43 51


לכל מי שמעוניין לחוות כל איזור, בתוך העיר ומחוצה, מוזמן לגשת אל "בית המדריכים" שממוקם במרכז העיר ושם תוכלו למצוא מדריכים פרואניים שישבו איתכם וסבירו על כל טיול, טרק ואטרקציה בעיר ומסביב, ואף תוכלו להשתמש בהם כמדריכים אם תרצו (די יקר יחסית לסוכנות טיולים רגילה).

וואראז הינה נקודת יציאה למגוון אטרקציות וטיולים
שיספקו לכם את הנוף הציורי עליו אתם יכולים רק לחלום בלילות עם תוספות של אתגרים למי מביניכם שיהיה מעוניין.
כל סוכנות טיולים שתיכנסו (ויש המון כאלו) תציע לכם טיולים שונים ודרכים נוחות לביצוע כל טיול או אטרקציה.

הפעילויות שיש לעשות כאן הם: טיולי יום, טרקים ארוכים, קורס טיפוס מצוקים, קורס טיפוס קרחונים(טיפוס על קירות קרח וגלישה בהם), מצנחי רחיפה, סנפלינג וסנפלינג מפלים, טיולי אופנועים, טיולי טרקטורונים, טיולי סוסים, בעונה אף תוכלו למצוא אתר סקי קטן.
רוב האטרקציות הם עיניין של יום אחד, יוצאים בבוקר לאתר וחוזרים בערב עייפים אך מרוצים.

לפניכם היעדים העיקריים מסביב לעיר וואראז.

גולת הכותרת הינה הטרקים והבכיר שביניהם,
טרק ה"וואי וואש", שנחשב לטרק השני באיכותו בעולם. אורכו בין תשעה לשלושה עשר ימים, תלוי ביכולות המטיילים, כאשר עשרה ימים יתאימו לרוב הקבוצות (כולל בנות מפונקות).בצמוד לוואי וואש תוכלו למצוא את טרק ה"סנטה קרוז" שאורכו חמישה ימים והנופים בו דומים לאילו של הוואי וואש אך בקטן יותר.
מתחת לשני הטרקים הגדולים הללו תוכלו למצוא מספר טיולי יום או טרקים איך שתרצו לקרא לזה כמו "לגונה 69" שנחשבת לאחת הלגונות היפות בפרו, אך ההגעה אליה לא ממש קלילה, בנוסף יש גם יעדים אחרים שתוכלו למצוא בכל אחת מין הסוכנויות הרבות בעיר.

El Horno
פיצריה טובה.
כתובת: Parque Ginebra
נמצא בקומה שניה במקום שנקרא zapateria koris
טלפון: 043-421004


הבית היהודי ווארז
הבית היהודי בווארז פותח שעריו בשמחה לכל המטיילים הישראלים ומציע בית חם. המקום פתוח רק בעונה(שזה בד"כ סביב אפריל עד סוף ספטמבר). בבית ישמחו לעזור ולארח אתכם לשיחות, סיפורים, סדנאות וניגונים, שקשוקה, פיתות חמות, מרקים והמון אהבה. הכל ללא תשלום ובחיוך. בנוסף לרשות המטיילים גמ"ח ציוד לטרקים וגמ"ח שמירת חפצים (ללא אחריות!)
הפעילות העיקרית בבית מתחילה משעות הצהריים – ערב, כשהרבה מוצ'ילרים מצטרפים לארוחת ערב ישראלית ב- 19:00.
שבתות וחגים: אירועי השיא של הבית(ביום שישי ולפני החג או סתם ביום של חול, העזרה נצרכת ותתקבל בזרועות פתוחות). קבלת שבת בסביבות  השעה 18:00 בשירים וריקודים, ארוחת שבת מעולה כמו של בית ולאחריה קינוחים מפנקים, שירים וסיפורים ודיבורים לתוך הלילה. שבת בבוקר יש חמין מצוין(כמו של אמא),תה חם ,קינוחים וסיפורי מעשיות משנים קדמוניות. עם חשכה הבדלה מוזיקלית לאור נרות.
כתובת: sucre 955  שתי דקות הליכה מהפלאזה, בית כתום עם דגלי ישראל בחוץ).
טלפון מהארץ: 02-6542870 (בעלות שיחה מקומית).

באנדים, נמשכת העונה היבשה בין מאי לספטמבר, ואילו העונה הגשומה היא שאר חודשי השנה. על כן, מומלץ להגיע לטארק, בין מאי לספטמבר, בשאר החודשים גם יפיפה, אך צפויים משקעים רבים, שלג בפסגות והשבילים יהיו בוציים. יש לשים לב לסלעים מידרדרים ובכלל לתחזוקה שוטפת של השבילים.
בעונה היבשה, מזג האוויר יהיה קר יותר בלילות, ובעל שמיים בהירים לאורך מרבית הימים. יש לשים לב לשמש חזקה מאד ולהצטייד בתכשירים מונעי שיזוף מתאימים. בלילות הקרים עד מאד, בייחוד בגבהים יש להצטייד ללינה, באוהל  מתאים, מעילים ובגדים מחממים.
בעונה הגשומה, כאמור לא ממש מומלץ להגיע,  העיר ריקה מתיירים, חלק מהעסקים סגורים, אבל נעים ונחמד לאלו שאוהבים להיות לבד והמחירים הרבה יותר זולים.

קיימים אינטרנט קפה בכל פינה ברחבי העיר, בעיקר באזור הרחוב הראשי והסתעפויותיו. נכון להיום, מרבית ההוסטלים והמלונות, מצויידים ברשת אינטרנט אלחוטית.

בתוך העיר
בוואראס ובאזור ישנן מוניות, שהתעריף שלהן ברחבי העיר הוא בסביבות כשניים וחצי סול לכל יעד וכיוון. בנוסף יש גם מוטור טקסי, הלא הן הריקשות המקומיות, קולקטיבו ולוקלים.

טיסות
בעיירה הסמוכה אנטה - Anta יש שדה תעופה  קטן, יש להתעדכן ע"י סוכנויות נסיעות לגבי קווים פעילים כי רוב הטיסות הן שכר.

אוטובוס
יש מהעיר אוטובוסים ליעדים רבים:
לימה - 8 שעות- חברה מומצת היא קרוז דך סור.
טרוחיו (האוטובוסים עוברים דרך צ'ימבוטה).

מהווארז למנקורה
טוב אז דבר ראשון לבעלי לב חלש, מומלץ או לנסוע מהווארז ללימה ומלימה ישיר למנקורה או אפשרות שנייה לנסוע לטרוחיו נסיעת לילה, מגיעים בבוקר, מעבירים זמן בקניונים בטרוחיו ולוקחים נסיעת לילה למנקורה מטרוחיו.

למי שרוצה להגיע תוך 24 שעות מהווארז למנקורה זו הדרך הכי מהירה שיש:
מהווארז לטרוחיו- בחברת Movil ב-21:30 ב"קמה"(מיטה). אל תתפשרו! חשוב להעביר נסיעה טובה כי יש לכם עוד יום ארוך. מגיעים ב- 07:30 לטרוחיו. קמה עולה בסביבות ה- 60 סול.

המשך מטרוחיו לצ´קלאיו, בחברת linea יש אוטובוסים כל שעה. אוטובוס שיוצא ב 09:00. מגיע ב- 13:00 לצ´קלאיו. "אקונומיקו" עולה בערך 14 סול. אין רמות טובות יותר אבל האוטובוס סביר. עוד אפשרות, זה לקחת אוטובוס מטרוחיו ישירות לפיורה אבל הוא יוצא רק ב- 13:30 ומגיע ב- 18:30.

המשך מצ´קלאיו לפיורה- יש אוטובוסים כל שעה אבל לא תמיד יש מקום מיד. בחברת Linea האוטובוס שיוצא ב- 15:00. מגיע ב- 18:00 לפיורה. "אקונומיקו"  עולה בערך 14 סול.

מפיורה למנקורה- יש חברת שנקראת Eppo שיש לה אוטובוסים למנקורה גם בערב אבל ברגע שתצאו מהתחנה יקפצו עליכם נהגי וואנים שנוסעים למנקורה. בוואנים בדרך כלל נוסעים מקומיים. הוואן מגיע אחרי נסיעה די מפחידה של כמעט 3 שעות. המחיר סביבות 25 סול. מומלץ להזמין הוסטל לפני למנקורה. בעיקר אם הולכים לפופולרים.

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.