מקסיקו

טיפים של גולשים על מקסיקו

קצת על מקסיקו

מקסיקו Mexico
המדינה הגדולה במרכז אמריקה נספרת לעיתים כחלק מאמריקה הצפונית ולא כחלק מהמרכז. אז איך אפשר לספר בכמה מילים על מדינה כל כך גדולה וכל כך מגוונת?
מהמדבריות החמות והיבשות בצפון ועד לג'ונגלים הטרופיים בדרום, מאתרי התיירות הגדולים והנוצצים ועד לכפרי ילידים ועיירות קטנות, מחפצי עבודות היד הצבעוניים ועד לתעשייות ענק, מקסיקו היא ללא ספק מדינה של ניגודים רבים, יש בה הכל מהכל ולעיתים בקיצוניות רבה מדי.
רוב המטיילים בה מעדיפים את הדרום שם מרוכזים אתרי עתיקות מאיה רבים וגם גישה טובה לים הקאריבי ולאתרי נופש מפוארים שמציעים הכל חוץ מקצת אותנטיות. מחפשי האותנטיות בדרך כלל ממשיכים אל פנים המדינה ודווקא בעיירות ובכפרים הקטנים מוצאים את התרבות ואת מקסיקו האמיתית.
אוהבי החופים בדרך כלל מגיעים אל קנקון, איסלה מוחרס, פלאיה דל כרמן וטולום אשר לחופי הים הקאריבי המדהים ובשנים האחרונות האי קוסומל הפך ללהיט בקרב המטיילים, אך גם באוקיינוס השקט יש מקומות טובים על החוף כמו אקפולקו, פוארטו אסקונדידו, פוארטו ואיארטה ועוד רבים.
תרבות היא מושג מעט בעייתי במקסיקו, יש המון תרבויות שממש אפשר להתבלבל ממש כמעט כמו הביס הראשון באחת מהמאכלים החריפים שישרפו לכם את פה. המטבח המקסיקני מגוון כל כך עד כדי כך שכל עיר/אזור אליה תגיעו תוכלו לראות מאכלים שונים ומשונים ולטעום מהכל, כמובן שמאכל השולט כאן הטאקו שבחלק מהמקומות טעים מאד . כמובן שאם מאסתם באלו בשלב מסוים תמיד אפשר להכנס לאחד הסניפים של רשתות המזון הענקיות ולהרגיש בבית(או בארה"ב).
לכל אחד יש את מקסיקו שלו הגודל והמגוון יכול לגרום לכם לטייל בה מספר חודשים ועדין לא לראות הכל, לכן כל מטייל רואה את המדינה מנקודת מבטו האישית. הרוב בד"כ לא מטיילים מעל לחודשיים במדינה.
מטיילים הנכנסים למקסיקו ממדינות מרכז אמריקה מיד מרגישים בשינוי, האוטובוסים חדישים יותר, כבישים מהירים סלולים, מותגים וכו... מה שאומר תכינו גם את הארנק, הגעתם למקסיקו.

שטחה של המדינה הוא כ-1.9 מיליון קמ"ר והיא גובלת עם ארה"ב בצפונה ובגואטמלה ובליז בדרומה.
מקסיקו מונה מעל ל105 מיליון תושבים! ונחשבת לאחת המדינות הגדולות בעולם, בנוסף לכמות התושבים שבה ההערכות הם שיש קרוב ל-17 מיליון מקסיקנים שהיגרו לארה"ב.
מקסיקו סיטי היא עיר הבירה ובה מתגוררים קרוב ל-20 מיליון תושבים והיא נחשבת לגדולה בערי מקסיקו, גואדלחארה מסתרכת מאחור עם "רק" 4 מיליון תושבים.
תושבים מקסיקו ברובם הם אנשים חייכנים ושמחים, אוהבי מוזיקה (ביחוד גיטרות), פסטיבלים ,אירועים וטקסים מסורתיים, אפילו אלו החיים הערים הגדולות בצורה מערבית יותר מאחיהם החיים בכפרים.
"יום המתים" בערים מסויימות היא פייסטה גדולה וטקסית שנערכת בבית הקברות(כן  כן)בעיר, אחת הערים המומלצות להיות בהם היא סן כריסטובל.
אז מקסיקו מציעה בסך הכל די הרבה, לאן שלא תלכו , תסעו, תטוסו  או תטפסו בסופו של דבר הישיבה על חוף שקט עם אלכוהול מקומי ביד ושקיעה אדומה מול הפרצוף היא התענוג האמיתי פה.

המטבע במקסיקו הוא הפסו Peso  והוא נחלק ל-100 סנטבוס.
דולר אחד כיום(מעודכן יולי 2016) שווה כ-18.5 פסו. לשערים מטבע מעודכנים לחצו כאן.
במקסיקו משתמשים בכרטיס אשראי  ולעיתים אפשר להשתמש גם בטרוול צ´קס(המחאות נוסעים).
אך ברוב המקומות במדינה אין שום בעיה ויש כספומטים,  לעיתים יש כפרים נידחים שאין אז צריך להוציא לפני מזומן.

ששואלים מה מזג האויר במקסיקו צריך לפרט לאיזה אזור אתם מתווכנים, המדינה ענקית וכל אזור שונה מקודמו. בגדול תתכוננו לחום!!!
לפני שנחלק את מקסיקו למספר אזורים יש מאפיין במזג האויר שדומה בכל המדינה, העונה הגשומה חלה מסוף אפריל ועד אוקטובר(כולל) ובאותם חודשים חם יותר והטמפרטורות גבוהות מבשאר השנה.
מקסיקו מחולקת למדינות או אזורים או שתרצו לקרוא לזה, אך את מזג האויר אפשר לחלק למספר קבוצות לפי אזור- צפון מקסיקו הכולל את כל אזור הגבול עם ארה"ב והמדינות סונורה, צ’יוואווה, באחה קליפורניה ועוד מספר מדינות הוא אזור מדברי, פחות הררי מפנים הארץ, חם מאד כיאה למדבר והטמפרטורות  גבוהות ונעות סביב ה-30 מעלות ברוב חודשי השנה. גם כמות המשקעים פה קטנה בהרבה מבשאר חלקי מקסיקו. מרכז מקסיקו הוא אזור הררי, כמות המשקעים גבוהה יותר מבצפון המדינה ובהרבה ערים כגון מקסיקו סיטי יהיה מזג אויר חם אך נסבל בשל הגובה שמוריד במעט את הטמפרטורות. לעומת זאת קו החוף באזור המרכז חם מאד.
דרום מזרח מקסיקו, האזור הירוק ביותר במקסיקו הוא גם אזור חם בטירוף וגם כמובן גשום מאד, בעונה הגשומה יורדים כאן גשמים עזים ומספר המשקעים גבוה מאד, במדינת טבסקו שנחשבת לאחת הגשומות והטרופיות ביותר במקסיקו יורדים גשמים בכמות של 300 מ"מ לחודש(בעונה הגשומה) אך גם בעונה היבשה הגשם הוא לא מחזה נדיר כלל.
הטמפרטורות גבוהות מאד בדרום מזרח מקסיקו ונעות בדרך כלל מ-20 מעלות ועד 35 ברוב הימים, הרבה גם תלוי במספר גורמים, גובה כמובן והדוגמא הקלאסית היא סן כריסטובל(2276 מ’) בה נעים מאד ואף קר בלילות לעומת שכנתה(שעה וקצת נסיעה) טושטלה גוטיירס(530 מ’) בה חם מאד. עוד גורם הוא הרוח, בקנקון שיושבת לחופי הקאריבים של מקסיקו חם מאד אך הרוח מצננת אותה ובה המעלות נמוכות מאשר במרידה בה אין כמעט משב רוח והטמפרטורות גבוהות בהרבה.
למטיילים שרוצים להגיע לטייל במדינה יכולים להגיע בכל יום נתון בשנה, הגשם לרוב מופיע בשעות הצהריים לאחר בקרים שטופי שמש והעונה הגשומה גורמת לנהרות ואגמים להיות פחות צלולים ויפים מאשר בעונה היבשה.
עונת התיירות היא העונה היבשה מנובמבר/דצמבר ועד אפריל, אז גם יש המון תיירים מה שמעלה מחירים וגורם לצפיפות בנקודות תיירות פופולריות. לכן התפר בין העונה הגשומה ליבשה הוא הזמן המושלם.

ישראלים לא צריכים ויזה כדי להכנס למקסיקו, רק צריך להציג דרכון בר תוקף(לפחות חצי שנה).
לרוב תקבלו אשרת שהייה של 90 יום שמוחתמת בדרכונכם אך יתכנן ותגיעו לפקיד שקם על צד שמאל ויחליט לתת פחות מ-90, לכן רצוי להסביר להם שאתם מתכוונים לטייל במקסיקו ותצטרכו זמן רב.
בנוסף לחותמת בדרכון תצטרכו למלא טופס תייר עליו גם יחתמו לכם, אותו חשוב מאד לשמור בצמוד לדרכון עד ליציאה מהמדינה, אם נכנסתם למדינה דרך היבשה תצטרכו לשלם באחד מסניפי הבנק אגרה על הטופס של סביבות ה20$(משתנה) לפני שאתם עוזבים את מקסיקו, לנכנסים למדינה בטיסה מחיר האגרה כלול כבר בכרטיס הטיסה ואין צורך לשלם שנית.
שימרו את הטופס כי אם תאבדו אותו תצטרכו לשלם קנס וגם יהיה לכם בעיה להאריך את השהות.
הארכת אשרת השהייה מתבצעת על ידי שירותי ההגירה( servicios migratorios) אותם תמצאו בערים הגדולות ברוב מקסיקו, לרשימת הסניפים לחצו כאן
דאגו להגיע לפני פקיעת תוקף אשרת השהייה שלכם אך גם לא מוקדם מדי, תגיעו עם דרכון, טופס התייר וכרטיס אשראי שיוכיח שיש אמצעים.

שגרירות מקסיקו בישראל
השגרירות פתוחה בימים שני עד חמישי מ-8:30 בבוקר ועד 15:30.
כתובת: רח´ המרד 25  קומה 5  (trade tower).
טלפון: 03-5162534
טלפון: 03-5163683
פקס: 03-5163711

שגרירות ישראל במקסיקו(מקסיקו סיטי)
השגרירות פתוחה בימים שני עד חמישי מ-9 בבוקר ועד 12:00
כתובת: sierra madre no. 215- lomas de chapultepec 
טלפון: 52011500 55 52
פקס:52011555 55 52
אי מייל:[email protected]

כתבות

מקסיקו! היא חזרה ממספר חודשי עבודה במקסיקו סיטי ומשם התחילה טיול מדהים במקסיקו, ממקסיקו סיטי דרך אקפולקו והחוף הפאסיפי ועד לצד השני של מקסיקו שם מצאה את היעד האהוב עליה במדינה הלוא הוא אזור החופים הקאריביים.
התנדבות בחוות סוסים באי קוסומל אחרי התנדבות של שבועיים במפלט לחיות בבוליביה, החלטנו לחפש עוד דרכים להתנדב ללא תשלום. בפנמה עבדנו מספר ימים בגן החיות Summit אבל שני המקומות שאני עומד לספר עליהם נמצאים דווקא באי קטן