הונדורס

טיפים של גולשים על הונדורס

קצת על הונדורס

הונדורס  Honduras  ארץ יפה, גדולה ורגועה... מטיילים בד"כ לא מקדישים לה הרבה זמן וממהרים לעלות לצפון המדינה אל איי המפרץ שבים הקאריבי, זהו אחד ממקומות הצלילה הטובים והזולים בעולם! האיים אוטילה ורואטאן פופולרים ומתויירים אך אווירת המקום מעולה והשונייות פשוט גן עדן לצוללנים, גם מתחילים וגם ותיקים. מגוון חיות הים שיש כאן ראוי לציון ולא תתאכזבו...  גם פנים הארץ של הונדורס יפהפה ומומלץ לא לוותר על מספר מקומות יפים לפני שממשיכים הלאה, יש כאן המון יערות ובהם בעלי חיים ובייחוד כמות אדירה של מיני ציפורים בינהם תוכי הארה שהיא הציפור הלאומית של הונדורס. רק חבל שהמדינה לא משקיעה מספיק משאבים בשמירה על היערות שלה, אחת הבעיות כאן היא כריתת יערות בקצב מסחרר מה שיגרום להכחדה של מספר רב של בעלי חיים ייחודים. אחד המקרים הזכורים בנושא הוא רציחתה של ג'נט קאוואס ב1995, פעילה של איכות הסביבה שניהלה מאבק עיקש כנגד בעלי אינטרסים וחברות גדולות בהונדורס וניסתה לעצור את הרס הטבע והסביבה, כיום פארק פונטה סאל בצפון המדינה נקרא על שמה.
שטחה של הונדורס הוא כ-112,090 קמ"ר והיא המדינה השלישית בגודלה במרכז אמריקה אחרי מקסיקו וניקרגואה, וקצת יותר גדולה משכנתה גואטמלה, היא מונה כ-7 מיליון תושבים  וכמיליון וחצי מהם מתגוררים בבירתה המבולגנת טגוסיגאלפה.
תושבי המדינה נחמדים וחביבים ומאד רגועים, לעיתים עד כדי כך ששלוותם/אדישותם עלולה מעט להטריף אתכם... תושבי הונדורס הם כמעט היחידים במרכז אמריקה שלא עברו מלחמות אזרחים קשות כמו ברוב המדינות השכנות, מה שכן קרה כאן ועצר את התפתחותה של הונדורס היא השליטה האמריקאית - חברות גדולות מארה"ב השתלטו כאן על חומרי הגלם של המדינה ובייחוד על פירות ובעיקרן בננות, המושג רפובליקת בננות נולד כאן וזאת בזכות השליטה הגדולה של החברות האמריקאיות שהתערבו למען האינטרסים שלהן ולקחו שליטה על הפוליטיקה של הונדורס.
ובכמה מילים קצרות - הונדורס בהחלט שווה ביקור, לא תתאכזבו.

המטבע בהונדורס  הוא הלמפירה Lempira והוא נחלק ל100 סנטאבוס.
דולר אחד כיום(יולי 2016) שווה כ-22.8 למפירה, המטבע נכון לתקופה ארוכה יציב וכבר הרבה זמן אין שינוי גדול בשערו.
(לחץ כאן לשער מעודכן). 
הונדורס לא מדינה יקרה בכלל, היא אומנם יקרה יותר מאשר ניקרגואה אך עדין לא מתרקבת למחירים כמו בקוסטה ריקה. רק באזור איי המפרץ בגלל התיירות הרבה אז המחירים הם בהתאם.
טרוול צ´קס וכרטיסי אשראי מתקבלים בחלקים נרחבים של המדינות וכמובן בערים הגדולות, קחו בחשבון שכאשר אתם בערים הגדולות אז מומלץ לפדות כסף שיהיה למקרה שתגיעו למקומות קטנים
ונידחים ללא יכולת למשוך כסף.

המזג האויר של הונדורס דומה למדינות השכנות שלה בשאר מרכז אמריקה אך יש מעט הבדלים:
גם כאן העונות מתחלקות ל-2, עונה יבשה ועונה גשומה:
היבשה נמשכת מנובמבר עד אפריל והעונה הגשומה נמשכת ממאי ועד אוקטובר כאשר מאי, יוני ויולי הם החודשים  הגשומים ביותר לעונה אבל באופן כללי כמות המשקעים כאן "משוגעת" יותר ממדינות שכנות במרכז אמריקה, לרוב היא נמוכה יותר אך לעיתים לחופי הקאריביים יש מטרים כבדים שעלול לגרום לשטפונות שכבר קרו ,גבו קורבנות וזרעו הרס רב(שנה קשה היתה 1993).
בעונה היבשה כמעט ואין גשם כלל באזור פנים הארץ אך לחופים הקאריביים חוקים משלהם.
הטמפרטורות בהונדורס גבוהות כל השנה ודווקא בעונה היבשה הם נמוכות במקצת אך יש אזורי רמה רבים במדינה וסביר להניח שתחוו מזג אויר נעים של 15 - 25 מעלות צלזיוס, אך יתכן ויהיה לכם קריר בלילות.
"עונת" ההורקנים נמשכת בהונדורס מספטמבר ועד נובמבר ובתקופה זו עלול לצוץ(ענין של מזל...) הוריקן שמגיע מהקאריביים. באוקטובר 1998 נפגעה הונדורס מהוריקן מיטץ’ האימתני שגרם
לכמעט 10,000 הרוגים והרס עצום בייחוד של החוף הקאריבי של הונדורס. אין צורך להלחץ, מקרים כאלו קורים אחד לעשרות שנים אך עדין לא כדאי להפחית בערכו של ההוריקן.
באופן כללי אפשר לטייל בה כל השנה אך כמובן שהעונה היבשה היא המתויירת יותר.

מטיילים ישראלים לא צריכים ויזה בכדי להכנס להונדורס. סביר להניח שבכניסה תקבלו אשרת  שהייה של  90 יום או פחות. מטייל שיפר את החוק ויצא באיחור מהמדינה צפוי לקנס גבוה של כמה מאות דולרים.

כל עיניני הונדורס מטופלים על ידי שגרירות ישראל בגואטמלה(ראו כתובת תחת  גואטמלה)

שגרירות הונדורס בישראל
פתוחה משני עד חמישי בשעות 9:00 עד 15:00 ובימי שיש מ-9:00 עד 12:00.
כתובת: ברוך שרוני 16 , ראשון לציון.
טלפון: 9642092 -03
        8971799 050