לנקין

טיפים של גולשים על לנקין

קצת על לנקין

לנקין - Lanquin
הכפר המפורסם והפופולרי של גואטמלה, מטיילים רבים מגיעים לכאן ומתרשמים מהמקום המדהים הזה ובייחוד בזכות האתר הסמוך לפה - סמוק שמפיי  שנחשב לאחד מרגעי השיא של כל מטייל במרכז אמריקה.
האטרקציה הקרובה לפה היא מערות לנקין Grutas de Lanquin  שנקראת בשפת המטיילים "מערת העטלפים".
בנוסף יש לקחת בחשבון שבאזור של לנקין יש הרבה ג'וקים, עכבישים ושאר מזיקים. מי שמפחד מכל הנושא שיכין את עצמו מראש, אבל בשום פנים ואופן לא לוותר על המקום. העיירה עצמה לא מזמינה יותר מדי.

לעוד טיפים של גולשים על לנקין הוספת טיפ

הטור לשמורת סמוק שמפיי ולמערת הנטיפים עם הנרות במים.

הטיפ נכון לדצמבר 2009. אני ממליץ לקחת את הטור דרך אל-פורטאל הנמצאת דקה מהשמורה דווקא –זה היה שווה ביותר . גם אם אתם לנים במקום אחר תיקחו הסעה בבוקר ותגיעו לאל-פרטאל ב9:00 בבוקר. אין צורך להירשם לפני .ב 9 בבוקר אסף אותנו טוטו –המדריך של המלון. שילמנו כניסה לברכות+מדריך+אבובים לאורך הנחל של המלון 80 קצל. בשמורה יש שני אתרים: האחד בצד של אל-פורטאל דקה הליכה ונכנסים לבריכות והשני עוברים את הגשר ומצד שמאל יש את מערת הנטיפים+הנרות 50קצל. -5 דקות הליכה מהמלון. המדריך לקח אותנו קודם כל לתצפית (סגור בחורף) רואים את כל המפלים ממש יפה. אח"כ ירדנו לבריכה העליונה שממנה נכנסים המים למערות –דיי מסוכן שם אפשר ליפול בקלות. בירידה מהתצפית יש נחל קטן שניתן לשתות ממנו. כל הדרך המדריך הסביר בספרדית על הצמחים השונים. אח"כ הלכנו לסככה ששם שמנו את החפצים –ולא לא גנבו לנו כלום.הלכנו רק עם בגד ים ללא נעליים למפלים. כל מפל קופצים ממנו שוחים בבריכה עד למפל הבא ושוב קופצים עד שמגיעים למפל איזה 2 , 3 קומות גובה מי שרוצה קופץ ומי שלא. אז יורד בחבל אחד, אחד את ההר כאשר המדריך צמוד אליך ואומר היכן לדרוך בכל צעד. ואז קופצים שוב לבריכה האחרונה שוחים נחים ושוב מטפסים על המפל ,הפעם מהצד השני חצי גובה רואים מהיכן יוצאים המים ושוב קופצים לבריכה. ראיתי שם חברה מאל רטירו שרק עלו חצי מפל וקפצו ואח"כ נתנו להם זמן חופשי (האמת שמעתי מאחרים שלהם דווקא עשו טור דומה לשלי –צריך לבדוק) לאחר מכן חוזרים במדרגות לחפצים יש לנו 30 דקות לצילומים ויוצאים מהשמורה. חוזרים למלון מזמינים אוכל במסעדה ואז כולם יוצאים עם המדריך לחצי שעה שייט אבובים בנחל הסמוך . חוזרים לאכול את האוכל שהזמנו קודם. ומשעה 16:00 מי שרצה הלך למערה עם הנרות .לקח לנו בדיוק שעה אחת . מינימום 3 איש למדריך של המקום .היינו חמישה. הולכים עם המדריך בתוך המים עם נרות (אשר נדלקים בקלות גם אם הם נרטבו) נטיפים מעליך ומתחתיך יש להיזהר שלא לקבל מכות מהם . עולים ויורדים על סולמות וכאשר באמצע יש מפל וניתן לטפס עליו בתוך זרם המים עם חבל. יש לציין כי זהו טור אתגרי בקלות ניתן ליפול ולהיפצע גם כאן וגם במפלים אבל המדריכים היו מקצועניים זוהי האטרקציה שהכי נהניתי בה בטיול!

נסיעה מסן פדרו ללנקין וקצת על שאטלים בגואטמלה

בעונה (או כשיש מינימום 6 איש) יש שאטלים ישירות ללנקין אך כשלא בעונה חייבים לחזור לאנטיגוואה ומשם לקחת נסיעת המשך ללנקין אופציה נוספת לקחת מעבורת לפנחצל ומשם לאנטיגואה ומשם המשך –לא שווה. ישנם איזה 4, 5 סוכנויות שונות בעיירה .עדיף לברר אצל כולם. אני הזמנתי אצל MAYA-T שמול הביג-פוט ב200 קצל עד ללנקין. שיוצא ב8:30 בבוקר. השאטל לאנטיגואה שייך לסוכנות של הבית הירוק והיו איתי ברכב אנשים מ4 סוכנויות שונות. שאח"כ התפצלו לפי הסוכנות ששלחה אותם. לקח לנו 4 שעות נסיעה. היו איתי חברה ישראלים שקנו עד לקובן דרך ה"ישראלי" והוא הבטיח להם שאטל ישירות מאנטיגואה לקובן. אני עצרתי כשעה וחצי באנטיגואה ואז שאטל לקובן ושם פגשתי את החברה שהגיעו אחרי מה שבפועל יצא להם :שאטל לגואטמלה סיטי ומשם אוטובוס נורמל חם ומחניק עד לקובן. לאחר עצירה של כ40 דקות החלפתי שוב שאטל ושעה וחצי שתיים הגענו ללנקין (בחצי השעה האחרונה נסענו על דרך עפר נוראה) מלנקין לשמורה זה עוד 40 דקות –שעה גם כן בדרך עפר. מסקנות :אם זו שאטל ללא קונקשיין אז לחפש את הכי זול. אם יש נסיעת המשך אז לבחור סוכנות מומלצת. בכל מקרה להתמקח על המחיר. ולדרוש שהכל יהיה כתוב על Voucher: שאטל ולא אוטובוס מספר הקונקשנים. ואם יש קונקשנים –לא להביא את Voucher לנהג הראשון. ולדאוג שיש לכם את טלפון של הסוכנות שלכם. שלכם בני סימן-טוב

El Retiro
ללא ספק מקום הלינה הכי פופלרי כאן. ישנים בבקתות על גבעה עם דשא ויש סוסים, פרות וכל מיני חיות, מעין חווה אקולוגית, יש מסעדה מרכזית עם אוכל מעולה במגוון רחב של מאכלים, ניתן "לרשום" במסעדה ולשלם בסוף השהות, נוח וכיף אבל בסוף משלמים...  המקום נמצא ממש ליד נהר ואפשר לקחת אבובים, בלילה מלא כאן בגחליליות(אך גם ביתושים).
אל רטירו נמצא יותר מחצי שעה נסיעה מסמוק שמפיי, יש למקום גם חסרונות הוא מלא ביתושים וזוחלים אחרים שגדלים בגגות של החדרים, השירותים הם בול קליעה טבעיים ככה שיש בנות שלא יהנו יותר מידי במקום, וחוץ מזה תמיד אבל תמיד המקום מלא והצוות על הכיפאק ומדברים עברית מעולה, המסעדה טובה עם בופה כל ערב, שירות טוב ומחירים לא יקרים לשאטלים וטורים. יש גם חדרים פרטיים עם שירותים ומקלחת או דורמס.

El Recreo 
חדר זוגי עם שירותים משותפים במחיר סביר. בייחוד בחודשים יולי-אוגוסט חם והרבה יתושים אבל אם משאירים את האור בחדר סגור כשנמצאים מחוצה לו, היתושים לא יבואו. המלון נמצא בכפר עצמו קרוב לפלאזה הקטנה על הכביש הראשי לכיוון סמוק שמפיי, מול האינטרנט היחיד בכפר. המלון מוציא 2 שאטלים לקובאן ב- 06:30 וב- 07:00 (מקובאן ממשיכים לפלורס / אנטיגואה).
לשאטלים אין צורך לקנות כרטיסים מראש פשוט מגיעים עם התיקים לחזית המלון וקונים כרטיס כשהשאטל מגיע.

סמוק שמפיי
האתר הזה הוא אחד המקומות הכי מרשימים שתראו ואחד מאוצרות הטבע הכי מעניינים שתבקרו בהם בטיול במרכז אמריקה. יוצאים לכאן בבוקר בבוקר ושמגיעים עולים לתצפית...

מערות לנקין - Grutas de Lanquin
שנקראת בשפת המטיילים "מערת העטלפים" - בתוך המערה הארוכה יש המון נטיפים בצורות שונות ומגוונות ואפילו כמה שנראים כמו חיות וכדומה... בסוף היום לקראת החושך יושבים בפתח המערה ורואים את כל העטלפים יוצאים בהמונים ועפים החוצה לאויר הצח, החושך מקשה על הראיה אך הפלאשים של מצלמות המטיילים יעזרו לכם לראות. אפשר לצלם כאן תמונות יפות מאד. כניסה עולה בערך כ-30 קצאל.

ההגעה ללנקין מתבצעת דרך קובאן, מגיעים לעיר קובאן ומשם לוקחים אוטובוס או מיניבוס שאורך כשעתיים וחצי עד ללנקין.
לנוסעים לסמוק שמפיי יש רכבים וטנדרים במרכז לנקין שיוצאים ועושים את הדרך בכמה דקות מעטות.

שימו לב
למחפשי המידע על החווה פינקה אישבל לחצו על פופטון