קובאן

טיפים של גולשים על קובאן

קצת על קובאן

קובאן Coban
קובאן היא עיר גדולה המונה כ-35,000 תושבים. יש כאלה שיאהבו אותה ויש כאלו שלא, כך או כך אין פה הרבה מה לעשות והעיר משמשת את רוב המטיילים כצומת תחבורה בדרך אל לנקין וסמוק שמפיי. גם מי שנוסע אל שמורת הטבע ביוטופו דל קצאל יוכל להעזר בתחבורה של קובאן.
קובאן נמצאת ממש באמצע גואטמלה ולכן משמשת תחנת מעבר בין כל הערים הגדולות ומוקדי התיירות הנמצאים בקצוות המדינה (טיקאל בצפון, הערים הקאריביות במזרח, גואטמלה סיטי ואנטיגואה בדרום ואגם אטיטלן במערב).
העיר דווקא די מפותחת ואפילו יש בה מרכז קניות עם מקדונלדס בכניסה לעיר (נדיר בגואטמלה).
לא מומלץ לשהות בעיר יותר מיום אחד אבל אם יש זמן פנוי אז מומלץ לקפוץ לבקר באחת מחוות הקפה הקטנות שנמצאות בעיר או בהיקף שלה.

לעוד טיפים של גולשים על קובאן הוספת טיפ

גוואטמלה- המלצה מספר 2 קובאן פלורס ועוד

לפני שאני התחיל לתת לכם פירוטים ורשמים מהטיול שלי. אני חייב לציין דבר חשוב לכל המגיעים לגוואטמלה. הקהילה המקומית כמעט ולא מדברת אנגלית, ספרדית היא בגדר חובה! לכן או שתלמדו לפני כן בארץ או תלמדו כאן באחת הערים (אני בטוח ששמעתם המלצות על סן-פדרו). בכל אופן נתחיל עם קובאן. קובאן היא עיר מאוד ידידותית, ניתן להתמצא בה בקלות באמצעות מפה שתמצאו בבניין העיירה. אין בקובאן כמעט תיירים, מכיוון שרובם ישנים בלנקין ומטיילים רק בסמופ שומפיי. אך מי שמחפש הוסטל טוב, ניתן למצוא סמוך למרכז העיר מקום בשם דון פדרו, שקט שם, יש אחלה חדרים, מרפסת עם גינה, שירות כביסה ומקלחות עם מים חמים. בנוסף הבעלים מאוד נחמד. ביום הראשון עשינו סיור בעיר, ניתן לעלות לתצפית צפונית לעיר שבראשו מנזר, לא תוכלו להחמיץ את התצפית מכיוון שמדרגות המנזר מאוד בולטות. עוד 200 מטר מערבית לשם יש את הפארק של קובאן המכיל מסלולים של חצי שעה עד יום שלם, ההליכה היא מעין סיור ביוטופי עם מדריך מקומי בתוך ג´ונגל מלא פרחים, ציפורים וסנאים, יש אפילו אגם שברי המזל יזכו לראות בו תנין. משם ניתן להמשיך בתחבורה המקומית לסיור קפה בחווה בצ´יקוח. הנסיעה עולה חמישה קאצל והסיור עוד 75, בסיור יסבירו לכם בספרדית על תהליך גידול וייצור הקפה ובסיומו תזכו לעשות קנופי (אומגה מעל שדות הקפה והאגם שיש שם), כמובן שבסיום תזכו לקפה מתוצרת מקומית. סמוק שומפיי- ניתן להגיע לשם מקובאן בהסעה מקומית עד לנקין במחיר של 20 קאצל, אך אל תתבלבלו גם אם אומרים לכם עד האתר, יורידו אותכם בלנקין. בלנקין אל תתפתו לנסוע בשאטלים, האוטובוס המקומי ייקח אותכם ב-15 קאצל עד הכניסה לאתר. האתר עצמו יפה ושווה להקדיש לו 4 שעות לפחות להתפנן במים ולאכול שם משהו. ניתן לרדת בחזרה ללנקין בטרמפ או באוטובוס המקומי. לחובבי הטיולים מבינכם, הרצינים שלא מפחדים מתחבורה מקומית, ותכל´ס גם אין סיבה, לפחות לא עם רואים שעולים גם אנשים מבוגרים וילדים, אני ממליץ להגיע לעיירה בשם צ´יסק וממנה לצאת לטייל במערות קנדלריה ובלגונה לנצ´ואה. העיירה עצמה שוממת לחלוטין וכנראה תהיו התיירים היחידים, אבל מאוד קל וקרוב לצאת ממנה לטיולים שהוזכרו. למערות קנדלריה מגיעים באוטובוס לרקסוחה ומבקשים לרדת בכניסה לפארק, שם משלמים 50 קאצל ויוצאים לטיול של שעה עם אבובים במערה הגדולה ביותר בגוואטמלה, הטיול מלווה במדריך ופ

נסיעה מסן פדרו ללנקין וקצת על שאטלים בגואטמלה

בעונה (או כשיש מינימום 6 איש) יש שאטלים ישירות ללנקין אך כשלא בעונה חייבים לחזור לאנטיגוואה ומשם לקחת נסיעת המשך ללנקין אופציה נוספת לקחת מעבורת לפנחצל ומשם לאנטיגואה ומשם המשך –לא שווה. ישנם איזה 4, 5 סוכנויות שונות בעיירה .עדיף לברר אצל כולם. אני הזמנתי אצל MAYA-T שמול הביג-פוט ב200 קצל עד ללנקין. שיוצא ב8:30 בבוקר. השאטל לאנטיגואה שייך לסוכנות של הבית הירוק והיו איתי ברכב אנשים מ4 סוכנויות שונות. שאח"כ התפצלו לפי הסוכנות ששלחה אותם. לקח לנו 4 שעות נסיעה. היו איתי חברה ישראלים שקנו עד לקובן דרך ה"ישראלי" והוא הבטיח להם שאטל ישירות מאנטיגואה לקובן. אני עצרתי כשעה וחצי באנטיגואה ואז שאטל לקובן ושם פגשתי את החברה שהגיעו אחרי מה שבפועל יצא להם :שאטל לגואטמלה סיטי ומשם אוטובוס נורמל חם ומחניק עד לקובן. לאחר עצירה של כ40 דקות החלפתי שוב שאטל ושעה וחצי שתיים הגענו ללנקין (בחצי השעה האחרונה נסענו על דרך עפר נוראה) מלנקין לשמורה זה עוד 40 דקות –שעה גם כן בדרך עפר. מסקנות :אם זו שאטל ללא קונקשיין אז לחפש את הכי זול. אם יש נסיעת המשך אז לבחור סוכנות מומלצת. בכל מקרה להתמקח על המחיר. ולדרוש שהכל יהיה כתוב על Voucher: שאטל ולא אוטובוס מספר הקונקשנים. ואם יש קונקשנים –לא להביא את Voucher לנהג הראשון. ולדאוג שיש לכם את טלפון של הסוכנות שלכם. שלכם בני סימן-טוב

אם בכל זאת החלטתם להשאר לילה בעיר:

casa d’acuna
מלון נחמד עם חדרי דורמס וגם חדרים משותפים, יש מסעדה וסוכנות טיולים במקום.
כתובת: 4a calle 3-11 zona 2

סיור קפה לפינקה
סיור הקפה יוצא מהפארק במרכז העיר. ב-40 קצאל יקחו אתכם לסיור מודרך של כשעה בה רואים את הקפה גדל על עצים בשלל סוגים, תהליך הקלייה, המיון, האריזה ועוד. בסוף יש גם טעימות מכל סוגי הקפה שמיוצרים בחווה. לאוהבי סטארבאקס - המקומיים טוענים שמכאן מגיעים כ-50 אחוז מפולי הקפה עבור סטארבאקס. יש חנות מזכרות מגניבה עם קפה זול מאד מומלץ במיוחד שוקולדים שהם עושים במקום כשבתוך השוקולד יש פולי קפה - מעולה וזול!

לקובאן יש תחנה מרכזית אחת אך עדין יש מספר יעדים שהתחנות פזורות במרכז העיר, בכל מקרה בכל תחנה כדאי לשים עין היטב על הדברים שלכם .
יעדים פופולרים:
סאיאשה - 4 שעות(נמצאת צפונית לקובאן וממנה ממשיכים לפלורס עוד שעה נסיעה).
גואטמלה סיטי - בין 4 ל-5 שעות, הקו הזה הוא משמש רבים כי יש עצירות בפתח השמורה ביוטופו דל קצאל(שעה מקובאן) ובצומת el rancho משם יש אוטובוסים להרבה יעדים.
לנקין (משם ממשיכים לסמוק שמפיי) - שעתיים וחצי, יוצאים מ- 2a esq 3a גם אוטבוסים וגם מיניבוסים.

נסיעה מקובאן לאנטיגואה אפשר למצוא באוטובוס מחלקה ראשונה (מזגן + TV) ב-50 קצאל, מחלקה שנייה עולה 45 קצאל אז שווה לשדרג. האוטובוס יוצא כל שעה וחצי מהתחנה המרכזית שמאחורי השוק של העיר (איזור לא יפה כ"כ). מומלץ להגיע לתחנה במונית.
הנסיעה אורכת בסביבות 6 שעות.