גואטמלה

טיפים של גולשים על גואטמלה

קצת על גואטמלה

גואטמלה Guatemala  היא אחת המדינות היותר אהובות על המטיילים במרכז אמריקה, מדובר במדינה יפהפיה וצבעונית, שנמצאת מבחינת התפתחות איפשהו בין ניקרגואה למקסיקו.
גואטמלה משתרעת על שטח של 108,890  קמ"ר והיא הרביעית בגודלה במרכז אמריקה. היא מציעה למטייל נופים ירוקים מקסימים, הרי געש פעילים ופלאי טבע מדהימים כדוגמת סמוק שמפיי,  יש בה המון תרבות והיא פנינה ארכיאולוגית בכל מה שקשור לעתיקות של תרבות המאיה, האתר המרהיב ביופיו והבולט מכולם נקרא טיקאל, פה תוכלו לעלות לראות את הפירמידות הגבוהות שמתנשאות מעל לצמרות הג’ונגל הפראי שמסביב. חשוב לציין שחופים יפים לא תמצאו כאן אך  הנוף המעניין והאטראקטיבי שנמצא מסביב מחפה על כך.
גואטמלה מונה כ-11 מיליון תושבים וכ-2.5 מיליון  מתוכם גרים בגואטמלה סיטי הבירה, תושבי המדינה ברובם חביבים וחייכנים, מקיימים אורח חיים מסורתי וגם לבושים בהתאם, קל להתחבר אליהם וליצור שיחה וסבלנותם מדהימה, מדובר באנשים שמחים שאוהבים לחגוג(בייחוד בצורה מסורתית) וגם לשתות הרבה אלכוהול(דגש על הבירה המקומית של גואטמלה גאיו gallo).
כמעט כולם דוברי ספרדית וחלקם גם ניב מקומי של המאיה, דוברי אנגלית תמצאו בערים מתויירות יותר כדגומת אנטיגואה הקלאסית והמדהימה.
צניעותם ופשטותם של תושבי גואטמלה  הם דברים שמעידים על ההיסטוריה הקשה שעברה עליהם, רובם התיאשו מהשלטון ובשל כך החלו לפתח ציפיות נמוכות מאורח חייהם.
איכות החיים של רבים מתושבי גואטמלה ירודה והם מתקיימים בעוני.
לעוד טיפים של גולשים על גואטמלה הוספת טיפ

אזהרה לגבי סוכנות מאיה, Maya.

הייתה לי חוויה קשה מאוד עם בעלת המקום. הזמנתי בהתחלה טיול לאף האינדיאני ב125 q ביום ראשון. כיוון שהיא אמרה לי שאין שטאלים לצי´צי´ שילמתי ואחרי כמה דקות ניכנסו ישראלים שהזמינו שאטל פרטי, אז הצטרפו אליהם ובגלל שהשעות חופפות המרתי את השובר לשאטל לשלה. עזבו ששילמנו מחיר מופקע, סתם שאלנו על צ´יקן בוס והבעלת מקום חירטטה אותו לגמרי, אמרה שזה לא ישיר. מחיר מופקע וכו . יום אחרי באנו לדחות את ההסעה כדי שנספיק לעשות גם אומגה, הבת שלה אמרה לנו סבבה ואפילו אמרה שאין טעם לדחות כי נספיק הכל ביום אחד . אחרי כמה שעות באנו לשלם ואמרו לנו שאין אומגה בשני, אז אמרנו סבבה. אז ביקשנו לדחות ליום אחרי שנספיק אומגה. בהתחלה אמרו שסבבה ואחרי כמה דקות אמרו שאי אפשר להחליף כי ככה. אחרי כמה דקות שצעקות ועצבים היא אמרה שהיא לא רוצה להחליף כי שיננו את השובר הטיול לאף האינדיאני לשאטל. התעקשנו, והיא ביקשה שנחזור מאוחר יותר שהבוס יהיה. מיותר לציין שהיא הבוס. הגענו רבע שעה לפני השעה שהיא ביקשה. ופתאום קלטנו שהיא מתכוונת לסגור ולברוח. רצינו אליה ושאלנו אם יש תשובה מ"הבוס" היא אמרה שאין ולכן היא לא משנה ורצה לעלות לקטנוע מהר ולברוח. שמתי ללב שהיא שכחה את המפתחות ולמרות שהיא פשוט ברחה והייתה מגעילה קראתי לה כי לא רציתי ישדדו את החנות. בגלל שקראנו לה היא מרגישה מחוייבות והסכימה לשנות. היא שיקרה לי לאורך כל הדרך, התנהגה בצורה דוחה. ולכן אני ממליצה להתרחק למרות כל המכתבים שרשומים על הקיר. כי בסוף השירות הוא מה שחשוב, לא רק המחיר. וושירות נמדד מתי שצריכים אותו. מה שגם בסופו של דבר כל הסוכנויות מגיעות לאותו המחיר.

הוסטל גרינגוס (Greengos) בסמוק שאמפיי

אחרי 8 חודשים של טיול בדרום ומרכז אמריקה בהם לא המלצתי כאן על שום מקום, מצאתי את המקום הראשון שבאמת מצדיק את זה ושלא כתוב עליו מספיק כי הוא עדיין חדש. הוסטל גרינגוס ממוקם ממש בתוך הסמוק שאמפיי, בניגוד לרוב ההוסטלים הנמצאים בכפר הסמוך לנקין והוא שייך לשני חבר´ה ישראלים (גולן ואיתן) בניגוד לשני ההוסטלים האחרים בסביבתו, עובדה שבלא מעט מקרים רק פוגעת באיכות ההוסטל, אך לא הפעם! המקום נפתח בתחילת 2014 ולפני שהגעתי מצאתי עליו ברחבי הרשת מעט חוות דעת וחלקן לא טובות, מה שגרם לישראלים רבים שטיילו איתנו לבחור באופציות האחרות (ולעבור אל גרינגוס אחרי לילה אחד..). במטבח עובדות מספר מקומיות ובתחזוק ההוסטל והדרכת המטיילים עובדים מספר מקומיים נוספים, כולם הכי נחמדים שאפשר, עושים הכל בחיוך (אמיתי!) לטובת המבקרים. החל מאיסוף התיקים והמזוודות בכניסה והובלתם לחדרים, שמירה על ניקיון ותחזוקת המקום, הכנת והגשת האוכל ועד הדרכה (מעולה ולא לוחצת) באתר עצמו למעוניינים. החשמל אמנם מופעל רק בשעות הערב (לא צריך יותר מזה) אך איתן משתדל לספק יותר שעות וייפיי לאורחים. לא לצפות לשיחות סקייפ, בכל זאת ההוסטל נמצא בתוך הג´ונגל והתשתיות בעייתיות. ההוסטל מלא במדשאות, ערסלים, בקתות עץ מרשימות (חדרי דורמס וחדרים פרטיים) ובמרכזו מגרש כדורעף חולי. הנוף מסביב מטורף ונחל מקיף את כל המתחם וניתן לקחת את אחד האבובים מההוסטל ולבלות שם כמה שעות בכיף. הגענו להוסטל לפנות ערב אחרי נסיעה ארוכה מסן פדרו משעות הבוקר וטנדר שאסף אותנו בכפר לנקין ואיתן קיבל אותנו בחיוך (מומלץ ליצור קשר מראש אם כי יש הרבה מאוד מקום). גם המטבח היה ערוך להגעתנו והכינו לנו שם אחלה ארוחת ערב (השניצל מומלץ במיוחד..). מחירי החדר (מ50 קצאל ללילה בדורמס) והמסעדה סבירים בהחלט. בבוקר המחרת יצאנו לטיול בשמורה עצמה עם אוטו, אחד המדריכים המקומיים שעובד בהוסטל (בהוספה של 40 קצאל ל110 שהכניסה לאתר ולמערות עולה). היום היה מעולה וכלל מעבר בכל הנק´ שיש לאתר להציע באווירה רגועה וללא הרגשת ה"טיול השנתי" שמדריך צמוד יכול לתת, כפי שקורה באתרים אחרים. היחס מאיתן היה מעולה לאורך כל השהות שלנו שם והידע שלו על דרכי נסיעה והמשך הטיול מהסמוק הוא רחב. גם כאשר הייתי צריך להגיע מהר יותר מהאחרים לקנקון, דיבר עם כל מי שיכל לעזור והציג בפני את כל האפשרויות. כשהייתי חי

המטבע בגואטמלה הוא  הקצאל ,דולר אחד כיום (יולי 2016) שווה כ-7.6 קצאל (לחץ כאן לשער מעודכן).
המטבע המקומי יציב וכבר מספר שנים עומד על אותו השער. גואטמלה היא ארץ זולה יחסית  ותקבלו כאן תמורה מעולה לכסף שלכם.
למרות היותה לא מהמדינות המתקדמות בעולם  לא תיהיה לכם בעיה  לפדות טרוול צ´קס או להשתמש בכרטיס אשראי ברוב היעדים, אולי חוץ ממקומות קטנים בהם אין כספומטים.
בהרבה בנקים בגואטמלה מקבלים רק ויזה. אז מי שמתכנן להוציא כסף ולעשות פעולות בבנק ולא סתם בכספומט צריך להביא בנוסף למסטר קארד.  על אמריקן אקספרס ככרטיס יחיד בגואטמלה ממש לא רצוי לסמוך.
 

בגואטמלה אפשר לטייל לאורך כל השנה. הטמפרטורות בה חמות אך היא נחשבת למעט קרה יותר משאר המדינות במרכז אמריקה, בייחוד בשל הגובה שיש בהרבה מקומות. לכן תכינו כמה דברים חמים ללבוש.
יש כאן עונה יבשה וגשומה, העונה היבשה חלה מסביבות נובמבר ועד מאי, העונה הגשומה חלה בין החודשים מאי לספטמבר, לפעמים יורדים גשמים עזים שגורמים לשיטפונות, אך לרוב הגשמים יורדים בשעות אחר הצהריים ובלילה, כך שאפשר לטייל ולהסתדר כאן גם בעונה הגשומה. רק קחו בחשבון שמקומות עם אגמים ומפלים יהיו פחות צלולים ויפים בעונה הגשומה.

ישראלים לא צריכים ויזה כדי להכנס לגואטמלה, רק צריך להציג דרכון בר תוקף. סביר להניח שתקבלו 90 יום של אשרת שהייה, ואם תרצו להאריך (90 יום נוספים) אותה פנו אל משרד תושבי החוץ departamento de extranjeria שבגואטמלה סיטי בכתובת : 7a av 1-17 ,zona 4 טלפון: 3618476 .
אם תרצו לשהות מעל ל180 יום תצטרכו לצאת מהמדינה למשך שלושה ימים ולחזור.

שגרירות גואטמלה בישראל
השגרירות פתוחה בימים שני עד חמישי מ-9 בבוקר ועד 15:00 , שישי 9:00 עד 14:00.
כתובת: רח´ מדינת היהודים 103 קומה 4  הרצליה פיתוח.
טלפון: 09-9568707
פקס: 09-9518506

שגרירות ישראל בגואטמלה(גואטמלה סיטי)
השגרירות פתוחה בימים שני עד חמישי מ-9 בבוקר ועד 14:00
כתובת: 13 AV 14-07 ZONA 10
טלפון: 23334624 502
           23635665 502
פקס: 23336950 502
אי מייל:[email protected]

"צ'יקן באס" הוא האוטובוס הקלאסי של מרכז אמריקה והפך לחלק מהנוף, המדינות במרכז אמריקה קיבלו המון אוטובוסים ישנים מארצות הברית (אלו של ההסעות ילדים אם מוכר לכם). האוטובוסים צבעוניים וססגוניים אך פולטים המון עשן והנסיעה בהם לא מומלצת בכלל כאשר מדובר בנסיעה ארוכה, אם מדובר בנסיעה קצרצרה זה חוויה מצחיקה אך דיימנו 5 שעות של אוטובוס קופצני והומה אדם, בלי שום מקום לזוז, ללא יכולת לפרוש את הרגליים קדימה, מה שגורם לכאבי גב וברכיים והמון עצבים. בקיצור, כדאי לבזבז עוד כמה דולרים מסכנים בשביל לנסוע בשאטל, הרבה יותר בטוח, הרבה יותר נוח והרבה יותר משתלם.
בנוסף רצוי לעשות את כל הנסיעות שלכם ביום ולא בלילה מכיוון שאם מתרחשים מעשי שוד(לא קורה לעיתים קרובות) הם לרוב מתרחשים בלילה.

שליחת חבילות מגואטמלה לישראל לא מסובכת. מטיילים רבים מעדיפים לשלוח מהסניף של הדואר הגואטמלי באנטיגואה (El Correo). המחיר ביחס למדינות דרום אמריקה כמו פרו ובוליביה אומנם מעט גבוה אך ביחס למרכז אמריקה, גואטמלה נחשבת לאחת הארצות היותר משתלמות לשלוח ממנה חבילה לארץ.