קובה

טיפים של גולשים על קובה

קצת על קובה

קובה Cuba

היסטוריה
קובה היא אולי המדינה המיוחדת ביותר בעולם, ללא ספק היא שונה מכל מדינה אחרת בעולם ולא דומה לשום דבר.
נתחיל עם קצת היסטוריה שהיא חלק בלתי נפרד מקובה. הכל התחיל אי שם בשנת 1800 כאשר קובה היתה ליצרנית סוכר מספר אחת בעולם, באותו זמן הספרדים שלטו בקובה וארה"ב רצתה נתח מהעוגה(או יותר נכון את כולה) והציעה לספרדים סכומים נכבדים תמורת קובה אך נענתה בשלילה, באותו זמן זמן בקובה עצמה הובאו עבדים אפריקנים כדי להגדיל את תעשיית הסוכר, בנוסף לעבדים אפריקנים הובאו גם אינדיאנים ממקסיקו וסינים. יותר מאוחר בשנים לאחר מלחמת העצמאות הראשונה ומשבר בכלכלה קנו בעלי הון אמריקניים מטעים רבים ועם הזמן החלו בעלי האינטרסים האמריקניים להביא למהלך של סיפוחה של קובה לארה"ב. השנים 1892 עד ל-1896 עברו במלחמות רבות בתוך קובה כאשר השלטון הספרדי מדכא כל נסיון הפיכה ומרד, בינהם ניסיון של חוזה מארטי(גיבור לאומי לימים) שנהרג גם כן, מארטי היה משורר ומנהיג וקרא לעצמאותה של קובה, כיום הוא אחד מסמלי העבר החשובים של קובה.
לאחר שזוועות המלחמה בקובה הגיעו לארה"ב ועשו הדים, יצאה ארה"ב למתקפה במטרה להגן על אזרחיה בקובה, הם שלחו את ספינת המלחמה ’מיין’ שעגנה לחופי הוואנה עד לפיצוץ  מוזר ומסתורי של הספינה שגרם למותם של מעל ל-250 מלחים אמרקניים. ארה"ב ניסתה לאחר  המקרה עם מיין שוב להציע הצעה כספית לספרד תמורת קובה, הספרדים דחו את ההצעה וארה"ב יצאה למלחמה שהובילה לכניעתם של  הספרדים ביולי 1898. כל זאת קרה ללא שום התייחסות לקובנים עצמם שהמדינה הזאת הרי שלהם...
ב-1953 ניסה פידל קסטרו ואנשיו מתקפה על מחנה צבאי מונקאדה וניסיון הפיכה, הניסיון נכשל ורוב המורדים נהרגו, קסטרו למזלו רק נכלא ושוחרר לאחר מכן כאשר צמרת השלטון התחלפה ושיחררו אסירים פוליטים רבים.
קסטרו התארגן בשנית במקסיקו בחסות תנועת ה-26 ביולי ושב עם 81 מורדים חדשים בספינה שעגנה ב-2 בדצמבר 1956 בחופי קובה, המתקפה הראשונה שלהם נכשלה והם נשארו רק 11 אנשים בינהם  צ’ה גווארה המפורסם ואחיו של פידל ,ראול.  הם נמלטו ולאחר מכן חזרו להלחם כשהם מצליחים להשתלט על עמדות צבא ומוצבים ורכשו לעצמם תומכים רבים שהצטרפו להפיכה, לאחר שנתיים של מלחמה שחרור מחוזות שלמים ונצחונות  של קסטרו וגווארה ברוב החזיתות ,הכריזו בינואר 1959 בהוואנה, קובה עצמאית!
בשלב זה התחילו בעיות אחרות לקובנים, קסטרו לאחר עליתו לשלטון החל לחבור לזרם הקומוניסטי(סובייטים), כלא את מתנגדיו וכל מי שהביע את דעתו השלילית על השלטון והחל לדרדר את הקשרים עם ארה"ב, הכוח הרב שהיה בידיו כנראה סיחרר את ראשו של גיבור המהפכה והוא בעצמו הפך לסוג של רודן, הוא הלאים את כל המפעלים והעסקים בבעלותם של אמריקאים ואחר כך את שאר העסקים במדינה.
בשנת 1961 ניסו האמריקאים לפלוש לקובה וזאת על ידי צבא מורדים קובני שאומן על ידי הסי אי אי בגואטמלה.
הם ניסו לפלוש דרך פלאיב חירון ולארגה שבמפרץ החזירים אך אחרי 72 שעות נכנעו והפלישה האמריקאית כשלה.
לאחר הכשלון פתחה ארה"ב בחרם הכלכלי(אמברגו) על קובה, המצב החל להדרדר עוד יותר כאשר הסובייטים הציבו בקובה טילי ארוכי טווח, האמרקאים לא נשראו חייבים ועצרו ספינות סובייטיות שהיו בדרכם לקובה ובכך נוצר משבר הטילים המפורסם, העולם היה על סף שואה גרעינית אך לאחר הבטחה של הנשיא האמריקאי קנדי לא לפלוש לקובה, קיפלו הסובייטים את הטילים מקובה ללא התייעצות עם קסטרו שהרגיש נבגד.
מאז המצב של העם הקובני נשאר כפי שהוא, חיים תחת שלטונו של קסטרו באותה מדיניות קשה כבר מעל ל-50 שנה.

קובה של ימינו
המדינה נתקעה בשנת 1959 וזה מה שמיוחד בה, היחסים עם ארה"ב קפאו והוטלו סנקציות כלכליות קשות על קובה(האמברגו).
מתנהל בה שלטון קומוניסטי , הממשל כאן בראשתו של פידל קסטרו סופג ביקורת קשה ממדינות בעולם בייחוד בשל הפגיעה בזכויות אדם. הקובנים חיים תחת שלטון קשה שמתערב להם בחייהם הפרטים, ומגביל אותם מאד, אף קובני לא יכול לעשות כרצונו(לפתוח עסק וכו...), הכל נעשה על ידי היתרים מהמדינה שלוקחת את רוב הרווחים של הקובנים העובדים.
מצד שני יש בקובה מערכת בריאות מהטובות בעולם והטיפול לכל קובני הוא בחינם לגמרי, גם הלימודים.
בעקבות כך קובה הפכה למשהו מיוחד, היא לא דומה לשום מדינה ומטיילים שחושבים שימצאו כאן מסיבות, סמים , זיופים ומותגים  פשוט טועים, הכל כאן קובני! ההשפעה המערבית לא חילחלה כלל ואת זה תוכלו להבין רק שתנחתו כאן, 100% אותנטיות.
בקובה מתגוררים כ-11 וחצי מיליון תושבים, כ-2.3 מיליון מתוכם גרים בעיר הבירה הוואנה. הרחובות בערים הגדולות נראים כאילו הזמן עצר מלכת, ביניינים עתיקים, חלקם מוזנחים וחלק מטופחים ויפים מאד, המכוניות האמריקאיות הישנות והגדולות שמורות במצב שלא יאמן, כל אוטו ממש פריט לאספנים.
קובה מומלצת למטיילים מעט יותר משופשים שבאים לספוג אוירה ותרבות, מטיילים שדוברים קצת ספרדית  ויתחברו למקומיים ימצאו עצמם מגלים עולם אחר מאשר תיירים מפוחדים, מומלץ לבקר בה לפחות שלושה שבועות כדי להנות ממנה, אחרת תרגישו שלא מיציתם.
רוב רובם של תושבי קובה הם אנשים חייכנים שמחים ותמיד ישוחחו עמכם בנעימות. הכל זורם לאיטו ב"זמן הקובני" וכולם לא ממהרים לשום מקום. הדעות על המשטר חלוקות, אם תשוחחו עם קובני על הנושא יתכן ותקבלו מטר קללות על פידל או תמיכה מלאה בו, כך או כך נראה שכולם מפחדים מהשלטון ורואים זאת בברור בהתנהגותם.
יש קובנים נודניקים שקיבלו את הכינוי "חינטרוס" (jinteros) או חינטראס(בנות) אשר ידבקו אליכם במטרה לנסות ולהרוויח עליכם כמה ג’ובות על תיווך, הם יציעו לכם הכל - סיגרים, אלכוהול, אוכל, שתייה, לינה, מונית וכו... אין טעם רב להשתמש בהם כי אתם יכולים בעצמכם למצוא את הדברים האלה ללא עמלה לחינטרו שנדבק, בסנטיאגו דה קובה יש המון כאלו
שילכו איתכם אפילו עד לקאסה וינסו להשיג עמלה על חשבונכם כמובן כי המחיר יהיה יותר יקר עם חינטרו לצידכם ואתם אלו שסופגים את העמלה, אך הכל ניתן למיקוח ואפשר בספרדית חלקלקה להפיל את העמלה על בעל הקאסה.
מבחינת אוכל, אל תצפו לחוויה קולינרית, מי שתכנן על ארוחות דשות יכול לשכוח מהן, יש כאן חזיר והרבה! זה הבשר שנמכר בכמעט כל המקומות, אין הרבה היצע והאוכל פשוט מאד.
רק במסעדות איכותיות מאד או מלונות יוקרתיים יש אוכל קצת שונה אך גם שם המצב לא ממש מזהיר. הארוחה הכי טובה שתאכלו היא בד"כ זאת שהסניורה תכין לכם בקאסה בה אתם ישנים.
קובה מכונה "מדינת הסלסה" ולא סתם, מוזיקה תלווה אתכם כפס קול לאורך כל טיולכם בקובה, מכל בית נשמעת המוזיקה והמקצבים , הרומבה ,המאמבו והצ’ה צ’ה הם רק חלק קטן מהענין, כולם רקדנים טובים שפשוט מכורים לענין, בוודאי תתקלו בריקודים סקסיים בכל מקום כמעט ומי שיודע לרקוד מסודר, מי שלא , חובה ללמוד כמה צעדים. אף פעם לא מאוחר ואפשר להתחיל אפילו בקובה, תתקלו בהמון מורים או מורות לסלסה.

קניות וסיגרים קובנים
לגבי קניות, אין מה לקנות כמעט בחנויות בקובה וההיצע דל אז אל תבנו על מתנות לאחיינים אלא אם כן הם מעשנים סיגרים קובנים...
סיגרים לא קונים ברחוב, הכל מזויף! סיגרים מקוריים בחנויות הרישמיות נמכרים במחיר יקר, הכי טוב לדבר עם בעל הקאסה שלכם שיארגן לכם מאיפה שהוא קונה.
באופן כללי הסיגרים הכי טובים נמצאים במערב המדינה באזור ויניאלס.
בקיצור אחת מהמדינות המהנות והמעניינות בעולם, לא כדאי לפספס, אין ספק שבעתיד דברים ישתנו והמערביות תחדור לכל פינה בקובה בייחוד בגלל הקירבה לארה"ב. סעו כל עוד אפשרי!!!
חשוב מאד לציין שהרבה אנשים בקובה יספרו לכם שאפשר להעביר 50 סיגרים לאדם למקסיקו ללא מכס. אך בפועל המכס המקסיקני מאפשר 25 בלבד, מעל כמות זו תשלמו תשלום מכס גבוה.

עדכון קובה 2014
מאז עלייתו לשלטון של ראול קסטרו אחיו של פידל חל שינוי(לא ענקי), ראול שנחשב מעט מתון יותר מפידל החל ברפורמות חדשות שבאות להקל על האזרח הקובני כמו ביטול איסור כניסה של קובנים למלונות.
היתר למחשב אישי לכל תושב וביטול האיסור על טלפון נייד, והחוק החשוב הוא חוק דיור שמאפשר לקובנים לאחר שלבים מסוימים של תוכנית להיות בעלים של דירות ונכסים.
לעוד טיפים של גולשים על קובה הוספת טיפ

מדריך מעולה בקובה

טיילנו עם לואיס במשך 12 ימים. טסנו מהוואנה לסנטיאגו דה קובה ומשם טיילנו ברכב דרך כל האתרים המומלצים בקובה וסיימנו בהוואנה. לואיס שימש עבורנו גם נהג וגם מדריך. בשני התפקידים הוא עשה עבודה נפלאה. כמדריך הוא מכיר כל פינה בקובה, הוא מכיר אנשים פרטיים ששמחים לארח בביתם תיירים בכלל וישראלים בפרט, מה שגרם לנו להכיר מקרוב את הקובנים ואורחות חייהם. היו לנו איתו חוויות כגון ארוחת צהריים טעימה ביותר אצל משפחה קובנית כפרית, מפגש עם משפחה קובנית שחיה על חוף הים וכיבדה אותנו בקוקוס שעלו וקטפו במיוחד עבורנו וכדומה. הוספתי תמונות ממקומות וחוויות לא שגרתיות בנסיון להעביר את החוויה. הוא נותן הסברים מקיפים בתחום ההסטוריה והפוליטיקה בקובה וכמובן על תנאי החיים. הוא בילה איתנו יום יום מבוקר עד ערב, לקח אותנו למועדוני מוסיקה מקומיים אוטנטיים (לא מלכודות לתיירים) וכן למסעדות טובות ולא יקרות. הוא מכיר היטב בתי מלון וגם קאזות טובות ונעימות. הוא מדבר אנגלית טובה, בעל תואר שני מהאוניברסיטה. לואיס מאוד מסור, הוא טיפל בבעיות שהתעוררו (למשל מזוודה שלא הגיעה בטיסה שלנו לקובה) כפי שהיה מטפל בבעיה אישית שלו ואף יותר. גם כנהג הוא מעולה. מכיר את הדרכים, נוסע בזהירות מירבית, דואג למכונית כמו לתינוק שלו. מנקה, מסדר, ודואג שבחנייה המכונית לא תישרט חלילה ממכונית אחרת.

קובה למטיילים צעירים ברוחם

טיפ למטייל המבוגר בקובה ינואר 2016 ראשית תודה לכל קודמי לעצות המועילות. אשתי ואני בני 50+ ורצינו לתפוס את קובה לפני שהאמריקאים יגיעו וישנו את אופי המדינה. זמננו לטיול היה מוקצב וחיפשנו מדריך + נהג דובר אנגלית עם רכב יותר צעיר מאיתנו וגם מצאנו. אני ממליץ בכל פה על ג'וניור [YUNIOR] ואף צירפתי כרטיס שלו. ג'וניור דאג לאשרר התוכנית ששלחתי לו + שמירת מקומות בבתים לאירוח בערים Havana, Vinales, Cienfuegos כאשר הרכב שלו נתקע יום לפני הטיול הגדול [ראה בהמשך] הוא דאג לנהג מחליף ברכב משופר שליווה אותנו עם ג'וניור במשך 4 ימים ללא כל תוספת תשלום ! השיטה להתקשרות פשוטה: שלחו לו מייל עם כל הפרטים והודיעו לו ב SMS שיש לו מייל שמחכה. היאזרו בסבלנות כי התקשורת במייל לא תמיד זמינה. הטלפון של ג'וניור 5353637206+ מייל : [email protected] המסלול שעשינו כלל את: 2X לילות בהוואנה ויום טיול מרוכז [ לינה במרכז הישן אצל משפחה עם יחס חם וליווי אישי בלילה גם למקומות הפחות יפים של Havana Vieja ולא פחות חשוב –אוכל טוב. צירפתי תמונה של Idalmis בעלת הבית ופרטים[ יום טיול ל Santa Clara -> Trinidad -> Cienfuegos עם לינה ב Cienfuegos יום טיול Cienfuegos -> Guama Indian Resort -> Vinales יום טיול באזור Vinales עם כל המקומות המפורסמים [מערת האינדיאני, ציורי קיר, תצפיות ממקומות שונים על בעמק הנפלא, ביקור בחוות ייצור סיגרים עם מחירים של 10 CUC ל-10 סיגרים – פשוט ג'וניור לא לקח עמלה לעצמו] ממליץ ללכת בוינלס לפאב J3 – קוקטלים ברמה גבוהה מעט יותר יקר מהזבל לתיירים אבל זול להחריד ביחס לארץ יום טיול Pinar del Río [לא משהוא] עם מפעל סיגרים בהליך מתועש וגם במפלי SOROA [בין וינלס להוואנה] באגמים שבאזור והגן הבוטני תעשו חיים ולא לשכח ללכת לשמוע ולרקוד כל לילה וגם במקומות של קובנים לא רק של תיירים!

טיפ לבחירת מקום לינה בקובה

את ירח הדבש שלנו עשינו חודש וחצי בקובה. התחלנו בהוואנה והתגלגלנו לווינאליס, עברנו כמעט על כל הערים עד ברקואה, כשבאמצע לנו שבוע אצל ייני. אז ככה: מדובר בבחורה מספר 1 בקובה. כמו אמא לכל דבר: דואגת, מבשלת, יש לה המלצות על כל מקום, עובדת עם כל בעלי המקצוע השווים בעיר, החדרים נקיים, המצעים חדשים, השמיכות מאווררות, הכל פשוט מושלם! ובמחיר זעום זכינו ללינה ולאוכל הכי טעים שאכלנו בקובה (האוכל בקובה קטסטרופה אפילו בבתי מלון ואצלה הוא היה ממש טעים!!). חשוב לציין פשט מהותי שהיה גורם מכריע בזה שהיא זכתה לאהבה האדירה שלנו: שנינו היינו חולים 3 ימים בזמן שהיינו אצלה. היא בישלה לנו מרק מיוחד עם ירקות, כל ערב מרק אחר שלא נשתעמם, דאגה לנו לתרופות, לבגדים חמים, תפרה לנו בגדים שנקרעו במהלך הטיול, מכפלות, עניינים, הבחורה עם הלב הכי ענק שהכרנו. שנה אחרי ואנחנו עדיין בקשר, אין לנו מילים להסביר את טוב הלב שלה: תמיד תעזור, תשלח דברים שנבקש, לא תרצה כסף בתמורה (למרות שאנחנו לא נותנים לה וכל פעם שולחים לה כסף מחדש), אם היינו יכולים לעשות שוב את הטיול, ולבלות אצלה יותר - אין ספק שהיינו עושים!! ניתן לשלוח לה הודעה במייל ולשריין מקום, היא מקסימה: [email protected]

בקובה יש קאסות, בתים של תושבים שקיבלו אישור מיוחד לארח תיירים בתשלום וקיבלו את השם קאסה פרטיקולר. בעלי הקאסות קפדניים על רישום ושכל חוקי המדינה ישמרו אחרת ילקח מהם הרישיון. ברוב המקרים מדובר במשפחה חביבה עם סיונרה שמבשלת טוב. אפשר להגיע לכל קאסה פרטיקולר, לדפוק בדלת ולהכנס אם יש מקום. מומלץ אפילו לצלצל לפני ולהודיע על בואכם אם כי זה לא בטוח יקנה לכם מקום בקאסה. את הקאסה מוצאים על ידי שלט קטן ליד הדלת עם סמל משולש כחול או ירוק. קחו בחשבון שכל הקאסות יגידו שיש מחיר אחיד מהממשלה - זה לא כל כך נכון - אין מחיר אחיד וכל קאסה מציעה את המחיר שהיא רוצה אז אפשר להתמקח ולדבר על המחיר. וכשאתם יורדים מהאוטובוס בעיר חדשה ישר יבואו אליכם המון בעלי קאסות, אלו שממש מציקים אז לרוב הקאסות שלהם לא טובות, אחרת הם לא היו מציקים.
דברים נוספים שקשורים ללינה ומאד כדאי להביא לקובה הם: נייר טואלט, ספריי יתושים ואוהל למי שאוהב קמפינג.
בשנים האחרונות החלו לפעול הוסטלים בקובה, הנושא עדין רק מתחיל להתפתח אך יש כבר כמה מקומות נחמדים.

ההתנהלות עם כסף בקובה שונה מכל מדינה אחרת.
לא מומלץ להביא טרוול צ'קס כי תתקשו להחליף אותם. מומלץ להגיע עם הרבה כסף במזומן וכרטיס אשראי בינלאומי עליו תשלמו עמלות גבוהות מאד של מעל לעשר אחוז!
מומלץ למשוך רק בכספומטים, ההגבלה היא 150 דולר לכל פעם. בדולרים עצמם אי אפשר לקנות כלום וחייבים להחליפם למטבע הקובני.
לרוב אין בעיות של מכת גניבות בקובה ולכן אפשר להביא מזומן ביתר ביטחון מאשר מדינות מרכז ודרום אמריקה.
המטבע הכי טוב להתנהלות כאן הוא היורו, עדיף להביא אותו כי על דולר אמריקאני תשלמו עמלה גבוה בהחלפה לכסף המקומי.
כמובן שפידל לא פראייר ויש מטבע למקומיים(פסו נאסיונאל) ומטבע לתיירים(פסו קונברטיבלה), אתם כמובן תצטרכו פסו קונברטיבלה לרוב ההוצאות שלכם אם כי כדאי מאד לשמור בכיס כמה פסו נאסיונאל לדוכני רחוב פשוטים. היחס בין המטבעות המקומיים - קונברטיבלה שווה פי 25 מנאסיונאל.
לפסו קונברטיבלה קוראים גם דולר ולדולר לעיתים קוראים פסו,  מבולבלים? גם אנחנו...
שער החליפין בין דולר לקונברטיבלה עומד על 1 ל-1 אך בפועל תקבלו משהו כמו 0.90 במקרה הטוב.
שער החליפין של היורו לקונברטיבלה עומד על יורו אחד תמורת 1.5 פסו קונברטיבלה , אך בפועל תקבלו גם פחות.
ההמרה מתבצעת בבנקים או בעמדות של Cadecas  שקיימות בכל עיר.
בממוצע(גס) מטיילים מוצאים בד"כ  בין 1300 ל-1600 דולר לחודש טיול בקובה הכולל הכל. רצוי ונהוג להתמקח על כל דבר בקובה, הקובנים תוקעים מחירים לתיירים ועם קצת ספרדית תוכלו לשכנע אותם לרדת במחיר.

כספומט בקובה
שימו לב כי כמעט ואין כספומטים מחוץ לערים גדולות כמו הוואנה ויש גם עמלה יחסית גדולה (בערך 4%). לכן מומלץ למשוך את כל הכסף הנדרש בהתחלה על מנת שלא להיתקע במהלך הטיול ללא כסף (כפי שקורה לחלק מהמטיילים) בערים קטנות, יכול לקרות מצב שהכספומט לא פועל או שהתקשורת של הבנק נותקה בשל סופת גשמים או משהו בסגנון...
כמו כן, שימו לב כי כרטיסי אשראי מבנק אמריקאי וכן גם כרטיסי אשראי ויזה נטענים של בנק הדואר לא מכובדים בשום מקום בקובה!
בשדה התעופה ישנם 2 כספומטים שלרוב לא פעילים לכן מומלץ להצטייד באירו או דולר קנדי או לירה סטרלינג או פרנק שוויצרי (רק לא דולר אמריקאי!) כדי להמיר אותם בשדה התעופה.

מזג האויר בקובה טרופי וחם מאד עם גשמים לאורך כל השנה אך במיוחד בעונה הגשומה שנמשכת ממאי ועד אוקטובר.
כל זמן בשנה אפשר לנסוע לקובה ולתכנן טיול בה, רק קחו בחשבון את יולי - אוגוסט שזה עונת השיא בתיירות(גם פנים) והכל מלא עד אפס מקום. כמו כן יש לקחת בחשבון את "עונת ההוריקנים" שנמשכת מספטמבר ועד נובמבר ובתקופה זו עלול להגיע לכאן(ענין של מזל...) הוריקן מאיים כמו "גוסטבו - Gustav"  שפגע במערב קובה.

כדי להכנס לקובה צריך ויזה/כרטיס תייר אותה ניתן להנפיק במספר מקומות מורשים בארץ.
אחד מהם זה ממן אויאישן שנמצאים בתל אביב, גובים 65 דולר בערך עבור "כרטיס תייר" בקובה (ויזה).
על הנוסע להגיש את צילומי המסמכים הבאים: צילום דרכון, צילום כרטיס טיסה.


• נוסע בטרנזיט של עד 24 שעות, פטור מהנפקת כרטיס תייר, אך לא פטור מתשלום מס נמל בקובה (25$ ביציאה).
•לא ניתן להיכנס לקובה עם כרטיס טיסה בכיוון אחד בלבד. חייבים להציג כרטיס טיסה מקובה ליעד אחר (פרט לתושבים המחזיקים בידם אשרה מיוחדת).
• לא ניתן להנפיק "כרטיס תייר" לאזרחים קובנים לשעבר. להשגת אשרת כניסה, עליהם לפנות לקונסוליה קובנית בקפריסין, מצריים, פריס, רומא או מדריד).

מי שמגיע ממקסיקו לקובה ואין לו ויזה אז ניתן לעשות בפשטות בשדה התעופה בקנקון למי שטס משם. יש דוכן מאוייש אליו אתם מגיעים, מציגים דרכון ומקבלים במקום תוך שנייה דף נייר פשוט עם פרטיכם בתמורת תשלום של 250$MXN (כ 18$US) בנוסף עליכם לשלם במעמד הצ´יק אין של המזוודות מס יציאה ממקסיקו (לטסים משם) ע"ס 294$MXN (כ- 21$US).

נתחיל מתחבורה בתוך הערים - קוקו טקסי היא מונית קוקוס, מעין אופנוע שהרכיבו עליו מבנה עגול שיצר מעין טוק-טוק , חמוד , זול ויעיל. ניתן להתנייד בתוך הערים במוניות אך מדובר בעסק לא הכי זול... שימו לב שהנהג לעיתים מציין מחיר לאחד ולא לקבוצה ולכן חשוב להבין למה התכוון לפני שמתחילים בנסיעה. מחירי המוניות  משתנים מעיר לעיר. יש ערים בהם אפשר לקחת אפילו עגלה עם סוס(כן כן).
נסיעות בינעירוניות תיירים לרוב עושים עם החברה viazul שנחשבת איכותית, המחירים שלה לא בשמיים אך אם אתם רוצים לחסוך סעו עם astro חברה זולה יותר.
הנסיעות בקובה לעיתים ארוכות מאד וימשכו כמספר שעות אך  מי שמגיע אחרי טיול בדרום אמריקה לא יתרגש יותר מדי.
רצוי תמיד לרכוש את כרטיס האוטובוס כמה שיותר מוקדם לפני הנסיעה.
אם אתם רוצים לחוות נסיעה קובנית אמיתית עלו לGuaguas - מעין קרון שמורכב על משאית, חוויה חד פעמית...
השכרת אוטו היא עסק מאד יקר שעלול להגיע ל-100 דולר ליום(כולל ביטוח ודלק), יש חברות השכרה מקומיות כמו cubacar בהן המחירים מעט יותר נמוכים אך עדין גבוהים מאד.

אם אתם מטיילים 3-4 אנשים, לפעמים כדאי לקחת מונית במקום לקחת אוטובוס. האוטובוסים בסדר גמור אבל לעיתים קרובות מאחרים.  לכן אם אתם 3-4 אז שווה ואפשר לעצור בדרך מתי שרוצים. בקובה יש גם מכוניות משנות ה-40, 50, מצוחצחות ויפיפיות שמשמשות כמוניות, מה שיכול להיות ממש חוויה לקחת אחת כזו לנסיעה של כמה שעות.

טיסות לקובה
אל קובה יש טיסות מאירופה(ספרד), וממרכז אמריקה הקרובה האופציות דוורא מצומצמות כי אין טיסות ישירות להרבה יעדים במרכז אמריקה. יש טיסות אל קנקון ואל פנמה סיטי ומשם אפשר לעשות קונקשן ליעד שלכם. בשדה תעופה בקובה, כשיוצאים חייבים לשלם 25 דולר מיסים, אז לא להתכונן.
בנוסף בגלל ההיסטוריה הארוכה בין המדינות אין מארצות הברית טיסה אל קובה.

על אף העוני השורר בה, לא תחושו בפחד ברחובות הערים הגדולות גם בלילה, יש תחושת ביטחון נעימה.
וזאת הודות לשוטרים רבים ומודעות הקובנים למה שקורה לפושעים במדינה.
אם זאת יש להזהר ולהפעיל שיקול דעת, מקרים עלולים לקרות ולא הכל בטוח לגמרי - באוקטובר 2005 נרצח התייר הישראלי חיים מרגלית  ז"ל, על ידי כנופיית שודדים. מדובר במקרה יוצא דופן אך הוא עדין אירע וצריך להיות זהירים בנושא.

המוזיקה הקובנית היא פס הקול של הטיול שלכם, אין כאן תרבות מבחוץ אלא מוזיקה מקומית טובה שמקבלת את הכבוד הראוי לה על כל במה בכל עיר ובכל מועדון.
למוזיקאים או כאלו בעל חוש קצב טוב שרוצים להעשיר את הידע המוזיקלי שלהם אז קובה זה גן עדן עלי אדמות. המוזיקה מדהימה, טהורה ופוערת פיות. הקובנים חביבים ותמיד שמחים לעזור וללמד, כך שאתם מוזמנים לפנות לאחר ההופעה לנגנים בלהקה שתראו במועדון ותבקשו ללמוד, בד"כ העלות שהם יבקשו תהיה זולה והם יתנו את הנשמה וילמדו אתכם מהלב.

ניתן למצוא (אחרי חיפושים...) פה ושם מספר מוצרים כשרים עם סימן ה-OU במספר חנויות המיועדות לתיירים: כגון קופסאות שימורים של ירקות או פירות, רסק עגבניות של חברת Hunts, פסטה ספגטי של חברת Barilla כשר.
בכללי מומלץ להביא אתכם אוכל כשר (אין בעיה של משקל בטיסות המגיעות ממקסיקו, בהן ניתן להביא עד 40 ק"ג לאדם אבל רצוי לבדוק זאת לפני ההגעה לשדה מול חברת התעופה).
עוד מצטרך חשוב שיש להביא לקובה הוא נייר כסף.