איי הפסחא ראפה נוי

טיפים של גולשים על איי הפסחא ראפה נוי

קצת על איי הפסחא ראפה נוי

אי הפסחא ראפה נוי Rapa Nui
האי הקטן והיפה הזה נמצא כ-3700 ק"מ מיבשת דרום אמריקה!!! מרחק עצום שהופך אותו לאחד המקומות הכי מבודדים על כדור הארץ. האי ידוע בזכות פסלי המואי moai האדירים שפזורים כמעט בכל פינות האי שצורתו משולש הודות להתפרצות הרי געש, קיימים באי גם אתרי קבורה קדומים(במות קדושות) הנקראים אהו Ahu - שם נמצאים Ahu Moai הפסלים הגדולים ביותר שחלקם אף מתנשא לגובה עצום של 10 מטר! מייצגים כנראה את אבות השבט.
עד היום אין ממש תשובה איך סחבו את פסלי הענק מהר הגעש ראנו רארקו שם פוסלו.האי מקום קסום ויפהפה וחובבי הארכיאולוגיה בכלל יעשו פה חיים. יש כאן 2 חופים חוליים יחידים בצפון(אחד מהם נקרא ANAKENA, שם עלה הוטו מטואה לראשונה על אדמת האי בערך בשנת 400 לספירה) ובדרום צוקים שנשחקו מהגלים החזקים.מעטים ביותר המבקרים באי הפסחא, קודם כל מכיוון שמעטים בכלל שמעו על המקום, מחוסר התענינות בארכיאולוגיה או בגלל טיסה לא זולה במומצע כ-650 $ הטיסה אפשרית רק מסנטיאגו,צ´ילה או מטהיטי שבלב האוקיינוס לשם ממשיך המטוס מאי הפסחא, ומשם הוא חוזר למחרת. אפשר אולי למצוא טיסות זולות יותר אם מנסים לתפוס איזה דיל בדקה ה-90. הטיסה אגב אורכת כ-4 שעות וניתן לטוס לשם רק עם חברת lan chile.
בעבר היה ניתן לצאת לטיול עצמאי באי שלמעשה מאד קטן יחסית. וניתן להקיף אותו בהליכה ב-3 ימים והיה ניתן להקים אוהלים, כיום חל איסור על הקמת אוהלים וניתן לעשות רק טיולי יום קצרים וחייבים להשכיר רכב כדי להגיע לאתרים המרוחקים מהכפר. מומלץ להשכיר אופנוע לבודדים וטרקטורון לזוגות ולא להסתפק בטוסטוס כי הכבישים לחלק גדול מהאתרים לא סלולים.
בדרך רואים מעט מאד אם בכלל אנשים. אזור לוע של הר הגעש Rano Rarako יפהפה ,שם יש את כמות הפסלים הגדולה ביותר ,עשרות פסלים ששמורים נפלא ,על ההר ובתוך הלוע של ההר.... מדהים. ישנם גם הרבה פסלים לאורך הדרך להר הגעש מהיציאה מהעיירה היחידה האנגה רואה Hanga Roa ,ששם גם שדה התעופה ,שרובם של הפסלים שרועים על הקרקע ... מעציב.  ישנם גם מספר פסלים בעיירה ,שאחד מהם הוא עם ציור של עיניים-היחיד באי. לאחר הר הגעש יש מקבץ מדהים של כ-15 פסלים ענקיים ,הכי גדולים באי - Ahu Tongariki.לאחר מכן על חוף ים יפיפה יש מקבץ של 7 פסלים, ממש גלויה ועוד אחד יותר עתיק בצד. קיים עוד מקבץ של כ 6-7 פסלים שנמצא מצפון לעיירה, פסלים אלו הם מהראשונים שפוסלו, אך הם גם נראים פחות יפים. יש עוד הר געש שנמצא ביציאה מהעיירה לכיוון מסלול ההליכה, ממש יפיפה, גם אצלו וגם בהר געש השני(עם הפסלים) הלוע של שניהם מלא במים. עקרונית אסור לישון בשום מקום למעט בכפר Hanga Roa אלא אם כן מבקשים אישור מהפקחים במקום לישון בבקתות שלהם. סביר להניח שתקבלו אישור ללא שום בעיה. בכל מקרה, זה לא בסמוך לפסלים ובתוך הלוע שכן אלו מקומות קדושים.לכל הידוע לא מסוכן באי. ולסיום לפי דברי המטיילים היחידים שהיו באי הפסחא בהחלט מומלץ ביותר... המקום הכי רחוק , הכי קסום והכי מסתורי.
לעוד טיפים של גולשים על איי הפסחא ראפה נוי הוספת טיפ

איי הפסחא

שלום לכולם, בתור אחד שחזר לא מזמן מאיי הפסחא ברצוני לשתף אתכם במספר דברים שבטוח אבל בטוח לא תרצו לפספס.... איי הפסחא זה מקום שישראלים לא נוטים להגיע אליו. למה ? כי הוא יותר יקר מדרום אמריקה. נכון... אז מה? מהרגע שתנחתו במקום הכל כך מיוחד הזה תספגו מכה של תרבות שלא ניתן להסבירה. התרבות ה"ראפה-נוית" תעטוף אתכם מהרגע הראשון. אני הייתי עם חברים באי כ 8 ימים. זמן רב מאוד. ניתן ואף כדאי יותר להגיע למקסימום 4-5 ימים לא יותר כי אין צורך... האי לא כל כך גדול ותספיקו לראות ממש את כולו בימים ספורים.... ההשכרה של אופנוע/סקוטר/טרקטורון מומלצת בהחלט ולא הייתי מוותר עליה ולו לרגע אחד. עצם העובדה שמגיעים למקום כזה פשוט באמצע שום מקום זו חוויה מדהימה בפני עצמה. הפסלים המאוד מרשימים של התרבות הזו יפהפיים ופזורים להם בכל האי. לא אוסיף הרבה על מה שכבר כתוב כאן בגרינגו , אבל מה שכן - חוויה שאסור לפספס אותה ולו רק בשביל העובדה שהייתם בעוד מקום שלא הרבה לפניכם הגיעו אליו. תהנו !!!

כתבות

ירח דבש בארגנטינה רונן מימון ואשתו הטרייה טסו לירח דבש בארגנטינה וצ'ילה. לפניכם סיפור המסע המפורט שלהם שכולל מחירים מעודכנים מהאזור וחוות דעתם על מסעדות, הוסטלים ואטרקציות בארגנטינה וצ'ילה.
טיול בדרום צ´ילה! בכתבה הזו אדבר על חלק מהמקומות שהכרתי בדרום צ×ילה ולטעמי ההכי שווים להכיר. גם אתן אזהרות ספציפיות על מקומות שהכרתי בהם תצטרכו להיהר במיוחד אם תרצו להכיר, כי בהם הסכנה לכיוס וגנבה גדולים בהרבה מכל מקום אחר בצילה שיחסית לשאר דרום אמריקה