אוסורנו ופארק פוייוה

טיפים של גולשים על אוסורנו ופארק פוייוה

קצת על אוסורנו ופארק פוייוה

אוסורנו - Osorno
עיר גדולה המונה כ-130,000 תושבים אך חסרת ייחוד ואין בה הרבה מה לעשות, היא משמשת את רוב המטיילים
כבסיס יציאה לפארק פוייוה שם עושים את אחד הטרקים המפורסמים בצ'ילה. ליד העיר נמצאים האגמים לאגו פוייוה ולאגו ראנקו והעיר משמשת בסיס יציאה גם אליהם.
ביוני 2011 התפרץ הר הגעש פוייווה ופלט כמויות של אפר וולקני במשך זמן רב, האפר כיסה את הטרק, המעיינות החמים והגייזרים שלא פעלו תקופה אך כיום(סוף 2013) הטרק חזר להיות פעיל'  המעיינות החמים אומנם עדין סגורים אך ההר עצמו והגייזרים פתוחים.

לעוד טיפים של גולשים על אוסורנו ופארק פוייוה הוספת טיפ

Hospedaje Hostel
הוסטל נחמד מאד עם חדרים מכל הסוגים דורמס או פרטיים ועם/בלי שירותים במחירים סבירים מאד יש גם טלוויזיה לכל חדר. בהוסטל יש מטבח(לפעמים מאשרים שימוש ולפעמים לא) מאחר וזה גם מגורי המשפחה.  נימצא דקה הליכה מהמרכז ויש אינטרנט אלחוטי.
כתובת: Los Carrera 1172

מקום לינה מומלץ שנמצא מחוץ לאוסרנו בעיירה הסמוכה Entre Lagos:

Hospedaje Puyehue
הוסטל ביתי מאד באוירה מיוחדת. הסניורה אוהבת מאד ישראלים(אפילו יש לה קצת מוסיקה בעברית). ניתן לצאת מכאן לטרק הפוייוה ולהשאר את הציוד במקום. לילה עולה כ-7,000 פסו ו- 8,000 עם ארוחת בוקר. יש במקום טלויזיה עם כבלים(גם ערוצים באנגלית), אינטרנט מהיר, מטבח, מים חמים ושירותי כביסה. מומלץ למטרקים הרציניים או סתם למי שבא לנפוש על הדרך, הכפר אנטרה לאגוס נמצא ליד אגם גדול.
כתובת: Bernado O'higgins 180
טלפון: 64371104 0056
נייד: 86562383

פארק נאסיונאל פוייוה Paque Nacional Puyehue
פארק יפהפה שנמצא כ- 75 ק"מ מהעיר אוסורנו, גודלו של הפארק הוא כמעל למיליון דונם! הוא משתרע עד לגבול עם ארגנטינה.
פה תמצאו תוואי שטח לא קל בכלל של יערות והרי געש, מדובר בשני הרי געש יפים , הראשון  Volcan Puyehue המתנשא לגובה של 2240 מ'  והשני הוא Volcan Casablanca  המכונה גם Antillanca והוא מתנא לגובה כ-1900 מ'.
מטיילים רבים מגיעים בעונה לכאן כדי לעשות את הטרק בפארק, הטרק הפך מפורסם כאשר 3 ישראלים נעדרו למשך מספר ימים בדצמבר 2006, ולבסוף נמצאו  בריאים ושלמים(אם כי קצת רעבים...) אז כדי למנוע מעצמכם חוויה שכזו שימו לב למזג האויר לפני שיוצאים וקחו בחשבון שלסמוך על מצפן בסביבה געשית זה לא מומלץ כי הוא משתבש.
לפניכם סיפור הדרך של טרק הפוייוה:

טרק הפוייוה:

יציאה מהעיר אוסורנו. בעיר אין לצפות למצוא מקום להשכיר ציוד, הרבה מטיילים מגיעים ומתאכזבים, לכן כדאי להצטייד לפני או לקוות שבחנות היחידה באוסורנו שמשכירה ציוד יהיה: climent שברחוב angulo 603.
אפשר לצאת לטרק גם מארגנטינה, מאיזור אל בולסון או אפילו בארילוצ'ה.
הכניסה לטרק היא ממש 7 ק"מ מהגבול הצ'ילאני.
צריך לקחת אוטובוס מאוסורנו ולבקש לרדת בפארק הפוייוה (זו התחנה האחרונה ואחרי זה הוא חוזר, ובכלל הוא נכנס לשם רק אם מבקשים ממנו).
האוטובוס מכניס ממש עד הכניסה שבה יש מסעדת גורמה, שגובה גם את הכסף לכניסה היקרה לפארק. (10,000 פזו צ'ילאני).
לא כדאי לנסות להתחמק מתשלום כי הם מוודאים שכולם נכנסו למסעדה מהאוטובוס וברגע שאתם בפנים הם סופרים ראשים וחבל שירוצו אחריכם לתוך הטרק  כדי להחזיר אותכם לשלם (ראינו את זה קורה).
בכל אופן הטרק מתוכנן ל-3 לילות, 4 ימים.
חובה להתעדכן במזג אויר לפני היציאה באמצעות האינטרנט, טוריסט אינפורמיישן והמסעדה בכניסה לטרק, ממש עד הרגע האחרון.
 ולקחת כמובן בחשבון שהכל נתון לשינויים... באיזור הפארק (בעיקר ביום הראשון והשני) מסתובבים מקומיים עם סוסים שחלקם גם עובדים עבור הפארק.
 ניתן לשאול אותם גם מה המצב לימים הקרובים וכמובן אם הם יודעים משהו שאתם לא יודעים אז לחזור מייד. כמו כן הם גם בד"כ אלו שיעזרו במקרה חרום.
ביום הראשון המסלול יחסית ברור (לפעמים צריך לפתוח כמה גדרות חקלאיים, יש לשים לב לסימון ליד הגדר שאומר שצריך לעבור בה).
כל הדרך היא עלייה ואורכת כ-4 שעות. למרות שזה יום קצר לא כדאי להיכנס לשעות אחה"צ כי מתחיל להיות ערפילי שם. בסוף מגיעים לרפוחיו (בית עץ קטן) ושם מיטות מעץ בלבד (ישנים עם מזרנים ושק"שים עליהם) שם גם ניתן להבעיר אש ולבשל אוכל. הלינה שם בחינם.
ביום השני ממשיכים כחצי שעה במסלול עד שמגיעים לצומת. בצומת יש ישר לטיפוס על הר הגעש (כשעה וחצי טיפוס) או שמאלה לכיוון המעיינות החמים.
מומלץ להשאיר את התיקים בצומת (אין בעיה עם זה) לטפס על הר הגעש, שם יש תצפית על כל האיזור, לרדת חזרה לצומת, לקחת את התיקים ולפנות למעיינות החמים.
 הדרך למעיינות החמים דיי פשוטה חוץ מלקראת ההגעה שם מתחיל איזור החולות ואז יש סימון כל כ-100 מטר (בחץ על האדמה או במקל גבוה וארוך שצריך להגיע אליו).
 לכן אם יש ערפל אפילו הקל ביותר אסור להמשיך כי גם אם רואים 100 מטר קדימה, לא בטוח שתראו את המקל או הסימון. במעיינות החמים יש 2 קמפינגים שם עושים את הלילה השני.
מומלץ מאוד הקמפינג השני (כ-200 מטר מהראשון) שם יש שתי בריכות חמות טבעיות.
ביום השלישי משאירים את הציוד בקמפינג וממשיכים לגייזרים. הדרך יחסית פשוטה, רק לשים לב לאחר חציית נחלים איפה ממשיך השביל. מגיעים למן גבעה מעלה אדי גופרית (ניתן לראות כבר מרחוק) ששם יש גם גייזרים. שדה גייזרים נוסף נמצא כ-10 דקות מהגבעה הזו אבל הדרך אליו לא מסומנת בכלל. בעיקרון צריך לעבור את ההר שמאחורי הגבעה המהבילה ושם השביל חוזר שוב, אבל זה לא כל כך שווה את זה . אח"כ חוזרים למעיינות החמים באותו אופן ואז יש 2 אופציות:
לקפל הכל באותו יום ולחזור לרפוחיו הראשון, לישון שם ואז ביום האחרון רק לרדת את ההר ולסיים (בארוחת גורמה במסעדה-מומלץ) או לישון במעיינות החמים שוב וביום האחרון
לחזור את כל הדרך שנותרה עד הסוף.

 חשוב לדעת שבדרך לגייזרים כחצי שעה אחרי היציאה יש לחצות נהר שמגיע עד כמעט התחתונים, אפשר להנדס שם כל מיני קפיצות כדי לעבור (הבנים) אבל אם לא אז כדאי להוריד מכנסיים ולחצות כדי שלא להיות רטובים כל היום (הבנות). בכל אופן הפואנטה היא לא לפספס ולחשוב שזו לא הדרך בגלל שהנהר עמוק.
דבר שני זה לנכנסים לארגנטינה אחרי הטרק לקחת בחשבון שקשה מאוד לתפוס טרמפים מהגבול (אף אחד לא לוקח סיכון) וגם האוטובוסים לא יכולים לעלות אף אחד בלי כרטיס מראש (זה לא כמו אגד). תזהרו שלא תתקעו לילה בגבול בגלל זה.

תהנו...

לפניכם מצורף קובץ ל- GPS בפורמט  Gpx ובו מסלול מפארק פוייוה שהוקלט על ידי המטייל מתן צרויה כדי שהחברה הבאים שהולכים לטרק בערפל התמידי שנמצא שם לא ילכו לאיבוד.
הפורמט הזה נקרא ע¨י תוכנות שמעבירות מידע ל-GPS.
ההקלטה בוצעה עם מכשיר  Garmin ולכן ההסבר הוא בהתאם למכשירי ה-Garmin.
ישנה פונקציה שנקראת Track שמקליטה את המסלול צעד אחר צעד ונותנת הכוונה מדויקת בשונה
מ-Route שזה פשוט אוסף של Waypoints.חילקתי את המסלול לכמה Tracks שונים:
1 REFUGIO - המסלול לרפוחיו המעלה ההר.
2 BANOS - המסלול מהרפוחיו למעיינות השניים שם כדאי לישון.
3 CRATER - מסלול הטיפוס למכתש.
4 GYSERS - המסלול מהמעיינות החמים לגייזרים.

כדי לעקוב אחרי המסלול צריך לבחור את המסלול הרצוי ב -Tracks
לאחר מכן לבחור ב Trackback ואז לציין את הנקודה שעליך להגיע אליה.
המכשיר ינווט אתכם אליה במסלול המדויק בו מתן הלך וגם יראה את המרחק האמיתי לנקודה (לא אווירי).
להורדת הקובץ בפורמט Gpx לחצו כאן(יש לפתוח את קובץ ה-zip)

כתבות

טיול עם רכב שכור בפטגוניה מי שחוזר מארגנטינה ושומע את השם פטגוניה ישר עף בדימיונו אל מרחבים עצומים של הרים פראיים, ערבות, אגמים ונהרות מרהיבים... פטגוניה משתרעת בין האוקיינוס השקט והאטלנטי ושטחה כמיליון קמ"ר. חבל ארץ זה נמצא בתחומן של ארגנטינה וצ'ילה, הוא מאופיין באוכלוסייה דלילה וחיים בו כשני מיליון תושבים שרובם בתחום ארגנטינה.
טורס דל פאינה אחרי כמה ימים מדהימים של טרק, הצלחנו סוף סוף לשבת ולכתוב על הפארק הלאומי המדהים – טורס דל פיינה. אז איך אפשר להתחיל?
כמו שרוב האנשים שמתקרבים לשלב הזה בטיול שלהם, גל עולה או גל יורד, אין הרבה שבוחרים לוותר על הפארק. אני אתחיל את הסיפור כמה ימים אחורה. יצאנו מפונטה ארנס אחרי טרק נהדר בשם קרוס דה לוס מארס,