צ´איטן

טיפים של גולשים על צ´איטן

קצת על צ´איטן

צ´איטן Chaiten
עיירה קטנה שנחרבה כתוצאה מהתפרצות הר געש בשנת 2009.  הרשויות הצי'לייניות הספיקו לפנות את הכפר לפני ההתפרצות ובכך הצילו את כל האנשים. האפר שהתפרץ מהר הגעש סתם את הנהר, ואף  מנע מהמים הרבים לחלחל לתוך האדמה.  ובשל כך העיירה הוצפה בכ-2 מטרים של מים, וכיום תוכלו לחזות במראות של כוח הטבע. העיירה כולה מכוסה באפר לבן. במקום עדיין גרות מספר משפחות שלא מתפנות בגלל אהבתן למקום, אצלם גם אפשר לעביר את הלילה. לאחרונה התאפשר טיפוס לפסגת הר הגעש. רצוי להתעדכן בפרטים במקום לפני היציאה.
בעברה זוהי היתה נקודת היציאה העיקרית לקארטרה אוסטראל.

לעוד טיפים של גולשים על צ´איטן הוספת טיפ

Carretera Austeral with Martin

היי חברים, אם אתם מחפשים פרטים על הקראטרה אוסטרל ניתן ליצור קשר עם מרטין בולוטס [email protected] מרטין הוא איש מדהים שחי בברילוצ´ה בתחילת נובמבר עשינו איתו את הקארטרה אוסטרל בואן (דרך עידו ולאון) והייתה לנו חוויה מדהימה, הוא נתן לנו מלא מידע ועשה הרבה מעבר למצופה, הוא דאג להלין אותנו בהוסטלים טובים יחסית לעובדה שישנו בעיירות נידחות בצ´ילה והכין ולקח אותנו למקומות הכי יפים שיש על הדרך! לצערכם הרב, מרטין לא מוציא יותר ואנים, זו הייתה הקראטרה האחרונה שלו, אבל מה שכן, עכשיו הוא עושה הרצאות בברילוצ´ה, בהן הוא יכול לתת לכם את כל הפרטים והטיפים הדרושים לכם לפני היציאה לקראטרה (בואן, בטרמפים או באוטו...)כמו כן, הוא מסביר גם על ברילוצ´ה, פוקון והסביבה... אם במקרה לא יוצא לכם להגיע להרצאות שלו בברילוצ´ה, ניתן לשלוח לו מייל (ולמסור לו דש חם חם מאמילי!!) ההרצאות מתקיימות בברילוצ´ה, כל יום בשעה 18:00 ברחוב Mitre 171 בהוסטל אינטרנשיונל (צמוד למקדונלדס). תהנו! אמילי גליק.

קרטרה אוסטראל-הוואן של חוליאן

מטיילים יקרים! עזבו אתכם כאבי ראש של טרמפים לקרטרה, מצאנו את הוואן המושלם שיארגן לכם אחלההה של טיול!!! שמו חוליאן, הוא ישראלי ארגנטינאי שהחליט לפתוח סוכנות חדשה בברילוצ´ה ואנחנו היינו ברי המזל(וגם קצת חששנו, לא נשקר) הראשונים לצאת איתו, אבל כשסיימנו אחרי 6 ימים הבנו שעשינו את הבחירה הנכונה! פגשנו את הבחור ליד בית חב¨ד בברילוצ´ה והוא הציע לנו לצאת איתו במחיר שיותר זול משאר החברות בגלל שהוא היה ממש חדש ב¨שוק הסוכנויות. יצאנו 8 אנשים, הבחור נהג זהיר לחלוטיןןן עם אחלה של שירים בוואן!! נוספ על כך הוא התמקח על כל מחיר בהוסטלים המקומיים שבדרך והביא אותנו לכל האטרקציות המקומיות השוות כגון- טיפוס לקרחון התלוי, מערות שייש, אפילו קורס אילופ אלפקות לפני בוליביה!! (גם אנחנו לא האמנו שיש חיה כזאת!), רכיבה על סוסים וכו´, בקיצור- חוליאן הוא הבחירה המושלמת לקרטרה אוסטראל!! לגל העולה שביניכם, אפשר לתפוס אותו גם באל צ´אלטן כשהוא מסיים את הקרטרה היורדת! תעשו חייםםםם
פארק פומלין Parque Natural Pumalin
משתרע על שטח ענק של שלושה מיליון דונמים בהם יש יערות גשם עם עצי ענק עתיקים, מפלים, אגמים, בוץ והרבה מים.
המקום יפהפה ואינו נגיש ברובו אך ישנם מספר מסלולים טובים לעשות החל ממסלול קצר למפלים ועד לטרק ארוך של ארבעה לילות בשטח. הסיפור מאחורי הפארק מיוחד, בתחילת שנות התשיעים רכש אותו המולטי מיליונר דאגלאס טומפקינס שבין היתר הוא הבעלים של חברות כמו Northface. טומפקינס רוכש שטחים רבים ועושה את ההפך מאיילי ההון הרגילים, הוא מציל את הקרקע ולא מתיר בה שום פיתוח. שלטונות צ’ילה מכרו לו את השטח לאחר שסוכם על תנאים שאוסרים פיתוח ומגנים על השטח. רק לא מזמן המקום הוכרז כשמורת טבע. ניתן להגיע לכאן מצ’איטן בה יש משרד של הנהלת הפארק בכתובת Calle O’higgins 62.
הכניסה לפארק חינם!

המידע שלפניכם כבר השתנה עקב הרס העיירה. בררו לפני על ההגעה לאזור.
התחבורה הציבורית מאד משתנה ותלויה בעונות השנה, בעונה (נובמבר-פברואר אך משתנה מאד תלוי) התחבורה עובדת פעם ביום, ומחוץ לעונה רק 3 פעמים בשבוע. אוטובוסים לפארק פומאלין יש לקחת אל caleta gonzalo והם יוצאים מוקדם בבוקר. אוטובוסים לקראטרה אוסטראל או יותר נכון לקויאיקה יוצאים כל יום בבוקר יש כרטיס עם אופציה לרדת בדרך(מלא עצירות) ולהמשיך אחרי כמה זמן שתרצו באוטובוסים הבאים שיעברו עד לקויאיקה. הנסיעה אורכת כ-14 שעות. בנוסף יש גם אוטובוסים שיוצאים ליעדים שלפני קויאיקה, כמו פוטאלאופו או פויוואפי. המעבורות מגיעות לכאן מפוארטו מונט ומהאי צ´ילואה. להעביר את הרכב במעבורת יעלה בסביבות ה-15 דולר.

 

  סרטון מהתפרצות הר הגעש שהחריב את העיירה ב-2009.

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
טיול בדרום צ´ילה! בכתבה הזו אדבר על חלק מהמקומות שהכרתי בדרום צ×ילה ולטעמי ההכי שווים להכיר. גם אתן אזהרות ספציפיות על מקומות שהכרתי בהם תצטרכו להיהר במיוחד אם תרצו להכיר, כי בהם הסכנה לכיוס וגנבה גדולים בהרבה מכל מקום אחר בצילה שיחסית לשאר דרום אמריקה