צ'ילה

טיפים של גולשים על צ'ילה

קצת על צ'ילה

צ'ילה - Chile
אם אתם חובבי טבע מושבעים, אוהבי נופים מדהימים, טיולים קסומים וטרקים משגעים, צ´ילה היא המקום בשבילכם.
ארץ ארוכה זו כוללת בתוכה משרשרת הרי געש וגייזרים לוהטים ועד קרחונים מדהימים בגווני כחול וגושי קרח עצומים שנוחתים אל תוך המים.
קחו את כל מה שאמרנו ותחשבו שכל היופי הזה נמצא במדינה שמצדה האחד האוקיינוס השקט ומצידה השני הרי האנדים העצומים .
צ´ילה מונה קרוב ל 16 מיליון תושבים וכ-5 מיליון מתוכם מתגוררים בסנטיאגו הבירה.
צ´ילה מחולקת לאזורים רבים, נתחיל מהצפון שהוא אחד מהאזורים הצחיחים בעולם שם נמצא מדבר אטקמה ובו קקטוסי ענק וגייזרים פעילים.
באזור מרכז צ´ילה שוכנת הבירה סנטיאגו ולא רחוק ממנה עיירת הנופש ויניה דל מאר שהן הדבר האטרקטיבי היחידי באיזור בנוסף לאתרי הסקי והיקבים הרבים שנמצאים באזור .
מדרימים הלאה אל איזור האגמים המדהים ביופיו שבו נמצאות העיירות פוקון, פוארטו מונט וזהו גם בסיס היציאה אל קטע הדרך המפורסם "קארטרה אוסטראל" שהוא אטרקציה בפני עצמה.
והחלק האחרון והדרומי ביותר הוא "ארץ האש" האזור הקר ביותר בצ´ילה שמאופיין בקרחונים רבים, הרים מושלגים ורוחות עזות. שם גם נמצא טרק ה"טורסים" המפורסם אליו יוצאים מ"פוארטו נטאלס".
אך עם זאת יש לציין כי המדינה איננה זולה כלל אז קחו את זה בחשבון כאשר אתם נכנסים לצ´ילה.
סה"כ התשתית התיירותית במדינה מפותחת, קיימים אתרי קמפינג רבים, אכסניות ביתיות, ולרוב גישה נוחה לרוב האתרים.

צ'ילה גובלת במזרח לכל אורכה עם ארגנטינה, בצפון בפרו ובוליביה ובמערב לכל אורכה היא גובלת באוקיינוס השקט.

לעוד טיפים של גולשים על צ'ילה הוספת טיפ

החוויה שלי בקרטרה

החוויה שלי בקרטרה: החלטתי לצאת ולואן מאורגן בחברה ישראלית לקרטרה אחרי התלבטויות קשות, האם לצאת בטרמפים או ללכת לטיול המאורגן זה אחת השאלות שכולם שואלים באל צ×לטן התשובה לעולם לא חד משמעית. האם אני מחמיץ דברים שאני נוסע בואן? האם אני אחמיץ דברים בזה שאני נוסע בטרמפ מסתורי? התשובה היא כן וכן. ואן נותן לך יתרון בטיחותי וחוויה חיובית ומצחיקה! מגיעים למקומות היפים ביותר ועוצרים שם בצורה מאורגנת. עושים את האטרקציות המשמעותיות והכיפיות(ראפטינג בפוטלפו מטורף!!!). לא עשיתי את הדרך היפה הזו בטרמפים לכן לא אוכל לספר לכם עליה אבל אני בהחלט לא מצטער ואפילו שמח שעשיתי את זה בואן. עידו ישאר אתכם בוואטסאפ ויענה לכם על כל השאלות, יעביר לכם הרצאה ויצחק איתכם! אם תעמיקו טיפה יותר תגלו אדם עמוק עם דרך חשיבה חופשית כמו של קונדור. לסיום, תהנו בדרך היפה הזו ותהיו שלמים עם הבחירה שלכם, כי בסוף המטרה שלנו היא לעשות מה שבא לנו וטוב לנו. תהנו מוצ×ילרים!

קאטרה בוואנים מדרום לצפון עם עידו ולאון

קרטרה בואן - הקרטרה בכללי הייתה חוויה שאני אישית לא ישכח אף פעם. בהתחלה אני ועוד שני חברים רצינו להשכיר רכב ולעשות את הקרטרה ברכב בלי שאף אחד יתכנן לנו את הטיול ושאנחנו ניהיה אדונים לעצמנו, אחרי שעות ארוכות של חיפושים לא מצאנו רכב אז החלטנו לקחת ואן. בהתחלה לא היינו כאלה מבסוטים על העניין אבל אמרנו לעצמנו שאם נבוא בגישה חיובית וטובה אז נהנה. הגענו לואן וראינו את החבר´ה שאיתנו וכולם חברה מדהימים, שאפשר להגיד שלמרות שפוגשים מלא אנשים בטיול האנשים שאיתך בואן הופכים מהר מאוד לחברים לחיים. הנהג שלנו היה דייגו, שהוא נהג מצוין ובן אדם מדהים בפני עצמו! הכל היה מאורגן מאוד מהרגע הראשון שהגענו לואן. אחרי שסיימנו את הואן גילינו שרוב האנשים שלא עשו את הקרטרה בואן פספסו כמה אטרקציות, שתכלס לא שווה להפסיד שום אטרקציה! לסיכום הואן בקרטרה זאת חוויה שאני לא מתחרט עליה לשניה ואפילו מבסוט שעשיתי בואן ולא ברכב או בטרמפים בגלל האירגון שהיה ובגלל האנשים שיצא לי להכיר שכנראה ברכב זה לא היה קורה. נכון שיש כאלה שלא אוהבים שמחליטים להם מה לעשות ומתי וגם אני אחד כזה, אבל ברגע שהגישה באים אליך נכונה ויש את הצחוקים והנהג גבר רצח ועוזר הרבה שצריך, אם זה חסר משהו באחד ההוסטלים שישנים בהם אז הוא ישר מגיע עוזר ומדבר אם בעלת ההוסטל, זה דבר לא טרוויאלי וזה דבר נהדר! וממה שאני שמעתי זה לא רק דייגו הנהג שהיה אצלנו בואן אלא גם נהגים אחרים התנהגו בדיוק באותה הצורה! אז מי שמתלבט לקחת ואן או לא אז חד משמעית לקחת! רן

סוכנות Pucon Tours

הגעתי לפוקון עם החבר שלי ושהינו שם במשך שבוע. שמעתי המלצות על אותה סוכנות מדוברת ולכן החלטנו לסגור איתם מספר אטרקציות כמו רפטינג, אומגה, טיול סוסים וכמובן - הטיפוס על הר הגעש וויאריקה. כמה הערות באופן כללי: 1. החברה לא עומדת בזמנים, לא כשמדובר ביציאה למדידות ציוד יום לפני האטרקציה ולא כשמדובר בנסיעה לאטרקציה עצמה. 2. הציוד פשוט בלאי! ביציאה לוויאריקה כל משתתף מקבל תרמיל ובו קסדה, גרזן קרח, מכנס ומעיל נגד רטיבות, חותלות, כפפות Øחסינות מיםØ, בד שמתחבר למכנס (בשביל הגלישה למטה) ודיסקית פלסטיק לאותה המטרה. הציוד ברובו היה קרוע ושבור, סיימתי ספוגת מים כשאחרים הצליחו להישאר יבשים. 3. לגבי הרפטינג - יצאנו לרפטינג ברמה 3. הובטח לנו כי יש שעה במים אך כל הרפטינג הסתכם ב 40 דקות בלבד! בנוסף המדריכים דיברו אלינו בצרה מאוד לא נעימה ללא כל הצדקה ואחד אף סירב לדבר באנגלית - למרות שהוא היה אחראי הבטיחות. לאחר שביקשנו להבין מהם הדגשים למקרה שנופלים למים הוא אמר שבצ×ילה צריך לדבר ספרדית. החוויה הייתה פשוט מזעזעת. לסיכום, כנראה שההמלצות נובעות מהמחירים היחסית נוחים שכן הרבה חבר×ה סוגרים לפי מחיר ולא איכות. אל תתפשרו כשזה מגיע לבטיחות שלכם וליחס כלפיכם!

המטבע בצ´ילה הוא הפסו Peso הצ´יליאני. דולר אחד כיום(מעודכן יולי 2016) שווה כ-651 פסו(לשער מעודכן). צ´ילה נחשבה כל השנים למדינה יקרה יחסית לשכנותיה אך כיום עם עליית המחירים בארגנטינה הפערים הצטמצמו, אך היא עדין יקרה משמעותית מפרו השכנה מצפון.
רוב הבנקים בצ´ילה לוקחים עמלות גבוהות ויוציאו לכם את המיץ עד שתסיימו את הליך פדיית הטרוולים(לא בכולם). עדיף לפדות טרוולים במשרדי החלפנות( Casa de Cambio) אך בדקו שאתם עושים זאת במקום מסודר ושלא קיבלתם שטרות מזוייפים. למי שיש כרטיס אשראי זה נחשב לאופציה עדיפה בצ´ילה, בכספומט תוכלו למשוך רק כסף מקומי.

מזג האוויר בצ'ילה

                           
קצת בכלליות:
מזג האויר בצ´ילה הפכפך, מוזר ומשתנה ומשתנה בקיצוניות מאזור לאזור ומתקופה לתקופה.
נתחיל ממדבר אטקאמה בצפון שהוא אחד המקומות היבשים בעולם אך עם זאת לא ממש חם שם, ממאי עד אוגוסט הטמפ´ יורדות וקר, ישנם אזורים בסביבת סן פדרו שהמעלות יורדות עד כדי 10- בשיא (יולי).
יש לציין שמחוץ לעונה הקרה מזג האויר נעים.
הצ´ילה גורם חשוב ומכריע במזג האויר הם הרוחות העזות המגיעות מהאוקינוס השקט ומשפיעות על מזג האויר בכל המדינה.
ממשיכים לאזור המרכז שם נמצאת הבירה סנטיאגו ששם הטמפ´ משתנות בקיצוניות מחרידה, גם פה החורף ממאי עד אוגוסט והוא מביא עימו קור עז וגשמים קלים, לעומת זאת בחודשים דצמבר-מרץ אפשר לתפוס ימים חמים של עד כ-30 מעלות.
מתחת לאזור המרכז או יותר נכון במרכז התחתון של צ´ילה - אזור האגמים, פוקון, פוארטו מונט הגשמים רבים מאוד ויורדים במהלך כל השנה עם דגש על מאי- יולי.
הטמפ´ כבר קרות הרבה יותר מהמרכז כששיא הקור הוא בחודשים מאי-ספטמבר כל העובדות האלו לא ממש מרתיעות את התיירים שפוקדים את האזור כמעט כל השנה .
החלק האחרון הוא הדרום (ארץ האש) שם עוד יותר קר מבכל צ´ילה שם גם הרוחות החזקות ביותר. החודשים הקרים בדיוק בדומה לשאר צ´ילה עם דגש על יוני- יולי אז הטמפ´ מתחת ל0 רוב הזמן.

מזג אוויר באי הפסחא מזג אוויר באנטופגסטה מזג אוויר באריקה מזג אוויר בטמוקו מזג אוויר בלה סרנה מזג אוויר בפוארטו מונט מזג אוויר בפונטה ארנה מזג אוויר בסנטיאגו מזג אוויר בקויאיקה

ישראלים לא צריכים ויזה כדי להכנס לצ´ילה, צריך רק דרכון בתוקף (לפחות חצי שנה) בכניסה לצ´ילה תקבלו אשרת שהייה ל90 יום (וחותמת יפה בדרכון) להארכת אשרת השהייה מומלץ לצאת מצ´ילה למדינות השכנות (לרוב ארגנטינה) ולחזור חזרה. אם לא תאריכו את האזרה בדרך זאת, תצטרכו לשלם מעל לדולר ליום, לאשרה של 90 יום, פרוצדורה זאת נעשית בסנטיאגו אך מאוד יקרה.
שגרירות צ´ילה בישראל
רחוב קאופמן 4 ת"א
טלפון: 03-5102751/0
פקס:03-5100102
פתוח בימי שני-חמישי מ-8:30-14:00 ובימי שישי 8:30- 13:00

שגרירות ישראל בצ´ילה
כתובת: san sebastian 2812 pisco 5 סנטיאגו
טלפון: 02-7500500 
        027500555
פתוח משני-חמישי 10:00-13:00

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
ירח דבש בארגנטינה רונן מימון ואשתו הטרייה טסו לירח דבש בארגנטינה וצ'ילה. לפניכם סיפור המסע המפורט שלהם שכולל מחירים מעודכנים מהאזור וחוות דעתם על מסעדות, הוסטלים ואטרקציות בארגנטינה וצ'ילה.