ויה טונארי

טיפים של גולשים על ויה טונארי

קצת על ויה טונארי

ויה טונארי Villa tunari
עיירה מדהימה וקטנה באזור הג’ונגלים, אזור שמאוד מזכיר את האמבורו פארק, יש כאן הרבה לעשות אבל יומיים-שלוש מספיקים בדרך כלל. למקום הזה מגיעים בגלל סיבה אחת מאד חשובה! בויה טונארי קיים מקלט לחיות פצועות, כאן משקמים מטפלים ועושים הכל רק כדי שהחיות שנפצעו על ידי ציידים או עברו התעללות ישוקמו ויחזרו לטבע.

ההתנדבות
המקום נקרא Inti Wara Yassi וממוקם בתוך פארק מאצ´יה - Parque Machia ששוכן ביער גשם. שם גם אתם תוכלו להתנדב ולקבל חיה כלשהי ולטפל בה. מדובר בפארק באמת יפה, אפשר לעשות שם סיבוב של שעתיים בסביבות ה- 6 בוליביאן ו-15 בוליביאן תוספת אם מביאים מצלמה, בפארק יש המון ציפורים ואם יש מזל אפשר לראות את החברה עם הפומות או הדוב, מרחק הליכה מכל מקום בעיר, מיד אחרי הגשר, מאד מומלץ גם למי שלא רוצה להתנדב.
ישנם חיות רבות במקלט, רובם קופים(קפוצ´ינים, קופי עכביש), ומגוון רחב של חיות אחרות כמו: עצלנים, ציפורים(המון סוגים),נחשים,פומות יגוארים וחתולי בר.

מי שכן רוצה להתנדב זה חוויה אדירה! יש כמה אופציות: דוב/ פומות/ ספיידר מנקייס- זה חודש מינימום.
גורי קופים- 3 שבועות מינימום.
חיות קטנות(מספר חיות מוזרות ומדליקות עם שמות מוזרים )/ פארק קופים/ ציפורים - שבועיים מינימום.
לכולם זה עולה 45 בוליביאן ללילה.
יש אוכל צמחוני מצוין בית קפה אדיר שמשלמים 300 בוליביאן מראש ואחרי זה לוקחים מה שרוצים.
שעות עבודה: פומות והדוב- 8 בבוקר עד  5 בערב.
קופים וציפורים וחיות קטנות- 7 בבוקר עד 6 וחצי בערב.
אם כבר נמצאים שם שווה מאוד לשבת בערב אחרי שעות העבודה עם המתנדבים לשמוע קצת- הם מאד משכנעים, לאחראית מתנדבים קוראים שרה ומומלץ מאוד לדבר איתה.
במקום ישנם בד"כ כ-30 מתנדבים שעושים הכל, יש לציין שעבודת ההתנדבות לא קלה כלל ויהיה עליכם לקום מוקדם בבוקר כדי להתחיל סדר יום ארוך של טיפול בחיות, האכלתן,בניית כלובים חדשים, וכל מה שקשור לתחזוק המקום, אך עם זאת האוירה מקסימה, המון מתנדבים מכל רחבי העולם שעובדים ביחד חיים ביחד ומעבירים את הערבים בכיף. הטיפול בחיות הוא חוויה מיוחדת מכיוון שתהיו כל כך קרובים לחיה, תחיו איתה יום יום ותלמדו להכיר את אורח חייה ואופיה. המקלט לא ממומן היטב והמקום אפשר להגיד די עני לכן משלמים על הלינה והאוכל.
ככל שתצברו ותק ותשארו יותר כך תנאיכם ישתפרו, תשלמו פחות על לינה ותזכו לטפל בחיות נדירות יותר ומסובכות יותר כמו פומה ודוב. קחו בחשבון ששבועיים היא תקופת המינימום להתנדבות!
מתנדבים ששהו במקום מספרים שההתנדבות היא חוויה מדהימה וחלקם הגיעו לתקופה קצרה ופשוט לא יכלו לעזוב.
המקום תמיד זקוק למתנדבים.

כמו כן אם החלטתם שלא להתנדב עדין תוכלו להגיע אל המקום בתור "תיירים" ולהבין מקרוב איך כל העסק עובד ואף להצטלם עם מספר חיות, לרוב זה יהיה קופים כי לא מרשים לצפות בחיות הנדירות יותר כמו חתולי הבר.

המשך הכביש מויה טונארי מגיע לכפר קטן שבו ניתן לגור על בתי עץ בצמרות העצים של יער הגשם, וממש להרגע קרוב לטבע.

בויה טונארי קיימת עוד עבודת התנדבות חשובה מאד: פרוייקט angel of hopes- בו מתנדבים לעזור לילדים מקומיים. לפרוייקט מגיעים מתנדבים מכל העולם.לפרטים לחצו כאן
לעוד טיפים של גולשים על ויה טונארי הוספת טיפ

חברת טיולים מאוד מומלצת

אנחנו רוצים להמליץ בחום על חברת גלובוס אני ואישתי יצאנו לטיול דרך חברת גלובוס בארץ והיה ממש ומעבר למצופה אורן הנציג של החברה בארץ בנה לנו מסלול מדהים של פרו בוליביה ואקוודור ובנוסף את כול הטיול סגרנו איתו במחיר יותר נמוך מהמחיר שהיה עולה לנו במדינות שבהם טיילנו ליפני היציאה קיבלנו את רשימת הטלפונים ואנשי הקשר של הנציגים והמנהלים של החברה בכול מדינה ואת רשימת המלונות שבה נישן ואת הנהגים שיאספו אותנו אבל לא הינו צריכים את זה כי הכול היה כשורה מתואם ובזמן ממש חברה טובה עם אחריות כלפי הלקוח ושרות מעולה פגשנו אותו עוד מיספר פעמים כדי לקבל תידרוך מלא על הכול וטסנו. במהלך הטיול הוא היה איתנו בקשר טלפוני למלוןובדק תמיד שהכול כשורה המדריכים של החברה היו מיקצועים מאוד ודוברי אנגלית ואפילו חלקם יודעים עיברית מאוד נהננו מהטיול וזה לא הטיול הראשון שלנו בעולם ומאוד חששנו לטייל בדרום אמריקה והופתענו מאוד לטובה אפילו כשחזרנו לארץ שלחנו לחברה מיכתב תודה ולאורן שלחנו מיכתב ומתנה מאיתנו ואנחנו עדין בקשר איתו הוא ממש אדם טוב ישר ואיכפתי וגם עוד לקוחות שדיברנו איתם אמרו את זה ושיבחו את החברה והוא מוכן לעזור לכול אדם תמיד באשר הוא הטלפון שלו 050-4172215 במישרד 072-2832848 SKYPE: GLOBUS.ADVENTURES אימיל [email protected] ותירשמו FOR OREN

למתנדב המתחיל!!!ארוך אך חשוב!

לאחר חודש וחצי(-שזה כלום זמן...) התנדבות בויה טונארי יש מספר דברים שרצוי לדעת לפני שבאים להתנדב ! כאשר אתם מגיעים להתנדב בארגון המדהים הזה, עליכם לדעת שלא בהכרח תעבדו עם חיות שאתם תרצו אלא תעבדו עם חיות שצריך כרגע מתנדב! לגבי העבודה עצמה- מי שעובד עם קופים ומי שעובד עם פומה צריך לדעת שזה עבודה פיזית! לא כל היום יושבים ומשחקים עם קופים -אלא מנקים את הכלובים שלהם (-מה שאומר לסחוב מים מהנהר בדלים),לעשות כביסה לסמיכות שלהם ולהכין שלוש פעמים ביום אוכל. לרוץ עם פומות בג´ונגל-וכן, לפעמים אתה נופל ומהר ממשיך(-אלא אם אתה אוהב לרחף באוויר בזמן שפומה גוררת אותך...). לגבי עניין הזמן- מי שמגיע לתקופת זמן שידע שהוא הולך להעביר את כל הזמן שהוחלט מראש (-ולא לחתוך באמצע) . לנו הישראלים יצא שם רע במקום-יצא שם של אנשים שלא באמת באים להתנדב במקום אלא לסמן V . חשבו פעמיים אם מתאים לכם או לא -כי מעבר לשם שלנו בעולם זה פוגע בחיות עצמם ! (-הדוגמא הכי טובה של העניין הוא שאחד הפומות נכנס ללחץ ומתחיל לתלוש את הזנב שלו כאשר מחליפים לו יותר מידי מהר מתנדבים). כסף- לפני שתתחילו לעבוד ידרשו מכם 100$ שמכסה את הלינה שלכם גז מים חשמל ואם תיפצעו אז את הטיפול הרפואי שתקבלו במקום , ובעיקר את הצרכים של החיות שלכם-אוכל ותרופות. בכל מקום התנדבות אחר בעולם ידרשו מכם הרבה יותר כסף ! (1000$ באפריקה לעבוד עם אריות וכו´...) זהו... אחרי חודש וחצי במקום והבטחה לעצמי שאני אחזור-אני מאחלת לכולכם חוויה נהדרת שכזו בטיול שלכם! עזרה לחיות -שהבית הארעי(-כי המטרה היא לשחרר אותם...) שבנו להם זה המקום הכי טוב שהם יכלו להרוויח! וייצגו אותנו בכבוד! הילה
כדי להגיע אל ויה טונארי תצטרכו להגיע לעיר קוצ´במבה ומשם יוצאים מיניבוסים מפינת הרחובות
9de abril ו oquendo. הנסיעה אורכת כ-5 שעות ועולה בסביבות ה20 בוליביאן.
יש גם מוניות מיני-ואן (סורבי) כל היום ממקום שהוא מפגש של:
circuito bolivia ו- av. oquendo המחיר הוא 20 בוליביאן לבן אדם.
אם אתם רוצים לנסוע באוטובוס שהוא זול יותר ביוצא בשעות מסויימות וימים בשבוע אז צריך לברר מראש במשרד התיירות.
בקוצ´במבה מומלץ למשוך כסף ולעשות סידורים לפני הנסיעה.
כמו כן כבר ציינו שהמקלט נקרא Inti Wara Yassi והוא בפארק מאצ´יה parque machia.
La Jungla
פארק קטן ומשגע באמצע היער שמורכב ממתקנים שמורכבים על העצים שכוללים שביל גשרים תלויים, אומגה, ונדנדות מטורפות מגובה של 3-18 מטר! גן עדן לחולי אדרנלין, זה עולה רק 20 בוליביאן. יעשו לכם סיור לא ממש מקצועי עם הסברים על צמחים והנהר שעובר במקום, שאגב מומלץ מאד להסתלבט בו קצת אחרי הנדנדות. ניתן להגיע לכאן בשתי דרכים: מונית מוייה טונרי 30-25 בוליביאן או מונית ל’וייה קסטיו - villa castillo (כפר קטן ליד וייה טונרי) שעולה בוליביאן אחד, יורדים ובמקום יש מלא מוניות, לוקחים מונית עד לפארק (la jungla) ב-2-3 בוליביאן.

המערות
פארק שנמצא כ-15 קילומטר מוייה טונרי  ועושים בו טיול בג’ונגלים ובמערות עטלפים, רואים  מגוון סוגי סחלבים יפים וצמחים, הכניסה עולה 40 בוליביאן עם מדריך שעושה את הסיור, הסיור לוקח בין שעה לשעתיים, צריך לקבוע עם הנהג מונית שעה שבה הוא יחזור לאסוף אתכם מהפארק כי אחרת זה הליכה של 15 קילומטר חזרה!  מונית לשם עולה בסביבות 20-30 בוליביאן.

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
המדריך למתנדב בסוקרה סוקרה, למי שלא יודע, היא בירת בוליביה הרשמית. העיר לא נמצאת לרוב במסלול המוצ'ילר הישראלי בדרום אמריקה וחבל, כי מדובר בעיר יפה להפתיע (בתים לבנים נמוכים), שנמצאת בדיוק באמצע הרצוי: לא גדולה מדי (כך שאפשר ללכת ברגל ממקום למקום) אבל גם לא קטנה מדי (כמו כל עיירות השני-רחובות-ופלאזה)