פוטוסי

טיפים של גולשים על פוטוסי

קצת על פוטוסי

פוטוסי - Potosi
פוטוסי היא העיר הכי גבוה בעולם(לגודלה) נמצאת כמעל ל-4000 מטר מעל פני הים. שתגיעו לכאן יהיה לכם קשה מאד בגלל הגובה ותרגישו חוסר רב בחמצן, זה יכול להתבטא בקשיי נשימה, כאבי ראש ואף מחלת גבהים. למי שרגיש לשינוים בגבהים לא מומלץ להגיע לפוטוסי. העיר עצמה משמשת כמעבר במסלול המטיילים בבוליביה במיוחד לנוסעים אל אויוני משם יוצאים אל הסלאר שהוא מדבר המלח הגדול בעולם. בפוטוסי האטרקציה הגדולה ביותר היא מכרות האבץ והבדיל והסיורים אליהם(מפורט בהמשך).

בפוטוסי אין מקומות לינה טובים רבים. לפניכם מספר מקומות סבירים:

La Casona Hostal
הוסטל טוב גדול ומדליק עם 2 חצרות ותנאים לא רעים בכלל, במקום יש אינטרנט(בתשלום זול), שירותי כביסה, לוקרים. יש מספר סוגי חדרים וכולם מאובזרים היטב. המחירים מעט יקרים(כולל ארוחת בוקר) אך התמורה גבוה. הבעלים נחמדים ויש הרגשה של בית, תמיד דואגים ועוזרים. המטבח המשותף מעט מאכזב אך ארוחת הבוקר מוגשת יפה מאד וכוללת שתי לחמניות קפה או תה חמאה וריבה (מעט מאד) וכוס מיץ תפוזים כשכל זה מונח על מגש עץ אישי. בנוסף יש חימום בחדרים משעה 21:00 ועד 07:00. מים חמים 24 שעות בשפע ובלחץ טוב מאד. כמו כן יש במקום (במשרד הקבלה בלבד) wi-fi. לסיום ניתן לקנות פה כרטיסים לאוטובוסים וכן הם מארגנים סיור למיכרה.
טלפון: 6230523 2 591
כתובת: calle chuquisaca 460

Koala Den Hostel
הוסטל נחמד עם אינטרנט חינם (איטי), wifi, ארוחת בוקר טובה, חימום בחדרים בלילה, מטבח, חדר טלויזיה עם כבלים וסרטי DVD. כמו כן אפשר לצאת דרכם לסיור במכרות אבל יתכן והם גובים מעט יותר מהסוכנויות.
כתובת: calle Junin #65
טלפון:591-2-6226467 | 591-7-2421987

San Pedro Velmont
הוסטל זול עם תנאים מצוינים.  אפשר לצאת דרך ההוסטל לסיור במכרות. יש שירותי כביסה הבעלים ממש נחמדים ויש אינטרנט חינם (קצת איטי), סלון חביב והכי חשוב יש מים חמים!
כתובת:  Ramos 188

Residencial Felcar
מקום נחמד פופולרי וזול.
כתובת: av. serrudo 345

האטרקציה אולי היחידה והידועה בפוטוסי היא המכרות.
בעבר התפתחה העיר בעיקר בזכות מכרות הכסף שהיו בה, אך כיום נשארו רק מכרות האבץ והבדיל. תוכלו לקחת סיור אל המכרות דרך משרדים רבים בעיר המציעים את אותו הסיור.
הסיור כולל יציאה אל המכרות עם ג´יפ, בדרך מצטיידים בעלי קוקה ובעבר גם היה נהוג לקנות דינמיט במכולת (תאמינו או לא...  כן כן TNT במכולת עד לא מזמן),  במהלך הסיור המדריך מפוצץ(כבר לא אתם כבעבר) את הדינמיט גם תוך המכרה עם הפועלים וגם בחוץ.
בדרך גם תקבלו לבוש מיוחד(צהוב מזעזע) הכולל חליפה מגפיים וקסדה עם פנס ראש בסגנון בוליביה - רצוי לא להגיע עם בגדים שיקרים לליבכם, יש סבירות טובה שתתלכלכו.
יש לציין שהסיור לא קל ומצריך עמידות פיזית, וגם לבעלי קשיי נשימה וקלאוסטרופובים לא מומלץ להגיע.
במכרות תוכלו לראות את הפועלים עובדים במו ידיהם, עם פטיש ואיזמל, הפועלים מרווחים סכומים זעומים לפי קילו, ולכן תוכלו לראות שם תופעה של משפחה שלמה שעובדת ביחד. העובדה שכל פועל מת אחרי מספר שנים לא מרתיעה את הפועלים.

אזהרה!
במכרות יש בורות עמוקים בגדלים שונים ובמקומות שונים, שימו לב היטב לאן אתם הולכים ואל תסמכו ב100% על המדריך!
במאי 2007 נפצעה ישראלית שנפלה לבור של 10 מטרים אך למזלה היא נשארה בחיים ורק שברה את הכתף.
המדריכים לא טורחים להזהיר מהסכנות במקום וכדאי לקחת זאת בחשבון!

כתבות

המדריך למתנדב בסוקרה סוקרה, למי שלא יודע, היא בירת בוליביה הרשמית. העיר לא נמצאת לרוב במסלול המוצ'ילר הישראלי בדרום אמריקה וחבל, כי מדובר בעיר יפה להפתיע (בתים לבנים נמוכים), שנמצאת בדיוק באמצע הרצוי: לא גדולה מדי (כך שאפשר ללכת ברגל ממקום למקום) אבל גם לא קטנה מדי (כמו כל עיירות השני-רחובות-ופלאזה)
הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.