בליז

טיפים של גולשים על בליז

קצת על בליז

בליז Belize
יותר ויותר מטיילים מגלים אט אט את בליז, מדינה יפה ולא מתויירת כל כך שמציעה למטייל מספר אטרקציות איכותיות ובעיקר אותנטיות. גולת הכותרת של בליז היא כמובן הים שלה שמציע חופים ואתרי צלילה מדהימים בזכותם מגיעים לכאן תיירים אוהבי צלילה ובעלי חיים. בנוסף לעולם הימי המגוון של בליז תוכלו למצוא כאן כפרי מאיה מסורתיים שלא השתנו כמעט, אתרי עתיקות מאיה מעניינים לאוהבי ההיסטוריה התרבות והארכיאולוגיה. הכל במרחקי נסיעה סבירים ביחס למדינות השכנות מקסיקו וגואטמלה מהם מגיעים גם רוב המטיילים אשר עוברים באזור כאשר עושים מסלול די קבוע בין גואטמלה לדרום מקסיקו
לעיתים נכנסים אליה רק כדי לעבור ולדלג מצפון גואטמלה אל הקאריבים של מקסיקו, כמעט כולם מופתעים לטובה מבליז ומחליטים להשאר עוד מספר ימים.
עיר הבירה של בליז היא בלמופאן ולא בליז סיטי כמו שרבים נוהגים לחשוב, בלמופאן היא עיר קטנה שמונה כ-17,000 תושבים בלבד. גודלה של בליז הוא 22,960 קמ"ר שזה די קרוב לגודלה של מדינת ישראל, אך בניגוד לארצנו הקטנטונת מונה בליז רק 300,000 תושבים, ממש מספרים מצחיקים ביחס למדינה אך המגוון האתני של התושבים גדול מאד, הרוב הם קריאולים - צאצאי עבדים שהובאו מאפריקה, עוד כמעט 100,000 הם מסטיסוס(עירבוב של אינדיאנים מקומיים ואירופאים), השאר הם בני מאיה
ועוד מספר קבוצות אתניות. האוכלוסייה בבליז חיה בקצב משלה, לא ממהרת לשום מקום ורוב התושבים שתפגשו יהיו שמחים וחביבים, בייחוד בני הגריפונה שהריקוד והחגיגות הם חייהם. היחס אליכם יהיה טוב יותר מאשר במקומות מתויירים, כאן התושבים חיים את חייהם ותיירים הם לא חלק מהנוף. השפה השולטת כאן היא אנגלית במבטא בליזיאני מתנגן.
טוב אחרי כך הדברים הטובים שאמרנו על בליז אז קשה לקלקל אבל חייבים לציין את העובדה שהמדינה יקרה מאד ביחס למדינה לא מתויירת.

המטבע בבליז נקרא הדולר הבליזי, יש המכנים אותו בייץ והוא מחולק ל-100 סנטים, כאשר ערכו של הדולר הבליזי קצת יותר מחצי דולר אמריקני.  כלומר 1$USD = 2$BLZ.
חשוב לציין כי בליז נחשבת למדינה יקרה יותר משאר המדינות בצרכז אמריקה מה שמתבטא בעלויות הלינה והמחייה במקום. כמעט ברוב המקומות מקבלים גם דולרים אמריקניים. בכל מקרה חשוב להיות ערני באשר לאיזו מטבע מדובר כי ברוב המקומות המחיר רשום עם סימן ה $ ולא תמיד ברור אם מדובר בדולר אמריקאי או בדולר בליזי.

בנושא של המרת כספים בבנק:
בCaye Caulker, אם תלכו להמיר כספים בבנק  Atlantic, ההמרה מוגבלת עד תקרה של 250$US לכל פעולת המרה (לכל בן אדם ביום). כמו כן, יגבו מכם עמלת המרה גבוה על כל  100 דולר שתקבלו.
לא לשכוח להביא איתכם דרכון (צילום דרכון לא יתקבל!)

רוב האיזורים בבליז הם מישוריים ומזג האויר בהם הוא חמים, נעים ולח במשך רוב חודשי השנה, כאשר עיקר הגשמים מתרכזים באיזור הדרומי של המדינה. במערב של בליז נמצאים הרי המאיה , שבהם מזג האויר לרוב חם במשך היום וקריר בשעות הערב המאוחרות. העונה הגשומה נמשכת לרוב מחודש יוני ועד סוף אוגוסט, ואילו עונת התיירות היא בעיקר מתחילת דצמבר ועד אמצע אפריל, אם אתם מתכננים להגיע לבליז לביקור עדיף שתעשו זאת בחודשי העונה היבשה היות ולעיתים בעונה הגשומה ישנם גשמים בלתי צפויים וסכנה מהוריקנים בעיקר באיזור רצועת החוף.

למי שאין דרכון אירופאי, קנדי, אוסטרלי, אמריקאי ואולי עוד כמה סוגים לא צריך לשלם בכניסה לבליז, ולשמחת המטיילים במרכז אמריקה החל מ- 27/11/2011 נחתם הסכם המאשר כניסת אזרחי ישראל לבליז ללא צורך בויזה. בעבר היה נדרש לשלם 50 דולר (אמריקאי) בכניסה במזומן אך כיום כבר לא.

קונסולית בליז בישראל
שם הקונסול: יורם נאור
כתובת: רח´ המדע 6, הרצליה
טלפון: 09-9519444
פקס: 09-9519445
אימייל: [email protected]

בבליז אין שגרירות של ישראל, על כן השגרירות המטפלת ממוקמת בסן סלבדור שהיא עיר הבירה של אל סלבדור.
כתובת: 63 Avenida Sur  ו - Alameda Roosevelt
טלפון: 503 22113434
שעות הפתיחה הם שני – חמישי בין השעות 9:00 – 12:00

כתבות

ריו דה ז´נירו גם למשפחות ריו נחשבת לעיר של חטאים, חופים וקרנבל, אבל לא הרבה יודעים שריו יכולה להיות גם אתר נופש מופלא לילדים מכל הגילאים ומכל הסוגים ויש בעיר אינספור אטרקציות שיהפכו את החופשה המשפחתית לבלתי נשכחת
בליז - ארץ קטנה ואנשים בה מעט לבליז הגעתי בעיקר כיעד צלילה.קשה לסרב לשונית השנייה בגודלה בעולם. בימים שזכרונות סיני הולכים ודוהים בשל המצב הבטחוני, מרכז אמריקה נכנסה לרשימת היעדים שלי. אהבתי את המדינה הזאת: את שמחת החיים והפשטות של תושביה שכמעט כולם אגב דוברי אנגלית שוטפת,את מה שמתחת למים ומה שמעליהם...