לוס גלאסיארס - הקרחון המתנפץ

טיפים של גולשים על לוס גלאסיארס - הקרחון המתנפץ

קצת על לוס גלאסיארס - הקרחון המתנפץ

פארק לוס גלאסיארס - Parque Nacional los Glaciares
הוא פארק מדהים הכולל בתוכו את אחת האטרקציות המפורסמות של ארגנטינה - קרחון  "Perito Moreno", המכונה "הקרחון המתנפץ" בשפת המטיילים. זהו קרחון עצום מימדים גובהו מעל ל-50 מטר והוא נחשב לאחד היחידים בעולם שעדיין גדל ונוצרת בו תופעה של התנתקות גושי קרח עצומים הנופלים מהקרחון למים. תוכלו לצפות בקרחון מקרוב, ישנם נקודות תצפית קרובות בסמוך לקרחון. בנוסף בפארק ישנו את "קרחון אופסלה" Upsala העצום מימדים אליו ניתן להגיע דרך שייט בספינה מהפארק עצמו בסיור. הפארק מומלץ מאוד ושווה מאוד לבקר בו, רק לא לשכוח מצלמה.
קימיים סיורים ואטרקציות רבות בתוך הפארק אך לחלקם גם אפשרי לצאת עצמאית. בהמשך מפורטים מספר סיורים ואטרקציות מאורגנים. העיירה הקרובה ממנה מגיעים לכאן היא אל קלאפטה.

הקרחון נמצא כ-80 ק"מ מאל קלאפאטה שהיא בסיס היציאה לפארק, וניתן לקחת סיור בעלות של כמה עשרות פסו. אם החלטתם לקחת סיור, אז בסביבות שעה 7:00 בבוקר יאספו אתכם מבית המלון שלכם ברכב והנסיעה תארך כשעה וארבעים וחמש דקות (80 ק"מ) בדרך מספר 15 העתיקה התפתלת בין החוות הפטגוניות הרבות שבאיזור ומובילה אל הקרחון "פריטו מורנו". לאחר ההגעה לקרחון תינתן האפשרות לקחת בנפרד סיור של כ-שעה בספינה שמפליגה לאורך דפנתו הצפונית של הקרחון. סיור זה עולה כמאתיים פסו ארגנטינאים ונתון לשינויים. בהמשך הסיור ישנו טיול ב"דרך החוף", אשר גובלת ב"תעלת הקרחונים"(Canal De Los Tempanos). המסלול עובר בדרך של גשרי עץ ודרגת הקושי שלו קלה. בדרך נוכל להבחין ביער "מגאז´אניקו" (Magallanico), ששמו ניתן לו בשל עצי המאגאז´אנס הצומחים בו והאופייניים לאזור. לאחר כשעה מגיעים אל גשרי העץ: 1800 מטרים של מרפסות ושבילים המשתרעים לאורך הקרחון וממולו, אשר ללא ספק מספקים כמה מהנקודות הטובות ביותר לצפייה בקרחון ובהתנפצויות הקרח הגדולות שלו. הסיור מסתיים בסביבות חמש בערב.

ישנה אטרקציה נוספת והיא ההליכה על הקרחון היפיפה והמפורסם "Perito Moreno". הסיור מתחיל בנמל שבמפרץ "Bajo De Las Sombras" הממוקם כ-6 ק"מ לפני המרפסות הצופות על הקרחון. משם חוצים בשייט של כ-20 דקות את אגם "Rico" עד החוף הדרום מזרחי ובדרך מתצפתים על תעלת ה-"Tempanos" (קרחונים הצפים במים) ועל הקיר הדרומי של הקרחון "Perito Moreno". לאחר העליה לחוף, תגיעו לבקתה שם המדריכים יארגנו את המשתתפים בקבוצות של עד 20 איש לקבוצה. מתחילים בהליכה קלה של כ-20 דקות לחופו של האגם עד להגעה אל הקרחון עצמו. עם ההגעה לקרחון עצמו, מרכיבים קרמפונים (מסמרים/קוצי ברזל לנעליים) ומקבלים תדריך על ההליכה על הקרח. ההליכה עצמה אורכת כשעתיים ובמהלכה תוכלו להתרשם מהצבעים והצורות המרהיבות של הקרח כגון סדקים, נקיקים, בליטות משוננות, ולגונות קטנות שנוצרו על פני הקרחון. פני הקרחון אמנם אינם ישרים אך הם חזקים ובטוחים וההליכה מתונה. במהלך ההליכה תקבלו הסברים על החי והצומח שבאזור, על תהליכי היווצרות קרחונים ועל התופעה המתרחשת בקרחון "Perito Moreno" המביאה להתרסקותו המתמדת. כשתחזרו לבקתה תעברו דרך יער "Magallanico" (יער טיפוסי לאיזור) מלבלב ותשוטו חזרה לנמל. מהנמל תסעו אל המרפסות הצופות על הקרחון שם יהיה לכם זמן לצפות בקרחון מתרסק במלא הדרו. בערב יחזירו אתכם בחזרה לעיירה. יציאה לסיור: בין 8:00 ל-10:00 בבוקר. חזרה מהסיור: בין 18:00 ל-20:00 בערב. המלצות: נעליים: כל סוג של נעליים ספורטיביות ועדיף נעליים גבוהות. מומלץ גרביים עבות, מצמר או כותנה.
ביגוד: בגדים חמים אך ספורטיביים, מעיל נגד רוח ו/או עמיד למים, כיסוי ראש מחמם וכפפות.
נוספים: קרם הגנה, ומשקפי שמש. קחו בחשבון שאסור לעשן בסיור ואתם צריכים להביא אתכם אוכל.

סיור זה משלב את המיטב שיש לאזור להציע: שיט בספינה, רכיבה על סוסים, סיור רגלי, תצפיות על הנוף, ארוחות במסורת פטגונית, וביקור בקרחון אופסלה. הסעה תאסוף אתכם מוקדם בבוקר מהמלון ויקחו אתכם לנמל "פוארטו בנדרה" Puerto) (Bandera הממוקם כ-45 ק"מ מהעיירה אל קלפאטה לחוף הלשון הצפונית של אגם "ארחנטינו" שם תעלו על ספינה ותתחילו בשיט. במשך החלק הראשון של הסיור מוגשת ארוחת הבוקר. לאחר השיט באזור הלשון הצפונית של האגם, תפליגו אל תוך לשון "אופסלה" בדרך לקרחון הנושא את שמה. בחלק זה של ההפלגה תחצו את תעלת ה-"טמפנוס" שם תתבוננו בקרחונים תכולים הצפים במים, שהם למעשה חתיכות קרח ענקיות שניתקו מהקרחון עצמו. תוך זמן קצר תגיעו ל"לבן הגדול"- קרחון "אופסלה" במלוא הדרו. קרחון זה יוצר לשון קרח ענקית שאורכה 50 ק"מ, רוחבה 10 ק"מ ועוביה כמה מאות מטרים, והיא חולשת על מי האגם. לאחר מכן, תמשיכו בהפלגה לתוך לשון "קריסטינה" ותגיעו אל המפרץ שלחופו שוכנת חווה באותו השם. כאשר תרדו אל החוף יחכו לכם סוסים אשר יעזרו לנו לחצות שטחים קשים למעבר. תתחילו בסיור רכוב להכרת האיזור, שבמהלכו תחצו את "עמק המאובנים" ותבקרו במקומות כגון הבסיס של מכון המחקר הארגנטינאי לחקר קרח יבשתי בפטגוניה, בקתת "אופסלה", קרחון אופסלה עצמו, קרחון "מורז´ון" (Murallon), קרחון קומו, ו"קן הקונדורים". בסיום הסיור הרכוב, תרדו אל המסעדה הממוקמת בחצר העתיקה של החווה ותאכלו ארוחת צהריים פטגונית טיפוסית. אגב האוכל כלול במחיר הסיור. לאחר ארוחת הצהריים תוכלו לעשות טיול רגלי באזור. לבסוף תחזרו לפוארטו בנדרה ומשם חזרה לעיירה.

נהרות הקרח - Rios de Hielo
הסיור מתחיל בד"כ ב-7 בבוקר. יאספו אתכם ממלונכם, ותתחילו בנסיעה קצרה של כ 45 ק"מ לנמל של פונטה באנדרה. עם ההגעה לנמל, תעלו על סירת קטאמאראן ותצאו לדרך. סירות הקטאמאראן הינן סירות גדולות ומרווחות בעלות חלונות זכוכית גדולים, המאפשרים להנות מהנוף גם בימים גשומים. תחילה תחלפו על פני קרחון "ספגאציני". פני השטח של קרחון זה אינם הגדולים ביותר, אך תשומת הלב ניתנת לו בשל גובהו המרשים, שגם עושה אותו לקרחון הגבוה ביותר בשטח הפארק. לאחר מכן תעגנו בנמל "באהיה אונז´י" שם ינתנו לנו  3 שעות חופשיות לטייל באזור. לגונה "אונז´י" מציגה מחזה מרהיב של רבבות קרחונים הצפים במימיה, כשגולת כותרתה הינם שלושת קרחוני הענק ה"גולשים" לתוכה: "אונז´י", "בולאדו" ו"אגאסיס". בסוף תבקרו בקרחון "אופסאלה", אחד מהגדולים בפארק ותשוטו בין מבוכי חתיכות הקרח שנוצרים על פני המים כתוצאה משבירה תמידית של דפנותיו. בימים מעוננים נצפים הקרחונים בצבע כחלחל בשל שבירת קרני האור על ידי שכבותיהם העבות. קרחונים רבים יהיו אף גדולים מהסירה עצמה. הסיור מסתיים בשיט חזרה ושיבה אל העיירה בסביבות 20:00 בערב.

כדאי מאוד לנסות להתעדכן על התחזית לפני שיוצאים לסיור יום בקרחון פריטו מורנו. שימו לב כי באזור קיימת אפשרות לשינויים מהירים מאד בטמפרטורות במהלך אותו יום. ניתן לקבל עדכון מזג אוויר לווייני בכל יום בהרצאה של לאון.
לקרחון אפשר להגיע כל השנה גם בחורף אך יש לקחת בחשבון שמזג האוויר קר מאד. רצוי להגיע לביקוטר בקרחון ביום שמש על מנת לראות אותו מתנפץ. העונה הטובה היא בין דצמבר לאפריל.

הרצאות על אל קלפאטה והקרחון המתנפץ
כל אחר צהריים בשעה 15:00 מעביר לאון הרצאות בעברית על כל אזור אל קלפאטה והקרחון המתנפץ. ההרצאות מתקיימות בחינם בסוכנות הנסיעות הגדולה  בשם GL Viajes. בכתובת 9de Julio 57 .  

כתבות

מפלי האיגוואסו והאזור אני גר בברזיל כבר 11 שנים וביקרתי יותר מ10 פעמים באיגווסו וכל פעם מבקר ומטייל באזור לפחות שבועיים ובכל ביקור אני מגלה פינות חמד חדשות אז למי שאוהב טבע, תרבות אינדיאנית אוטנטית , אבני חן, עבודות יד ואוכל מצוין במחירים יחסית זולים אני ממליץ בחום לקחת
טרק סודי בדרום פטגוניה זה היה הטיול הגדול הראשון שלי. בגיל 30 התפטרתי מעבודתי השוחקת בהיי טק, והתעורר בי החשק שמתעורר אצל רוב הישראלים בגיל 21  לנסוע לדרום אמריקה.  

ראיתי שם את כל המשוחררים הטריים מטיילים להם בחבורות