אל צ´אלטן - טרק הפיץ רוי

טיפים של גולשים על אל צ´אלטן - טרק הפיץ רוי

קצת על אל צ´אלטן - טרק הפיץ רוי

אל צ´אלטן - El Chalten
אל צאלט'ן היא עיירה מיזערית ביותר (קרוב ל-1500 תושבים בלבד!) שקטה ושלווה מאוד אך מושכת אליה המון מטיילים ומטפסי הרים מרחבי העולם בגלל רכס הפיץ רוי Cerro Fitz Roy שהוא רכס הרים מושלג ויפייפה גובהו כ-3500 מ´ ומסביבו מרחבים עצומים של צמחיה ירוקה, לגונות מדהימות, קרחונים ונופים עוצרי נשימה. לטרק הפיץ רוי יוצאים באופן עצמאי מהעיירה ואורכו יקבע על ידכם, רוב המטיילים הישראלים עושים 3 ימים, יוצאי היחידות הקרביות אולי יעשו יותר, כמו כן פארק זה מאוד ידידותי ומאפשר לעשות גם טרקים חד יומיים מרשימים מאד.
בנוסף בעונה השקיעה כאן היא מאוחרת מאד ובסביבות 21:00 מה שנותן ימים ארוכים וממצים.

ישנם דרכים שונות לצאת אל הפיץ רוי, לפניכם השכיחה ביותר:
הדרך המדהימה יוצאת מאל צ´אלטן, בסוף היום תגיעו ללגונה טורה - Laguna Torre שהיא לגונה יפהפיה שם גם מבלים את הלילה בקמפינג ולמחרת ממשיכים את הטרק ומחליטים אם להתחיל ללכת לכיוון הלגונות(לגונה קפרי) או ללכת לתצפית על הסרו טורה - Cerro Torre שהוא הר מושלג בגובה  3100 מ´, אחר כך ממשיכים לנקודה של פויסאנוט Poincenot , שם יש מחנה קמפינג שממנו יוצאים אל עבר לגונת דה לוס טרס -  Laguna de los Tres משם יש תצפית טובה על הפיץ רוי האדיר!
מפה תחליטו אם אתם חוזרים לאל צ´אלטן או ממשיכים לעבר לגונת פיאדרס בלאנקאס Piedras Blancas הקפואה.
מטפסי ההרים (למקצוענים בלבד) שביניכם יוכלו לטפס על הרים אלו, רק צריך לבחור בשבילים המסודרים. מאחר ויוצאים לטרק עצמאית אז מצטיידים בצורה עצמאית וישנה אפשרות להשכרת ציוד בעיירה. אוכל יש לקנות והרבה לפני שיוצאים, מים ניתן לשתות בנהרות אך מומלץ לברר על הנושא לפני. כמו כן קחו בחשבון שמזג האוויר כאן קר תמיד ולפעמים סוער עם רוחות וגשמים. לכן כדאי להגיע בעונה הטובה (לא מבטיחים שלא יהיה סוער גם כן) שנמשכת מסוף נובמבר ועד אמצע אפרילתחזית מזג אוויר מעודכנת ומדויקת אפשר וכדאי לקבל בהרצאה של עידו שמוציא בכל ערב עדכון חדש ומדויק לימים הבאים. לפי התחזית אפשר וכדאי לתכנן את מועד היציאה לטרקים.

חשוב מאד!
מדריכים ישראלים במקום מדווחים בשנים האחרונות שהמצב שנוצר בעיירה אל צ'לטן ובנשיונל פארק לא טוב. יצא לישראלים שם מאוד רע לאור אירועים שקרו בעבר. המקרים שהריינג'רים נתקלו בהם בשנים האחרונות קשים ולא ראויים, הם מספרים שהישראלים מחביאים זבל בין העצים, או זורקים אותו לשירותים הכימיים, שהם משתינים בנחלים, עושים דיסקו באזור הקמפינג, ואפילו היה מקרה שהשתינו על הדגל שליד משרד הנשיונל פארק.
בעלי ההוסטלים מספרים שהיו מקרים שבלילות נכנסו ישראלים מהחלון בשביל לישון בהוסטל ללא תשלום.
הריינג'רים ואנשי העיירה מאוד מתוסכלים מלהמשיך לעבוד עם ישראלים ואנחנו חייבים לשנות את הגישה ולעזור להם לשמור על הפארק, ועל הדרך גם על השם שלנו. ידוע שרוב מטיילי דרום אמריקה הם טובים ומכבדים את המקומיים ואת הטבע, ובדיוק אליכם אנו פונים, אם אתם רואים מטיילים שעושים נזקים ומלכלכים את הפארק ואת השם - תעצרו אותם, זה בידיים שלכם, זה קשור לבגרות ואחריות. זה יעשה שינוי גדול מאד אם כולנו נתגייס לשנות את המצב כל עוד אפשר.

לעוד טיפים של גולשים על אל צ´אלטן - טרק הפיץ רוי הוספת טיפ

אל תשתמשו בשירות האוטובוסים של TAQSA בפטגוניה!

אל תשתמשו בשירות האוטובוסים של TAQSA בפטגוניה! לפני ארבעה ימים, הזמנתי אוטובוס הלוך ושוב מאל קלפטה לאל צ'אלטן עם Taqsa - חשבתי שזה דיל טוב כי המחיר היה כ -50 פזו פחות אוטובוסים אחרים – רעיון רע! עזבנו בסביבות 16:45 את אל קלפטה כאשר פתאום בשעה 18:00 האוטובוס נעצר באמצע המדבר. נהג האוטובוס ירד ואחרי 25 דקות בערך, היה ברור שמשהו לא בסדר. בתוך האוטובוס נהיה ממש קר כיוון שהמנוע היה כבוי והנהג לא היה חוזר. אחרי כמה זמן, יצאתי החוצה כדי לשאול את הנהג (אני דוברת ספרדית) מה קורה, כיוון שהוא לא ראה לנכון לעדכן אותנו, הנוסעים, ולהסביר את הבעיה. הוא אמר לי שחלק במנוע נשבר והוא לא יכול לתקן את זה כי זה הרוס לגמרי. אבל, למרות מה שהוא אמר לי הוא התעקש להמשיך להתעסק עם המנוע למרות שזה מקרה אבוד. כששאלתי אותו אם מישהו הולך לבוא לאסוף אותנו כיוון שכבר חלפה כמעט שעה, הוא הסביר שאין לו קליטה בטלפון ושהוא עצר כמה אוטובוסים שחוזרים לאל קלפטה כדי שיידעו את התחנה המרכזית שאנחנו תקועים על הכביש (הציפיה שיהיו להם מכשירי קשר אם הם יודעים שאין קליטה של סלולר על הכביש היא כנראה מוגזמת). בכל מקרה אחרי שאמר לי את זה חשבתי שבכל רגע אוטובוס יבוא לאסוף אותנו או מישהו יגיע לתקן את המנוע. זה לא קרה. הדקות חלפו והטמפרטורה צנחה לאיטה. חלק מהנוסעים היו מכורבלים באוטובוס ב-6 מעלות צלזיוס, אחרים הלכו 20 דקות עד טלפון חירום שיש על הכביש שכמובן לא עבד. בינתיים אנשים התחילו ללכת לשירותים (השירותים באוטובוס לא היו זמינים לשימוש כמובן), לנשים שבינינו זו היתה גם משימה מורכבת, משום שעוד לא היה חושך ממש וקשה למצוא מקום נסתר במדבר. אחרי שעה וחצי, כשהבנו ש-Taqsa ונציגיה (להלן נהג האוטובוס) לא ממש מתעסקים בפינוי שלנו התחלנו, דוברי הספרדית שבינינו, לעצור טרמפים על הכביש בתקווה להגיע במהירות לאל צ'אלטן. חלק מאיתנו גם הצליחו בעוד רובנו נאלץ לחכות. לאחר יותר משעתיים אוטובוס של אחת החברות המתחרות, "צ'אלטן טראוול" שעושה את אותו המסלול ויוצא שעה וחצי אחרי, הגיע לנקודה ולמרבה המזל היה חצי ריק והנהג הסכים להעלות אותנו. כשהגעתי לאל צ'אלטן ניגשתי לנציגה של Taqsa שעמדה בחוץ. היא אמרה שאם אגיש פניה מסודרת החברה תעניק לי את הכסף עבור הכרטיס (משום שאת השירות הם לא ממש נתנו). כשהגעתי להוסטל סיפרתי לפקידת הקבלה שנתקענו בדרך והיא ש

אחד הדברים הבעייתים באל צ´אלטן הוא נושא הלינה. כאשר העונה הפופולרית מגיעה, התפוסה במלונות מלאה ואין אפשרות להשיג מיטה לילה. לכן האופצייה היחידה היא להזמין מראש מקום לינה, או שפשוט תשנו באתרי הקמפינג הצמודים לעיירה. קחו בחשבון שהמחירים הם של דרום ארגנטינה, סביבות 1000 - 4000 פסו ללילה. תמיד זמינה האופציה של לעשות קמפינג במחיר של כ-300 לאדם, יש הוסטלים רבים שמציעים שילוב.
שימו לב! החל מינואר 2017 תיירים פטורים מתשלום מס של 21 אחוז בלינה במלונות בארגנטינה, דרך בוקינג אתם לא משלמים את זה ואם לא דרך בוקינג אז תשימו לב בכמה מחייבים אתכם כי בעלי הוסטלים ינסו לגבות את זה ממכם, להתעקש לא לשלם את זה!


Glaciar Marconi - הוסטל גלאסייר מרקוני
ישראלים ששהו בהוסטל ממליצים עליו מאוד, יש חדרים פרטיים ודורמס, wifi חופשי, מטבח מאובזר, אווירה נעימה והבעלים ממש נחמד ואוהב ישראלים.
לפרטים נוספים והזמנת מקום


Rancho Aparte Refugio de Montaña
ההוסטלים באל צ'אלטן יקרים וההוסטל הזה הוא שינוי מרענן שעולה כ - 900 פזו ללילה, יש אווירה ישראלית והדעות לגביו חלוקות בקרב המטיילים הישראלים, אבל בסופו של דבר הוא נותן תמורה טובה למחיר, הצוות נחמד, החדרים סבירים ויש לא מעט פינות זולה.
יש גם אופציה לקמפינג בגינה במחיר משתלם במיוחד.
לתמונות ופרטים נוספים


Hosteria y Cabañas Koonek
ישראלים רבים ממליצים על המקום בחום, מנוהל על ידי סניורה נחמדה שיודעת אנגלית. החדרים גדולים וחמים, המטבח מאובזר, ארוחת בוקר טובה שמוגשת עם סלט פירות טעים, מים חמים במקלחות וזרם טוב וממוקם במרחק הליכה לתחילת המסלולים לפיץ רוי ולגונה טורה. 
לתמונות ופרטים נוספים


הוסטל ראנצ´ו גראנדה Rancho Grande Hostel
הוסטל טוב שמומלץ על ידי הרבה מטיילים ישראלים, נותן את כל השרותים ברמה גבוהה, מסעדה עם אוכל טוב, מנות גדולות ולא יקר, מקלחות מפנקות וחמות עם זרם חזק, אווירה מעולה, כל יום סרט על הקיר הגדול, סוכנות נסיעות, מטבח, חדרי דורמס לארבעה וגם חדרים זוגיים. לאוהבי הקפה זה אחד המקומות היותר איכותיים.
לתמונות ופרטים נוספים


Hem-Herhu
הוסטל מעולה עם אופי משפחתי, חדרים עם שרותים ומקלחת, wifi חופשי וגינה גדולה, מנוהל ע"י הוגו ומראינה שמאוד אוהבים ישראלים ושמחים לארח אותם, אווירה חמה, חדרים נקיים. 
לתמונות ופרטים נוספים


Patagonia Hostel - הוסטל פטגוניה
הוסטל עם אווירה בינלאומית עם צוות שדובר אנגלית ומחבבים שם ישראלים.
חדרים מפנקים, בר בהוסטל, מסעדה ו -WIFI באיכות גבוהה בחינם.
מקום מעולה לזוגות, אבל לא רק. מטיילים שהיו ממליצים על המקום, למרות שהוא טיפה יקר יותר.
לתמונות ופרטים נוספים

בנוסף לפיץ רוי המדהים עליו יש מהעיירה אל צ'אלטן עוד מספר אטרקציות רב אליהם ניתן לצאת, הנה הרשימה:

הליכה על הקרח
צ'אלטן הינה האתר מספר אחת בדרום אמריקה להליכה וטיפוס על קרחונים, הימצאותם של מעל 200 קרחונים ששלושה מהם גדולים ומפורסמים: מורנו, ווידמה, וקרחון טורה הופך את האזור ל"ארץ הקרחונים".
מכיוון שצ'אלטן ממוקמת באזור נמוך (700-1000 מ', נמוך יותר מהחרמון) ניתן לנשום בטיול ללא קושי (להבדיל מהווארז למשל, שם הטיפוס מתבצע בגובה 4000 מ'). עובדה נוספת אך חשובה ביותר הינה המחיר הזול, העומד על סביבות ה-400 פזו ,שהוא מהזולים בדרום אמריקה. מסיבות אלו  זוהי ההזדמנות המושלמת לחובבי הטרקים להתנסות בחוויה יוצאת דופן: הליכה וטיפוס על קרחון טורה.
הטיול בקרחון טורה אורך יום שלם בליווי מדריך מיומן. במהלך הטיול תחצו את נהר הפיץ רוי בעזרת אומגה, תראו מפלים וכמובן לאחר שתקבלו את כל הציוד הנדרש תלכו על הקרחון כשבמהלך ההליכה תחצו נחלים, תקפצו מעל נקיקים ואף תטפסו על קיר קרח בעזרת גרזנים!
סוכנויות רבות מוציאות טיולים להליכה על הקרח, אחת המוכרות שעובדות עם ישראלים זה Chalten Travel  יש להם ניסיון רב עם ישראלים והמדריכים יודעים אנגלית ואפילו חלקם גם קצת עיברית. את כל המידע תוכלו לקבל אצל עידו מדריך ישראלי שעובד ומכיר טוב את המקום ב: Hostel Rancho Grande

טיפוס צוקים
לצ'אלטן מגיעים מטפסים מכל העולם, זה אחד המקומות המפורסמים ביותר לטיפוס. ישנה אופציה להתנסות בטיפוס צוקים בגובה 40 מטר, ברמות קושי שונות. המחיר נקבע לפי כמות האנשים, בקבוצות של מעל ארבעה המחיר מתחת ל-200 פסו.

טרק פאסו דל ויינטו - Paso del Viento
טרק מדהים ביופיו בו עוברים במעבר ההרים, שנקרא מעבר הרוחות. הטרק אורך ארבעה ימים וכולל מאמץ פיזי, חוצים נהרות והולכים על קרח ותוואי קרקע לא קל. הטרק לא מתאים למי שלא מנוסה ובכושר. חשוב מאד לא לצאת לבד ולוודא היטב מה מזג האוויר יהיה בטרק מאחר ומזג האוויר בטרק יכול ממש לסכן חיים.בנוסף בטרק זה יש את נושא חציית הנהר שעלול להיות גועש ומסוכן ולעיתים חייבים לעבור רק באומגה עם ציוד מתאים וידע. לסיפור דרך המלא ואזהרות על הטרק.

מסלולים נוספים באזור ולא מוכרים:

Chorrillo del Salto
טיול בעמק  מקסים לאורך נהר שבסופו מפל בגובה 9 מ'. זמן המסלול כשעתיים. המסלול מתאים גם לימים בהם מזג האוויר גשום וסגרירי.

Los Condores
מסלול קצר של כ-45 דק'  שיוצא מהכניסה לעיירה לתצפית על קונדורים ופנורמת הרים יפה ביום טוב, יש אפשרות  בפיצול שבילים להמשיך רבע שעה נוספת ולהגיע לתצפית מרהיבה על לגונה ויידמה. זמן המסלול כשעתיים. המסלול מתאים גם לימים בהם מזג האוויר סגרירי.
 
Loma del Pliegue Tumdado
מסלול שיוצא מהכניסה לעיירה, הדרך הלןך היא 4 שעות עלייה שבמהלכה רואים לגונות, קרחונים ואת ההיי-לייטים של האיזור- הרי פיץ רוי וסרו טורה בתצפית פנורמית. לטרק זה חייבים לצאת  במזג אוויר יפה. יש להירשם בחינם במשרד הפארק שבכניסה לעיירה לפני היציאה לטרק, ולהודיע על חזרתכם.

נקודת יציאה לקארטרה אוסטרל
ניתן לצאת מכאן לקארטה אוסטרל בוואן עם עידו וליאון. יש למי שמעונין להתחיל בברילוצ'ה ולסיים כאן או ההפך ניתן לצאת עם gaby´s minibus בבעלות גבריאל ניבורסקי(פרטים תחת ברילוצ'ה).

עידו וצלטן טרוול  
עידו קינן יושב באל צ'לטן בהוסטל גדול בשם "רנצ'ו גרנדה" וכל ערב שעה 20:00 מעביר הרצאות על הקארטרה אוסטרל ועל כל אזור הפיץ רוי. כל ההרצאות  מועברות בעברית וניתן במהלכן לקבל מידע עדכני על המסלולים והטרקים באזור הפיץ רוי, שימור הסביבה ועדכון של מזג אוויר יומי.
עידו מסביר על כל הדרכים לעשות את הקארטרה אוסטרל (הן בוואן מאורגן והן עצמאית - בטרמפים) וכן מידע על הדרך, תחנות חובה,טיפים ועצות שימושיות איך להימנע מחיכוכים עם המקומיים ותיאום ציפיות. עיקר פעילותם של עידו וצלטן טרוול, בשנים האחרונות,  היא הוצאת וואנים מאורגנים לקרטרה אוסטרל מדרום לצפון (מאל צ'לטן לאל- בולסון/ברילוצ'ה) . הצוות עובד עם חברת וואנים מקצועית, המעסיקה נהגים מנוסים, אדיבים ואמינים. במקביל הצוות, מעביר את המטיילים הכנה חשובה לטיול הכוללת הסבר מפורט של הדרך. חשוב לציין כי הרצאה מיועדת גם למטיילים שמתכננים לעשות את הדרך בטרמפים ולא בוואנים שלהם...
אי מייל עידו: [email protected]
באל צ'לטן עידו נמצא בהוסטל רנצו גרנדה. ובנוסף יש להם משרד בקלפטה ב av. libertador 1147

מזג האוויר באל צ'אלטן וסביבתה גם בקיץ יכול להיות סגרירי וגשום, אך חשוב לדעת שדבר זה לא יעצור את אוהבי הטרקים מלעלות לטרק בהרים, זה חוויה שונה ומיוחדת ומי שסבלני גם ייהנה מימים שטופי שמש בעונה.
כדאי לזכור שביום אופייני יכול מזג האויר להשתנות בקיצוניות מיום בהיר ליום קר וגשום ולכן שאתם יוצאים תהיו מוכנים תמיד עם ציוד חם ונגד גשם.

כסף
בעיירה כספומט אחד בלבד ולעיתים קרובות נגמר בו הכסף ותצטרכו לחכות לפעמים 3 ימים  שימלאו אותו מחדש, בשל כך כדאי להצטייד בכסף לפני ולא לסמוך על הכספומט פה.

כביסה
במכבסה  Laundry Lavadero  תוכלו לעשות כביסה  עם ריח של בית, בשעתיים.
רח' Av Antonio Rojo.

אוכל לטרקים
El Montañas - חנות שמתמכה באוכל של טרקים ומאפשרת לקנות בדיוק את המצרכים שאתם צריכים לטרק. נמצאת על הרחוב הראשי בצבע כחול חזק.

השכרת ציוד
בצ'טלן חנויות רבות מאוד להשכרת ציוד במחיר טוב, חשוב לבדוק את הציוד - לפתוח את האוהל להרכיב אותו, לראות שהסק"שים הם מתחת למינוס 4  וגם אותם לפתוח ולבדוק.  כי אתם לא רוצים הפתעות בשטח.

Vient Oestem -  חנות מומלצת להשכרה ציוד  על הסוף של הרח' הראשי , הם מקצוענים דוברי אנגלית, ולפעמים יש להם מציאות של ציוד משומש שאפשר לקנות.

Burger Joint  B&B
מסעדת המבורגרים לא רעה שבאזור של אל צ'לטן הופכת לאטרקטיבית והמטיילים אוהבים את המקום.
כתובת: 351, San Martín

Don Guerra
מסעדה טובה עם אוכל ארגנטינאי טיפוסי, יש מגוון מאכלים מסטייקים ועד מנות של דג ועוד דברים מיוחדים.
כתובת: san martin ליד רחוב calle 6 

La Wafleria‬
יתכן שיותר ישראלים מבקרים כאן מאשר בפיץ רוי אבל לא סתם, וופל בלגי מעולה וקינוחים מושך לכאן את כולם, בגדול יש כאן גם מנות עיקריות על הוופל בלגי אבל זה למתקדמים...
כתובת: Av. San Martin 640

Cervezaria
בר שמכין בירה מקומית עם אווירה טובה ואוכל מצויין.

Lo De Naydee
היא  מאפייה עם אופי ארגנטינאי שתפנק אתכם עם אמפנדות טובות, עוגות ומתוקים שאופייניים לאזור.

ישנן 3 מסעדות בולטות באזור שכדאי לבקר בהן במחירים טובים מאוד עם מנות גדולות ואוכל באמת ברמה אחרת. האוניקן, קומו באקה ורנצ'ו גראנדה המסעדה, כולן מצוידות במנות בשרים טובות, וקינוחים מפנקים.

העיירה אל צ'אלטן היא סוג של "חור נידח" ומבודד ולא הכי פשוט להגיע אליה. ההיא ממוקמת בחלקו הדרומי של כביש 40 (Ruta 40) המדברי ממנו עולים על כביש 23 להכנס לעיירה.
המידע כאן על התחבורה רלוונטי לעונה עצמה כי מחוץ לעונה המצב פה בכלל עלוב מבחינת תחבורה.
יש טרמינל בפתח העיירה ומפה רוב האוטובוסים יוצאים, הטרמינל נמצא בפינת הרחובות perito moreno עם רחוב Miguel Martín de Güemes

היעדים הפופולרים להגיע/לנסוע מהם/אליהם זה אל קלאפטה שנמאת קרוב ל210 ק"מ דרומית, ועיירת הגבול בשם פריטו מורנו אשר צפונית לכאן קרוב לכ-600 ק"מ, מפריטו מורנו עוברים לצ'ילה כדי לעשות את הקראטרה אוסטרל מדרום.

אוטובוס
אל קלאפאטה - 3 שעות (יש אוטובוס מס' פעמים כל יום) - מאל קלאפטה ניתן להמשיך לריו גאז'גוס.
פריטו מורנו(עיירת הגבול) - 11 וחצי שעות(יש אוטובוס בימים א,ג,ה פעמיים ביום צריך לברר תמיד)

חברות האוטובוסים מציעות נסיעות קונקישן ליעדים מסויימים חלקם עם עצירה ללילה ללינה או שפשוט מחליפים אוטובוס. הנסיעה לא קלה בכלל והדרכים קצת משובשות בקטעים מסויימים.
היעדים הם:
אסקל - 29 שעות
אל בולסון - 31 שעות.
ברילוצ'ה - 33 שעות

מונית/ שאטל
העיירה קטנה אז מונית פנימית זה לא משהו שבד"כ משתמשים בו אבל יש מטיילים שמחליטים להתפנק ולקחת מונית מאל קלאפטה לפה וההפך, הנסיעה אורכת שעה וחצי בערך. יש גם שאטלים שלוקחים משדה התעופה שליד אל קלאפטה עד לאל צ'לטן.

כתבות

טרק סודי בדרום פטגוניה זה היה הטיול הגדול הראשון שלי. בגיל 30 התפטרתי מעבודתי השוחקת בהיי טק, והתעורר בי החשק שמתעורר אצל רוב הישראלים בגיל 21  לנסוע לדרום אמריקה.  

ראיתי שם את כל המשוחררים הטריים מטיילים להם בחבורות
טרק פאסו דל ויינטו סיפור דרך ועצות לטרק מדהים אך בדרגת קושי גבוה ויש להערך אליו מראש... לטרק יוצאים מהעיירה אל צ'אלטן, דרום ארגנטינה.