תכנון מסלול טיול

כל מה שצריך לדעת על טיסות לדרום אמריקה, מרכז אמריקה. עלות כרטיס טיסה, טיסות ישירות לדרום אמריקה לעומת טיסות קונקשיין, טיסות פנימיות ביבשת או בתוך מדינה, מה זה "ווזה" ? כיצד לחסוך, על מה לחסוך ועל מה לא. יעדי טיסה שונים בדרום אמריקה, מרכז אמריקה וארצות הברית....


תכנון מסלולי טיול בדרום ומרכז אמריקה

תכנון הטיול, כמה קדימה צריך לתכנן

חלק מהחוויה שתעברו בטיול לדרום אמריקה, תהיה להתחבר למטיילים אחרים איתם תחלקו מידע על מסלולי טיול, מקומות שווים לביקור וביחד כבר תזרמו לאן שתרצו, לכן כדאי לתכנן "בגדול" לפני הנסיעה מסלול שיעבור במדינות בהן אתם מעוניינים לבקר ומקומות שחשוב לכם לראות.

כשאתם מתכננים מסלול טיול לפני הטיסה מומלץ לתכנן ולרדת לפרטים לטווח זמן של 2-3 שבועות הראשונים שלכם בטיול. חשוב לציין זאת מכיוון שבמהלך הטיול דברים משתנים, פוגשים אנשים, מחליפים יעדים ולעיתים רבות התכנון הראשוני מהבית משתנה לחלוטין.

הדבר שישפיע הכי הרבה על המסלול שלכם ועל משך השהייה הוא התקציב שלכם לטיול, בנוסף יושפע המסלול טיול שלכם מהתאריך בו אתם החלטתם לטוס (עונות השנה, מזג האוויר) ומן הסתם הרצונות של החברים איתם אתם טסים.

מעבר לכך מסלול הטיול שלכם יושפע מקווים כלליים אחרים שבדרך כלל נכנסים למשוואה:

תכנון המסלול שלכם

הרצון שלכם להיות במדינות מסוימות, לבקר ולעשות מה ששמעתם או קראתם עליו, אטרקציות ואירועים למיניהם (כגון פסטיבלים, הקרנבל בברזיל ועוד), טרקים ומסלולים כאלו ואחרים. אין ספק שעל מנת ליהנות מהטיול, רצוי לעשות מה שבא לכם...

"גל עולה גל יורד"

בדרום אמריקה שני קווים כלליים לפיהם מטיילים בונים מסלול מצפון לדרום(גל יורד) או מדרום לצפון (גל עולה). הגלים מושפעים מעונות השנה והאקלים במדינות, מאירועים גדולים (כגון הקרנבל בברזיל) ומקומות מרכזיים עם הרבה מטיילים ישראלים. מכיוון שכל אחד מטייל בצורה שונה ומגיע בתקופות שונות, קשה להגדיר מסלול מסוים לכל גל, הרבה פעמים גם תחליטו להמשיך בדרך שונה מחבריכם לטיול ותבנו לכם מסלול משלכם. מסיבות אלו קשה להגדיר דרך אחת לכל גל, אך למרות זאת נסביר על מספר מסלולים אפשריים לטיול לכל גל.

"גל עולה"

הוא כינוי למסלול הטיול שמתחיל מדרום לצפון ממדינות ארגנטינה, צ'ילה וברזיל. הגל מתגבש ו"נבנה" בד"כ כלל בין נובמבר לינואר, כאשר מתחילים חודשי הקיץ בארגנטינה וצ'ילה (בניגוד לישראל). אנחנו ממליצים להתחיל לטייל בצ'ילה ולעבור לארגנטינה (או ההפך), ומשם להמשיך לברזיל. כך תוכלו להגיע לקרנבל בברזיל, שמתרחש כל שנה 40 ימים לפני חג הפסחא כלומר בסביבות ינואר-פברואר.

אחרי טיול בברזיל רוב המטיילים ממשיכים אל המדינות "האנדיות" (פרו, בוליביה ואקוודור). בערך מסוף חודש מרץ ועד מאי, תמצאו מטיילים רבים שירצו לרוב להמשיך לבוליביה ומשם לפרו ואקוודור ולבסוף להגיע לקולומביה.

ישנם גם מטיילים רבים שיתחילו בברזיל לפני הקרנבל וימהרו דרומה לארגנטינה' צ'ילה מיד אחריו, משם יעלו לבוליביה וכן הלאה... ויתחברו לשאר הגל.
הרבה מטיילים מעדיפים לזרום עם הגל וליהנות מההווי של להכיר מטיילים ישראלים ולפגוש אותם כל פעם במקום אחר ובסיטואציה שונה. כמובן שיש גם את סוג המטיילים שמעדיפים "לברוח" מהגל אלו מסתייגים מעט מההמולה הישראלית ובד"כ ממציאים לעצמם מסלול מקורי מחדש. אך לבסוף את רובם מוצאים ביחד עם הגל במקומות עליהם אי אפשר לוותר בעונה – לדוגמא העיר קוסקו בפרו.

"גל יורד"

הוא כינוי למסלול הטיול שמתחיל מצפון לדרום החל ממדינות קולומביה, אקוודור ופרו משם לבוליביה וממנה אל ברזיל או ארגנטינה/צ'ילה וההפך.. מסלול זה הוא פחות פופולארי מאשר הגל העולה. לרוב הוא בנוי ממטיילים שלא יכלו לצאת בזמן לגל העולה. הגל היורד מתגבש בדרך כלל בין החודשים מרץ-יולי.

טרקים ומסלולי בדרום או מרכז אמריקה

ההגדרה ל"טרק" היא אינדיווידואלית וכל מטייל מגדיר לפי ראותו מהו טרק, יש כאלו שטיול נחמד של שעתיים בחיק הטבע יחשב אצלם לטרק לעומת כאלו שטרק בשבילם זה לפחות מספר לילות בשטח. בכל מדינות דרום ומרכז אמריקה ניתן למצוא מסלולי טרק קצרים או ארוכים, קשים יותר או פחות, מה שמאפשר למטיילי ה"גלים" השונים לצאת מתי שמתחשק להם לטרק כזה או אחר. סביר להניח שתצאו למספר טרקים, תלוי מה בא לכם לראות וכמה להתאמץ.

מוצ'ילרים ומטיילים ה"קרביים" שמחפשים טרקים יתחשבו מן הסתם יותר בבניית מסלול שונה מהגלים הנ"ל, וירכזו את הטיול באזורים בו יוכלו להרגיש את השטח ולראות נופים, לישון ולטייל בטבע.

מסלולי טיול לפי מדינה

מכיוון שיש אין ספור מסלולי טיול וטרקים בדרום אמריקה ומרכז אמריקה, הכנו לכם רשימה קצרצרה של טרקים ומסלולי טיול מוכרים שכדאי לקרוא עליהם, טעימה קטנה לדברים שתוכלו לעשות ולראות ביבשות.

לקריאה נרחבת על טרקים ומסלולי טיול מומלץ לבקר בדפים של כל מדינה או עיר, בדפי הכתבות טורים ובלוגים, וגם בדפי הטיפים, שם תוכלו למצוא עשרות ומאות מסלולים.

בוליביה- 
טרק הצ'ורו- טרק יפהפה של שלושה ימים באזור היונגאס בו יורדים מההרים הגבוהים עד ליונגאס הירוק והיפה.
ואיאנה פוטוסי- טרק קשה ומדהים אל פסגת הר מושלג בגובה 6,088 מטר.
טיולי ג'ונגלים והפאמפס- מהעיר רורהנבאקה יוצאים אל מעבה היער בשלל טיולים מהנים ופוגשים בקופים, תנינים ,אנקונדות ודגי פיראנה.

פרו-וואי וואש, סנטה קרוז, אינקה טרייל, האזאנגטה, סלקאנטאי

אקוודור- טיולי ג'ונגלים, איי הגלאפאגוס.

קולומביה- טיול בעמק הקפה, טרק "העיר האבודה".

ברזיל- טרקים קצרים שיוצאים מהעיירה לנסויש. טיולי ג'ונגלים באמזונס.

ארגנטינה- הפיץ רוי, אולי הטרק הכי מוכר בארגנטינה.

צ'ילה- טרק טורס דל פאינה, פארק פוייוה, ויאריקה, טרק הנמלים.

המלצות

אין כספומטים בגרי אז להיערך בהתאם

מאת: Shir בתאריך: 11.05.2019

אין כספומטים בג'רי אז ממליץ מאוד להיערך בהתאם ולהוציא כסף מראש. בשדה תעופה של פורטלזה יש ע...

המלצות כלליות על קוסטה ריקה

מאת: tal בתאריך: 31.01.2019

בקוסטה ריקה משתמשים בשני מטבעות – קולונס ודולר אמריקאי. התיירות האמריקאית וקנדית במדינה גר...

חשוב מאוד לכל מי שמגיע לאורוגוואי מבואנוס איירס

מאת: אלעד בתאריך: 07.12.2014

המליצו לנו בשדה התעופה לנסוע במעבורת לאורוגוואי בעזרת חברת bouquebus , אבל כשהגענו לשם גיל...

אזהרה

מאת: גיא בתאריך: 05.12.2013

לכל מטייל שהכסף שלו חשוב לו אני ממליץ להתרחק מההוסטל קאסה דה פפה בחודשי הקיץ. המקום הופך ל...

מציאת בנק קרוב שמקבל טראבל-צק.

מאת: בני בתאריך: 11.11.2013

מי שלקח מהארץ המחאות נוסעים של אמריקן אקספרס ורוצה לברר איפה הוא יכול לפדות אותם בערך של...

איך להזמין טיסה מקנקון לסן קריסטובל

מאת: yagil בתאריך: 20.07.2013

שלום לכולם. חברת VIVAAEROBUS.COM היא החברה היחידה בינתיים שעושה את הקו הזה בטיסה ישי...

זהירות!!! שימוש בכרטיס אשראי בקוזומל

מאת: טל בתאריך: 13.04.2013

מקרה שקרה לי ואני מזהירה כדי שלא יקרה גם לכם. באי קוזומל יש כמעט בכל רחוב 2 כספומטים אם ל...

הערכות נכונה עם כסף!!

מאת: רועי בתאריך: 04.10.2012

שלום חברים, רוצה לשתף אתכם בשתי עובדות חשובות שכדאי מאוד שתערכו אליהן בהתאם: 1. אני נושא...

הוסטל מצויין - מאמא סימונה

מאת: אמיר בתאריך: 20.09.2011

ממש טרחתי ונרשמתי לגרינגו רק כדי להמליץ על ההוסטל המצויין הזה. קוראים לו מאמא סימונה ויש ל...

הוסטל בפוקון

מאת: איל בתאריך: 23.04.2011

הוסטל ARAUCO - הסניורה מאוד אדיבה, החדרים נקיים ומסודרים ויש מים חמים, אני חייב לציין הסנ...